آزمایش زردی نوزاد و اهمیت تفسیر دقیق آن

آزمایش زردی نوزاد و اهمیت تفسیر دقیق آن

با توجه به اینکه بیماری زردی نوزادان یک بیماری شایع دوران نوزادیست لذا بسیار مهم است تا والدین با انجام آزمایش زردی نوزاد از وجود آن مطلع شده و در صورتی که فرزندشان به آن مبتلا بوده از شدت آن نیز با خبر باشند تا بتوانند با تفسیر دقیق آن نسبت به درمانش در کوتاهترین زمان ممکن اقدام کنند.

آزمایش زردی نوزاد را به روشهای مختلفی میتوان انجام داد که بستگی به شرایط نوزاد و دستور پزشک و همچنین شدت زردی و مسائل ژنتیکی دارد. به عنوان مثال اگر در خانواده ای بچه های قبلی زردی داشتند پس احتمال داشتن زردی در فرزند بعدی بالاتر بوده لذا این بیماری به صورت ژنتیکی و ارثی به فرزندان منتقل میگردد. یا به عنوان مثال دیگر ازدواج های فامیلی را میتوان نام برد که در آنها احتمال زردی نوزادان شدت میابد.

آزمایش زردی نوزاد چگونه انجام میشود؟

آزمایش زردی نوزاد و اهمیت تفسیر دقیق آن

بهترین و با اعتمادترین روش دادن آزمایش زردی نوزاد با خون در آزمایشگاه است.

به روشهای دیگری نیز میتوان از میزان زردی نوزاد باخبر شد که یکی از آنها استفاده از بیلی چک است. روش دیگر نیز مراجعه به جدول زردی نوزادان میباشد که اگر چه روشهای راحتی هستند اما دقتشان از آزمایش زردی نوزاد با خون به مراتب کمتر است لذا لازم است آزمایش به درستی تفسیر گردد و متناسب با شدت و میزان بیماری پزشک نیز بهترین روش درمان را تجویز نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.