آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند

آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند

همیشه این سوال در ذهن والدین ایجاد میشود که اگر ما مجبور به استفاده از دستگاه فتوتراپی شویم آیا پوست نوزاد را میسوزاند و خطری دارد؟ آیا ممکن است سوختن نوزاد در دستگاه فتوتراپی اتفاق بیافتد؟ آیا ممکن است برای نوزاد عوارض ایجاد کند که در آینده خطر داشته باشد؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سوال خود را بگیرید.

چنانچه بچه ای یرقان داشته باشد و شدت آن نیز بالا باشد (درجه بیلی روبین 8 و بیشتر) باید از تجهیزات فتوتراپی استفاده نمود. حین فوتوتراپی نیز کودک باید کاملا عریان و بدون هیچگونه لباس و یا پوشش و تنها با پوشک باشد.

آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند

در چنین وضعیتی نور منتشر شده از منبع تابش به طور مستقیم به پوست بدن کودک که از قضا بسیار نحیف و آسیب پذیر است برخورد میکند. این نور از طریق پوست جذب بدن شده و در نهایت با خرد کردن بیلیروبین خون باعث از بین بردن زردی میشود و به همین دلیل میتواند باعث برنزه شدن پوست نوزاد گردد. اما آیا این نور دستگاه فتوتراپی برای چشم یا پوست کودک خطرناک است؟

آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را هنگام استفاده میسوزاند

اثر نور درمانی رابطه مستقیم با نوع آن دارد. برای مثال عوارض دستگاههای زردی با لامپ فلورسنت برای پوست بچه خطرناک است چرا که لامپ های فلورسنت هم اشعه ماورای بنفش یا همان یو وی تولید میکنند که به شدت به پوست آسیب میزنند. همچنین این لامپها به شدت داغ میشوند و میتوانند باعث سوختگی پوست کودک شوند لذا ضرورت دارد فاصله لامپها و همچنین مدت زمان استفاده از این نوع دستگاه فتوتراپی مطابق با دستورالعمل به درستی رعایت گردد تا عوارض فتوتراپی پوست به مقدار قابل توجهی کاهش یابد.

قابل ذکر است شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه فتوتراپی امکان پذیر است و توصیه میگردد دفعات شیر دهی نیز افزایش یابد. اما در مقابل تجهیزاتی که از لامپهای LED مدرن بهره میبرند مضرات ذکر شده را ندارند و هیچگونه آسیبی نیز به کودک نمیزنند ضمن اینکه هیچگونه خطری آینده او را نیز تهدید نمیکند.

4 thoughts on “آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند

 1. موسوی

  سلام من بچه زردیش رفت تا 23چهار روز زیر لامپ بود الان 67روز است رنگش خیللللی سیاه و سوخته شده و هنوز به حالت اول برنگشت امکان داره مثل اول بشه

  Reply
  1. darman Post author

   سلام. قاعدتا بعد از چند روز پس از اتمام فتوتراپی اگر تغییر رنگ پوست به خاطر فتوتراپی باشه به حالت قبل بر میگرده اما چون برای نوزاد شما طولانی شده بهتره به پزشک نشونش بدید شاید تیرگی پوست به خاطر فتوتراپی نباشه و از چیزای دیگه باشه. موفق باشید.

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.