آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند

آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند

همیشه این سوال در ذهن والدین ایجاد میشود که اگر ما مجبور به استفاده از دستگاه فتوتراپی شویم آیا پوست نوزاد را میسوزاند و خطری دارد؟ آیا ممکن است برای نوزاد عوارض ایجاد کند که در آینده خطر داشته باشد؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سوال خود را بگیرید.

چنانچه بچه ای زردی داشته باشد و شدت آن نیز بالا باشد (درجه بیلی روبین 8 و بیشتر) باید از تجهیزات فتوتراپی استفاده نمود. همانطور که قبلا در مقاله نحوه استفاده از دستگاه زردی نوزاد توضیح داده شد برای درمان این بیماری، کودک باید کاملا عریان و بدون هیچگونه لباس و یا پوشش و تنها با پوشک زیر دستگاه قرار بگیرد.

آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند

در چنین وضعیتی نور منتشر شده از منبع تابش به طور مستقیم به پوست بدن کودک که از قضا بسیار نحیف وآسیب پذیر است برخورد میکند. این نور از طریق پوست جذب بدن شده و در نهایت با خرد کردن بیلیروبین خون باعث از بین بردن زردی میشود. اما آیا این نور دستگاه فتوتراپی برای چشم یا پوست کودک خطرناک است؟

آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را هنگام درمان زردی میسوزاند

اثر نور درمانی رابطه مستقیم با نوع آن دارد. برای مثال عوارض دستگاه زردی با لامپ فلورسنت برای پوست بچه خطرناک است چرا که لامپ های فلورسنت هم اشعه ماورای بنفش یا همان یو وی تولید میکنند که به شدت به پوست آسیب میزنند. همچنین این لامپها به شدت داغ میشوند و میتوانند باعث سوختگی پوست کودک شوند لذا ضرورت دارد فاصله لامپها و همچنین مدت زمان استفاده از این نوع دستگاه فتوتراپی مطابق با دستورالعمل به درستی رعایت گردد.

قابل ذکر است شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه فتوتراپی امکان پذیر است و توصیه میگردد دفعات شیر دهی نیز افزایش یابد. اما در مقابل دستگاههای درمان زردی که از لامپهای LED مدرن بهره میبرند مضرات ذکر شده را ندارند و هیچگونه آسیبی نیز به کودک نمیزنند ضمن اینکه هیچگونه خطری آینده او را نیز تهدید نمیکند.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

2 thoughts on “آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.