آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند

همیشه این سوال در ذهن والدین ایجاد میشود که اگر ما مجبور به استفاده از تجهیزات درمانی شویم آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند و خطری دارد؟ آیا ممکن است سوختن نوزاد در دستگاه فتوتراپی اتفاق بیافتد؟ آیا ممکن است برای نوزاد عوارض ایجاد کند که در آینده خطر داشته باشد؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سوال خود را بگیرید.

چنانچه بچه ای یرقان داشته باشد و شدت آن نیز بالا باشد (درجه بیلی روبین 8 و بیشتر) باید از تجهیزات فتوتراپی استفاده نمود. حین فوتوتراپی نیز کودک باید کاملا عریان و بدون هیچگونه لباس و یا پوشش و تنها با پوشک باشد.

آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند

در چنین وضعیتی نور منتشر شده از منبع تابش به طور مستقیم به پوست بدن کودک که از قضا بسیار نحیف و آسیب پذیر است برخورد میکند. این نور از طریق پوست جذب بدن شده و در نهایت با خرد کردن بیلیروبین خون باعث از بین بردن زردی میشود و به همین دلیل میتواند باعث برنزه شدن پوست نوزاد گردد. اما آیا تاثیر نور فتوتراپی بر چشم نوزاد یا پوستش خطرناک است؟

آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند و خطر دارد؟

اثر نور درمانی رابطه مستقیم با نوع آن دارد. برای مثال عوارض استفاده از دستگاه زردی با لامپ فلورسنت برای پوست بچه خطرناک است چرا که لامپ های فلورسنت هم اشعه ماورای بنفش یا همان یو وی تولید میکنند که به شدت به پوست آسیب میزنند. همچنین این لامپها به شدت داغ میشوند و میتوانند باعث سوختگی بدن کودک شوند لذا ضرورت دارد فاصله لامپها و همچنین مدت زمان استفاده از این نوع دستگاه مطابق با دستورالعمل به درستی رعایت گردد تا عوارض فتوتراپی پوست به مقدار قابل توجهی کاهش یابد.

قابل ذکر است شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی امکان پذیر است و توصیه میگردد دفعات شیر دهی نیز افزایش یابد. اما در مقابل تجهیزاتی که از لامپهای LED مدرن بهره میبرند مضرات ذکر شده را ندارند و هیچگونه آسیبی نیز به کودک نمیزنند ضمن اینکه هیچگونه خطری آینده او را نیز تهدید نمیکند.

5 thoughts on “آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند

 1. موسوی

  سلام من بچه زردیش رفت تا 23چهار روز زیر لامپ بود الان 67روز است رنگش خیللللی سیاه و سوخته شده و هنوز به حالت اول برنگشت امکان داره مثل اول بشه

  Reply
  1. darman Post author

   سلام. قاعدتا بعد از چند روز پس از اتمام فتوتراپی اگر تغییر رنگ پوست به خاطر فتوتراپی باشه به حالت قبل بر میگرده اما چون برای نوزاد شما طولانی شده بهتره به پزشک نشونش بدید شاید تیرگی پوست به خاطر فتوتراپی نباشه و از چیزای دیگه باشه. موفق باشید.

   Reply
 2. فریبا

  سلام.برادر زاده من که الان ۲ سال و نیمه هست. در دستگاه زردی قدیمی که توسط دکتر داده شد گذاشنیم و نحوه استفاده درست رو هم بلد نبودیم. بچه در ۶ روزگی چهار دست و پا از دستگاه اومد بیرون و ما دوباره گذاشنیم تو دستگاه ! چون دکتر گفت فقط واسه شیر دادن بیردن بیاریم. بچه تنش داغ میشد پوستش قهوه ای شد. و ما بزرگتر شد و تعییرات رنگ پوستش بهبود پیدا نکرد فهمیدیم طفلک سوخت. رطوبت پوستش بسیار کمه.زیر بغلاش قهوه ایه و لای چروک های زیر بعلش سفیده رو زانوهش پوست مرغیه . دون دون سفید و کل زانو قهوه ایه. ممکنه این آسیب دائمی سوختگی در دستگاه باشه؟
  ی جاهایی از بدنش زخم میشه و به شدت میخارونه که دکتر گفته بخاطر عدم رطوبت پوستش هست و اگزما

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *