از کجا بفهمم نوزادم زردی داره یا نه

از کجا بفهمم نوزادم زردی داره یا نه و چگونه آن را درمان کنم؟

با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از کودکان هنگام به دنیا آمدن دارای زردی هستند و این بیماری فراگیر هست خیلی از مادران از خودشان این سوال را میپرسند که از کجا بفهمم که نوزادم زردی داره یا نه و اگر فرزندم این بیماری را داشته باشد چکار باید بکنم.

هنگامی که کودکی متولد میشود قطعا اولین چیزی که از وی جلب توجه میکند رنگ پوستش است. چنانچه رنگ پوست بدن و صورت کودک به محض زرد باشد قطعا پزشک زنان و زایمان و پرستاران و حتی افراد با تجربه میتوانند از روی رنگ پوست بیماری را تشخیص دهند چرا که در صورت وجود زردی ابتدا چشم زرد میشود و در صورت شدید بودن آن به سایر نقاط بدن نیز سرایت میکند.

اما کار همیشه به این سادگی ها هم نیست. چرا که ممکن است درجه زردی نوزاد کم و خفیف باشد و به سادگی نتوان آن را از روی ظاهر تشخیص داد. یا حتی ممکن است یرقان به محض تولد در نوزاد ظهور نکند و تا چند روز بعد از تولد خود را نشان دهد که در این صورت لازم است تدابیر دیگری اندیشید.

چطور متوجه بشم فرزندم زردی دارد

از کجا بفهمم نوزادم زردی داره یا نه

اولین چیزی که والدین باید به آن حساس باشند سابقه زردی در فرزندان قبلی است چرا که در صورت وجود چنین وضعیتی احتمال وجود بیماری فوق فرزندان بعدی بیشتر خواهد بود. در هر صورت جهت اطلاع دقیق از وجود بیماری فوق در بچه لازم است مراحل زیر به ترتیب دنبال گردد:

  • معاینه دقیق پزشک اطفال دقیقا پس از زایمان. در زایمان سزارین این معاینه و بررسی باید با دقت بیشتری انجام شود. در صورت وجود یرقان حتما پزشک متخصص راهکارهای درمان را هم خواهد داد
  • چنانچه در مرحله اول تشخیص پزشک بر عدم وجود بیماری باشد لازم است چهار روز پس از تولد مجددا کودک را نزد پزشک برده و تحت معاینه قرار داد چرا که زردی نوزاد معمولا در چهار روز اول تولد بروز میکند. در اینحالت اگر بیماری تشخیص داده شود باید طبق دستور پزشک اقدام نمود
  • چنانچه در مرحله قبلی کودک فاقد هر گونه علائم بود دیگر جای نگرانی نیست اما قابل ذکر است در تعداد کمی از بچه ها، این بیماری حتی تا دو ماه پس از تولد خودش را نشان داده است پس ضرورت دارد تا سن دو ماهگی، مادران و افراد با تجربه مرتب بچه را از بابت رنگ پوست کنترل نمایند و یا جهت اطمینان بیشتر با پزشک خود مشورت نمایند.

گفتنی است درمان زردی نوزاد اگر به موقع انجام شود کاری بسیار ساده است و مادران عزیز به هیچ عنوان نگران این موضوع نباشند چرا که با وجود انواع دستگاه فتوتراپی درمان آن به راحتی امکانپذیر است اما غفلت در درمان هم میتواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.

Summary
از کجا بفهمم نوزادم زردی داره یا نه
Article Name
از کجا بفهمم نوزادم زردی داره یا نه
Description
خیلی از مادران از خودشان این سوال را میپرسند که از کجا بفهمم نوزادم زردی داره یا نه و اگر فرزندم زردی داشته باشد چکار باید بکنم.
Author
Publisher Name
مرکز درمان زردی نوزادان نی نی سالم
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.