از کجا بفهمم نوزادم زردی داره یا نه

از کجا بفهمم نوزادم زردی داره یا نه و چکار باید بکنم

یکی از دغدغه های خانمهای جوان که به تازگی مادر شده اند این است که از کجا بفهمم نوزادم زردی داره یا نه و اگه داشت چه کاری باید انجام بدهم. البته این نگرانی به جایی است چون درمان زردی اگر به موقع باشد کار بسیار راحتی است و اگر به آن اهمیت داده نشود میتواند خطرناک باشد.

به محض اینکه مادر بارداری زایمان کرد قطعا پزشک متخصص زنان و زایمان بر بالین وی حضور دارد. این پزشک با توجه به تجربیاتی که دارد در همان نگاه اول به کودک و رنگ پوستش قطعا در صورت وجود زردی متوجه آن خواهد شد چرا که زردی در ابتدا از چشم و صورت کودک و در صورتی که شدید باشد به تدریج کل بدن را فرا میگیرد. ضمنا در بسیاری از بیمارستانها قبل از ترخیص مادر پزشک اطفال نیز بچه را به صورت بصری معاینه میکند و تمام هشدارهای لازم را به والدین میدهد. چنانچه بیماری خاصی وجود داشته باشد مادر متوجه شده و روند درمان انجام شود.

از کجا بفهمم نوزادم زردی داره یا نه

پس از ترخیص چکار باید کرد؟

بیماری زردی در بعضی از نوزادان در بدو تولد خود را نشان میدهد اما عمدتا این بیماری تا چهار روز پس از تولد بروز میکند و در بعضی از نوزادان دیگر نیز ممکن است بروز این بیماری تا چهل روز طول بکشد بنابراین خیلی مهم است که بچه ها در طول این مدت چهل روز تحت مراقبت باشد.

خوشبختانه زردی نورادان از روی ظاهر کودک نیز قابل تشخیص است پس ضرورت دارد مادر و والدین حداقل در طول این مدت به رنگ پوست نوزاد خود و به خصوص به چشمانش توجه ویژه ای داشته باشند و به محض زرد بودن سفیدی چشم، به پزشک مراجعه نموده و یا با مراکز درمان زردی نوزادان تماس بگیرند.

زردی نوزادی در صورت تشخیص و به موقع خیلی راحت درمان میشود و مادران به هیچ عنوان نگران نباشند فقط توجه داشته باشند که در درمان زردی تاخیر به وجود نیاید که در این صورت ممکن است خطراتی برای نوزاد داشته باشد که غیر قابل جبران باشد.

استفاده از دستگاه زردی نوزاد بهترین راه برای درمان زردی نوزادان است چرا که هم درمانش قطعی است و هم بچه در کوتاهترین زمان ممکن بهبود میابد و هم اینکه عوارضی برای بچه ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید