از کجا بفهمم نوزادم زردی داره

از کجا بفهمم نوزادم زردی داره

یکی از دغدغه های مادرانی که به تازگی زایمان کرده اند این است که علائم زردی نوزاد چیست و از کجا بفهمم نوزادم زردی داره و یا چگونه زردی نوزاد خود را تشخیص دهم و آن را درمان کنم؟ آیا با استفاده از دستگاه فتوتراپی خوب میشود؟ البته این نگرانی به جایی است چون درمان اگر به موقع باشد کار بسیار راحتی است و اگر به آن اهمیت داده نشود و تاخیر صورت گیرد میتواند خطرناک باشد.

به محض اینکه مادر بارداری زایمان کرد قطعا پزشک متخصص زنان و زایمان بر بالین وی حضور دارد. این پزشک با توجه به تجربیاتی که دارد در همان نگاه اول به کودک و رنگ پوستش بیماری زردی نوزاد چرا که این بیماری در ابتدا از چشم و صورت کودک و در صورتی که شدید باشد به تدریج کل بدن را فرا میگیرد.

از کجا بفهمم نوزادم زردی داره | تشخیص زردی نوزاد

ضمنا در بسیاری از بیمارستانها قبل از ترخیص مادر پزشک اطفال نیز بچه را به صورت بصری معاینه میکند و تمام هشدارهای لازم را به والدین میدهد. چنانچه بیماری خاصی وجود داشته باشد مادر متوجه شده و روند درمان انجام شود. میتوان روند درمان زردی با اجاره دستگاه زردی خانگی انجام داد.

از کجا بفهمم نوزادم زردی داره و چگونه آن را رفع نمایم؟

قطعا پزشکان و همچنین افراد باتجربه و مادر بزرگها و همچنین مادرانی که فرزند چندم خود را به دنیا می آورند به راحتی میتوانند با یک نگاه متوجه تغییر رنگ پوست نوزاد گشته و زردی وی را تشخیص دهند اما روشهای علمی دقیقتری نیز برای اطمینان از بیماری وجود دارد که میتوان از آزمایش خون نوزاد، استفاده از دستگاه بیلی چک یا بیلی روبین متر و یا همچنین استفاده از جدول زردی نوزادان اشاره نمود. قابل دکر است آزمایش خون دقیقترین روش و استفاده از جدول راحت ترین روش میباشد.

در جواب این سوال که ” از کجا بفهمم که نوزادم زردی داره یا نه ” باید گفت این بیماری در بعضی از نوزادان در بدو تولد خود را نشان میدهد اما عمدتا این بیماری تا چهار روز پس از تولد بروز میکند و در بعضی از نوزادان دیگر نیز ممکن است بروز این بیماری تا چهل روز طول بکشد بنابراین خیلی اهمیت دارد که بچه ها در طول این مدت چهل روز تحت مراقبت باشد.

خوشبختانه علائم زردی نوزاد از روی ظاهر کودک نیز قابل تشخیص است پس ضرورت دارد مادر و والدین حداقل در طول این مدت به رنگ پوست فرزند خود و به خصوص به چشمانش توجه ویژه ای داشته باشند و به محض زرد بودن سفیدی چشم، به پزشک مراجعه نموده و یا با مراکز درمانی نوزادان تماس بگیرند.

روشهای علمی تعیین میزان زردی در نوزادان

روش دیگری برای اینکه بفهمیم نوزادمان زردی داره مراجعه به آزمایشگاه و دادن خون جهت آزمایش زردی نوزاد است. این روش بسیار دقیق است و درجه زردی را به طور واضح مشخص مینماید. روش دیگر نیز استفاده از دستگاه بیلی چک است و عدد زردی را مشخص مینماید اما قطعا دقت آن مثل آزمایش خون نیست. امروزه با اپلیکیشن های جدیدی که برای موبایل ارائه گردیده نیز میتوان میزان زردی را مشخص نمود.

از کجا بفهمم نوزادم زردی داره یا نه

تشخیص زردی نوزاد چنانچه به موقع باشد خیلی راحت درمان میشود و مادران به هیچ عنوان نگران نباشند فقط توجه داشته باشند که در درمان بیماری تاخیر به وجود نیاید چراکه در این صورت ممکن است خطراتی برای کودک داشته باشد که غیر قابل جبران باشد.

استفاده از دستگاه زردی نوزاد بهترین راه برای درمان است چرا که هم درمانش قطعی است و هم بچه در کوتاهترین زمان ممکن بهبود میابد و هم اینکه عوارضی برای بچه ندارد. البته نور دستگاه فتوتراپی که لامپ فلورسنت دارد برای چشم مضر است که لازم است استفاده از آن مطابق دستورالعمل انجام گردد.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button