انواع دستگاه فتوتراپی نوزاد

انواع دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی خانگی و در بیمارستان

به طور کلی از دستگاه های فتوتراپی برای کاهش و رفع یرقان در نوزادان استفاده میشود ولی این تجهیزات انواع متفاوتی دارند که در نهایت هم قدرت درمانی متفاوتی دارند و هم قیمت های فروش و اجاره آنها نیز متفاوت است ضمن اینکه هم قابلیت استفاده در منزل و هم در بیمارستان را دارند. والدین عزیز نیز میتوانند بسته به شرایط جسمی نوزاد و میزان بیماری وی و همچنین نظر پزشک هر نوعی از دستگاه را که مورد نظرشان هست انتخاب نمایند.

انواع دستگاه های فتوتراپی

الف) نوع بیمارستانی

این نوع از دستگاه های فتوتراپی در بیمارستان قرار دارد که عمدتا پایه دار هستند و پایه آنها از نظر ارتفاع قابل تنظیم است چرا که منبع نور آنها باید از سطح زمین ارتفاع زیادی داشته باشد تا بتواند بالای سر نوزادی که در تخت خوابیده به راحتی قرار گیرد. این دستگاه های فتوتراپی شامل انواع فلورسنت و ال ای دی میباشند که نوع دوم مدرن تر بوده و قدرت درمانی بالاتری دارند.

ب) نوع خانگی

یکی از تجهیزات فتوتراپی است که جهت درمان زردی نوزادان در منزل استفاده میشود بنابراین به گونه ای طراحی شده اند که هم وزن کمی داشته باشد و هم ابعاد آن به اندازه ای باشد تا بتوان آن را به راحتی جابجا نمود. بسیاری از والدین ترجیح میدهند نوزاد خود را در منزل درمان نمایند و هیچ تمایلی به بستری کردن نوزاد خود در بیمارستان ندارند لذا ترجیح میدهند از انواع دستگاه فتوتراپی خانگی نوزاد استفاده نمایند.

انواع دستگاه فتوتراپی نوزاد

تجهیزات درمانی خانگی نیز همانند نوع بیمارستانی از دو مدل فلورسنت و ال ای دی ساخته شده اند که قطعا نوع LED پیشرفته تر و مدرن تر میباشند. عمدتا دارای پایه های تاشو بوده و به راحتی داخل کیف های مخصوص خود قرار میگیرند و توسط یک نفر به آسانی قابل حمل و جابجایی هستند. استفاده از تجهیزات خانگی دارای مزایای فراوانی است که عمدتا والدین را به استفاده از آنها سوق داده است.

بعضی از انواع دستگاهها به صورت تونلی هستند که به این نوع دستگاه فتوتراپی تونلی میگویند. در این نوع تجهیزات از سه طرف بسته است و نوزاد داخل دستگاه قرار میگیرد.

انواع دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی در بیمارستان و خانگی

قدرت درمانی این دستگاهها خوب است ولی مشکلی که دارند این است که پایه های آن جمع شونده نیستند و لذا حجم زیادی را اشغال میکنند. دستگاههای فتوتراپی نوزاد شرکت نی نی سالم نیز از نوع تونلی و سه بعدی ال ای دی است ولی پایه های آن جمع شونده بوده و لذا معایب نوع تونلی معمولی را ندارند.

 

مرکز درمان زردی نوزاد نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.