بارداری و حاملگی در مادران

      دیدگاه‌ها برای بارداری و حاملگی در مادران بسته هستند

بارداری و رعایت مواردی که جهت به دنیا آوردن نوزاد سالم لازم است

تصمیم به بارداری یک آغاز جدید در زندگی زنان است و به دنیا آوردن فرزند سالم هم یک آرزو. لذا ضرورت دارد خانم های عزیز به دقت مطالب ما را مطالعه نمایند.

1- تعادل وزن

داشتن وزن اضافی و همچنین کمبود وزن مادر بر باروری و سلامتی جنین اثر دارد. مادر باید به هر طریق ممکن، وزن خود را به وزن ایده‌آل برساند.

2- فعالیت بدنی

داشتن فعالیت بدنی مناسب در کنار وزن ایده آل باعث می‌شود تا مادر بارداری و زایمان راحت‌تری داشته باشد. فعالیت بدنی مناسب باید با نظر پزشک باشد چون این فعالیت‌ها نباید زیاد به بدن فشار وارد کنند.

3- محدود کردن مصرف کافئین

مطالعات و تحقیقات نشان داده که کافئین منجر به سقط جنین می‌شود. بنابراین کارشناسان توصیه می‌کنند که مادران مصرف کافئین خود را به حدود حداکثر دو فنجان قهوه در روز محدود کنند. اما باید دقت کنید که شکلات، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و برخی داروهای سرد درد نیز دارای کافئین هستند.

4- عدم داشتن استرس

استرس روی باروری، و کسانی که قصد بارداری دارند همچنین و سلامت نوزاد تأثیر می‌گذارد. احتمال بارداری در طول ماهی که زوجین احساس آرامی داشته و کمتر دچار تنش هستند بیشتر است.

5- رژیم غذایی سالم

خوردن میوه، سبزیجات، غلات، پروتئین بدون چربی (مانند مرغ، تخم‌مرغ و حبوبات) و لبنیات در شروع و طول بارداری ضروری است.

6- افزایش اسید فولیک

وجود اسید فولیک به اندازه کافی نقش موثری در پیشگیری از نقایص مادرزادی ستون فقرات و سر نوزاد دارد. زنان باردار هر روز باید 400 میلی گرم اسید فولیک دریافت کنند و همچنین خوردن غذاهای سرشار از فولات ضروری است. برخی منابع غذایی خوب برای اسید فولیک عبارتند از:

سبزیجات برگ‌دار، حبوبات، مرکبات، غلات سبوس‌دار، و حبوبات غنی از فولات و نان. توصیه می‌گردد که مصرف اسید فولیک سه ماه پیش ازآغاز بارداری شروع شود.

7- مصرف دخانیات

زنانی که قبل از بارداری سیگار می‌کشند احتمالا دو برابر بیشتر از زنان غیر سیگاری دچار تأخیر در بارداری و حدود 30 درصد  بیشتر دچار ناباروری می‌شوند. مادرانی که در دوران بارداری سیگار می‌کشند به احتمال زیاد کودکشان در هنگام تولد وزن خیلی کمی دارد یا حتی ممکن است نوزاد دچار سندرم مرگ ناگهانی شود. توصیه میگردد مادر سیگاری سه ماه قبل از شروع بارداری استعمال سیگار یا سایر دخانیات را ترک کند.

8- مراجعه به پزشک و دندانپزشک در صورت قصد بارداری

مادری که قصد بارداری دارد باید برای بررسی بیماری‌هایی مانند دیابت و آسم یا هر گونه اختلالات ژنتیکی، مسائل و یا حاملگی‌های قبلی و چکاب سلامت کلی بدن به پزشک مراجعه کند. زنان مبتلا به بیماری‌های لثه چند برابر بیشتر از زنان سالم، کودکانی با وزن کم و یا زودرس به دنیا می‌آورند. بنابر این خانم‌هایی که قصد بارداری دارند باید قبل از اقدام به بارداری به دندانپزشک نیز مراجعه کنند.

9- واکسینه شدن

مادر بهتر است خود را علیه بیماری‌هایی که ممکن است در طول بارداری به آنها مبتلا شود و این بیماری‌ها برای حاملگی و کودک مضر هستند، واکسینه کند. از جمله این واکسن‌ها می‌توان به واکسن علیه بیماری‌های آنفلوآنزای فصلی، سرخک، اوریون و سرخجه، کزاز، دیفتری، سیاه سرفه و آبله مرغان اشاره کرد. از آنجایی که برخی از واکسن‌ها حاوی ویروس زنده هستند باید یک تا سه ماه قبل از باردار شدن به دریافت آنها اقدام نمود.

10- قصد بارداری و عدم مصرف قرص و دارو

برخی از قرص‌ها و دارو‌ها بر روی سلامت کودک تاثیر منفی دارند و حتی ممکن است باعث ناهنجاری‌های ژنتیکی در کودک شوند. لذا اکیدا توصیه میگردد مادر باردار هیچ دارویی را بدون مشورت پزشک مصرف نکند.

11- مصرف ماهی و میگو

خانم‌هایی که قصد بارداری دارند باید از انواع ماهی‌ که مقدار کمی جیوه دارد مانند کنسرو ماهی تن، میگو و ماهی قزل‌آلا به مقدار محدود استفاده کنند زیرا مقدار زیاد جیوه به مغز در حال رشد و سیستم عصبی کودک آسیب می‌رساند.

آزمایش های ضروری پیش از قصد بارداری

1- آزمایش ادرار

با آزمایش ادرار میزان قند و تست تحمل گلوکز برای دیابت بررسی شود زیرا قند خون کنترل نشده می‌تواند عواقب خطرناکی برای کودک ایجاد کند. لازم به ذکر است که بارداری خود احتمال دیابت را بالا می‌برد و اگر فردی پیش از بارداری مبتلا باشد این مسئله سخت‌تر هم خواهد شد. اگر دیابت دارید توصیه می‌شود پیش از تلاش برای باردار شدن با متخصص غدد مشورت کنید.

قصد بارداری

2- آزمایش خون و ادرار جهت تشخیص عفونت

اگر علائم عفونت ادراری مانند سوزش، تکرر ادرار یا ادرار همراه با درد دارید نمونه ادرار شما باید کشت داده شود. عفونت دستگاه ادراری در صورتی که درمان نشود، ممکن است منجر به سقط، تولد نوزاد کم وزن یا زایمان زودرس شود.

3- آزمایش خون

کم خونی و چربی و قند خون از طریق آزمایش خون مشخص می‌شود و درصورت وجود مشکل کنترل میگردد. کم خونی برای کسانی که قصد بارداری دارند می‌تواند باعث ضعف و خستگی شود.

 آزمایش خون می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
 • – شمارش کامل گلبول‌های خون به منظور تشخیص نیاز به مکمل آهن
 • – تشخیص به ایمن بودن در برابر سرخجه و آبله مرغان
 • – تشخیص سفلیس
 • – تشخیص تیروئید

ید برای تولید هورمون تیروئید ضروری است. این هورمون برای رشد مغز و سیستم عصبی جنین  ضروری است به همین دلیل وجود میزان متعادل و کافی ید در بدن برای داشتن بارداری سالم ضروری است.

 • – تشخیص HIV
 • – تشخیص تب خال تناسلی
 • – تشخیص هپاتیت B
 • – آزمایش توکسوپلاسموز

این عفونت می‌تواند اثری مشابه لیستریا داشته باشد و در اثر تماس نزدیک با گربه آلوده و خوردن گوشت خام به وجود می‌آید.

4- آزمایش ژنتیک

آزمایش ژنتیک یک آزمایش خون است که درباره ژنهای معیوبی که ممکن است در آینده منجر به بیماری جدید فرزندشان شود، اطلاعات می‌دهد.

چه کسانی باید آزمایش ژنتیک انجام دهند؟
 • زوجی که قصد بارداری داشته و در خطر انتقال بیماری‌های ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک هستند. زوجی که دارای شرایط کروموزومی خاص هستند یا فرزندی مبتلا به بیماری کرموزومی مانند سندرم داون
 • دارند. خانمی با سن 35 سال به بالا. در این حالت در بیشترین خطر داشتن فرزند مبتلا به بیماری
 • کروموزومی به ویژه سندرم داون وجود خواهد داشت. خانمهایی که سقط‌های مکرر ناشی از مشکلات
 • کروموزومی را تجربه کرده‌اند.