بارداری و حاملگی و رابطه آن با زردی

بارداری و حاملگی در مادران و رابطه آن با ایجاد زردی نوزادان

بارداری یا حاملگی عبارت است از وجود جنین یا رویان در رحم و مدت آن در انسان 9 ماه میباشد و به دو نوع بی خطر و پر خطر تقسیم بندی میشود. رعایت یکسری اصول در بارداری و حاملگی میتواند از ایجاد زردی در نوزادان پس از تولد جلوگیری کرده و نیاز به درمان آن را با استفاده از دستگاه فتوتراپی کاهش دهد. در بارداری پرخطر ضرورت دارد مادر بیشتر تحت نظر پزشک باشد تا بتواند زایمان موفقی داشته باشد.

کاهش تخمک گذاری از سن 35 سالگی به بالا در خانمها اتفاق میافتد لذا سن مناسب بارداری تا قبل از 35 سالگی است. بارداری بعد از این سن ممکن است همراه با مشکلات خاص خود باشد. در بارداری طبیعی، طول دوره 37 تا 42 هفته میباشد اما در بعضی از حاملگیها زایمان زودرس اتفاق می افتد. به زایمانهای قبل از هفته 37 زایمان زودرس میگویند.

زایمان زودرس

مهمترین عواملی که احتمال زایمان زودرس را افزایش می‌دهند سن و تعداد دفعات زیاد زایمان است. مراقبت‌های قبل و بعد از زایمان زودهنگام به حفظ سلامت شما و نوزاد در زمانی که زایمان زودرس اتفاق افتاده است در دوران بارداری کمک می‌کند. آلودگی های محیط نیز احتمال زایمان زودرس را افزایش می‌دهد. نبود حمایت‌های اجتماعی و خشونت‌های خانوادگی نیز میتواند باعث ایجاد استرس و زایمان زودرس می‌شود. عفونت‌هایی نظیر هرپس، سفلیس، سی‌ام وی و توکسوپلاسموز نیز ممکن است احتمال زایمان زودرس و در نتیجه احتمال یرقان یا زردی نوزاد را افزایش دهند.

بارداری و حاملگی در مادران

مهمترین و با اطمینان ترین علامت بارداری تاخیر در زمان پریود است اما علائم دیگری نظیر تهوع، استفراغ، سردرد، لکه بینی، تکرر ادرار، ورم اندام های بدن، یبوست، بداخلاقی و خستگی میباشد. یک روش راحت و خانگی برای اینکه بفهمید باردار هستید یا نه استفاده از بیبی چک (baby check) است که به راحتی و با قیمت اندک میتوان آن را از داروخانه ها تهیه کرد و دقت بالایی نیز دارد. دادن آزمایش خون نیز دقیقترین راه تشخیص حاملگی است.

بارداری و زردی نوزادان

  • مصرف هر گونه دارو حتما تحت نظر پزشک باشد
  • تمرینات ورزشی متناسب با این دوره تحت نظر کارشناس مربوطه انجام شود
  • حتی المکان از مسافرت های غیر ضرور خودداری گردد
  • رعایت کالری مصرفی و همچنین کنترل وزن به خوبی انجام شود

یکی از مواردی که عمده ماران پس از زایمان با آن مواجه هستند زردی نوزادان است. این بیماری در حدود 80 درصد کودکان در بدو تولد بروز میکند و لازم است که حتما درمان گردد. اما اگر مادران عزیز به این مهم توجه داشته باشند میتوانند با رعایت یکسری اصول و همچنین تغذیه مناسب در دوران حاملگی احتمال مبتلا شدن کودک خود به این بیماری زردی نوزاد را به مقدار قابل توجهی کاهش داده تا بعد از زایمان مشکلی برایشان ایجاد نگردد.

البته لازم به ذکر است بعد از زایمان و تولد کودک نیز در صورتی که کودک زردی دارد جای نگرانی نیست و میتوان این بیماری را با فتوتراپی کاملا درمان نمود. استفاده از دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی هیچگونه خطری ندارد فقط باید اندام تناسلی و چشم بچه از نور ساطع شده از دستگاه فتوتراپی محافظت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.