آیا خوردن ترنجبین توسط مادر برای زردی نوزاد مفید است؟

خوردن ترنجبین توسط مادر برای زردی نوزاد

خوردن ترنجبین توسط مادر به عنوان یک ماده غدایی گیاهی از قدیم الایام در بین خانواده ها مرسوم بوده و یک روش سنتی برای درمان زردی نوزاد در کنار اجاره دستگاه فتوتراپی است. امروزه نیز این ماده غذایی در طب سنتی مصارف فراوانی دارد. ترکیب ترنجبین و شیر خشت به عنوان معروفترین داروهای سنتی می باشند که امروز هم از منظر طب جدید و غربی و هم طب سنتی برای زردی نوزاد مورد تایید است.

توصیه میگردد خوردن ترنجبین برای درمان زردی نوزاد باید توسط مادر انجام شود که ترجیحا توسط مادر مصرف گردد و خاصیت درمانی آن با دادن شیر به بچه منتقل گردد. توصیه میشود حتی این ماده خوراکی مستقیما به بچه داده نشود اگر چه بسیاری از والدین این کار را انجام میدهند و اتفاق خاصی نیز رخ نداده است.

خوردن ترنجبین توسط مادر برای زردی نوزاد

ترنجبین دارای ترکیبات قندی بوده و بسیار شیرین میباشد. طبیعت آن گرم و در رطوبت معتدل بوده و برای کاهش عطش بسیار مفید میباشد. این ماده خوراکی مسهل ، خلط آور، مقوی جگر و معده و کاهش دهنده تب، از بین برنده سرفه و درد سینه و حلق می باشد. مسهل میباشد و خوردن آن برای همه افراد و سنین مانعی ندارد و همراه با ماءالشعیر بهترین مسهل شناخته می شود. همچنین مصرف ترنجبین با ماءالشعیر برای رفع تب و افراد گرم مزاج مفید میباشد.

روش خوردن ترنجبین برای درمان زردی نوزاد توسط مادر

خوردن ترکیب ترنجبین و شیرخشت (که به عنوان قطره بیلی ناستر در داروخانه ها به فروش میرسد) می تواند انسان را تا حدی در برابر تشعشعات اتمی مصون میدارد اما مهمترین کاربرد این ماده خوراکی برای بهبود زردی نوزاد است البته به شرط اینکه درجه آن خفیف بوده و میزان آن کم باشد. در این حالت مادری که به فرزند خود شیر میدهد میتواند از آن مصرف کند. روش خوردن آن نیز به این صورت میباشد که حدود 30 گرم از آن را در یک لیوان آب جوش حل کرده و سپس با استفاده از یک پارچه نخی آنرا صاف کنید و مادر آن را به صورت ناشتا میل نماید. سپس مادر بعد از یک ساعت به کودک خود شیر دهد.

میتوان ترنجبین را برای زردی مستقیما به خود نوزاد داد و استفاده از این روش بیشتر در مواقعی کاربرد دارد که کودک شیر مادر را نمیخورد و از شیر خشک تغذیه میکند. خوردن آن نیز به این صورت است که حدود یک قاشق مربا خوری از این ماده را در یک چهارم استکان آب جوش حل کرده و آن را صاف کرده و 3 تا 7 روز به کودک بدهید.

مصرف آب انار و همچنین عرق کاسنی در کنار ترنجبین نیز به عنوان یکی از روشهای کاهش بیلی روبین نوزاد در طب سنتی مورد تاکید پزشکان طب سنتی میباشد.

مجددا تاکید میشود که انجام اینکار تحت نظر پزشک باشد چرا که اگر شدت بیماری زردی زیاد باشد حتما باید از دستگاه فتوتراپی خانگی استفاده نمود و ممکن است مصرف ترنجبین نتواند مقدار آن را کاهش دهد و باعث تبعات بعدی گردد.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.