ترنجبین برای درمان زردی نوزاد

مصرف ترنجبین به عنوان یک ماده غدایی گیاهی از قدیم الایام در بین خانواده ها مرسوم بوده و یک روش سنتی برای درمان زردی نوزاد در کنار اجاره دستگاه فتوتراپی است. امروزه نیز این ماده غذایی در طب سنتی مصارف فراوانی دارد. ترکیب ترنجبین و شیر خشت برای زردی نوزاد به عنوان معروفترین داروهای سنتی می باشند که امروز هم از منظر طب جدید و غربی و هم طب سنتی برای زردی نوزاد مورد تایید است.

قابل ذکر است که ترجیحا این ماده توسط مادر مصرف گردد و خاصیت درمانی آن با دادن شیر به نوزاد منتقل گردد. توصیه میشود حتی المکان ترنجبین برای درمان زردی مستقیما به نوزاد داده نشود اگر چه بسیاری از والدین آن را به فرزند خود میدهند و اتفاق خاصی نیز رخ نداده است.

ترنجبین برای زردی نوزاد

دارای ترکیبات قندی است و بسیار شیرین است. طبیعت آن گرم و در رطوبت معتدل بوده و برای کاهش عطش بسیار مفید است. این ماده خوراکی مسهل ، خلط آور، مقوی جگر و معده و کاهش دهنده تب، از بین برنده سرفه و درد سینه و حلق می باشد. مسهل است و می توان آن را برای همه افراد و سنین بدون نگرانی مصرف کرد و همراه با ماءالشعیر بهترین مسهل شناخته می شود. همچنین با ماءالشعیر برای رفع تب و افراد گرم مزاج مفید است.

خواص ترنجبین

ترکیب ترنجبین و شیرخشت می تواند انسان را تا حدی در برابر تشعشعات اتمی مصون میدارد. اما مهمترین کاربرد ترنجبین برای درمان زردی نوزاد است البته به شرط اینکه درجه زردی خفیف بوده و میزان آن کم باشد. در این حالت مادری که به نوزاد خود شیر میدهد میتواند از آن مصرف کند. روش مصرف ترنجبین نیز به این صورت است که حدود 30 گرم از آن را در یک لیوان آب جوش حل کرده و سپس با استفاده از یک پارچه نخی آنرا صاف کنید و مادر آن را به صورت ناشتا میل نماید. سپس مادر بعد از یک ساعت به نوزاد خود شیر دهد.

میتوان ترنجبین را برای زردی مستقیما به خود نوزاد داد و استفاده از این روش بیشتر در مواقعی کاربرد دارد که کودک شیر مادر را نمیخورد و از شیر خشک تغذیه میکند. روش مصرف آن نیز به این صورت است که حدود یک قاشق مربا خوری ترنجبین را در یک چهارم استکان آب جوش حل کرده و آن را صاف کرده و 3 تا 7 روز به نوزاد بدهید. در این حالت ممکن است نوزاد کمی مسهل شود.

مصرف عرق کاسنی برای زردی نوزاد نیز به عنوان یکی از روشهای کاهش بیلی روبین نوزاد در طب سنتی مورد تاکید پزشکان طب سنتی است.

مجددا تاکید میشود که انجام اینکار تحت نظر پزشک باشد چرا که اگر شدت زردی زیاد باشد حتما باید از دستگاه زردی فتوتراپی خانگی استفاده نمود و ممکن است مصرف ترنجبین نتواند مقدار زردی را کاهش دهد و باعث تبعات بعدی گردد.

 

مرکز درمان زردی نوزادان نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.