شیر خشت برای درمان زردی نوزاد

شیر خشت برای زردی نوزاد به عنوان یک داروی گیاهی

یکی از داروهای گیاهی که از سالیان دور برای درمان زردی در نوزاد در منزل توسط خانواده ها مورد استفاده قرار میگرفت شیر خشت نام دارد که هم اکنون نیز بسیاری از آن استفاده میکنند. این ماده به عنوان یک ملین و تب بر در طب سنتی ایران بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

حکیم ابوعلی سینا در کتاب قانون خود در مورد شیرخشت میگویددشبنمی است که در هرات بر درخت بید و کتیرا می نشیند، دارای مزاجی معتدل است، اسهال آور مشابه ترنجبین ولی از آن قوی تر است و خاصیت زداینده دارد.

از مهمترین خواص شیر خشت استفاده از آن برای درمان زردی نوزاد است. با توجه به اینکه تعداد بسیار زیادی از کودکان در بدو تولد زردی دارند میتوان از شیر خشت برای درمان آنها استفاده کرد مشروط بر اینکه شدت زردی خیلی بالا نباشد چرا که در صورت بالا بودن عدد زردی، این ماده به تنهایی نمیتواند بیماری یرقان را درمان نماید و باید از سایر روشها از جمله استفاده از دستگاه فتوتراپی اقدام به درمان نمود.

شیر خشت برای درمان زردی نوزاد

روش مصرف

به طور کلی دادن هر نوع ماده غذایی به نوزاد تا قبل از شش ماهگی ممنوع است و کودک به جز شیر مادر یا شیر خشک نباید چیز دیگری مصرف کند. بهتر است خود مادری که به فرزندش شیر میدهد از شیرخشت استفاده کند تا خواص آن پس از ظاهر شدن در شیر مادر به نوزاد منتقل گردد. اما بسیاری از خانواده های سنتی از شیر خشت برای زردی نوزاد به طور مستقیم به کودکشان داده اند و اثرات سویی نیز ایجاد نگردید. روش مصرف نیز به این صورت است که یک چهارم قاشق چایخوری شیرخشت را در آب ولرم مخلوط کرده و پس از صاف کردن روزی 2 الی 3 بار به کودک بخورانید.

سایر خواص شیر خشت عبارتند از:

خلط آور، مسهل کننده و رفع یبوست، از بین برنده تب، کاهش دهنده سرفه، بسیار مفید برای رشد کودک، تقویت کننده کبد و معده. توصیه میگردد که از مصرف بیش از اندازه شیر خشت خودداری نموده و تحت نظر متخصص طب سنتی از آن استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید