ترنجبین و شیر خشت در درمان زردی

      دیدگاه‌ها برای ترنجبین و شیر خشت در درمان زردی بسته هستند

ترنجبین و شیر خشت یک روش سنتی جهت بهبود بیماری زردی بچه ها

شیر خشت و ترنجبین در درمان زردی که از قدیم الایام نیز در بین خانواده های ایرانی مرسوم بوده یک مکمل خوب غذایی جهت درمان زردی نوزادان است. شیر خشت و ترنجبین در کنار دعا برای رفع زردی معروفترین داروهای سنتی می باشند که امروز هم از منظر طب جدید و غربی و هم طب سنتی درمان زردی مورد تایید است ولی باید دقت گردد خوردن آن فقط توسط مادر انجام گردد.

خواص شیر خشت در درمان زردی

طبیعت آن گرم و در رطوبت معتدل بوده و همچنین ملین طبع و مسهل صفرا، خلط آور، مقوی جگر و معده و کاهش دهنده حرارت بدن، از بین برنده سرفه و خشونت سینه و حلق و تب می باشد. مسهل است و می توان آن را برای همه افراد و سنین بدون نگرانی مصرف کرد و با ماءالشعیر بهترین مسهل شناخته می شود. همچنین با ماءالشعیر برای رفع تب حار و افراد گرم مزاج مفید است.

تحقیقات سال های اخیر روی ترنجبین و شیرخشت نشان داده محصول خوراکی آن می تواند انسان را تا حدی در برابر تشعشعات اتمی مصون نگاه داشته و از شیرخشت به عنوان یک ملین خوب برای درمان زردی سریع تر نوزادان بحساب آمده که در این موارد شیرخشت را می توان جایگزین ترنجبین کرد.

مصرف کردن خاکشیر، ترنجبین و شیر خشت موجب رفع یبوست شده به دلیل اینکه این مواد، ماده ای که موجب بیماری شده است را از بدن خارج می کند. به دلیل وجود قند در این مواد برای مبتلایان به مرض قند مضر نبوده و اگر می خواهید اطفال شما رشد کامل کند تا می توانید شیرخشت و ترنجبین به آنها بدهید.

شیر خشت و ترنجبین در درمان زردی

به نوزادان شیرخوار به جای شربت قند، شربتی از این دو بدهید تا استخوان بندی آنها محکم شده و زود دندان در بیاوردند. همچنین حرارت درونی، خارش بدن، ناراحتی های ادراری را بر طرف کرده و به عنوان داروی تب بر شناخته می شود. در تب های حاد، آبله مرغان، انواع حصبه و اسهال خونی، بواسیر و پیدا شدن خون در ادرار، از خوردن ترنجبین خودداری کرده و به جای آن شیرخشت بخورید. ضمنا مصرف آب انار برای درمان زردی نوزاد مفید است که البته باید توسط مادر مصرف گردد.

نحوه مصرف

برای تهیه این شربت یک قاشق غذا خوری ترنجبین را در یک لیوان آب جوش بریزید تا ۵ دقیقه درون آب‌ جوش خیس بخورد. سپس آن را صاف کرده و به آن یک قاشق چای‌ خوری شیرخشت اضافه کنید و آن را هم بزنید. این ترکیب را پس از صاف کردن هر ۲ ساعت یک بار، یک قاشق چای‌ خوری به نوزادتان بدهید. در مدت زمان استفاده از این محلول، مدفوع نوزاد به رنگ زرد طلایی درآید و از میزان زردی پوست او نیز کاسته میشود.

ترتجبین شیرین است و نیاز به شیرین کردن ندارد. شیرخشت جهت درمان زردی نوزاد به تنهایی هم میتواند موثر باشد اما اثر ترکیب این دو ماده با هم بیشتر است. به جای شیرخشت از بیدخشت هم میتوان استفاده نمود. ضمنا میتوان از عرقیجات مختلف مانند عرق کاسنی، عرق شاهتره و عرق بید هم استفاده کرد و به مادر خوراند.

در پایان یادآور میگردد جهت اطمینان خاطر از روند درمان زردی کودک خود این ترکیب گیاهی به همراه اجاره دستگاه فتوتراپی خانگی میتواند به راحتی و بدون هیچگونه نگرانی بیماری زردی نوزادتان را کاملا بهبود بخشد. دستگاه زردی نوزاد با لامپهای ال ای دی مدرن و پیشرفته هیچگونه عوارض جانبی نیز برای نوزاد ایجاد نخواهد کرد.