جلوگیری از زردی نوزاد در بارداری

جلوگیری از زردی نوزاد در بارداری

جلوگیری از زردی نوزاد

با توجه به اینکه سر آغاز علائم زردی نوزاد وقتی است که نوزاد هنوز در شکم مادر است ضرورت دارد مادر طفل جهت جلوگیری از زردی نوزاد در بارداری و تولد نوزاد سالم یکسری از دستورالعمل ها را رعایت نماید تا نوزادش با سلامتی کامل متولد شده و دیگر نگرانی بابت درمان فرزندش نداشته باشد.

چنانچه مادر هنگام بارداری مواردی را که توضیح داده خواهد شد رعایت کند میتواند به طور محسوسی در کاهش و جلوگیری از بیماری زردی نوزاد اثر مثبت داشته باشد که مهمترین آنها عبارتند از:

زایمان به موقع

یکی از علل کاهش زردی در نوزادان داشتن زایمان به موقع و نداشتن زایمان زودرس است چرا که وقتی نوزاد زودتر از موقع به دنیا بیاید بعضی از قسمتهای بدنش هنوز به تکامل نرسیده است که از جمله آن میتوان به عدم تکامل کبد نام برد. کبد مهمترین قسمت بدن یک کودک جهت تصفیه خون و خرد کردن مولکولهای بیلی روبین که عامل اصلی زردی در نوزادان است میباشد.

ضرورت دارد مادر جهت جلوگیری از ایجاد زردی در نوزاد خود در دوران بارداری تحت نظر پزشک قرار گیرد و طبق نظر وی از انجام کارهایی که باعث زایمان زودرس میشود خودداری نماید. انجام حجامت در بارداری نیز تا حدودی میتواند باعث تصفیه خون مادر شده و احتمال بیماری در فرزند خود را پس از زایمان کاهش دهد.

تغذیه مناسب در بارداری جهت جلوگیری از زردی نوزاد

تغذیه در دوران بارداری در جهت جلوگیری از زردی نوزاد اهمیت بسیار زیادی دارد. رشد و نمو مناسب جنین، عدم تولد بچه زودرس و نیز جلوگیری از مشکلاتی که برای مادر در دوران بارداری و پس از زایمان به وجود می‌آید با یک تغذیه مناسب و خوب انجام می‌شود.

جلوگیری از زردی نوزاد در بارداری

توصیه میگردد از خوردن غذاهای پرچرب، فست فودها و غذاهای گرم و پر ادویه خودداری نمایید و به‌ جای آن از شیر، خرما، عرق کاسنی استفاده نمایید.

دوران بارداری مرحله بسیار مهمی در زندگی مادر است. در این مرحله مادر باید نسبت به تغذیه خود دقت و حساسیت ویژه ای داشته باشد. برای مثال در این زمان مصرف کافئین و نوشیدن بیش از اندازه قهوه می‌تواند برای جنین وی مضر باشد.

همچنین مصرف مشروبات الکلی، سیگار و مواد مخدر میتواند منجر به تولد بچه نارس و رشد ناکافی اش شده و او را در معرض انواع بیماریهای مختلف از جمله یرقان قرار می‌دهد. بنابراین اکیداً توصیه می‌شود در این دوران برای جلوگیری از زردی نوزاد از مصرف مواد مضر خودداری شود.

مصرف ميوه‌ های زرد در دوران بارداری و شيردهی سبب یرقان در کودکان نمیشود اما بهتر است مادرانی که به نوزاد خود شیر میدهند میوه هایی مثل مرکبات، کیوی، توت فرنگی، آناناس، انگور، گیلاس و آلو را مصرف نکنند.

وظایف مادر پس از زایمان

به طور کلی رعایت موارد مطروحه باعث کاهش احتمالی و جلوگیری از زردی نوزاد در بارداری خواهد شد اما اگر به هر دلیلی کودک پس از تولد بیماری زردی داشت اصلا جای نگرانی نیست و والدین میتوانند به راحتی این بیماری را که البته شیوع فراوانی نیز دارد با دستگاه فتوتراپی برطرف نمایند.

دستگاه فتوتراپی را هم میتوان در بیمارستان استفاده نمود و هم این تجهیزات را با اجاره کردن از مراکز مرتبط به منزل انتقال داد (البته باید از نوع خانگی و پرتابل باشد). گفتنی است درمان نوزاد با دستگاه زردی خانگی به مراتب بهتر و راحت تر است چرا که شیر دادن به بچه زیر دستگاه فتوتراپی در خانه امکان پذیر است و مادر به راحتی میتواند فرزند تازه به دنیا آمده را در بغل خود درمان کند.

 

مرکز درمان یرقان نوزادان نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.