درمان زردی نوزاد با طب سنتی

درمان زردی نوزاد با طب سنتی

همانطور که میدانید سالیانه تعداد قابل توجهی از نوزادان با بیماریهای مختلف از جمله زردی متولد میشوند و ضرورت دارد که این بیماری در اسرع وقت درمان گردد که در این بین بسیاری از خانواده ها تمایل دارند نوزاد خود را با طب سنتی درمان نمایند چرا که تمایل ندارند فرزند خود را از همان بدو تولد راهی بیمارستان کنند. ضمنا مواردی که در طب سنتی نوصیه گردیده برای پاکسازی پوست و بعضی ضعفهایی که نوزادان دارند و تقویت کودک مناسب است.

شستن نوزاد در خانه یکی از روشهای درمان زردی با طب سنتی

ظرف نسبتا بزرگ پر از آب گرم که پوست نوزاد را نسوزاند تهیه میکنیم. سپس مقداری نمک خوردنی به آن اضافه کرده و کاملا حل میکنیم. نوزاد را به آرامی داخل این محلول قرار داده و سعی کنید این محلول کل سطح بدنش را پوشش دهد. این محلول آب و نمک باعث ضدغفونی شدن پوست و همچنین نیرومند شدن آن میگردد. ضمنا این ترکیب باعث پیشگیری از عفونت های پوستی نیز میگردد. والدین عزیز مراقب باشند که ترکیب آب و نمک به هیچ عنوان به چشم نوزاد برخورد نکند و وارد دهان و یا بینی نشود. توصیه میگردد نوزاد را به شکم بر روی دست خود قرار دهید تا این اتفاق نیافتد.

قنداق کردن

قنداق کردن نوزاد از قدیم الیام به عنوان طب سنتی در بین خانواده های ایرانی مرسوم بوده است. این رسم بعد از مدتی از مد افتاد و نظرات بعضی از بزرگان عدم استفاده از قنداق بوده است اما امروزه دوباره بسیاری از متخصصین به این نتیجه رسیده اند که قنداق کردن نوزاد تا چهل روزگی و یا بعضا تا چهار ماهگی میتواند باعث بهبود وضعیت جسمانی نوزاد گردد.

به طور معمول سه بار در شبانه روز کودک را قنداق میکنند که دو بار آن در روز و یکبار آن در شب است. لازم است که چند ساعتی نیز قنداق را باز کرده تا باعث استراحت و همچنین تهویه پوست کودک گردد.

حمام کردن نوزاد

حمام کردن نوزاد بستگی به فصل و دمایی که نوزاد در آن قرار دارد و همچنین شرایط تعریق و در کل شرایط جسمی وی بستگی دارد. مثلا برای نوزادی که در فصل زمستان است و تعریق بسیار کمی دارد حمام کردن هفته ای یکبار خوب است و این عدد میتواند به روزی یکبار در فصل تابستان و تعریق بیشتر نوزاد افزایش یابد.

زمان حمام کردن نوزاد نباید طول بکشد. بچه باید سریع شسته شده و خشک گردد. مراقب گرمای آب حمام هم باشید. آب خیلی گرم و یا سرد نباشد تا کودک آسیب نبیند. در طب سنتی حمام کردن بعد از خواب شبانه و در صبح بهتر است. پس از حمام نیز میتوان برای تلطیف پوست نوزاد از انواع روغن ها و کرم ها استفاده نمود.

نگهداری نوزاد

محل نگهداری نوزاد باید از نظر دما مناسب باشد تا نوزاد خواب راحت همراه با آرامش داشته باشد. بهتر است در اتاق نوزاد یک عدد دماسنج نصب گردد و دمای اتاق نوزاد به صورت بهینه تنظیم گردد. ضمنا بهتر است اتاق نوزاد تا حدودی تاریک باشد تا محیط امن تری برایش ایجاد گردد. ضمنا بهتر است اتاقی که بچه در آن در قرار دارد عاری از سر و صدا باشد تا در روند خوابش اثر بد نگذارد.

شیر دادن به نوزاد

شیر دادن به نوزاد و روش صحیح و اصولی آن یکی از مهمترین مطالبی است که یک مادر باید آن را به درستی بداند. دادن شیر فراوان و به تبع آن افزایش ادرار و مدفوع یکی از روشهای توصیه شده برای درمان زردی نوزاد با طب سنتی است لذا با توجه به اهمیت موضوع در مقاله جداگانه ای به تفصیل به آن پرداخته شده است که مادران عزیز را به مطالعه آن دعوت میکنیم.

بسیاری از مواد خوراکی گیاهی در طب سنتی هستند که با توجه به تبعی که دارند میتوانند بر زردی نوزادان اثر بگدارند. بعضی از این مواد خوراکی را مادر باردار باید در دوران حاملگی میل نماید تا بر جنین اثر نماید و در نتیجه نوزادی سالم به دنیا بیاید. بعضی از خوراکی های گیاهی را نیز مادر باید پس از زایمان میل نماید تا وقتی که به نوزاد خود شیر میدهد خواص این خوراکیها از طریق شیر دان به نوزاد منتقل گردد. مثلا استفاده از آب لیمو شیرین برای درمان زردی بسیار مفید است. البته این حالت وقتی کاربرد دارد که نوزاد از شیر مادر تغدیه میکند نه از شیر خشک .

ضمنا داروهای سنتی نیز وجود دارند که البته منشا آنها گیاهی است و میتوان آن را هم مستقیما به نوزاد داد و هم مادر آن را مصرف نماید. این داروها عمدتا به صورت قطره های خوراکی در دسترس هستند.

درمان زردی نوزاد با طب سنتی

آیا با استفاده از طب سنتی میتوان زردی نوزاد را کاملا درمان نمود؟

یکی از مهمترین کاربردهای طب سنتی درمان زردی نوزاد است. بسیاری از نوزادان وقتی که به دنیا می آیند زردی دارند و در مقابل بسیاری از والدین نیز تلاش میکنند که این بیماری را خودشان در منزل درمان نمایند. اگر چه درمان در طب سنتی هیچگونه ضرری ندارد اما لازم است که والدین عزیز دقت نمایند که این روش فقط زمانی کاربرد دارد که شدت بیماری خفیف باشد و همچنین زمان کافی در دسترس باشد. ابتدا لازم است والدین به هر نحو ممکن از شدت بیماری نوزاد خود مطلع گردیده و چنانچه این میزان کم باشد از طب سنتی استفاده نماید.

قابل ذکر است چنانچه شدت یرقان بالا باشد یا به عبارتی میزان بیلی روبین خون نوزاد عدد بالایی باشد قطعا نه تنها درمان زردی نوزاد با استفاده از طب سنتی امکان پذیر نخواهد بود بلکه ممکن است والدین با استفاده از این روش زمان را از دست داده و در نتیجه شدت بیماری بر خلاف انتظار افزایش یابد. لذا به والدین عزیز توصیه میگردد جهت استفاده از طب سنتی برای نوزادان حتما با پزشک مشورت نموده و چنانچه ضرورت داشته باشد از روشهای نوین پزشکی و مخصوصا دستگاه زردی نوزاد ( نور درمانی ) استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.