چگونه زردی نوزاد خود را در منزل درمان کنیم؟

درمان زردی نوزاد در منزل

درمان زردی نوزاد در منزل یکی از راه هایی است که والدین برای فرزندشان که با این بیماری متولد میشوند باید انجام دهند اما زردی نوزاد چیست و چگونه و از کجا بفهمیم که فرزندمان بیماری مذکور را دارد؟ آیا رفع این بیماری به راحتی امکان پذیر است یا میتواند دشوار و خطرناک باشد؟ آیا پس از درمان بیماری مذکور کاملا بهبود میابد و یا امکان برگشت دوباره وجود دارد؟ مطلب ما را دنبال کنید تا با بهترین روشهای درمان خانگی آشنا شوید.

ابتدا جهت تشخیص بیماری به صورت دقیق باید به آزمایشگاه مراجعه کرده و پس از گرفتن مقداری خون، جواب آزمایش بعد از دو ساعت حاضر میشود. این روش اگر چه کمی دشوار می باشد و باعث سختی والدین و بچه می شود اما دقیق ترین راه تعیین آن است.

روش دیگری نیز برای تعیین زردی در نوزاد وجود دارد و آن استفاده از بیلی چک یا بیلی روبین متر است. هنگام استفاده از این دستگاه دیگر نیازی به خون گرفتن نیست. کافیست دهانه دستگاه به پیشانی کودک نزدیک شده و در همان لحظه میزان یرقان در صفحه نمایش نشان داده میشود بدون اینکه نوزاد هیچ دردی را احساس نماید.

پس از مشخص شدن میزان بیماری دو حالت وجود خواهد داشت. یا شدت آن خیلی خفیف و کم است یا مقدار آن زیاد که میتوان برای هر کدام روشهای مختلف درمانی ارائه نمود.

الف) درمان زردی نوزاد در منزل چنانچه شدت آن کم باشد

چنانچه میزان بیماری خفیف بوده و خیلی کم باشد یعنی سطح بیلی روبین خون پس از آزمایش حدود 8 و یا کمتر از آن باشد میتوان درمان را با طب سنتی در منزل انجام داد. گفتنی است این روش بسیار محدود و زمان بر بوده و میتواند باعث افزایش مدت زمان درمان زردی نوزاد در منزل گردد که همین مسئله میتواند باعث رنجش و ناراحتی کودک شود لذا ضرورت دارد والدین عزیز حتما با مشورت پزشک مبادرت به استفاده از طب سنتی بکنند.

1- نور آفتاب

اگر زردی بچه خیلی خفیف باشد ممکن است نیاز به انجام اقدامات درمانی خاصی نباشد. میتوان کودک را در نزدیکی پنجره در معرض نور آفتاب به مدت ۱۵ دقیقه و ۴ مرتبه در روز قرار داد. نور خورشید بیلی‌ روبین خون را شکسته و در نهایت از طریق ادرار دفع می‌گردد.

2- شیر خشک

یرقان برای بعضی از نوزادان از شیر مادر ایجاد میشود که علت آن هم ترکیبات شیر است. با بروز چنین حالتی، پزشک متخصص مجبور خواهد بود چند روزی شیر مادر را قطع کند. لذا ضرورت دارد کودک از طریق مصرف شیر خشک تغذیه گردد. برای درمان زردی نوزاد در منزل لازم است شیر خشک به مقدار زیاد و به صورت رقیق شده به کودک داده شود تا میزان ادرارش افزایش یافته تا مولکولهای بیلی روبین از طریق ادرار دفع گردد.

3- برگ کلم

کلم یکی از سبزیهای معروف خوراکی است و اقسام مختلفی نیز دارد که عبارتند از کلم سبز، کلم قرمز و کلم قمری. برگ کلم خوراکی فواید و خواص فراوانی دارد و مصرف آن برای هر انسانی میتواند مفید باشد اما مهمترین خصوصیت آن درمان زردی نوزاد در منزل است. با توجه به اینکه کلم یک خوراکی با طبع سرد میباشد و به طور کلی خوراکیهای با طبع سرد برای رفع بیماری فوق مفید است لذا مصرف کلم و همچنین کاهو برای مادران شیردهی که فرزندشان یرقان دارد بسیار مناسب است. ضمنا مصرف این خوراکی برای مادران باردار جهت جلوگیری از زردی کودک بسیار میباشد.

سایر روشهای طب سنتی برای درمان زردی در نوزاد عبارتند از:

آنچه که نباید انجام داد

گاهی اوقات بعضی از پزشکان روشهایی را برای درمان و بهبودی زردی نوزادان در منزل پیشنهاد میکنند که جنبه علمی ندارد و حتی میتواند شدت بیماری را افزایش داده و بسیار خطرناک شود که عبارتند از:

1- حجامت

از گذشته های دور حجامت نوزاد برای زردی مرسوم بوده است و نوزادان را چند روز پس از تولد حجامت میکردند به امید اینکه بیماری آنها درمان گردد. عمده پزشکان و متخصصان اطفال سراسر جهان به طور قطع با این عمل مخالف هستند. آنها بر این عقیده اند که یرقان یعنی وجود بیلی روبین اضافی خون که کل بدن بچه پخش گردیده بنابراین با حجامت یا خراش جزیی به طور کامل بهبود نمیابد.

درمان زردی نوزاد در منزل

درمقابل پزشکان طب سنتی نظر مخالف با پزشکان متخصص دارند و حجامت را برای درمان و کاهش زردی نرمال نوزاد در منزل موثر میدانند. به طور کلی حجامت از هر نوع آن به هیچ عنوان تایید نمی شود چرا که تحقیقات نشان داده برای بعضی از کودکان که می شد رفع بیماری طی مراحل اولیه به راحتی انجام شود با انجام حجامت وضعیت درمانی به مراتب سخت تر شد.

2- قرص فنوباربیتال

بعضی پزشکان از قرص فنوباربیتال جهت درمان زردی نوزادان استفاده میکنند که مصرف آن به هیچ عنوان توصیه نمیگردد. این قرص بیماری را کاهش نمیدهد و استفاده از آن تنها پاک کردن صورت مسئله میباشد.

ب) درمان زردی در منزل چنانچه شدت آن زیاد باشد

چنانچه پس از انجام آزمایش سطح بیلی روبین بالا باشد یعنی عدد آن از 8 تا 17 باشد باز هم میتوان درمان را در خانه انجام داد اما نه به روشهای سنتی بلکه با استفاده از تجهیزات جانبی . البته بعضی از تجهیزات فتوتراپی خانگی مدرن و جدید با لامپ های قدرتمند امروزه وجود دارند که با آن میتوان شدتهای بیشتر بیماری را کاملا درمان نمود. به عنوان مثال، دستگاه فتوتراپی سه بعدی مرکز درمانی نی نی سالم با توجه به نوع لامپ های استفاده شده در آن و مکانیزمهای پیشرفته ای که در آن تعبیه شده است قادر است تا درجه 21 بیلی روبین را در منزل و در کنار مادر درمان نماید بدون اینکه هیچگونه عوارض بدی داشته باشد.

استفاده از تجهیزات فتوتراپی در منزل

اگر چه همه روشهای ذکر شده ممکن است باعث کاهش میزان یرقان کودک گردد اما اثر گذاری آنها قطعی نیست و زمان بر است و حتی مواقعی که شدت بیماری زیاد باشد و یا بیماری روند افزایشی داشته باشد نمیتوانند بیماری را به طور کامل رفع نمایند بنابراین بهترین راه درمان زردی در نوزاد در منزل استفاده از دستگاه فتوتراپی میباشد.

 

دستگاه فتوتراپی هم نوع بیمارستانی دارد و هم نوع خانگی که نوع خانگی آن دارای مزایای فراوانی است از جمله اینکه نوزاد در کنار مادر است و رسیدگی به وی به سادگی انجام میشود ضمن اینکه شیر دادن به نوزاد هنگام استفاده از آن به راحتی امکان پذیر است.

برای رفع زردی نوزاد در منزل مادر چه بخورد

به طور کلی زندگی مادران در خصوص نوزادشان به دو بخش زمان بارداری و پس از زایمان تقسیم میشود. مادرانی که باردار هستند میتوانند در این دوران با رعایت یکسری از اصول تغذیه ای و همچنین ورزشها و نرمشهای متناسب با آن دوران نسبت به کاهش احتمال ایجاد زردی فرزند خود پس از زایمان اقدام کنند.

اما برای مادرانی که پس از زایمان فرزندشان یرقان دارد علاوه بر درمانهای خاصی که متعلق به نوزاد است مادر نیز میتواند با رعایت کردن دستورات تغذیه ای مناسب در جهت رفع زردی نوزاد خود تلاش نماید تا فرزندش با سرعت بیشتری بهبود یابد. البته این دستورالعمل فقط برای حالتی صحیح است که نوزاد از شیر مادر تغذیه کند.

درمان زردی نوزاد در منزل

تغذیه مادر برای درمان زردی نوزاد

به طور کلی همه خوراکیها و غذاها و میوه هایی که طبع سرد دارند برای رفع زردی نوزاد مفیدند و برعکس، غذاهایی که طبع گرم دارند میتواند این بیماری را در نوزادان تشدید کرده و درمان آن را به تعویق بیاندازد. خوراکیهای با طبع سرد و مفید عبارتند از: ترنجبین، شیر خشت، عرق کاسنی، عناب، خاکشیر، مرکبات شامل لیمو ترش و لیموشیرین و هر نوع خوراکی با طبع سرد.

خوراکی های مضر و تشدید کننده یرقان نوزادان نیز عبارتند از: غذاهای چرب و فست فودها، گوشت قرمز به خصوص گوشت گاو، ادویه های محرک مثل دارچین، فلفل، زنجبیل، زعفران و هر نوع خوراکی که طبع گرم دارد.

مصرف ادویه برای مادر ممنوع

استفاده از ادویه‌ها به خصوص ادویه‌های تند مانند فلفل باعث التهاب یا تخریب سلول‌های کبدی می‌شوند. اگر مادر این ادویه را مصرف کند این ماده در شیر او ترشح می‌شود و بچه نمی‌تواند این طبع را تحمل کند و در نتیجه باعث ایجاد یرقان می‌شود.

تمامی ادویه‌های تند سوزاننده و مضر هستند و مادران شیرده نباید از آنان استفاده کنند. همچنین مادران باید از مصرف غذاهای کربوهیدرات دار پرهیز نمایند زیرا باعث می‌شوند که کبد کودک صفرای بیشتری برای هضم این غذاها تولید کند و باعث شدت یافتن این بیماری در کودک میشود.

قابل ذکر است استفاده از طب سنتی حتما باید تحت نظر متخصصین مرتبط و با هماهنگی پزشک اطفال باشد چرا که این روش درمان زردی در نوزاد با درجه پایین تا حدودی موثر است و در صورت بالا بودن آن (بالاتر از 8 بیلی روبین) توصیه میگردد ضمن رعایت موارد ذکر شده جهت اطمینان خاطر در کنار آن حتما از دستگاه استفاده گردد.

میوه های مفید برای درمان زردی نوزادان

به طور کلی میوه های با طبع سرد و خنک برای درمان زردی نوزادان مفید است ولی باید به این نکته توجه کرد که دادن هر نوع خوراکی به نوزاد تازه به دنیا آمده ممنوع است و میتواند برایش خطرناک باشد پس ضرورت دارد مادرانی که از شیر خودشان به فرزندشان میدهند از این نوع میوه ها بیشتر مصرف کنند و سپس به فرزند خود شیر بدهند تا از خواص این خوراکیها کودک نیز بهره مند گردد. به طور کلی میوه های مفید برای زردی نوزادن عبارتند از: هندوانه، پرتقال، نارنگی، لیمو شیرین، لیمو ترش، سیب ترش، آب انار ، برگ کلم و کاهو، خیار، آلبالو

برعکس خوراکیهایی که طبع سرد دارند میوه های با طبع گرم برای یرقان نوزاد مضر هستند و لازم است مادر در دوران بارداری از خوردن آنها تا حد ممکن دوری کند. ضمنا مادران شیرده نیز باید حتی الامکان این میوه ها را نخورند. عمده آنها عبارتند از: موز، نارگیل، انجیر، انگور، گلابی، به و گیلاس.

چگونه بفهمیم نوزامان خوب شده است

اگر چه از ظاهر و رنگ پوست بچه میتوان متوجه درمانش شد اما جهت اطمینان و اطلاع از میزان دقیق آن لازم است که مجددا آزمایش خون داده و یا از دستگاه بیلی چک استفاده نمود. همچنین با مراجعه به جدول نیز میتوان درجه زردی نوزادان را بررسی نمود.

چنانچه درجه زردی یا عدد بیلی روبین به کمتر از 8 میلی گرم بر دسی لیتر برسد درمان کامل شده است. البته بعضی از پزشکان ترجیح میدهند این عدد به حدود 5 کاهش یابد تا احتمال برگشت بیماری نیز به صفر برسد.

جمع بندی

به والدین عزیز پیشنهاد میگردد چنانچه فرزندشان زردی دارد و حتی درجه آن هم پایین میباشد بهتر است از دستگاه فتوتراپی در منزل استفاده کنند چرا که استفاده از روشهای سنتی و خانگی و گیاهی اثر درمانی قطعی ندارند ضمن اینکه ممکن است مدت زمان بهبودی طولانی گردد و یا بعضی وقتها برعکس شده و شدت بیماری افزایش یابد که باعث خواهد شد درمان کودک سخت تر شده و مشکلات بعدی را ایجاد نماید.

مرکز درمان و رفع زردی شرکت نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.