درمان زردی نوزاد در منزل

درمان زردی نوزاد در منزل

درمان زردی نوزاد در منزل شرکت نی نی سالم

درمان زردی نوزاد در منزل و خانه یکی از راه هایی است که والدین برای نوزادشان که زردی دارد انجام میدهند اما از کجا بفهمیم که نوزادمان زردی دارد؟ جهت تشخیص زردی نوزاد به صورت دقیق باید به آزمایشگاه مراجعه کرده و پس از گرفتن مقداری خون نوزاد، جواب آزمایش بعد از دو ساعت حاضر میشود. این روش اگر چه ممکن است کمی دشوار باشد و باعث سختی والدین و بچه شود اما دقیق ترین راه تعیین آن است.

روش دیگری نیز برای تعیین زردی کودک وجود دارد و آن استفاده از دستگاه بیلی چک یا بیلی روبین متر است. در صورت استفاده از این دستگاه دیگر نیازی به خون گرفتن از بچه نیست. کافیست دهانه دستگاه به پیشانی و یا محلی در صورت نوزاد تماس داده شود و در همان لحظه میزان یرقان در صفحه نمایش دستگاه نشان داده میشود بدون اینکه کودک هیچ دردی را احساس نماید.

پس از مشخص شدن میزان یرقان کودک دو حالت ممکن است رخ بدهد. یا میزان آن خیلی خفیف و کم است و یا زیاد است. با ما همراه باشید تا در ادامه توضیحات لازم ارائه میگردد.

  • زردی نوزاد کم باشد

چنانچه میزان زردی بچه خفیف بوده و  خیلی کم باشد یعنی میزان بیلی روبین خون نوزاد پس از آزمایش حدود 8 و یا کمتر از آن باشد میتوان از طریق طب سنتی اقدام نمود. گفتنی است قدرت کاهش در صورت استفاده از طب سنتی بسیار محدود و زمان بر است و ممکن است مدت زمان درمان زردی نوزاد در خانه طولانی گردد که همین مسئله باعث رنجش کودک خواهد گردید.

لذا ضرورت دارد والدین عزیز حتما با مشورت پزشک مبادرت به استفاده از روشهای سنتی بکنند چرا که در غیر اینصورت ممکن است عدد زردی بالا رفته و مشکلات بیشتری ایجاد کند. در این شرایط مراقبت از نوزاد اهمیت ویژه ای دارد. ضمنا افزایش شیردهی نیز میتواند تا حدودی باعث کاهش یرقان کودک گردد.

  • میزان زردی کودک زیاد باشد

چنانچه پس از انجام آزمایش میزان یرقان کودک بالا باشد یعنی عدد زردی از 8 تا 17 باشد باز هم میتوان درمان زردی نوزادان را در خانه انجام داد اما نه به روشهای سنتی بلکه با اجاره دستگاه زردی . البته بعضی از دستگاه های زردی خانگی مدرن و جدید با لامپ های قدرتمند امروزه وجود دارند که با آن میتوان زردیهای بیشتر را برطرف نمود.

به عنوان مثال، دستگاه فتوتراپی سه بعدی مرکز درمان زردی نوزاد نی نی سالم با توجه به نوع لامپ های استفاده شده در آن و مکانیزمهای پیشرفته ای که در آن تعبیه شده است قادر است تا درجه زردی 21 بیلی روبین را در منزل و در کنار مادر درمان نماید بدون اینکه هیچگونه عوارض بدی داشته باشد.

درمان زردی نوزاد در منزل

به والدین عزیز پیشنهاد میگردد اگر درجه یرقان فرزندشان پایین هم باشد بهتر است از دستگاه زردی برای درمان فرزند خود استفاده کنند چرا که در روش های طب سنتی ضمن اینکه مدت زمان درمان طولانی است ممکن است در بعضی از نوزادان روند درمانی به صورت معکوس شده و بیماری نوزادشان افزایش یابد. در صورتی که والدین عزیز تصمیم گرفتند که کودک خود را در منزل درمان کنند میتوانند با تماس با شرکت و اجاره دستگاه زردی نوزاد از مرکز درمانی نی نی سالم نوزاد خود را درمان نمایند.

درمان زردی نوزادان با لامپ مهتابی

از گذشته بعضی از والدین از روش درمان زردی نوزاد در خانه با مهتابی استفاده میکردند که این عمل امروزه به هیچ عنوان توصیه نمیشود چرا که ضمن اینکه بیماری را رفع نمیکند بلکه عوارض جانبی داشته و گاهی مواقع نیز باعث افزایش شدت زردی در نوزاد میشود. لامپ های مهتابی خانگی به شدت داغ شده و حرارت بالایی ایجاد میکند و باعث از دست رفتن بیش از حد آب بدن نوزاد شده که میتواند منجر به سوختگی پوست و عوارض ناشی از کم آبی در بدن شود.

بعضی از دستگاه های فتوتراپی که تکنولوژی پایین تری دارند از لامپهای فلورسنت استفاده میکنند. این لامپها از نظر ظاهری شبیه مهتابی است اما طول موج آن با مهتابی های معمولی که برای روشنایی از آنها استفاده میشود متفاوت است.

حجامت جهت رفع زردی نوزاد

از گذشته های دور حجامت نوزاد برای زردی در منزل مرسوم بوده است و نوزادانی را که در بدو تولد یرقان داشتند را حجامت میکردند به امید اینکه بیماری آنها برطرف گردد. عمده پزشکان و متخصصان اطفال در سراسر جهان به طور قطع با حجامت نوزاد مخالف هستند. آنها بر این عقیده اند که زردی یعنی وجود بیلی روبین اضافی در خون نوزاد که در سرتاسر بدنش گسترده است و در نتیجه با حجامت یا خراش جزیی بهبود نمیابد.

در مقابل پزشکان طب سنتی نظر مخالف با پزشکان متخصص دارند و حجامت نوزاد را برای بهبودی بچه در منزل موثر میدانند. به طور کلی حجامت از هر نوع آن برای درمان زردی نوزادان به هیچ عنوان تایید نمی شود و در بعضی از بیماران  که می شد رفع بیماری در مراحل اولیه به راحتی انجام شود با انجام حجامت وضعیت درمانی به مراتب سخت تر شد.

درمان زردی نوزاد با شیر خشک

یرقان در بعضی از نوزادان از شیر مادر ایجاد میشود که علت آن هم ترکیبات شیر مادر است. در صورت بروز چنین حالتی، پزشک متخصص مجبور خواهد بود چند روزی شیر مادر را قطع کند. لذا ضرورت دارد کودک از طریق مصرف شیر خشک تغذیه گردد. برای درمان زردی نوزاد با شیر خشک لازم است به مقدار زیاد و به صورت رقیق شده به کودک داده شود تا میزان ادرار بچه افزایش یابد در این صورت مولکولهای بیلی روبین موجود در خون از طریق ادرار از بدن کودک خارج میشود.

مادران عزیزی که از شیر خود به فرزندشان میدهند توجه داشته باشند که سعی نمایند شیر خشک را بدون استفاده از شیشه شیر و با قاشق و یا روشهای دیگر بدهند چرا که اگر کودک به شیشه شیر عادت کند دیگر تمایلی به خوردن شیر از پستان مادر ندارد و در نتیجه در دوره شیرخوارگی از شیر مادر محروم خواهد شد.

تغذیه کودک با شیر مادر

درمان زردی نوزاد در خانه

پس از بهبود زردی کودک مجددا میتوان شیر خشک را قطع کرده و تغذیه را با شیر مادر ادامه داد. باید به این مسئله توجه داشت که نوزاد در روزهای نخست هر نیم ساعت یکبار به شیردهی نیاز دارد و در طول شبانه روز به دفعات باید شیردهی انجام شود.

فاصله هر دو نوبت شیردهی به نوزاد نباید بیش از یک ساعت و نیم باشد. علاوه بر شیردهی مکرر و صحیح، تغذیه مناسب، خواب و استراحت کافی مادر در تولید شیر بیشتر و درمان زردی با شیر دهی بسیار موثر است. در صورتی که نوزادی مبتلا به یرقان است به مادر توصیه میشود اقدامات خاصی را انجام دهد تا کودک سریع‌تر بهبود یابد. اهم این اقدامات عبارتند از:

پرهیز از مصرف غذاهای همچون کله‌پاچه یا بادمجان، پیاز و سیر به شکل خام، غذاهای گرم ، ادویه جات به خصوص ادویه‌های تند مثل فلفل، داروهای شیمیایی در حد امکان. درمقابل مصرف آب انار و استفاده از عرقیجات و جوشانده های گیاهی خنک توصیه میگردد. بعضی از پزشکان از قرص برای درمان زردی نوزادان استفاده میکنند که مصرف آن به هیچ عنوان توصیه نمیگردد.

اگر چه از ظاهر و رنگ پوست بچه میتوان متوجه خوب شدنش شد اما جهت اطمینان و اطلاع از میزان دقیق زردی لازم است که مجددا آزمایش خون داده و یا از دستگاه بیلی چک استفاده نمود. همچنین با مراجعه به جدول نیز میتوان درجه زردی نوزادان را بررسی نمود.

درمان زردی نوزاد در منزل با دستگاه فتوتراپی

اگر چه همه روشهای ذکر شده ممکن است باعث کاهش میزان زردی در نوزاد گردد اما اثر گذاری آنها قطعی نیست و در مواردی که شدت بیماری زیاد باشد و یا زردی نوزاد روند افزایشی داشته باشد نمیتوانند بیماری کودک را درمان نمایند. در چنین وضعیتی بهترین راه استفاده از دستگاه زردی نوزاد ( دستگاه فتوتراپی ) است.

دستگاه فتوتراپی درمان زردی نوزاد هم نوع بیمارستانی دارد که فقط در بیمارستان موجود است و نوزاد باید بستری شود که خیلی پیشنهاد نمیشود. هم نوع خانگی آن ( پرتابل و قابل استفاده در خانه ) وجود دارد.

والدین عزیز میتوانند با اجاره دستگاه زردی نوزاد از نوع خانگی فرزند خود را در خانه درمان نمایند که البته ضمن اینکه درمان آن قطعی است هزینه بسیار پایینی نیز دارد. برای خانواده های عزیزی که بخواهند دستگاه زردی نوزاد خریداری نمایند نیز امکان فروش آن در مرکز نی نی سالم میسر است.

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.