چگونه زردی نوزاد خود را در خانه درمان کنیم؟

درمان زردی نوزاد در خانه

درمان زردی نوزاد در خانه و منزل یکی از راه هایی است که والدین برای فرزندشان که با این بیماری متولد میشوند باید انجام دهند اما از کجا بفهمیم که فرزندمان بیماری مذکور را دارد؟ آیا رفع یرقان به راحتی امکان پذیر میباشد یا میتواند دشوار و خطرناک باشد؟ آیا پس از درمان کودک کاملا بهبود میابد و یا امکان برگشت دوباره وجود دارد؟ مطلب ما را دنبال کنید تا با بهترین روشهای خانگی آشنا شوید. ابتدا باید شدت و عدد بیماری با یکی از روشهای زیر مشخص شود:

  • آزمایش خون
  • دستگاه بیلی چک
  • جدول زردی نوزادان

که البته دقیق ترین روش آزمایش خون است و تقریبا خطایی ندارد. بعد از تعیین عدد زردی باید مراحل زیر را دنبال نمایید.

الف) درمان زردی نوزاد در خانه خود چنانچه شدت آن کم باشد

چنانچه میزان بیماری خفیف بوده و خیلی کم باشد یعنی سطح بیلی روبین خون پس از آزمایش حدود 8 و یا کمتر از آن باشد میتوان درمان را با طب سنتی انجام داد. گفتنی است این روش بسیار محدود و زمان بر بوده و میتواند باعث افزایش مدت زمان درمان گردد لذا ضرورت دارد والدین عزیز حتما با مشورت پزشک مبادرت به استفاده از طب سنتی بکنند.

1- نور آفتاب: اگر زردی خیلی خفیف باشد میتوان کودک را در خانه نزدیک پنجره زیر نور آفتاب به مدت ۱۵ دقیقه و ۴ مرتبه طی روز قرار داد. نور خورشید بیلی‌ روبین خون را شکسته و سپس از طریق ادرار دفع می‌گردد.

2- شیر خشک: اگر زردی از شیر مادر باشد پزشک مجبور خواهد بود چند روزی آن را قطع کرده و تغذیه با شیر خشک انجام گردد.

3- برگ کلم:

برگ کلم خوراکی فواید و خواص فراوانی دارد و مصرف آن برای هر انسانی میتواند مفید باشد اما مهمترین خصوصیت آن درمان زردی نوزاد در خانه است. با توجه به اینکه کلم یک خوراکی با طبع سرد میباشد و به طور کلی خوراکیهای با طبع سرد برای رفع بیماری فوق مفید میباشد لذا مصرف کلم و همچنین کاهو برای مادران شیردهی که فرزندشان یرقان دارد بسیار مناسب بوده ضمن اینکه مصرف این خوراکی برای مادران باردار جهت جلوگیری از یرقان مفید میباشد.

4- عرق کاسنی: استفاده از عرق کاسنی یکی از روشهای درمانی قدیمی است که در طب سنتی استفاده های فراوان دارد.

5- ترنجبین و شیر خشت: این دو ماده خوراکی نیز از قدیم الایام در بین خانواده های ایرانی مرسوم بوده و حتی بعضی از مادربزرگ ها ترنجبین و شیرخشت را به عنوان سیسمونی به نوزادان خود میدادند.

6- انار و لیموشیرین: مصرف آب انار و آب لیمو شیرین این دو میوه نیز بسیار توصیه شده که البته باید توجه داشت که مصرف آنها توسط مادر باشد و نه نوزاد بنابراین مصرف این مواد خوراکی وقتی برای درمان زردی نوزادان مفید است که مادر از شیر خود به فرزندش بدهد.

7- قطره بیلی ناستر: قطره بیلی ناستر نیز یک قطره گیاهی است که خرید آن از داروخانه ها به راحتی امکان پذیر بوده و مصرف آن هیچ ضرری برای نوزاد ندارد.

آنچه که نباید انجام داد

گاهی اوقات بعضی از پزشکان روشهایی را برای درمان و بهبودی یرقان نوزادان در خانه پیشنهاد میکنند که جنبه علمی ندارد و حتی میتواند شدت بیماری را افزایش داده و بسیار خطرناک شود که عبارتند از:

1- حجامت

از گذشته های دور حجامت نوزاد برای زردی مرسوم بوده و نوزادان را چند روز پس از تولد حجامت میکردند به امید اینکه فرزندشان درمان گردد. عمده پزشکان و متخصصان اطفال سراسر جهان به طور قطع با این عمل مخالف هستند. آنها بر این عقیده اند که یرقان یعنی وجود بیلی روبین اضافی خون که کل بدن نوزاد پخش گردیده بنابراین با حجامت یا خراش جزیی به طور کامل بهبود نمیابد.

درمان زردی نوزاد در خانه

درمقابل پزشکان طب سنتی نظر مخالف با پزشکان متخصص دارند و حجامت را برای کاهش زردی نوزادان موثر میدانند. به طور کلی حجامت از هر نوع آن به هیچ عنوان تایید نمی شود چرا که تحقیقات نشان داده برای بعضی از کودکان که می شد رفع بیماری طی مراحل اولیه به راحتی انجام شود با انجام حجامت وضعیت درمانی به مراتب سخت تر شد.

2- قرص فنوباربیتال

بعضی پزشکان از قرص فنوباربیتال استفاده میکنند که مصرف آن به هیچ عنوان توصیه نمیگردد. این قرص بیماری را کاهش نمیدهد و استفاده از آن تنها پاک کردن صورت مسئله میباشد.

ب) درمان زردی نوزاد در خانه چنانچه شدت آن زیاد باشد

چنانچه پس از انجام آزمایش نوزادان سطح بیلی روبین بالا باشد (عدد از 8 تا 17) باز هم میتوان درمان را در خانه انجام داد اما نه به روشهای سنتی بلکه با استفاده از تجهیزات جانبی. البته بعضی از تجهیزات فتوتراپی خانگی مدرن و جدید با لامپ های قدرتمند امروزه وجود دارند که با آن میتوان شدتهای بیشتر یرقان را کاملا بهبود بخشید.

اگر چه همه روشهای ذکر شده ممکن است باعث کاهش میزان یرقان نوزاد گردد اما اثر گذاری آنها قطعی نیست و زمان بر است و حتی مواقعی که شدت بیماری زیاد باشد و یا بیماری روند افزایشی داشته باشد نمیتوانند بیماری را به طور کامل رفع نمایند بنابراین بهترین راه رفع زردی استفاده از دستگاه فتوتراپی میباشد که هم نوع بیمارستانی دارد و هم نوع خانگی که نوعی که در خانه استفاده میشود دارای مزایای فراوانی میباشد از جمله اینکه نوزاد در کنار مادر است و رسیدگی به وی به سادگی انجام میشود ضمن اینکه شیر دادن به نوزاد هنگام استفاده از آن در خانه به راحتی امکان پذیر است.

چگونه بفهمیم یرقان نوزامان خوب شده

اگر چه از ظاهر و رنگ پوست نوزاد میتوان متوجه خوب شدن بچه شد اما جهت اطمینان و اطلاع از میزان دقیق آن لازم است که مجددا آزمایش خون داده و یا از دستگاه بیلی چک استفاده نمود. چنانچه عدد بیلی روبین به کمتر از 8 میلی گرم بر دسی لیتر برسد درمان کامل میباشد. البته بعضی از پزشکان ترجیح میدهند این عدد به حدود 5 کاهش یابد تا احتمال برگشت به صفر برسد.

به والدین عزیز پیشنهاد میگردد چنانچه فرزندشان یرقان دارد و حتی درجه آن هم پایین میباشد از تجهیزات فوتوتراپی خانگی استفاده کنند چرا که استفاده از روشهای سنتی و خانگی و گیاهی اثر درمانی قطعی ندارند ضمن اینکه گاهی اوقات مدت زمان بهبودی نوزادان طولانی میشود و یا بعضی وقتها برعکس شده و شدت بیماری افزایش یابد که باعث خواهد شد درمان کودک سخت تر شده و مشکلات بعدی را ایجاد نماید.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.