درمان زردی نوزاد در خانه

درمان زردی نوزاد در خانه

درمان زردی نوزاد در خانه با روشهای متفاوت

درمان زردی نوزاد در خانه و منزل یکی از راه هایی است که والدین برای نوزادشان که زردی دارد انجام میدهند اما از کجا بفهمیم که نوزادمان زردی دارد یا نه .

جهت تشخیص زردی نوزاد به صورت دقیق باید به آزمایشگاه مراجعه کرده و پس از گرفتن مقداری خون نوزاد، جواب آزمایش بعد از دو ساعت حاضر میشود. این روش اگر چه ممکن است کمی دشوار باشد و باعث سختی والدین و بچه شود اما دقیق ترین راه تعیین آن است.

روش دیگری نیز برای تعیین زردی کودک وجود دارد و آن استفاده از دستگاه بیلی چک یا بیلی روبین متر است. در صورت استفاده از این دستگاه دیگر نیازی به خون گرفتن از بچه نیست. کافیست دهانه دستگاه به پیشانی و یا محلی در صورت نوزاد تماس داده شود و در همان لحظه میزان یرقان در صفحه نمایش دستگاه نشان داده میشود بدون اینکه کودک هیچ دردی را احساس نماید.

پس از مشخص شدن میزان یرقان کودک دو حالت ممکن است رخ بدهد. یا میزان آن خیلی خفیف و کم است و یا زیاد است. با ما همراه باشید تا در ادامه توضیحات لازم ارائه میگردد.

1- میزان یرقان کودک کم باشد

چنانچه میزان زردی بچه خفیف بوده و  خیلی کم باشد یعنی میزان بیلی روبین خون نوزاد پس از آزمایش حدود 8 و یا کمتر از آن باشد میتوان از طریق درمان زردی در طب سنتی اقدام نمود. گفتنی است قدرت درمانی در صورت استفاده از طب سنتی بسیار محدود و زمان بر است و والدین عزیز حتما با مشورت پزشک مبادرت به استفاده از روشهای سنتی بکنند چرا که در غیر اینصورت ممکن است عدد زردی بالا رفته و مشکلات بیشتری ایجاد کند. در این شرایط مراقبت از نوزاد اهمیت ویژه ای دارد. ضمنا افزایش شیردهی نیز میتواند تا حدودی باعث کاهش یرقان نوزاد گردد.

2- میزان یرقان کودک زیاد باشد

چنانچه پس از انجام آزمایش میزان یرقان کودک بالا باشد یعنی عدد زردی از 8 تا 17 باشد باز هم میتوان درمان زردی نوزاد را در خانه انجام داد اما نه به روشهای سنتی بلکه با اجاره دستگاه زردی . البته بعضی از دستگاه های زردی خانگی مدرن و جدید با لامپ های قدرتمند امروزه وجود دارند که با آن میتوان زردیهای بیشتر را درمان نمود.

به عنوان مثال، دستگاه فتوتراپی سه بعدی شرکت نی نی سالم با توجه به نوع لامپ های استفاده شده در آن و مکانیزمهای پیشرفته ای که در آن تعبیه شده است قادر است تا درجه زردی 21 بیلی روبین را در منزل و در کنار مادر درمان نماید بدون اینکه هیچگونه عوارض بدی داشته باشد.

درمان زردی نوزاد در منزل

به والدین عزیز پیشنهاد میگردد اگر درجه یرقان فرزندشان پایین هم باشد بهتر است از دستگاه زردی برای درمان فرزند خود استفاده کنند چرا که در روش های طب سنتی ضمن اینکه مدت زمان درمان طولانی است ممکن است در بعضی از نوزادان روند درمانی به صورت معکوس شده و بیماری نوزادشان افزایش یابد.

بهرین راه درمان زردی نوزاد در خانه با استفاه از انواع دستگاه فتوتراپی خانگی ال ای دی است که با ضریب اطمینان بالا بیماری کودکان را بدون هیچ خطری درمان میکند.

برای اجاره دستگاه فتوتراپی خانگی چکار باید بکنیم؟

در صورتی که والدین عزیز تصمیم گرفتند که کودک خود را در منزل درمان کنند میتوانند با تماس با شرکت و اجاره دستگاه زردی نوزاد از مرکز درمانی نی نی سالم نوزاد خود را درمان نمایند.

تجهیزات شرکت نی نی سالم سه بعدی و هوشمند بوده که به چشم بند نیاز ندارند و قدرت درمانی بسیار بالایی نیز دارند. ضمنا با توجه به نوع لامپ که ال ای دی عدسی دار آلمانی میباشد هیچگونه عوارض خطرناک از جمله اشعه فرابنفش نیز ندارند. این دستگاه ها به طور قطعی باعث درمان نوزاد شما خواهند شد.

در گذشته بعضی از والدین از روش درمان زردی نوزاد با مهتابی استفاده میکردند که این عمل امروزه به هیچ عنوان توصیه نمیشود چرا که ضمن اینکه بیماری را درمان نمیکند بلکه عوارض جانبی داشته و گاهی مواقع نیز باعث افزایش شدت آن میشود.

لامپ های مهتابی خانگی به شدت داغ شده و حرارت بالایی ایجاد میکند و باعث از دست رفتن بیش از حد آب بدن نوزاد شده که میتواند منجر به سوختگی پوست و عوارض ناشی از کم آبی در بدن شود.

درمان زردی نوزاد با حجامت

از گذشته های دور حجامت برای درمان زردی در نوزاد در منزل مرسوم بوده است و نوزادانی را که در بدو تولد یرقان داشتند را حجامت میکردند به امید اینکه بیماری آنها برطرف گردد. عمده پزشکان و متخصصان اطفال در سراسر جهان به طور قطع با حجامت نوزاد مخالف هستند.

آنها بر این عقیده اند که زردی یعنی وجود بیلی روبین اضافی در خون نوزاد که در سرتاسر بدن نوزاد گسترده است و در نتیجه با حجامت یا خراش جزیی بهبود نمیابد. در مقابل پزشکان سنتی نظر مخالف با پزشکان متخصص دارند و حجامت نوزاد را برای بهبودی بچه در منزل موثر میدانند.

به طور کلی حجامت از هر نوع آن برای درمان زردی نوزادان به هیچ عنوان تایید نمی شود و در بعضی از بیماران  که می شد رفع بیماری در مراحل اولیه به راحتی انجام شود با انجام حجامت وضعیت درمان به مراتب سخت تر شد.

درمان زردی نوزاد با شیر خشک

یرقان در بعضی از نوزادان از شیر مادر ایجاد میشود که علت آن هم ترکیبات شیر مادر است. در صورت بروز چنین حالتی، پزشک متخصص مجبور خواهد بود چند روزی شیر مادر را قطع کند. لذا ضرورت دارد نوزاد از طریق مصرف شیر خشک تغذیه گردد. برای درمان زردی بچه با شیر خشک ، شیر خشک باید به مقدار زیاد و به صورت رقیق شده به کودک داده شود تا میزان ادرار بچه افزایش یابد زیرا یرقان از طریق ادرار کودک از بدنش خارج میشود.

مادران عزیز توجه داشته باشند که سعی نمایند شیر خشک را بدون استفاده از شیشه شیر و با قاشق و یا روشهای دیگر به فرزند خود بدهند چرا که اگر به شیشه شیر عادت کند دیگر تمایلی به خوردن شیر از پستان مادر ندارد و در نتیجه در دوره شیرخوارگی از شیر مادر محروم خواهد شد.

درمان زردی نوزاد در خانه

تغذیه کودک با شیر مادر

پس از بهبود زردی کودک مجددا میتوان شیر خشک را قطع کرده و تغذیه را با شیر مادر ادامه داد. باید به این مسئله توجه داشت که نوزاد در روزهای نخست هر نیم ساعت یکبار به شیردهی نیاز دارد و در طول شبانه روز به دفعات باید شیردهی انجام شود.

فاصله هر دو نوبت شیردهی به نوزاد نباید بیش از یک ساعت و نیم باشد. علاوه بر شیردهی مکرر و صحیح، تغذیه مناسب، خواب و استراحت کافی مادر در تولید شیر بیشتر و درمان زردی با شیر دهی بسیار موثر است. در صورتی که نوزادی مبتلا به یرقان است به مادر توصیه میشود اقدامات زیر را انجام دهد تا کودک سریع‌تر بهبود یابد:

پرهیز از مصرف غذاهای همچون کله‌پاچه یا بادمجان، پیاز و سیر به شکل خام، غذاهای گرم ، ادویه جات به خصوص ادویه‌های تند مثل فلفل، داروهای شیمیایی در حد امکان. درمقابل مصرف آب انار و استفاده از عرقیجات و جوشانده های گیاهی خنک توصیه میگردد.

بعضی از پزشکان از قرص برای درمان زردی نوزادان استفاده میشود که مصرف آن به هیچ عنوان توصیه نمیگردد.

از کجا بفهمیم فرزندمان خوب شده است؟

اگر چه از ظاهر و رنگ پوست بچه میتوان متوجه خوب شدنش شد اما جهت اطمینان و اطلاع از میزان دقیق زردی لازم است که مجددا آزمایش خون داده و یا از دستگاه بیلی چک استفاده نمود. همچنین با مراجعه به جدول نیز میتوان درجه زردی نوزادان را بررسی نمود.

Summary
درمان زردی نوزاد
Article Name
درمان زردی نوزاد
Description
درمان زردی نوزاد در خانه با دستگاه فتوتراپی زردی خانگی پیشرفته توسط مرکز درمان زردی نوزادان نی نی سالم با کادر مجرب و متخصص در سراسر کشور
Author
Publisher Name
مرکز درمان زردی نوزادان نی نی سالم
Publisher Logo

2 thoughts on “درمان زردی نوزاد در خانه

  1. ربابه ع

    با عرض سلام، واقعا اگه نوزادی زردی داشته باشه میشه تو خونه درمانش کرد؟ من خودم باردارم و حدود سه ماه دیگه وقت زایمان دارم و خیلی نگرانم،

  2. admin Post author

    سلام خانم محترم، با قطعیت خدمتتون عرض میکنم با تجربه ده ساله ای که این مرکز داره، دستگاه های فتوتراپی سه بعدی شرکت نی نی سالم زردی نوزاد تا 21 بیلی روبین را در منزل درمان میکند. پایدار باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.