چگونه زردی نوزاد خود را در منزل درمان کنیم

درمان زردی نوزاد در منزل

درمان زردی نوزاد در منزل

درمان و رفع زردی مازاد نوزاد در منزل یکی از راه هایی است که والدین برای فرزندشان که با این بیماری متولد میشوند باید انجام دهند اما زردی نوزاد چیست و چگونه و از کجا بفهمیم که فرزندمان بیماری مذکور را دارد؟ آیا رفع این بیماری به راحتی امکان پذیر است یا میتواند دشوار و خطرناک باشد؟ آیا پس از درمان بیماری مذکور کاملا بهبود میابد و یا امکان برگشت دوباره وجود دارد؟ مطلب ما را دنبال کنید تا با بهترین روشهای درمان خانگی آشنا شوید.

ابتدا جهت تشخیص زردی در نوزاد به صورت دقیق باید به آزمایشگاه مراجعه کرده و پس از گرفتن مقداری خون، جواب آزمایش بعد از دو ساعت حاضر میشود. این روش اگر چه کمی دشوار می باشد و باعث سختی والدین و بچه می شود اما دقیق ترین راه تعیین آن است.

روش دیگری نیز برای تعیین زردی در نوزاد وجود دارد و آن استفاده از بیلی چک یا بیلی روبین متر است. هنگام استفاده از این دستگاه دیگر نیازی به خون گرفتن نیست. کافیست دهانه دستگاه به پیشانی کودک نزدیک شده و در همان لحظه میزان یرقان در صفحه نمایش نشان داده میشود بدون اینکه نوزاد هیچ دردی را احساس نماید.

پس از مشخص شدن میزان بیماری دو حالت وجود خواهد داشت. یا شدت آن خیلی خفیف و کم است یا مقدار آن زیاد که میتوان برای هر کدام روشهای مختلف درمانی ارائه نمود.

الف) درمان زردی یا یرقان نوزاد در منزل چنانچه شدت آن کم باشد

چنانچه میزان بیماری خفیف بوده و خیلی کم باشد یعنی سطح بیلی روبین خون پس از آزمایش حدود 8 و یا کمتر از آن باشد میتوان درمان را با طب سنتی در منزل انجام داد. گفتنی است این روش بسیار محدود و زمان بر بوده و میتواند باعث افزایش مدت زمان درمان زردی یا یرقان نوزاد در خانه گردد که همین مسئله میتواند باعث رنجش و ناراحتی کودک شود لذا ضرورت دارد والدین عزیز حتما با مشورت پزشک مبادرت به استفاده از این روش درمانی بکنند.

1- طب سنتی

طب سنتی زردی نوزاد یک روش قدیمی است که بسیاری از خانواده های ایرانی آن را به علت سادگی نسبت به درمانهای تخصصی پزشکی ترجیح میدهند.

زمانی که شدت بیماری یرقان زیاد نباشد پزشک با رژیم غذایی مناسب که در کاهش سطح بیلی ‌روبین خون مؤثر است سعی در رفع بیماری به طور سنتی می‌کند. برای کاهش زردی با شیر دهی ، نوزادان باید در چند روز اول پس از تولد شیر زیاد بخورند. کودکانی که شیر خشک مصرف می‌کنند معمولاً در هفته اول پس از تولد باید حدود ۳۰ تا ۶۰ میلی‌لیتر شیر خشک رقیق را هر 2 تا 3 ساعت یک مرتبه بخورند.

اگر زردی بچه خیلی خفیف باشد ممکن است نیاز به انجام اقدامات درمانی خاصی نباشد. میتوان کودک را در نزدیکی پنجره در معرض نور آفتاب به مدت ۱۵ دقیقه و ۴ مرتبه در روز قرار داد. نور خورشید بیلی‌ روبین خون را شکسته و در نهایت از طریق ادرار دفع می‌گردد. سایر روشهای طب سنتی برای درمان زردی عبارتند از:

مصرف ادویه برای مادر ممنوع

استفاده از ادویه‌ها به خصوص ادویه‌های تند مانند فلفل باعث التهاب یا تخریب سلول‌های کبدی می‌شوند. اگر مادر این ادویه را مصرف کند این ماده در شیر او ترشح می‌شود و بچه نمی‌تواند این طبع را تحمل کند و در نتیجه باعث ایجاد یرقان می‌شود.

تمامی ادویه‌های تند سوزاننده و مضر هستند و مادران شیرده نباید از آنان استفاده کنند. همچنین مادران باید از مصرف غذاهای کربوهیدرات دار پرهیز نمایند زیرا باعث می‌شوند که کبد کودک صفرای بیشتری برای هضم این غذاها تولید کند و باعث شدت یافتن این بیماری در کودک میشود.

قابل ذکر است استفاده از طب سنتی حتما باید تحت نظر متخصصین مرتبط و با هماهنگی پزشک اطفال باشد چرا که این روش درمان زردی در نوزاد با درجه پایین تا حدودی موثر است و در صورت بالا بودن آن (بالاتر از 8 بیلی روبین) توصیه میگردد ضمن رعایت موارد ذکر شده جهت اطمینان خاطر در کنار آن حتما از دستگاه زردی فتوتراپی استفاده گردد.

2- شیر خشک

یرقان برای بعضی از نوزادان از شیر مادر ایجاد میشود که علت آن هم ترکیبات شیر است. با بروز چنین حالتی، پزشک متخصص مجبور خواهد بود چند روزی شیر مادر را قطع کند. لذا ضرورت دارد کودک از طریق مصرف شیر خشک تغذیه گردد. برای درمان و کاهش زردی بیش از اندازه نوزاد لازم است شیر خشک به مقدار زیاد و به صورت رقیق شده به کودک داده شود تا میزان ادرارش افزایش یافته تا مولکولهای بیلی روبین از طریق ادرار دفع گردد.

3- درمان زردی نوزاد با برگ کلم

کلم یکی از سبزیهای معروف خوراکی است و اقسام مختلفی نیز دارد که عبارتند از کلم سبز، کلم قرمز و کلم قمری. این سبزی خوراکی فواید و خواص فراوانی دارد و مصرف آن برای هر انسانی میتواند مفید باشد اما مهمترین خصوصیت آن درمان و رفع زردی در نوزاد با برگ کلم در منزل است. با توجه به اینکه کلم یک خوراکی با طبع سرد میباشد و به طور کلی خوراکیهای با طبع سرد برای رفع بیماری فوق مفید است لذا مصرف کلم و همچنین کاهو برای مادران شیردهی که فرزندشان یرقان دارد بسیار مناسب است. ضمنا مصرف این خوراکی برای مادران باردار جهت جلوگیری از زردی کودک بسیار میباشد.

گاهی اوقات بعضی از پزشکان روشهایی را برای درمان و بهبودی زردی نوزادان در منزل پیشنهاد میکنند که اصلا جنبه علمی ندارد و حتی میتواند شدت بیماری را افزایش داده و بسیار خطرناک شود از جمله آنها عبارتند از:

1- حجامت

از گذشته های دور حجامت نوزاد برای زردی مرسوم بوده است و نوزادان را چند روز پس از تولد حجامت میکردند به امید اینکه بیماری آنها درمان گردد. عمده پزشکان و متخصصان اطفال سراسر جهان به طور قطع با این عمل مخالف هستند. آنها بر این عقیده اند که یرقان یعنی وجود بیلی روبین اضافی خون که کل بدن بچه پخش گردیده بنابراین با حجامت یا خراش جزیی به طور کامل بهبود نمیابد.

درمان زردی نوزاد در منزل

درمقابل پزشکان طب سنتی نظر مخالف با پزشکان متخصص دارند و حجامت را برای درمان و کاهش زردی نرمال نوزاد در منزل موثر میدانند. به طور کلی حجامت از هر نوع آن به هیچ عنوان تایید نمی شود چرا که تحقیقات نشان داده برای بعضی از کودکان که می شد رفع بیماری طی مراحل اولیه به راحتی انجام شود با انجام حجامت وضعیت درمانی به مراتب سخت تر شد.

2- قرص فنوباربیتال

بعضی پزشکان از قرص زردی نوزاد (فنوباربیتال) استفاده میکنند که مصرف آن به هیچ عنوان توصیه نمیگردد. این قرص بیماری را کاهش نمیدهد و استفاده از آن تنها پاک کردن صورت مسئله میباشد.

ب) درمان زردی یا یرقان نوزاد در منزل چنانچه شدت آن زیاد باشد

چنانچه پس از انجام آزمایش سطح بیلی روبین بالا باشد یعنی عدد آن از 8 تا 17 باشد باز هم میتوان درمان را در خانه انجام داد اما نه به روشهای سنتی بلکه با استفاده از تجهیزات جانبی . البته بعضی از تجهیزات فتوتراپی خانگی مدرن و جدید با لامپ های قدرتمند امروزه وجود دارند که با آن میتوان شدتهای بیشتر بیماری را کاملا درمان نمود. به عنوان مثال، دستگاه فتوتراپی سه بعدی مرکز درمانی نی نی سالم با توجه به نوع لامپ های استفاده شده در آن و مکانیزمهای پیشرفته ای که در آن تعبیه شده است قادر است تا درجه 21 بیلی روبین را در منزل و در کنار مادر درمان نماید بدون اینکه هیچگونه عوارض بدی داشته باشد.

استفاده از دستگاه فتوتراپی در منزل

اگر چه همه روشهای ذکر شده ممکن است باعث کاهش میزان یرقان کودک گردد اما اثر گذاری آنها قطعی نیست و زمان بر است و حتی مواقعی که شدت بیماری زیاد باشد و یا بیماری روند افزایشی داشته باشد نمیتوانند بیماری را به طور کامل رفع نمایند. با این وضعیت بهترین راه درمان و کاهش زردی در نوزاد با دستگاه فتوتراپی در منزل خواهد بود.

درمان زردی نوزاد در منزل

این دستگاه با تابش نور با طول موج مشخص و از فاصله استاندارد طی مدت زمان معین بر بدن بدون پوشش کودک باعث خوب شدن قطعی یرقان میگردد. دستگاه فتوتراپی هم نوع بیمارستانی دارد که فقط قابلیت استفاده داخل بیمارستان دارد که لازم است کودک بستری شود که خیلی پیشنهاد نمیشود. هم نوع خانگی آن (پرتابل و قابل استفاده در خانه) وجود دارد. استفاده از نوع خانگی دارای مزایای فراوانی است از جمله اینکه نوزاد در کنار مادر است و رسیدگی به وی به سادگی انجام میشود ضمن اینکه شیر دادن به نوزاد هنگام استفاده از دستگاه زردی در منزل به راحتی امکان پذیر است و توصیه میشود این عمل به دفعات بیشتری انجام شود تا بیماری زودتر درمان یابد.

چگونه بفهمیم نوزامان خوب شده است

اگر چه از ظاهر و رنگ پوست بچه میتوان متوجه درمانش شد اما جهت اطمینان و اطلاع از میزان دقیق آن لازم است که مجددا آزمایش خون داده و یا از دستگاه بیلی چک استفاده نمود. همچنین با مراجعه به جدول نیز میتوان درجه زردی نوزادان را بررسی نمود.

چنانچه درجه زردی یا عدد بیلی روبین به کمتر از 8 میلی گرم بر دسی لیتر برسد درمان کامل شده است. البته بعضی از پزشکان ترجیح میدهند این عدد به حدود 5 کاهش یابد تا احتمال برگشت بیماری نیز به صفر برسد.

جمع بندی

به والدین عزیز پیشنهاد میگردد چنانچه فرزندشان زردی دارد و حتی درجه آن هم پایین میباشد بهتر است از دستگاه فتوتراپی در منزل استفاده کنند چرا که استفاده از روشهای سنتی و خانگی و گیاهی اثر درمانی قطعی ندارند ضمن اینکه ممکن است مدت زمان بهبودی طولانی گردد و یا بعضی وقتها برعکس شده و شدت بیماری افزایش یابد که باعث خواهد شد درمان کودک سخت تر شده و مشکلات بعدی را ایجاد نماید.

مرکز درمان و رفع زردی شرکت نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.