آیا میتوان با لامپ مهتابی زردی نوزاد را درمان کرد؟

مهتابی برای درمان زردی نوزاد

بسیاری از والدین از پدران و مادران خود شنیده اند که اگر فرزندشان با زردی به دنیا آمد از لامپ مهتابی برای درمان نوزاد خود استفاده نمایند اما باید گفت که انجام این عمل که هیچ جنبه علمی نیز ندارد نه تنها زردی نوزادان را رفع نمیکند بلکه گاها باعث ایجاد افزایش شدت بیماری و همچنین سوختگی پوست و در نتیجه خطرات غیر قابل جبران از جمله مرگ کودک میشود. به لامپ مهتابی فلورسنت (FLUORESCENT) نیز گفته میشود.

مکانیزم کار لامپ های مهتابی یا فلورسنت

این لامپها دارای لوله ای میباشند که داخل آن از گاز آرگون یا نئون پر شده است و مقدار کمی جیوه نیز در آن وجود دارد. وقتی که جریان برق در المنتهایی که در دو انتهای لوله قرار دارند برسد باعث داغ شدن المنت و در نتیجه داغ شدن گاز داخل لوله میشود و همین حرارت ایجاد شده باعث بخار شدن جیوه موجود در آن و در نتیجه ایجاد نور میگردد.

مهتابی برای زردی نوزاد

تولید نور در این روش همراه با اشعه مادون قرمز (UV) بوده و این اشعه به شدت برای چشم و پوست انسان مضر بوده و سرطان زاست. حالا در نظر بگیرید که این نور بر بدن لطیف و نحیف نوزاد چند روزه به طور مستقیم و بدون لباس بتابد. آیا وجدان هیچ پدر و مادری اجازه این کار را برای نوزاد طفل معصوم میدهد؟

آیا لامپ مهتابی میتواند زردی نوزاد را درمان کند؟

دفع زردی با شکسته شدن و خرد شدن مولکولهای بیبی روبین خون و در طول موج بین 430 تا 470 نانومتر انجام میشود در صورتی که در مهتابی دامنه وسیعی از طول موج نور (تمام اندازه هایی که چشم انسان میتواند آن را ببیند) تولید میگردد که میتواند آسیب های دیگری را به نوزاد وارد کند. ضمنا مهتابی ها هم شکننده هستند و هم به شدت داغ میکنند. به کرار پیش آمده که این لامپ ها در حین کار شکسته و خرد شده و شیشه خورده های داغ آن بر روی پوست بدون محافظ بچه ریخته و باعث سوختگی شدید و حتی مرگ نوزاد نیز شده است.

به خانواده های عزیز توصیه میشود که در صورت وجود زردی در فرزند خود بدون انجام رفتارهای پرخطر از دستگاههای فتوتراپی که لامپ های ال ای دی دارند و برخلاف لامپ های مهتابی امواج مضر تولید نمیکنند و بسیار برای درمان زردی نوزاد مفید هستند استفاده کنند تا خیالشان از درمان فرزندشان راحت باشد.

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.