دستگاه فتوتراپی نوزاد چیست؟

دستگاه فتوتراپی نوزاد

دستگاه فتوتراپی وسیله ایست که با تاباندن نور با طول موج مخصوص از فاصله معین و زاویه استاندارد به بدن کاملا عریان نوزاد باعث درمان بیماری یرقان نوزادان میشود و بر دو نوع ال ای دی (LED) و فلورسنت و همچنین بیمارستانی و خانگی موجود است.

فتوتراپی چیست و چه کاربردی در نوزاد دارد؟

در حالت کلی فتوتراپی عبارتست از درمان به وسیله نور. بنابر این به این روش درمانی لایت تراپی (light therapy) نیز گفته میشود. این نور میتواند ساطع شده از خورشید و یا لامپ های مخصوص باشد. از فتوتراپی در بخش های مختلفی در علوم پزشکی استفاده میشود که مهمترین آن درمان عارضه های پوستی، بعضی از سرطانها. مهمترین موارد استفاده این روش نیز فتوتراپی نوزاد برای رفع زردی است.

آنچه که بیشتر از همه در دستگاه فتوتراپی اهمیت دارد نوع منبع تابش نور و به خصوص طول موج نور ساطع شده است که میتواند بر بیماری خاص غلبه کرده و آن را درمان نماید.

دستگاه فتوتراپی چگونه کار میکند؟

دستگاه فتوتراپی نوزاد

همانطور که عنوان گردید مهمترین بخش یک دستگاه فتوتراپی خانگی یا بیمارستانی منبع تابش نور آن است. در دستگاه های فتوتراپی مخصوص درمان نوزادان دو نوع منبع تابش نور وجود دارد که عبارتند از نوع فلورسنت و ال ای دی که نوع ال ای دی جدیدتر بوده و ضمن اینکه قدرت درمانی بالاتری دارد عوارض کمتری نیز از خود نشان میدهد. تجهیزات فتوتراپی نوع ال ای دی طول عمر بسیار بالاتری نیز دارند. انواع جدیدتر آنها نیز از نوع سه بعدی هوشمند میباشند که عملیات درمانی را به بهترین نحو ممکن انجام میدهند.

عامل اصلی ایجاد زردی در نوزادان ماده ای به نام بیلی روبین در خونشان است که به علت کم کاری کبد نوزادان و یا ضعف جسمانی جنین و گاها نیز به خاطر انتقال ژنتیکی در نوزادان به وجود می آید. تنها راه خلاصی از این بیماری از بین بردن بیلی روبین خون است. نور ساطع شده از دستگاه فتوتراپی نوزاد دارای طول موج حدود 460 نانومتر میباشد. در اثر برخورد این نور به پوست نوزاد و جذب آن، مولکولهای بیلی روبین خون به راحتی شکسته و تجزیه میگردند. این مولکولهای شکسته شده سپس از طریق ادرار و مدفوع نوزاد از بدنش خارج شده و در نتیجه بدون مصرف هیچگونه دارویی زردی نوزادان به راحتی درمان میگردد. درمان به این روش تقریبا قطعی بوده و هیچگونه ضرری برای نوزاد ندارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.