یرقان نوزاد چیست؟

یرقان نوزاد یا baby jaundice بیماری شایع نوزادان است که به علت افزایش بیلی روبین خون ایجاد میشود و در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع عوارض خطرناکی دارد و بیشتر در نوزادان نارس به وجود می آید. این بیماری هنگام بدو تولد یک اتفاق معمول و عادی بوده و معمولا روز سوم یا چهارم پس از تولد بروز میکند و اگر سطح آن پایین باشد عمدتا پس از پایان هفته اول از بین میرود. به این بیماری زردی نوزاد نیز گفته میشود.

علت ایجاد بیماری یرقان نیز به این خاطر است که چون کبد نوزادان هنوز به طور کامل رشد نکرده و نابالغ است در نتیجه نمیتواند وظایف خود را به درستی انجام دهد به همین خاطر قادر به دفع مقدار بیلی روبین مازاد موجود در خون نوزاد نیست. به بیماری یرقان در نوزادان زردی نوزاد نیز گفته میشود.

انواع یرقان نوزاد و عوارض آن

۱- کم‌خطر: که به دلیل عدم توانایی کبد به منظور دفع بیلیروبین رخ می‌دهد. یرقان دو سه روز اول تولد بروز پیدا می‌کند و پس از یک یا دو هفته از بین می‌رود. بیشتر مواقع این عارضه نیاز به درمان خاصی ندارد و می‌توان آن را به‌ سادگی در خانه برطرف نمود. عوارض دستگاه زردی نوزاد با لامپ ال ای دی نیز بسیار ناچیز است.

۲- پرخطر: که دلایل آن میتواند ناشی از ناسازگاری خون مادر ، هپاتیت، آترزی مجاری صفراوی که در آن مجاری صفراوی به‌ درستی تشکیل نشده‌اند، عفونت‌های خونی، بیماری‌های ارثی از جمله کمبود آنزیم‌هایی مانند آنزیم گلوکز ۶ فسفاتاز، ناهنجاری‌هایی که طفل در هنگام تولد به آن مبتلا می‌گردد باشد.

یرقان نوزاد و عوارض آن در نوزادان

راه های تشخیص بیماری

  • از طریق چشمی و دیداری
  • دادن آزمایش خون
  • استفاده از دستگاه بیلی چک
  • مراجعه به جدول

چنانچه رفع یرقان به موقع انجام شود هیچگونه عوارضی برای نوزاد ایجاد نخواهد شد اما چنانچه در روند بهبودی کودک سهل اگاری شود و بیماری بر بدن بچه غلبه کند عوارض خطرناکی خواهد داشت که میتواند شامل عقب ماندگی و ضایعات مغزی و حتی مرگ کودک شود.

خطرناک بودن یرقان نوزاد و ایجاد عوارض خطرناک بستگی به میزان درجه یا همان اندازه سطح بیلی روبین خون، سن و وزن نوزاد و اینکه به صورت طبیعی یا سزارین متولد شود دارد. برای مثال اگر نوزادی با وزن کامل سه کیلو و به موقع و زایمان طبیعی به دنیا بیاید درجه بیلی روبین 8 تا 10 طبیعی است اگر چه بسیاری از پزشکان ترجیح میدهند چنانچه درجه زردی از 8 میلی گرم بر دسی لیتر بالاتر باشد نیز از روشهای مختلف نسبت به رفع آن اقدام میکنند تا نگرانیها بر طرف گردد.

همیشه پیشگیری بهتر از درمانست و با توجه به اینکه منشا و آغاز بیماری زردی نوزادان در شکم مادر میباشد پس بهتر است مادر باردار با اهمیت و رعایت یکسری اصول و قوانین از جمله تغذیه مناسب و ورزش جهت جلوگیری از یرقان نوزاد اقدام نماید تا پس از زایمان مشکلاتی وجود نداشته باشد.

مرکز فروش و اجاره دستگاه فتوتراپی نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *