زردی نوزاد و عوارض آن در نوزادان

زردی نوزاد و عوارض آن در نوزادان

به طور کلی دو نوع بیلی روبین وجود دارد که عبارتند از مستقیم و غیرمستقیم که میزان زیاد بیلی روبین غیر مستقیم خون میتواند باعث ورود آن به مغز و ایجاد آسیب های مغزی شود.

زردی نوزادان هنگام بدو تولد یک اتفاق معمول و عادی بوده و معمولا روز سوم یا چهارم پس از تولد بروز میکند و اگر سطح آن پایین باشد عمدتا پس از پایان هفته اول از بین میرود. علت ایجاد زردی نیز به این خاطر است که چون کبد نوزادان هنوز به طور کامل رشد نکرده و نابالغ است در نتیجه نمیتواند وظایف خود را به درستی انجام دهد به همین خاطر قادر به دفع مقدار بیلی روبین مازاد موجود در خون نوزاد نیست.

زردی نوزاد و عوارض آن در نوزادان

روشهای تشخیص

  • از طریق چشمی و دیداری
  • دادن آزمایش خون در آزمایشگاه
  • استفاده از دستگاه بیلی چک یا بیلی روبین متر
  • مراجعه به جدول زردی

تعیین درجه زردی در نوزادان با جدول چنانچه با دقت انجام شود میتواند کاملا دقیق باشد. با توجه به جدول ، روشن است که چنانچه گلوی کودک زرد شده باشد باید حتما نسبت به درمان آن اقدام نمود. چنانچه زردی نوزاد خیلی شدید باشد و کل بدن را احاطه کرده باشد باید به تشخیص پزشک از دستگاه و یا حتی تعویض خون اقدام نمود.

پس از اینکه والدین محترم با روشهای فوق متوجه بیماری زردی نوزاد خود شدند باید بدون درنگ نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمایند چرا که عدم به موقع رفع بیماری عواقب خطرناکی دارد که میتواند تا آخر عمر گریبان فرزند و والدین را بگیرد و والدین تا وقتی که زنده هستند عذاب وجدان خواهند داشت.

زردی نوزاد و عوارض آن در نوزادان

گفتنی است چنانچه درمان زردی در نوزادان به موقع انجام شود هیچگونه عوارضی ایجاد نخواهد شد اما چنانچه در روند بهبودی کودک سهل اگاری شود و بیماری بر بدن بچه غلبه کند عوارض خطرناکی در پی خواهد داشت. عوارض زردی نوزاد میتواند شامل عقب ماندگی و ضایعات مغزی و حتی مرگ کودک باشد.

خطرناک بودن زردی و ایجاد عوارض خطرناک بستگی به میزان درجه یا همان اندازه سطح بیلی روبین خون ، سن و وزن نوزاد و اینکه به صورت طبیعی یا سزارین متولد شود دارد. برای مثال اگر نوزادی با وزن کامل سه کیلو و به موقع و زایمان طبیعی به دنیا بیاید درجه بیلی روبین 8 تا 10 طبیعی است اگر چه بسیاری از پزشکان ترجیح میدهند چنانچه درجه زردی نوزاد از 8 میلی گرم بر دسی لیتر بالاتر باشد نیز از روشهای مختلف نسبت به رفع بیماری اقدام میکنند تا خیالشان راحت باشد.

اهمیت درمان

اگر درمان زردی نوزادان به موقع انجام شود بیماری خطرناکی نخواهد بود و عوارضی نیز نخواهد داشت در غیر این صورت میتواند به مغز کودک آسیب جدی وارد نماید. برای آشنایی با روشهای رفع زردی نوزاد مورد نظر میتوانید مقاله تخصصی ما را مطالعه نمایید.

همیشه پیشگیری بهترین سیاست است و با توجه به اینکه منشا و آغاز بیماری زردی نوزادان در شکم مادر میباشد پس بهتر است مادر باردار با رعایت یکسری اصول و قوانین از جمله تغذیه مناسب و ورزش جهت جلوگیری از ایجاد بیماری زردی نوزاد اقدام نماید تا پس از زایمان مشکلاتی در این خصوص نداشته باشد.

 

مرکز رفع زردی نوزاد نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.