زردی نوزاد و عوارض آن در نوزادان

زردی نوزاد و عوارض آن در نوزادان

زردی نوزاد چیست

زردی نوزاد بیماری شایع نوزادان است که به علت افزایش سطح بیلی روبین خون به وجود می آید و در صورت عدم رفع به موقع عوارض خطرناکی دارد. این بیماری باعث زرد شدن چشم یا پوست میشود و علت آن نیز افزایش بیش از حد بیلی روبین در خون میباشد.

ضرورت دارد والدین نسبت به شناخت بیماری زردی نوزادان و رفع آن در حداقل زمان ممکن تلاش نمایند چرا که عدم بهبودی آن میتواند منجر به عواقب خطرناک از جمله ایجاد ضایعات مغزی و یا حتی مرگ نوزاد گردد.

به طور کلی دو نوع بیلی روبین وجود دارد که عبارتند از مستقیم و غیرمستقیم که میزان زیاد بیلی روبین غیر مستقیم خون میتواند باعث ورود آن به مغز و ایجاد آسیب های مغزی شود.

زردی نوزادان هنگام بدو تولد یک اتفاق معمول و عادی بوده و معمولا روز سوم یا چهارم پس از تولد بروز میکند و اگر سطح آن پایین باشد عمدتا پس از پایان هفته اول از بین میرود. علت ایجاد زردی نیز به این خاطر است که چون کبد نوزادان هنوز به طور کامل رشد نکرده و نابالغ است در نتیجه نمیتواند وظایف خود را به درستی انجام دهد به همین خاطر قادر به دفع مقدار بیلی روبین مازاد موجود در خون نوزاد نیست.

انواع زردی نوزادان

۱- زردی نوزادان کم‌خطر

زردی نوزاد یا همان یرقان نوزادان به دلیل عدم توانایی کبد به منظور دفع بیلی روبین رخ می‌دهد. این بیماری دو سه روز اول تولد بروز پیدا می‌کند و پس از یک یا دو هفته از بین می‌رود. بیشتر مواقع این عارضه نیاز به درمان خاصی ندارد و با دستگاه فتوتراپی می‌توان آن را به‌ سادگی برطرف نمود. عوارض دستگاه زردی نوزاد با لامپ ال ای دی بسیار ناچیز است و کودک را در حداقل زمان ممکن درمان مینمایند.

۲- زردی نوزادان پرخطر

که عبارت است از زردی نوزاد ناشی از ناسازگاری خون مادر ، هپاتیت، آترزی مجاری صفراوی که در آن مجاری صفراوی به‌ درستی تشکیل نشده‌اند، عفونت‌های خونی، بیماری‌های ارثی از جمله کمبود آنزیم‌هایی مانند آنزیم گلوکز ۶ فسفاتاز، ناهنجاری‌هایی که طفل در هنگام تولد به آن مبتلا می‌گردد.

زردی نوزاد و عوارض آن در نوزادان

روشهای تشخیص

  • از طریق چشمی و دیداری
  • دادن آزمایش خون در آزمایشگاه
  • استفاده از دستگاه بیلی چک یا بیلی روبین متر
  • مراجعه به جدول زردی

تعیین درجه زردی در نوزادان با جدول چنانچه با دقت انجام شود میتواند کاملا دقیق باشد. با توجه به جدول ، روشن است که چنانچه گلوی کودک زرد شده باشد باید حتما نسبت به درمان آن با اجاره دستگاه فتوتراپی اقدام نمود. در صورتی که زردی نوزاد خیلی شدید باشد و کل بدن را در بر گرفته باشد باید به تشخیص پزشک از دستگاه فتوتراپی ال ای دی پر قدرت و یا حتی تعویض خون اقدام نمود.

پس از اینکه والدین محترم با روشهای فوق متوجه بیماری زردی نوزاد خود شدند باید بدون درنگ نسبت به درمان آن اقدام نمایند چرا که عدم به موقع درمان آن عواقب خطرناکی دارد که میتواند تا آخر عمر گریبان فرزند و والدین را بگیرد و والدین تا وقتی که زنده هستند عذاب وجدان خواهند داشت.

زردی نوزاد چقدر طول میکشد

زردی نوزاد معمولا در روزهای اول تولد ظهور میکند و اگر خفیف باشد ممکن است تا چند روز پس از آن بهبود یابد. والدین میتوانند با مشاهده رنگ پوست و رنگ چشم نوزاد خود روند بهبودی آن را بررسی کنند. اما چنانچه شدت بیماری در بدو تولد زیاد باشد توصیه موکد به درمان آن با تجهیزات فتوتراپی است.

بعضی از والدین نیز میپرسند که زردی در نوزادان چقدر طول میکشد و چگونه بهبود میابد که باید گفت در صورت استفاده از دستگاه فتوتراپی معمولا تا حداکثر سه روز بسته به میزان و شدت بیماری و شرایط جسمی بچه ممکن است طول بکشد. ضمنا هیچ کس نمی تواند دقیقاً بگوید چه زمانی و در چه سطحی از آسیب های مغزی یرقان به طور قطع رخ خواهد داد.

در بعضی از نوزادان که آمار آن نیز به 20 درصد میرسد امکان برگشت بیماری وجود دارد لذا توصیه میگردد چنانچه نوزادی یرقان داشته و بیماریش درمان شده باشد به مدت 2 ماه تحت نظر باشد تا اگر  مجددا بیلی روبین نوزاد افزایش یافت سریعا با اجاره دستگاه زردی درمان گردد. تقریبا بعد از گذشت 2 ماه امکان برگشت بیماری وجود ندارد.

عوارض زردی نوزاد

زردی نوزاد برای بسیاری از نوزادان تازه متولد شده ( بیش از 80 درصد بچه هایی که تازه به دنیا می آیند ) وجود دارد و لذا این بیماری خیلی فراوان است. وجود این بیماری نباید باعث نگرانی مادران شود چرا که علی رغم اینکه بسیار شایع است درمان بسیار ساده ای نیز دارد فقط لازم است نوزاد تا دو ماهگی تحت مراقبت قرار گیرد و چنانچه آثار آن در کودک نمایان شد برای درمانش اقدام نمایند.

زردی نوزاد و عوارض آن در نوزادان

گفتنی است چنانچه درمان زردی در نوزادان به موقع انجام شود و از دستگاه فتوتراپی با کیفیت و با لامپهای ال ای دی استفاده شود هیچگونه عوارضی ایجاد نخواهد شد اما چنانچه در روند بهبودی کودک سهل اگاری شود و بیماری بر بدن بچه غلبه کند عوارض خطرناکی در پی خواهد داشت. عوارض زردی نوزاد میتواند شامل عقب ماندگی و ضایعات مغزی و در موارد نادر مرگ کودک باشد.

خطرناک بودن زردی و ایجاد عوارض خطرناک بستگی به میزان درجه یا همان اندازه سطح بیلی روبین خون ، سن و وزن نوزاد و اینکه به صورت طبیعی یا سزارین متولد شود دارد. برای مثال اگر نوزادی با وزن کامل سه کیلو و به موقع و زایمان طبیعی به دنیا بیاید درجه بیلی روبین 8 تا 10 طبیعی است اگر چه بسیاری از پزشکان ترجیح میدهند چنانچه درجه زردی نوزاد از 8 میلی گرم بر دسی لیتر بالاتر باشد از روشهای مختلف درمانی استفاده کنند تا خیالشان از بابت این بیماری راحت باشد.

اهمیت درمان

اگر درمان زردی نوزادان به موقع انجام شود بیماری خطرناکی نخواهد بود و عوارضی نیز نخواهد داشت در غیر این صورت میتواند به مغز کودک آسیب جدی وارد نماید. برای آشنایی با روشهای رفع زردی نوزاد مورد نظر میتوانید مقاله تخصصی ما را در این مورد مطالعه نمایید.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده و با توجه به اینکه منشا و آغاز بیماری زردی نوزادان در شکم مادر میباشد پس بهتر است مادر باردار با رعایت یکسری اصول و قوانین از جمله تغذیه مناسب و ورزش جهت جلوگیری از ایجاد بیماری زردی نوزاد اقدام نماید تا پس از زایمان مشکلاتی در این خصوص نداشته باشد.

 

مرکز درمان زردی نوزاد نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.