زردی نوزاد یا یرقان و عوارض آن در نوزادان

تشخیص زردی نوزاد یا یرقان و عوارض آن در نوزادان

زردی نوزاد ( یرقان یا baby jaundice ) بیماری شایع نوزادان است که به علت افزایش بیلی روبین خون به وجود می آید و در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع عوارض خطرناکی دارد و بیشتر در نوزادان نارس به وجود می آید.

زردی نوزادان هنگام بدو تولد یک اتفاق معمول و عادی بوده و معمولا روز سوم یا چهارم پس از تولد بروز میکند و اگر سطح آن پایین باشد عمدتا پس از پایان هفته اول از بین میرود. علت ایجاد زردی نیز به این خاطر است که چون کبد نوزادان هنوز به طور کامل رشد نکرده و نابالغ است در نتیجه نمیتواند وظایف خود را به درستی انجام دهد به همین خاطر قادر به دفع مقدار بیلی روبین مازاد موجود در خون نوزاد نیست.

انواع زردی نوزادان

۱- کم‌خطر: که به دلیل عدم توانایی کبد به منظور دفع بیلیروبین رخ می‌دهد. یرقان دو سه روز اول تولد بروز پیدا می‌کند و پس از یک یا دو هفته از بین می‌رود. بیشتر مواقع این عارضه نیاز به درمان خاصی ندارد و می‌توان آن را به‌ سادگی در خانه برطرف نمود. عوارض این تجهیزات با لامپ ال ای دی نیز بسیار ناچیز است.

۲- پرخطر: که دلایل آن میتواند ناشی از ناسازگاری خون مادر ، هپاتیت، آترزی مجاری صفراوی که در آن مجاری صفراوی به‌ درستی تشکیل نشده‌اند، عفونت‌های خونی، بیماری‌های ارثی از جمله کمبود آنزیم‌هایی مانند آنزیم گلوکز ۶ فسفاتاز، ناهنجاری‌هایی که طفل در هنگام تولد به آن مبتلا می‌گردد باشد.

خانواده ها معمولا همیشه این سوال را میپرسند که زردی نوزاد چقدر طول میکشد که در پاسخ باید گفت یرقان معمولا روزهای اول تولد ظهور میکند و اگر خفیف باشد میتواند تا چند روز پس از آن و خود به خود بهبود یابد. والدین میتوانند با مشاهده رنگ پوست و رنگ چشم فرزند خود روند بهبودی آن را بررسی کنند. اما چنانچه شدت یرقان بدو تولد زیاد باشد باید با استفاده از تجهیزات فتوتراپی آن را برطرف نمود که بسته به میزان و شدت آن و شرایط جسمی بچه میتواند تا سه روز طول بکشد.

در بعضی از نوزادان که آمار آن نیز به 20 درصد میرسد امکان برگشت یرقان وجود دارد لذا توصیه میگردد چنانچه نوزادی یرقان داشته و بیماریش نیز خوب شده باید مدت 2 ماه تحت نظر بماند تا اگر  مجددا بیلی روبین نوزاد افزایش یافت سریعا درمان گردد. تقریبا  بعد از گذشت 2 ماه امکان برگشت وجود ندارد.

تشخیص زردی نوزاد یا یرقان و عوارض آن در نوزادان

راه های تشخیص زردی نوزاد چیست؟

  • از طریق چشمی و دیداری
  • دادن آزمایش خون
  • استفاده از دستگاه بیلی چک
  • مراجعه به جدول

چنانچه رفع زردی به موقع انجام شود هیچگونه عوارضی ایجاد نخواهد شد اما چنانچه در روند بهبودی کودک سهل اگاری شود و بیماری بر بدن بچه غلبه کند عوارض خطرناکی خواهد داشت. عوارض زردی نوزاد میتواند شامل عقب ماندگی و ضایعات مغزی و حتی مرگ کودک شود.

خطرناک بودن یرقان یا زردی و ایجاد عوارض خطرناک بستگی به میزان درجه یا همان اندازه سطح بیلی روبین خون ، سن و وزن نوزاد و اینکه به صورت طبیعی یا سزارین متولد شود دارد. برای مثال اگر نوزادی با وزن کامل سه کیلو و به موقع و زایمان طبیعی به دنیا بیاید درجه بیلی روبین 8 تا 10 طبیعی است اگر چه بسیاری از پزشکان ترجیح میدهند چنانچه درجه زردی نوزاد از 8 میلی گرم بر دسی لیتر بالاتر باشد نیز از روشهای مختلف نسبت به رفع آن اقدام میکنند تا نگرانیها بر طرف گردد.

همیشه پیشگیری بهتر از درمانست و با توجه به اینکه منشا و آغاز بیماری زردی نوزادان در شکم مادر میباشد پس بهتر است مادر باردار با اهمیت و رعایت یکسری اصول و قوانین از جمله تغذیه مناسب و ورزش جهت جلوگیری از بیماری اقدام نماید تا پس از زایمان مشکلاتی وجود نداشته باشد.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه فتوتراپی نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.