شیر خشت برای درمان زردی نوزاد

یکی از داروهای گیاهی که از سالیان دور برای رفع و درمان زردی نوزاد در منزل توسط خانواده ها کنار اجاره دستگاه زردی مورد استفاده قرار میگرفت شیر خشت نام دارد که امروزه از این ماده غذایی در طب سنتی برای زردی نوزاد استفاده میکنند. این ماده به عنوان یک ملین و تب بر در طب سنتی ایران بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

امروزه در طب سنتی از شیر خشت و عرق کاسنی برای جلوگیری از زردی نوزاد استفاده میکنند البته به  شرطی که عدد زردی نوزاد کم باشد.

حکیم ابوعلی سینا در کتاب قانون خود در مورد شیرخشت میگوید شبنمی است که در هرات بر درخت بید و کتیرا می نشیند، دارای مزاجی معتدل است، اسهال آور مشابه ترنجبین ولی از آن قوی تر است و خاصیت زداینده دارد.

از مهمترین خواص شیر خشت استفاده از آن برای درمان زردی نوزاد در خانه است. با توجه به اینکه تعداد بسیار زیادی از کودکان در بدو تولد زردی دارند میتوان از شیر خشت برای درمان آنها استفاده کرد مشروط بر اینکه شدت زردی خیلی بالا نباشد چرا که در صورت بالا بودن عدد زردی، این ماده به تنهایی نمیتواند یرقان را درمان نماید و باید از سایر روشها از جمله اجاره دستگاه فتوتراپی نوزادان اقدام به درمان نمود. البته لازم به ذکر است که عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد در نوع مرغوب آن و با لامپ های ال ای دی بسیار کم و ناچیز است.

 

شیر خشت برای زردی نوزاد

 

روش مصرف شیر خشت

به طور کلی دادن هر نوع ماده غذایی به نوزاد تا قبل از شش ماهگی ممنوع است و کودک به جز شیر مادر یا شیر خشک نباید چیز دیگری مصرف کند. بهتر است خود مادری که به فرزندش شیر میدهد از شیرخشت استفاده کند تا خواص آن پس از ظاهر شدن در شیر مادر به نوزاد منتقل گردد. اما بسیاری از خانواده های سنتی از شیر خشت برای زردی نوزاد به طور مستقیم به کودکشان داده اند و اثرات سویی نیز ایجاد نگردید.

روش مصرف نیز به این صورت است که یک چهارم قاشق چایخوری شیرخشت را در آب ولرم مخلوط کرده و پس از صاف کردن روزی 2 الی 3 بار به کودک بخورانید. مصرف شربت شیر خشت و ترنجبین به عنوان یک ماده غذایی جهت کاهش زمان رفع زردی کودکان بسیار توصیه میشود.

 

سایر خواص شیر خشت عبارتند از:

خلط آور، مسهل کننده و رفع یبوست، از بین برنده تب، کاهش دهنده سرفه، بسیار مفید برای رشد کودک، تقویت کننده کبد و معده. توصیه میگردد که از مصرف بیش از اندازه این ماده خوراکی خودداری نموده و تحت نظر متخصص طب سنتی از آن استفاده کنید.

از دیگر گیاهان سنتی استفاده از ترنجبین برای زردی نوزاد است که اثرات بسیار قابل قبولی در درمان نوزادان دارد.

 

مرکز درمان زردی نوزادان نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.