شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

آیا امکان شیر دادن به نوزاد که برای درمان زیر دستگاه زردی فتوتراپی سه بعدی قرار دارد وجود دارد؟ آیا در این حالت نور فتوتراپی خطری برای فرزندمان ندارد؟ به چه صورت میتوان به نوزاد شیر داد؟ آیا استفاده از دستگاه فتوتراپی برای پوست نوزاد خطرناک است؟ با ما همراه باشید تا جواب خود را بیابید.

آیا شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی امکان پذیر است؟

بعد از اینکه به تشخیص پزشک جهت درمان فرزندتان مجبور به استفاده از تجهیزات درمانی در منزل شدید ابتدا باید روش استفاده از دستگاه فتوتراپی را به طور دقیق یاد بگیرید و مطابق با استانداردهای اعلام شده عمل نمایید. به طور معمول کودک باید 2 ساعت زیر دستگاه و یک ساعت بیرون از آن قرار بگیرد و در مدت زمانی که بیرون قرار دارد شیردهی به بچه به طور کامل انجام شود.

بعضی مواقع ممکن است که نوزاد ضمن اینکه در مدت زمان یک ساعته خود علی رغم اینکه به طور کامل شیر خورده است باز هم احساس گرسنگی کرده و گریه کند. در چنین وضعیتی ضرورت دارد تا جاییکه ممکن است شیر دهی انجام شود تا هم گرسنگی کودک برطرف شده و هم گریه اش قطع گردد اما چطور هنگامی که کودک زیر دستگاه قرار دارد این کار را انجام دهیم تا در زمان رفع بیماری خللی وارد نشود؟

روش شیر دهی حین فتوتراپی

به طور کلی شیر دادن به نوزاد هنگام استفاده از دستگاه فتوتراپی هیچ اشکالی ندارد و اتفاقا توصیه شده که در این مواقع میزان شیر دادن به نوزاد افزایش نیز یابد اما برای این منظور دو حالت وجود دارد:

1- کودک از مادر تغذیه میکند

در این حالت لازم است دستگاه فتوتراپی را خاموش کرده و بچه را از آن خارج نموده و شیر دهی به طور کامل انجام شود. پس از آن مجددا کودک داخل دستگاه قرار داده و ادامه فتوتراپی انجام شود تا زمانیکه مجموع مدت قرار گیری نوزاد به 2 ساعت برسد.

2- کودک از شیرخشک استفاده میکند

میتوان همانطور که کودک زیر دستگاه فتوتراپی قرار دارد با شیشه به وی شیر داد و هیچ مشکلی ایجاد نمیشود فقط مادران عزیز دقت داشته باشند چنانچه از تجهیزاتی استفاده میکنند که وجود چشم بند در آن ضروری است هنگام شیر دادن چشم بند از چشم بچه خارج نشود که در این صورت ممکن است به چشمش آسیب برسد. در این حالت بهتر است نوزاد برای مدت کوتاهی از دستگاه خارج شده و پس از اتمام  تغذیه کودک مجددا فتوتراپی ادامه یابد.

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

اما در انواع جدیدتر تجهیزات فتوتراپی که بدون چشم بند استفاده میگردند میتوان به نوزاد که درون دستگاه بوده شیر داد بدون اینکه نیاز به خاموش کردن آن باشد. در پایان یادآور میگردد در طول دوره درمان، کودک هرچقدر بیشتر شیر بخورد بهتر است و بیماری وی زودتر درمان میگردد. قابل ذکر است مصرف بعضی از داروهای گیاهی از قبیل شیر خشت و ترنجبین همزمان با استفاده از دستگاه مانعی ندارد.

 

مرکز درمان زردی نوزادان نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.