شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

آیا امکان شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی فتوتراپی سه بعدی قرار دارد میسر میباشد؟ آیا نور فتوتراپی خطری برای فرزندمان ندارد؟ به چه صورت میتوان به نوزاد شیر داد؟ آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند ؟ با ما همراه باشید تا جواب خود را بیابید.

بعد از اینکه به تشخیص پزشک جهت درمان فرزندتان مجبور به استفاده از تجهیزات درمانی در منزل شدید ابتدا باید نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی را به طور دقیق یاد بگیرید و مطابق با استانداردهای اعلام شده عمل نمایید. به طور معمول شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی باید در مدت زمانی که بیرون قرار دارد انجام شود. اما چطور این کار را انجام دهیم تا در زمان رفع زردی خللی وارد نشود؟

روش شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

بعضی مواقع که نوزاد ضمن اینکه طی زمان یک ساعته استراحت خود علی رغم اینکه به طور کامل شیر خورده باز هم احساس گرسنگی کرده و گریه میکند. ضمنا بی حالی نوزاد هنگام فتوتراپی بارها گزارش شده است. در چنین وضعیتی ضرورت دارد تا جاییکه ممکن است شیردهی انجام شود تا هم گرسنگی کودک برطرف شده و هم گریه اش قطع گردد.

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

به طور کلی شیر دادن به نوزاد حین فتوتراپی نه تنها هیچ اشکالی ندارد بلکه اتفاقا توصیه شده که در این مواقع میزان آن افزایش نیز یابد تا بیماری زودتر خوب شود اما میتوان برای این منظور دو حالت متصور شد:

1- کودک از مادر تغذیه میکند

ابتدا فتوتراپی را خاموش کرده و بچه را از آن خارج نموده و شیردهی به طور کامل انجام شود. پس از آن مجددا عملیات درمانی ادامه میابد تا زمانیکه مجموع مدت قرار گیری بچه به 2 ساعت برسد.

2- کودک از شیرخشک استفاده میکند

میتوان همانطور که کودک تحت درمان زردی قرار دارد با شیشه به وی شیر داد و هیچ مشکلی ایجاد نمیشود فقط مادران عزیز دقت داشته باشند چنانچه از تجهیزاتی استفاده میکنند که وجود چشم بند ضروریست هنگام شیر خوردن نوزاد چشم بند از چشم بچه خارج نشود چرا که احتمال دارد به چشمش آسیب برسد. بنابراین بهتر است نوزاد برای مدت کوتاهی بیرون آورده شده و پس از اتمام  تغذیه مجددا فتوتراپی ادامه یابد.

اما در انواع جدیدتر تجهیزات فتوتراپی که بدون چشم بند نوزاد استفاده میگردند میتوان به نوزاد زیر دستگاه شیر داد بدون اینکه نیاز به خاموش کردن آن باشد. یادآور میگردد طی طول دوره درمان، کودک هرچقدر بیشتر شیر بخورد بهتر است زیرا بیماری اش زودتر خوب میشود. قابل ذکر است مصرف بعضی از داروهای گیاهی از قبیل شیرخشت و ترنجبین همزمان با فرآیند درمان مانعی ندارد. ضمنا استفاده از پستانک زیر دستگاه زردی جهت آرام کردن نوزاد بلامانع است و خطری ندارد.

دستگاه زردی و تغییر رنگ مدفوع

هنگام فتوتراپی رنگ مدفوع نوزاد نیز تغییر کرده و تیره میشود که این نشانه خوبی است چرا که نشان میدهد مولکولهای بیلی روبین که عامل ایجاد زردی است در حال دفع شدن میباشد. قابل ذکر است که مولکولهای خرد شده بیلی روبین پس از خورد شدن و شکسته شدن باید توسط ادرار و مدفوع از بدن نوزاد خارج گردد به همین دلیل نیز توصیه میگردد که همزمان شیر دادن به نوزاد نیز افزایش داده شود.

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی و مدت زمان شیردهی فارغ از اینکه دختر باشد یا پسر به سن، وزن و شرایط جسمی کودک و همچنین شدت جریان شیردهی مادر بستگی دارد. این مدت زمان میتواند از 5 تا 50 دقیقه برای نوزادان مختلف متفاوت باشد اما یک نوزاد به طور معمول تمایل دارد 10 تا 20 دقیقه از پستان مادر تغذیه نماید.

“شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی جهت تسریع در بهبودی نوزاد توصیه میگردد”

مادران عزیز باید توجه داشته باشند برای اینکه شیر دادن به نوزاد و مدت زمان شیردهی به حد ایده آل خود برسد لازم است که نوزادان تازه متولد شده هر دو تا سه ساعت یکبار و در هر بار نیز حدودا نیم ساعت به فرزند خود شیر بدهند. بهتر است مادران این زمان را به دو قسمت تقسیم کرده و از هر دو سینه خود این عمل را انجام دهند. به عنوان مثال یکربع از سینه راست و یکربع نیز از سینه چپ کودک خود را تغذیه نمایند تا هم متحمل درد کمتری شوند و هم به سینه های خود فرصت شیرسازی بدهند.

شیر دادن به نوزاد دختر و پسر و مدت زمان شیردهی

از کجا بفهمم نوزادم سیر شده

  • سینه ها بعد از هر بار تغذیه بچه کاملا خالی و سبک میشود
  • بعد از شیر دادن به نوزاد کاملا سرحال و شاداب به نظر میرسد
  • قد و وزن نوزاد مطابق با جداول استاندارد است
  • تعدا پوشک هایی که کودک خیس میکند نمایانگر میزان تغذیه وی است. به عنوان مثال برای یک کودک 5 روزه باید بین 6 تا 8 پوشک در روز تعویض گردد

مدت زمان شیردهی حداقل باید تا یک سالگی ادامه یابد. سعی نکنید تا قبل از یکسالگی شیر گاو یا شیر خشک نوزاد را جایگزین شیر مادر نمایید چرا که مواد مغذی آن به اندازه ای نیست که بتواند نیازهای یک کودک را بر آورده کند. چون کودکان کمتر در نور خورشید قرار دارند با مشورت با پزشک بهتر است هنگام شیردهی ویتامین D نیز بدهید.

یکی از فواید مهم شیر دادن به نوزاد رفع بیماری زردی است که البته عمده نوزادان هنگام تولد با این بیماری دست و پنجه نرم میکنند که لازم است مادران به این نکته نیز توجه ویژه داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button