شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

آیا امکان شیر دادن به نوزاد که برای درمان زیر دستگاه زردی فتوتراپی سه بعدی قرار دارد میسر میباشد؟ آیا نور فتوتراپی خطری برای فرزندمان ندارد؟ به چه صورت میتوان به نوزاد شیر داد؟ آیا استفاده از دستگاه فتوتراپی برای پوست نوزاد خطرناک است؟ با ما همراه باشید تا جواب خود را بیابید.

آیا شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی فتوتراپی امکان پذیر است؟

بعد از اینکه به تشخیص پزشک جهت درمان فرزندتان مجبور به استفاده از تجهیزات درمانی در منزل شدید ابتدا باید روش استفاده از دستگاه فتوتراپی را به طور دقیق یاد بگیرید و مطابق با استانداردهای اعلام شده عمل نمایید. به طور معمول کودک باید 2 ساعت زیر دستگاه و یک ساعت بیرون از آن قرار بگیرد و در مدت زمانی که بیرون قرار دارد شیردهی به بچه به طور کامل انجام شود.

بعضی مواقع که نوزاد ضمن اینکه طی زمان یک ساعته استراحت خود علی رغم اینکه به طور کامل شیر خورده باز هم احساس گرسنگی کرده و گریه میکند. در چنین وضعیتی ضرورت دارد تا جاییکه ممکن است شیردهی انجام شود تا هم گرسنگی کودک برطرف شده و هم گریه اش قطع گردد اما چطور هنگامی که کودک زیر دستگاه قرار دارد این کار را انجام دهیم تا در زمان رفع زردی خللی وارد نشود؟

روش شیردهی حین فتوتراپی

به طور کلی شیر دادن به نوزاد حین فتوتراپی نه تنها هیچ اشکالی ندارد بلکه اتفاقا توصیه شده که در این مواقع میزان آن افزایش نیز یابد تا زردی زودتر خوب شود اما میتوان برای این منظور دو حالت متصور شد:

1- کودک از مادر تغذیه میکند

ابتدا دستگاه زردی را خاموش کرده و بچه را از آن خارج نموده و شیردهی به طور کامل انجام شود. پس از آن مجددا عملیات درمانی ادامه میابد تا زمانیکه مجموع مدت قرار گیری بچه به 2 ساعت برسد.

2- کودک از شیرخشک استفاده میکند

میتوان همانطور که کودک تحت درمان زردی قرار دارد با شیشه به وی شیر داد و هیچ مشکلی ایجاد نمیشود فقط مادران عزیز دقت داشته باشند چنانچه از تجهیزاتی استفاده میکنند که وجود چشم بند ضروریست هنگام شیر خوردن نوزاد زیر دستگاه زردی چشم بند از چشم بچه خارج نشود چرا که احتمال دارد به چشمش آسیب برسد. بنابراین بهتر است نوزاد برای مدت کوتاهی بیرون آورده شده و پس از اتمام  تغذیه مجددا فتوتراپی ادامه یابد.

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

اما در انواع جدیدتر تجهیزات فتوتراپی که بدون چشم بند استفاده میگردند میتوان به نوزاد زیر دستگاه زردی شیر داد بدون اینکه نیاز به خاموش کردن آن باشد. یادآور میگردد طی طول دوره درمان، کودک هرچقدر بیشتر شیر بخورد بهتر است زیرا بیماری اش زودتر خوب میشود. قابل ذکر است مصرف بعضی از داروهای گیاهی از قبیل شیرخشت و ترنجبین همزمان با فرآیند درمان مانعی ندارد. ضمنا استفاده از پستانک زیر دستگاه زردی جهت آرام کردن نوزاد بلامانع است و خطری ندارد.

تغییر رنگ مدفوع نوزاد زیر دستگاه زردی

هنگام فتوتراپی رنگ مدفوع نوزاد زیر دستگاه زردی تغییر کرده و تیره میشود که این نشانه خوبی است چرا که نشان میدهد مولکولهای بیلی روبین که عامل ایجاد زردی است در حال دفع شدن میباشد. قابل ذکر است که مولکولهای خرد شده بیلی روبین پس از خورد شدن و شکسته شدن باید توسط ادرار و مدفوع از بدن نوزاد خارج گردد به همین دلیل نیز توصیه میگردد که همزمان شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی افزایش داده شود تا ادرار و مدفوع بیشتری تولید شده و در نتیجه بیماری زودتر از بدن بچه دفع گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.