شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

آیا امکان شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی فتوتراپی سه بعدی قرار دارد میسر میباشد؟ آیا نور فتوتراپی خطری برای فرزندمان ندارد؟ به چه صورت میتوان به نوزاد شیر داد؟ آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند ؟ با ما همراه باشید تا جواب خود را بیابید.

بعد از اینکه به تشخیص پزشک جهت درمان فرزندتان مجبور به استفاده از تجهیزات درمانی در منزل شدید ابتدا باید نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی را به طور دقیق یاد بگیرید و مطابق با استانداردهای اعلام شده عمل نمایید. به طور معمول شیر دادن به نوزاد باید در مدت زمانی که بیرون قرار دارد انجام شود. اما چطور این کار را انجام دهیم تا در زمان رفع زردی خللی وارد نشود؟

آیا شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی امکان پذیر است؟

بعضی مواقع که نوزاد ضمن اینکه طی زمان یک ساعته استراحت خود علی رغم اینکه به طور کامل شیر خورده باز هم احساس گرسنگی کرده و گریه میکند. ضمنا بی حالی نوزاد هنگام فتوتراپی بارها گزارش شده است. در چنین وضعیتی ضرورت دارد تا جاییکه ممکن است شیردهی انجام شود تا هم گرسنگی کودک برطرف شده و هم گریه اش قطع گردد.

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

به طور کلی شیر دادن به نوزاد حین فتوتراپی نه تنها هیچ اشکالی ندارد بلکه اتفاقا توصیه شده که در این مواقع میزان آن افزایش نیز یابد تا بیماری زودتر خوب شود اما میتوان برای این منظور دو حالت متصور شد:

1- کودک از مادر تغذیه میکند

ابتدا فتوتراپی را خاموش کرده و بچه را از آن خارج نموده و شیردهی به طور کامل انجام شود. پس از آن مجددا عملیات درمانی ادامه میابد تا زمانیکه مجموع مدت قرار گیری بچه به 2 ساعت برسد.

2- کودک از شیرخشک استفاده میکند

میتوان همانطور که کودک تحت درمان زردی قرار دارد با شیشه به وی شیر داد و هیچ مشکلی ایجاد نمیشود فقط مادران عزیز دقت داشته باشند چنانچه از تجهیزاتی استفاده میکنند که وجود چشم بند ضروریست هنگام شیر خوردن نوزاد چشم بند از چشم بچه خارج نشود چرا که احتمال دارد به چشمش آسیب برسد. بنابراین بهتر است نوزاد برای مدت کوتاهی بیرون آورده شده و پس از اتمام  تغذیه مجددا فتوتراپی ادامه یابد.

اما در انواع جدیدتر تجهیزات فتوتراپی که بدون چشم بند استفاده میگردند میتوان به نوزاد زیر دستگاه شیر داد بدون اینکه نیاز به خاموش کردن آن باشد. یادآور میگردد طی طول دوره درمان، کودک هرچقدر بیشتر شیر بخورد بهتر است زیرا بیماری اش زودتر خوب میشود. قابل ذکر است مصرف بعضی از داروهای گیاهی از قبیل شیرخشت و ترنجبین همزمان با فرآیند درمان مانعی ندارد. ضمنا استفاده از پستانک زیر دستگاه زردی جهت آرام کردن نوزاد بلامانع است و خطری ندارد.

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی و تغییر رنگ مدفوع

هنگام فتوتراپی رنگ مدفوع نوزاد نیز تغییر کرده و تیره میشود که این نشانه خوبی است چرا که نشان میدهد مولکولهای بیلی روبین که عامل ایجاد زردی است در حال دفع شدن میباشد. قابل ذکر است که مولکولهای خرد شده بیلی روبین پس از خورد شدن و شکسته شدن باید توسط ادرار و مدفوع از بدن نوزاد خارج گردد به همین دلیل نیز توصیه میگردد که همزمان شیر دادن به نوزاد نیز افزایش داده شود تا ادرار و مدفوع بیشتری تولید شده و در نتیجه بیماری زودتر از بدن بچه دفع گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.