آیا شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی امکان پذیر است؟

آیا امکان شیر دادن به نوزاد که برای درمان زیر دستگاه زردی فتوتراپی سه بعدی قرار دارد وجود دارد؟ آیا در این حالت نور دستگاه فتوتراپی خطری برای فرزندمان ندارد؟ به چه صورت میتوان به نوزاد شیر داد؟ آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند؟ با ما همراه باشید تا جواب خود را بیابید.

بعد از اینکه به تشخیص پزشک جهت درمان زردی فرزندتان مجبور به استفاده از دستگاه زردی نوزاد در منزل شدید ابتدا باید نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی را به طور دقیق یاد بگیرید و مطابق با استانداردهای اعلام شده عمل نمایید. به طور معمول کودک باید 2 ساعت زیر دستگاه و یک ساعت بیرون از آن قرار بگیرد و در مدت زمانی که بیرون از دستگاه قرار دارد شیردهی به بچه به طور کامل انجام شود.

بعضی مواقع ممکن است که نوزاد ضمن اینکه در مدت زمان یک ساعته خود علی رغم اینکه به طور کامل شیر خورده است باز هم احساس گرسنگی کرده و با گریه تقاضای شیر نماید. در چنین وضعیتی ضرورت دارد تا جاییکه ممکن است شیر دهی انجام شود تا هم گرسنگی کودک برطرف شده و هم گریه اش قطع گردد اما چطور هنگامی که نوزاد داخل دستگاه زردی قرار دارد این کار را انجام دهیم تا در مدت زمان درمان زردی نوزاد خللی وارد نشود؟

 

روش شیر دهی زیر دستگاه فتوتراپی

به طور کلی شیر دادن به نوزاد هنگام اجاره دستگاه فتوتراپی هیچ اشکالی ندارد و اتفاقا توصیه شده که میزان شیر دادن به نوزاد هنگام فتوتراپی افزایش نیز یابد اما برای این منظور دو حالت وجود دارد:

1- کودک از شیر مادر تغذیه میکند

در این حالت لازم است دستگاه فتوتراپی را خاموش کرده و بچه را از آن خارج نموده و شیر دهی به طور کامل انجام شود. پس از آن مجددا کودک داخل دستگاه قرار داده و ادامه فتوتراپی انجام شود تا زمانیکه مجموع مدت قرار گیری نوزاد به 2 ساعت برسد.

2- کودک از شیر خشک استفاده میکند

میتوان همانطور که کودک زیر دستگاه فتوتراپی قرار دارد با شیشه به وی شیر داد و هیچ مشکلی ایجاد نمیشود فقط مادران عزیز دقت داشته باشند چنانچه از تجهیزاتی استفاده میکنند که وجود چشم بند در آن ضروری است هنگام شیر دادن چشم بند از چشم بچه خارج نشود که در این صورت ممکن است به چشمش آسیب برسد. در این حالت بهتر است نوزاد برای مدت کوتاهی از دستگاه زردی خارج شده و پس از اتمام شیر دهی مجددا فتوتراپی ادامه یابد.

 

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

 

اما در انواع جدیدتر دستگاه های درمان زردی نوزادان که بدون چشم بند استفاده میگردند میتوان همزمان که نوزاد درون دستگاه بوده به کودک شیر داد بدون اینکه نیاز به خاموش کردن دستگاه فتوتراپی باشد. در پایان یادآور میگردد در طول دوره فتوتراپی با اجاره دستگاه زردی نوزاد ، کودک هرچقدر بیشتر شیر بخورد بهتر است و زردی وی زودتر درمان میگردد. ضمنا استفاده از شیر خشت در کنار فتوتراپی مانعی ندارد.

 

مرکز درمان زردی نوزادان نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.