طب سنتی برای درمان زردی نوزاد

طب سنتی زردی نوزاد یک روش قدیمی است که بسیاری از خانواده های ایرانی آن را به علت سادگی نسبت به درمانهای تخصصی پزشکی ترجیح میدهند. زردی نوزادان زمانی که پوست و سفیدی چشم به دلیل تجمع بیلی روبین در خون زرد می‌شوند اتفاق میافتد.

این بیماری در بسیاری از نوزادان در بدو تولد دیده میشود بنابراین جزو بیماریهای با فراوانیهای زیاد است. در زمان بارداری بیلی روبین اضافی در خون نوزاد با کمک کبد مادر دفع میشود در حالیکه پس از به دنیا آمدن این عمل توسط کبد خود کودک انجام می‌شود.

با طب سنتی در درمان زردی نوزادان دوران بارداری از خود مراقبت کنید. یک مادر سالم در دوران بارداری می‌تواند از ابتلا نوزاد به بیماری پیشگیری کند. تغذیه صحیح و مصرف ویتامینهای مفید در این دوران از اهمیت زیادی برخوردار است. در دوران بارداری و به خصوص در سه ماهه سوم باید به اندازه کافی استراحت کنید. انجام فعالیت‌های اضافی و خستگی ممکن است باعث زایمان زودرس شود.

یکی از عواملی که ممکن است احتمال ابتلا به زردی بچه را افزایش دهد زایمان زودرس است. احتمال ابتلا به این بیماری در نوزادانی که قبل از ۳۸ هفتگی متولد می‌شوند زیاد است. کبد بچه زودرس ناقص‌تر از کبد بچه  کامل شده و رسیده است و در نتیجه دفع بیلی‌روبین برای وی نیز دشوارتر خواهد بود.

 

طب سنتی برای زردی نوزاد

 

کاهش زردی نوزاد در طب سنتی

زمانی که زردی نوزاد شدید نیست پزشک با رژیم غذایی مناسب که در کاهش سطح بیلی ‌روبین خون مؤثر است سعی در درمان زردی نوزاد به طور سنتی می‌کند. برای کاهش زردی نوزاد با شیر دهی ، نوزادان باید در چند روز اول پس از تولد شیر زیاد بخورند. کودکانی که شیر خشک مصرف می‌کنند معمولاً در هفته اول پس از تولد باید حدود ۳۰ تا ۶۰ میلی‌لیتر شیر خشک رقیق را هر 2 تا 3 ساعت یک مرتبه بخورند.

اگر کودک نمیتواند شیر مادر را بخورد و یا مادر به اندازه کافی شیر نداشته باشد میتوان از شیر خشک یا مکملهای افزاینده شیر مادر استفاده نمود. در برخی موارد که ممکن است زردی نوزاد از شیر مادر باشد با دستور پزشک فقط باید از شیر خشک به مدت چند روز استفاده نمود و بعد از چند روز مجددا میتوان از شیر مادر استفاده نمود.

اگر زردی بچه خفیف باشد ممکن است نیاز به انجام اقدامات درمانی خاصی نباشد. میتوان کودک را در نزدیکی پنجره در معرض نور آفتاب به مدت ۱۵ دقیقه و ۴ مرتبه در روز قرار داد. نور خورشید بیلی‌ روبین خون را شکسته و در نهایت بدن نوزاد آن را از طریق ادرار دفع می‌کند. روش مذکور یکی از روش های درمان سنتی زردی نوزاد است. سایر روشهای درمان سنتی عبارتند از:

 

مصرف ادویه برای مادر ممنوع

استفاده از ادویه‌ها به خصوص ادویه‌های تند مانند فلفل باعث التهاب یا تخریب سلول‌های کبدی می‌شوند. اگر مادر این ادویه را مصرف کند این ماده در شیر او ترشح می‌شود و بچه نمی‌تواند این طبع را تحمل کند و در نتیجه باعث ایجاد زردی می‌شود.

تمامی ادویه‌های تند سوزاننده و مضر هستند و مادران شیرده نباید از آنان استفاده کنند. همچنین مادران باید از مصرف غذاهای کربوهیدرات دار پرهیز نمایند زیرا باعث می‌شوند که کبد کودک صفرای بیشتری برای هضم این غذاها تولید کند و باعث شدت یافتن این بیماری در کودک میشود.

قابل ذکر است طب سنتی برای درمان زردی نوزاد حتما باید تحت نظر متخصصین مرتبط و با هماهنگی پزشک اطفال باشد چرا که این روش جهت کاهش زردی کودکان با درجه پایین تا حدودی موثر است و در صورت بالا بودن آن (بالاتر از 8 بیلی روبین) توصیه میگردد ضمن رعایت موارد ذکر شده جهت اطمینان خاطر در کنار آن حتما از دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی استفاده گردد.

 

مرکز درمان زردی نوزادان نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.