طب سنتی در درمان زردی نوزاد

      دیدگاه‌ها برای طب سنتی در درمان زردی نوزاد بسته هستند

طب سنتی درمان زردی نوزاد به همراه دستگاه فتوتراپی خانگی نوزادان

درمان زردی نوزاد در طب سنتی یک روش قدیمی است که بسیاری از خانواده های ایرانی آن را به علت سادگی نسبت به درمان های تخصصی پزشکی ترجیح میدهند. زردی در نوزادان زمانی که پوست و سفیدی چشم به دلیل تجمع بیلی روبین در خون زرد می‌شوند اتفاق میافتد. این بیماری در بسیاری از نوزادان در بدو تولد دیده میشود بنابراین جزو بیماریهای شایع نوزادی است. در زمان بارداری، بیلی روبین موجود در خون نوزاد از طریق کبد مادر دفع میشود در حالیکه پس از به دنیا آمدن نوزاد این عمل توسط کبد خود نوزاد انجام می‌شود.

کبد تازه شکل‌گرفته و ضعیف نوزادی که به تازگی متولد شده دیرتر عمل فیلتر کردن و شکستن مولکول های بیلی روبین را انجام می‌دهد در نتیجه نوزاد زرد میشود. ترکیب همه این عوامل باعث ایجاد زردی در نوزاد میشود. شما قبل از زایمان نمیتوانید کار زیادی برای پیشگیری از ابتلا به زردی انجام دهید. به هر حال، برخی مراقبت‌ها و معاینه‌های اولیه قبل از زایمان می‌تواند احتمال ابتلا به زردی را کاهش دهد.

اگر شما نگران زردی نوزاد خود پس از زایمان هستید راه‌های مختلفی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری وجود دارد. همچنین اگر نوزاد شما مبتلا به زردی شد با تغییر سبک زندگی و انجام برخی درمان‌های خانگی می‌توان این بیماری را به مرور درمان نمود.

انجام آزمایش خون در دوران بارداری

لازم است مادرانی که باردارند در دوران بارداری آزمایشهای لازم را بدهند تا از ایجاد زردی در جنین درون رحم خود پیشگیری نمایند تا پس از زایمان درگیر بیماری زردی نوزاد خود نشوند چرا که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

طب سنتی درمان زردی نوزاد

با طب سنتی در درمان زردی دوران بارداری از خود مراقبت کنید. یک مادر سالم در دوران بارداری می‌تواند از ابتلا نوزاد به بیماری پیشگیری کند. تغذیه صحیح و مصرف ویتامین در این دوران از اهمیت زیادی برخوردار است. در دوران بارداری و به خصوص در سه ماهه سوم باید به اندازه کافی استراحت کنید. انجام فعالیت‌های اضافی و خستگی ممکن است باعث زایمان زودرس شود.

یکی از عواملی که ممکن است احتمال ابتلا به زردی بچه را افزایش دهد زایمان زودرس است. احتمال ابتلا به زردی در نوزادانی که قبل از ۳۸ هفتگی متولد می‌شوند زیاد است. کبد نوزاد زودرس ناقص‌تر از کبد نوزاد کامل شکل گرفته و کامل شده است و دفع بیلی‌روبین برای آن دشوار است.

عوامل افزایش زایمان زودرس

برخی از عواملی که احتمال زایمان زودرس را افزایش می‌دهند عبارتند از سن و تعداد دفعات زیاد زایمان که قابل تغییر نیستند اما عوامل محیطی دیگر را می‌توان کنترل کرد. همیشه مراقبت‌های دوران بارداری را مورد توجه قرار دهید. مراقبت‌های قبل و بعد از زایمان زودهنگام به حفظ سلامت شما و نوزاد در زمانی که زایمان زودرس اتفاق افتاده است در دوران بارداری کمک می‌کند.

آلودگی های محیط نیز احتمال زایمان زودرس را افزایش می‌دهد. نبود حمایت‌های اجتماعی و خشونت‌های خانوادگی نیز میتواند باعث ایجاد استرس و زایمان زودرس می‌شود. عفونت‌هایی نظیر هرپس، سفلیس، سی‌ام وی و توکسوپلاسموز نیز ممکن است احتمال زایمان زودرس و در نتیجه احتمال زردی را افزایش دهند.

کاهش زردی در طب سنتی درمان زردی نوزاد

زمانی که زردی نوزاد شدید نیست پزشک با تغییر برنامه غذایی که در کاهش سطح بیلی‌روبین خون مؤثر است سعی در درمان سنتی زردی نوزاد می‌کند. برای کاهش زردی نوزاد با شیر دهی ، نوزادان باید در چند روز اول پس از تولد، ۸ تا ۱۲ مرتبه شیر بخورند. کودکانی که شیر خشک مصرف می‌کنند معمولاً در هفته اول پس از تولد باید حدود ۳۰ تا ۶۰ میلی‌لیتر شیر خشک را هر دو تا ۳ ساعت یک مرتبه بخورند.

اگر کودک شما در خوردن شیر از مادر مشکل دارد و وزن او کاهش یافته از شیر خشک یا مکملهای افزاینده شیر مادر استفاده کنید. در برخی موارد ممکن است پزشک فقط از شیر خشک به مدت چند روز استفاده کند و سپس اجازه مصرف شیر مادر را برای نوزاد بدهد.

اگر زردی بچه شما جزئی است ممکن است نیاز به انجام اقدامات درمانی نداشته باشید. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که کودک را در نزدیکی پنجره در معرض نور آفتاب قرار دهید تا به مدت ۱۵ دقیقه و ۴ مرتبه در روز اشعه نور خورشید به بدن نوزاد تابیده شود. نور خورشید بیلی‌ روبین خون را شکسته و در نهایت بدن نوزاد آن را از طریق ادرار دفع می‌کند. روش مذکور یکی از روش های درمان سنتی زردی نوزاد است.

شست و شوی بچه با عرق کاسنی

به علت زردی نوزاد احتمالا سلولهای کبدی آسیب میبینند. عرق کاسنی به دلیل اینکه خاصیت ترمیم سلول‌های کبدی را دارد و در شست‌وشوی صفرا از پوست تأثیر به سزایی دارد به عنوان یک عامل مهم در طب سنتی درمان زردی نوزاد شناخته میشود.

مصرف ادویه برای مادر ممنوع

ادویه‌ها مخصوصاً ادویه‌های تند مانند فلفل باعث التهاب یا تخریب سلول‌های کبدی می‌شوند. اگر مادر این ادویه را مصرف کند این ماده در شیر او ترشح می‌شود و چون طبع صفرا گرم و خشک است و نوزاد نمی‌تواند این طبع را تحمل کند باعث می‌شود که پوست نوزاد زرد شود.

تمامی ادویه‌های تند سوزاننده و مضر هستند و مادران شیرده نباید از آنان استفاده کنند. همچنین مادران باید از مصرف هله‌هوله یا غذاهای کربوهیدرات دار پرهیز کرده زیرا باعث می‌شوند که کبد صفرای بیشتری برای هضم این غذاها تولید کند و باعث وخیم‌تر شدن بیماری زردی نوزاد شود.

ترنجبین بهترین و مؤثرترین ماده‌ گیاهی برای درمان و کاهش زردی نوزاد است و امروزه بسیاری از خانواده ها جهت درمان زردی نوزادشان ( البته به شرطی که زردی نوزاد کم باشد) از این ماده استفاده میکنند. قابل ذکر است در صورت بالا بودن میزان زردی نوزاد ( بالاتر از 8 بیلی روبین ) توصیه میگردد ضمن رعایت موارد ذکر شده جهت اطمینان خاطر حتما از دستگاه زردی نوزاد استفاده گردد.