عرق کاسنی برای زردی نوزاد

عرق کاسنی برای زردی نوزاد

یکی از روشهای طب سنتی برای درمان زردی نوزادان استفاده از عرق کاسنی برای جلوگیری از زردی نوزاد در کنار اجاره دستگاه فتوتراپی در منزل است که از سالیان دور در خانواده های ایرانی مرسوم بوده است. عرق کاسنی را مادر میتواند بخورد و به نوزاد خود از شیرش بدهد و یا اینکه نوزاد با عرق کاسنی که ولرم باشد شستشو داده شود.

کاسنی گیاهی از دسته گل مینا است و بر سه نوع بری، زرد ( ترخشقون ) و معمولی تقسیم میشود و پراکندگی وسیعی در شهرهای مختلف کشورمان از جمله خراسان، آذربایجان و استان فارس دارد. این گیاه در آب و هوای خنک رشد میکند و گرما آن را از بین میبرد.

عرق کاسنی برای جلوگیری از زردی نوزاد

شستشو دهنده و پاکسازی کننده کلیه و کبد و مجاری ادرار، کاهش دهنده تب و حرارت بدن، افزایش دهنده و تقویت کننده نیروی جنسی در مردان، تنظیم کننده فشار خون، کاهش دهنده قند خون و در نتیجه بسیار مفید برای بیماران دیابتی، نرم کننده سینه، ادرار آور و مناسب برای افرادی که کلیه های سنگ ساز دارند، درمان کننده یبوست، مناسب برای کاهش وزن، کم کننده استرس و اضطراب، کاهنده درد زایمان و بسیاری خواص دیگر.

عرق کاسنی برای زردی نوزاد

یکی از مهمترین موارد مصرفی این گیاه در طب سنتی درمان آرتروز است و استفاده از آن باعث کاهش دردهای مفصلی و استخوانی میشود. از مهمترین موارد استفاده از کاسنی نیز تهیه عرق آن برای جلوگیری از یرقان در دوران در بارداری است.

عرق کاسنی را باید مادر صبح ناشتا و قبل از صبحانه به همراه آب میل نماید. در این صورت خواص این عرق برای مادری که به فرزند خود شیر میدهد وارد بدن کودک میشود. چنانچه بچه از شیر خشک تغذیه کند میتوان بدن کودک را با کاسنی که با آب ولرم ترکیب شده شستشو داد.

مضرات عرق کاسنی

اگر چه استفاده از کاسنی و عرق آن مزایای بیشماری دارد ولی استفاده بیش از حد آن نیز میتواند مضراتی داشته باشد. به عنوان مثال مصرف بیش از اندازه این ماده غذایی در دوران بارداری برای جلوگیری از زردی  توصیه نمیشود زیرا ممکن است موجب خونریزی و سقط جنین گردد. همچنین مصرف زیاد آن برای مادرانی که به فرزند خود شیر میدهند نیز میتواند برای بچه خطرساز باشد. ضمنا باعث تحریک اسید معده و ترش کردن نیز میشود.

از جمله مهمترین کاربردهای عرق کاسنی جهت درمان زردی نوزاد در منزل است اما قابل ذکر است این روش تنها وقتی استفاده میگردد که شدت بیماری خفیف باشد. چنانچه عدد بیلی روبین کودک بالا باشد و یا به عبارتی زردی وی شدید باشد لازم است والدین محترم با اجاره دستگاه زردی بیماری فرزندشان را با اطمینان کامل برطرف نمایند.

 

مرکز درمان زردی نوزادان نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.