عرق کاسنی در بارداری برای زردی نوزاد

یکی از روشهای طب سنتی مصرف عرق کاسنی در بارداری برای جلوگیری از احتمال ایجاد بیماری زردی در نوزاد است که از سالیان دور در خانواده های ایرانی مرسوم بوده است. پس از زایمان نیز چنانچه کودک با بیماری مدکور به دنیا آمد عرق کاسنی را مادر میتواند بخورد و به فرزند خود از شیرش بدهد و یا اینکه نوزاد با آن شستشو داده شود.

کاسنی گیاهی از دسته گل مینا است و بر سه نوع بری، ترخشقون و معمولی تقسیم میشود و پراکندگی وسیعی در شهرهای مختلف کشورمان از جمله خراسان، آذربایجان و استان فارس دارد. این گیاه در آب و هوای خنک رشد میکند و گرما آن را از بین میبرد.

خوردن عرق کاسنی در بارداری برای درمان زردی نوزاد

شستشو دهنده و پاکسازی کننده کلیه و کبد و مجاری ادرار، کاهش دهنده تب و حرارت بدن، افزایش دهنده و تقویت کننده نیروی جنسی در مردان، تنظیم کننده فشار خون، کاهش دهنده قند خون و در نتیجه بسیار مفید برای بیماران دیابتی، نرم کننده سینه، ادرار آور و مناسب برای افرادی که کلیه های سنگ ساز دارند، درمان کننده یبوست، مناسب برای کاهش وزن، کم کننده استرس و اضطراب، کاهنده درد زایمان و بسیاری خواص دیگر.

عرق کاسنی در بارداری برای زردی نوزاد

یکی از مهمترین موارد مصرفی این گیاه در طب سنتی درمان آرتروز است و استفاده از آن باعث کاهش دردهای مفصلی و استخوانی میشود. از مهمترین موارد استفاده از کاسنی نیز تهیه عرق آن برای جلوگیری از یرقان در دوران در بارداری است.

عرق کاسنی در بارداری را باید مادر صبح ناشتا و قبل از صبحانه به همراه آب میل نماید. در این صورت خواص این عرق برای مادری که به فرزند خود شیر میدهد وارد بدن کودک میشود. چنانچه بچه از شیر خشک تغذیه کند میتوان بدن کودک را با کاسنی که با آب ولرم ترکیب شده شستشو داد.

مضرات مصرف این ماده گیاهی

اگر چه استفاده از عرق کاسنی برای نوزاد مزایای بیشماری دارد ولی استفاده بیش از حد آن نیز میتواند مضراتی داشته باشد. به عنوان مثال مصرف بیش از اندازه عرق کاسنی در بارداری برای جلوگیری از زردی نوزاد توصیه نمیشود زیرا ممکن است موجب خونریزی و سقط جنین گردد. همچنین مصرف زیاد آن برای مادرانی که به فرزند خود شیر میدهند نیز میتواند برای بچه خطرساز باشد. ضمنا باعث تحریک اسید معده و ترش کردن نیز میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *