علائم زردی نوزاد پس از تولد

علائم زردی نوزاد تازه متولد شده چیست

اینکه ضرورت دارد والدین بدانند زردی نوزاد از کجا معلوم میشود و علائم زردی نوزاد چیست بسیار مهم و حیاتی است و باید با جدیت پیگیری شود. هر گونه سهل انگاری در درمان این بیماری میتواند عواقب خطرناک و جبران ناپذیری داشته باشد. مهمترین این علائم عبارتند از: تب، زرد شدن رنگ پوست نوزاد، دانه های ایجاد شده روی پوست، اسهال و استفراغ، مشکلات تنفسی، سردرد و گریه‌ زیاد.

در اغلب موارد زردی نوزادان خفیف است و خود به خود از بین می‌رود اما لازم است حداقل تا یک ماه نوزاد توسط پزشک تحت کنترل باشد چون در بسیاری از مواقع یرقان چند روز پس از تولد ظهور میکند. میزان بیلی روبین خون معمولا تا یکهفته بعد از تولد به بیشترین حد خود می‌رسد. اگر شدت آن کم باشد در برخی موارد درمان زردی نوزاد با تغذیه انجام میشود اما در صورت شدت داشتن آن باید از روشهای دیگر استفاده نمود.

علائم زردی نوزاد

والدین باید به چه علایم زردی در نوزاد خود دقت داشته باشند

در بعضی از نوزادان دقیقا پس از تولد، علائم یرقان بروز میکند و پزشک متخصص با همان نگاه اول متوجه وجود آن در بدن کودک میشود. در این حالت جهت اطمینان از میزان زردی، از بچه آزمایش گرفته میشود و در صورت صحت آن، پزشک فورا اقدامات لازم جهت درمان بیماری زردی نوزاد در منزل را انجام میدهد.

اما حالت دیگری نیز وجود دارد. در بعضی از نوزادان در بدو تولد هیچ نشانه و علامتی از زردی دیده نمیشود و کودک با تایید پزشک از بیمارستان مرخص میشود اما والدین عزیز حتما توجه داشته باشند که در بعضی از نوزادان، این بیماری چند روز پس از تولد ( معمولا تا 4 روز پس از تولد ) بروز کرده و خود را در بدن کودک نمایان میکند.

لذا ضرورت دارد والدین عزیز حتما به علایم زردی نوزاد خود در چند روز اول تولد توجه ویژه داشته باشند و مرتب با پزشک متخصص خود در ارتباط باشند چرا که درمان به موقع آن بسیار راحت است و هیچگونه دلهره ای برای خانواده ها ندارد اما تاخیر در درمان آن غیر قابل جبران است.

در صورت وجود هرگونه علائمی از بیماری در نوزادتان میتوانید بدون هیچگونه ناراحتی و با اطمینان خاطر با اجاره دستگاه فتوتراپی خانگی ، نوزادتان را درمان نمایید.

Summary
علائم زردی نوزاد
Article Name
علائم زردی نوزاد
Description
اینکه ضرورت دارد والدین بدانند زردی نوزاد از کجا معلوم میشود و علائم زردی نوزاد چیست بسیار مهم و حیاتی است و باید با جدیت پیگیری شود.
Author
Publisher Name
مرکز درمان زردی نوزادان نی نی سالم
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.