علائم زردی نوزاد و تشخیص آن

علائم زردی نوزاد و تشخیص آن

علائم زردی نوزاد و اهمیت شناخت آن

برای والدین و به خصوص خانمهای باردار و یا مادرانی که به تازگی زایمان کردند ضرورت دارد علائم زردی نوزاد را به خوبی بشناسند تا بتوانند چنانچه فرزندشان با زردی متولد شوند را به درستی درمان نمایند. نشانه های یرقان بسیار مهم هستند و باید جدی گرفته شوند.

هر گونه سهل انگاری در درمان زردی نوزاد عواقب خطرناکی خواهد داشت. والدین عزیز لازم است که با جدیت آنچه را که باعث جلوگیری از زردی نوزاد میشود را بررسی و آنها را رعایت نمایند تا عوارض جانبی عدم درمان گریبان گیر آنها نگردد.

بسته به میزان زردی و شدت آن علائم زردی نوزاد نیز متفاوت است. خوشبختانه عمدتا این علائم از طریق ظاهر مشخص است و با کمی دقت میتوان فهمید.

برای مثال اگر زردی نوزاد خیلی خفیف باشد ( عدد بیلی روبین کم باشد مثلا حدود 8 باشد ) فقط سفیدی چشم نوزاد به رنگ زرد در می آید و با شدت افزایش یرقان سایر بخش های بدن کودک نیز زرد میشود. اما به طور کلی مهمترین این علایم عبارتند از: تب، زردی پوست، دانه های ایجاد شده روی پوست، اسهال و استفراغ، مشکلات تنفسی، سردرد و گریه‌ زیاد.

علائم زردی نوزاد

به چه صورت میتوان زردی در کودک را تشخیص داد؟

در اغلب موارد درجه زردی نوزاد خفیف است و خود به خود از بین می‌رود. معمولا قبل از اینکه مادر ترخیص گردد و یا چند روز بعد که کودک برای معاینه‌ نزد دکتر برده میشود این بیماری بررسی می‌شود. پزشک متخصص با مشاهده بچه بیماری را تشخیص میدهد. هر موقع نیز علائم زردی کودکان را مشاهده کردید نوزاد را نزد پزشک ببرید. در برخی موارد درمان زردی نوزاد با تغذیه انجام میشود.

میزان بیلی روبین معمولا سه تا هفت روز بعد از تولد به بیشترین حد خود می‌رسد. همچنین اگر انگشت خودتان را روی قسمتی از بدن نوزاد فشار دهید و آن قسمت زرد شود، نوزاد دچار زردی کودکان شده است. مراجعه به جدول زردی نوزاد نیز یکی از راههای تشخیص بیماری از طریق نشانه های موجود بر بدن کودک است.

در صورتی که شدت زردی زیاد باشد بدون هیچگونه نگرانی و استرس میتوان کودک را در منزل و در آغوش خود با دستگاه فتوتراپی خانگی درمان نمایید.

مدت زمانی را که جهت درمان زردی مورد نیاز است بسته به شدت زردی و نوع دستگاه فتوتراپی استفاده شده و رعایت دستورالعملهای روش استفاده از دستگاه از یک تا سه روز متفاوت است.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.