علت زردی نوزاد در بدو تولد

علت زردی نوزاد + راههای شناخت و درمان بیماری زردی در نوزادان

زردی در بدو تولد بیماری فراگیر است و قطعا اگر والدین علت زردی نوزاد را به صورت عمقی بدانند راحت تر میتوانند نسبت به درمان آن اقدام کنند. بنابر این لازم است مادران عزیز قبل از اینکه تصمیم به بچه دار شدن داشته باشند از بیماری زردی نوزادی شناخت کامل داشته باشند تا پس از زایمان چنانچه فرزندشان زردی داشت بدون نگرانی و آرامش خاطر آن را درمان نمایند.

مهمترین علل ایجاد زردی در نوزادان عبارتند از:

 1- کم کاری آنزیمی کبد

با توجه به اینکه طول عمر گلبولهای قرمز در نوزادان نسبت به افراد بزرگسال کمتر است و در مقابل غلظت هموگلوبین خون نوزادان از بزرگسالان بیشتر میباشد در نتیجه فشار بیشتری بر کبد نوزادان وجود دارد و کبد فعالیت بیشتری باید انجام دهد و چونبیلی روبین نیز که عامل زردی نوزاد است باید توسط کبد شکسته شود به خاطر درگیری بیش اندازه کبد این عملیات به درستی انجام نمیگیرد در نتیجه بیماری یرقان به وجود می آید.

2- ناسازگاری گروه خونی مادر و فرزند

 یکی دیگر از علت های زردی نوزاد ، اختلاف گروه خونی مادر و نوزاد است، به عنوان مثال گروه خونی مادر O باشد اما نوزاد گروه خونی B یا A داشته باشد. نوزادانی که گروه خونی‌ منفی دارند و مادرانشان گروه خونی مثبت داشته باشند هم دچار چنین مشکلی می‌شوند.

 3- عفونت‌

وجود هر گونه عفونت در خون نوزاد میتواند باعث ایجاد یرقان در نوزاد گردد.

4- نوزادان زودرس

چون در نوزادان زودرس هنوز کبد به طور کامل تشکیل نشده است و با توجه به اینکه فشار زیادی نیز بر کبد نوزادان وجود دارد لذا بیلی روبین خون نمیتواند به درستی توسط کبد تجزیه شده و از بدن نوزاد خارج گردد.

علت زردی نوزاد

5- اختلالهای تیروئید

وجود هر گونه مشکلات در تیروئید نوزاد میتواند علت زردی نوزاد باشد.

ترکیبات شیر مادر

گاهی اوقات علت زردی در کودک به خاطر ترکیبات شیر مادر است که در این صورت به تشخیص پزشک تا چند روزی شیر مادر قطع شده و تغذیه با شیر خشک انجام میشود.

7- فاویسم

فاویسم معمولا در نوزادانی که مادرانشان دیابتی است یا نوزادانی که دچار تاخیر رشد داخل رحمی باشند دیده می‏شود.

در خاتمه متذکر میگردد تمام عواملی که به عنوان علت های مختلف ایجاد یرقان در نوزادان بیان شده برای والدین جای نگرانی ندارد چون در بدترین حالت با استفاده از بعضی اقداماتی که توسط پزشک اعمال میشود و همچنین استفاده از دستگاه زردی نوزاد خانگی به راحتی در منزل درمان میگردد فقط و فقط باید این بیماری به موقع تشخیص داده شود چرا که تاخیر در درمان بسیار خطرناک است.

Summary
علت زردی نوزاد
Article Name
علت زردی نوزاد
Description
زردی در بدو تولد بیماری فراگیر است و قطعا اگر والدین علت زردی نوزاد را به صورت عمقی بدانند راحت تر میتوانند نسبت به درمان آن اقدام کنند.
Author
Publisher Name
مرکز درمان زردی نوزادان نی نی سالم
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.