علت زردی نوزاد و تشخیص آن

علت زردی نوزاد و تشخیص آن

علت زردی نوزاد و تشخیص آن جهت درمان به موقع

با توجه به اینکه فراوانی نوزادانی که با زردی به دنیا می آیند بسیار زیاد است لازم است که والدین به دنبال علت به وجود آمدن زردی نوزاد بوده تا بتوانند نسبت به درمان صحیح آن اقدام کنند. روشن است که درمان صحیح بیماری یرقان نوزاد از عواقب خطرناک آن جلوگیری میکند.

مهمترین علائم زردی نوزاد عبارتند از:

  • کم کاری آنزیمی کبد
  • ناسازگاری گروه خونی مادر و فرزند

اختلاف گروه خونی مادر و کودک یکی از عوامل مهم ایجاد یرقان است، به عنوان مثال گروه خونی مادر O باشد اما نوزاد گروه خونی B یا A داشته باشد. نوزادانی که گروه خونی‌ منفی دارند و مادرانشان گروه خونی مثبت داشته باشند هم دچار چنین مشکلی می‌شوند.

عفونت

یکی دیگر از علت های زردی نوزاد است که در بعضی از نوزادان که به دلایل کمبود و یا عدم وجود ماده شیمیایی G6PD و یا در نوزادان زودرس ایجاد می شود.

علت زردی نوزاد

  • اختلالهای تیروئید

اختلال های تیروئید نوزاد یکی از عوامل مهم ایجاد زردی کودکان است. زردی نوزادی که بیش از 14 روز به طول انجامد نیز غیر طبیعی است که باید توسط پزشک ویزیت شوند.

ادامه علل زردی در نوزادان

  • یرقان از شیر مادر

گاهی علت زردی نوزاد شیر مادر است که در هفته اول تولد کودک ایجاد شده و به علت کم بودن شیر مادر و تغذیه ناکافی کودک به وجود می‏آید. این زردی ربطی به ترکیبات شیر مادر ندارد و بهتر است شیردهی با تکرار بیشتری صورت گیرد. البته در مواردی زردی کودک از ترکیبات نامطلوب شیر مادر است که معمولا بعد از یک هفته ایجاد می‌شود و تشخیص آن فقط توسط پزشک متخصص امکان‏ پذیر است.

  • فاویسم

فاویسم معمولا در نوزادانی که مادرانشان دیابتی است یا نوزادانی که دچار تاخیر رشد داخل رحمی در زمان بارداری باشند دیده می‏شود که حتما باید توسط پزشک متخصص تشخیص داده شود.

لازم به ذکر است علت زردی در نوزادان هر چه که باشد باید در اسرع وقت درمان گردد و بهترین روش درمان آن نیز در خانه فتوتراپی نوزاد با اجاره دستگاه زردی نوزاد که البته انواع مرغوب آن بدون عوارض و سوختگی پوست میباشد. قابل ذکر است که تجهیزات فتوتراپی را حتما از مراکز معتبر اجاره نمایید.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.