زردی در نوزادان چیست و علائم آن کدام است؟

زردی نوزاد چیست و علت و علائم آن کدام است؟

بسیاری از نوزادان وقتی که به دنیا می آیند رنگ پوستشان زرد است و البته شدت زردی پوست در نوزادان مختلف نیز متفاوت است. این نوع کودکان دارای بیماری زردی نوزاد هستند که مهمترین علائم این بیماری، زرد بودن پوست است. زردی در نوزاد دلایل مختلف دارد که در ادامه به این علت ها می پردازیم.

علائم و علت زردی نوزاد در بدو تولد

علائم زردی نوزادان نیز متفاوت است. خوشبختانه عمدتا این علائم از طریق ظاهر مشخص است و با کمی دقت میتوان فهمید. برای مثال اگر میزان یرقان خیلی خفیف باشد (عدد بیلی روبین کم باشد مثلا حدود 8 باشد) فقط سفیدی چشم زرد شده و با شدت آن سایر بخش های بدن نیز زرد میشود.

لازم است که والدین به دنبال علت زردی نوزاد خود بوده ضمن اینکه با نشانه های آن آشنا باشند تا بتوانند نسبت به رفع آن اقدام کنند. روشن است که هر چه سریعتر والدین بیماری فوق الذکر را تشخیص دهند میتوانند از عواقب خطرناک آن جلوگیری میکند. به طور کلی مهمترین علت های ایجاد زردی عبارتند از کم کاری آنزیمی کبد، ناسازگاری گروه خونی مادر و فرزند، عفونت‌، اختلالهای تیروئید، شیر مادر، فاویسم.

زردی نوزاد چیست و علت و علائم آن کدام است؟

نوزادان نارس و یا نوزادانی که زودتر از موقع به دنیا میآیند چون هنوز کبدشان تکامل نیافته است احتمال بیماری زردی به مراتب بیشتر است. در زایمانهای طبیعی چون نوزاد وقتی به دنیا میآید که به طور کامل رسیده است لذا علت ایجاد زردی کمتر خواهد بود.

والدین و به خصوص خانمهای باردار و یا مادرانی که به تازگی زایمان کردند ضرورت دارد علت زردی نوزاد را به خوبی بشناسند تا بتوانند چنانچه فرزندشان با یرقان متولد شود را به طور صحیح رفع نمایند. این نشانه ها بسیار مهم هستند و باید جدی گرفته شوند. هر گونه سهل انگاری عواقب خطرناکی خواهد داشت. به طور کلی مهمترین این دلایل عبارتند از: تب، زردی پوست، دانه های ایجاد شده روی پوست، اسهال و استفراغ، مشکلات تنفسی، سردرد و گریه‌ زیاد.

در صورت وجود بیماری در فرزندمان چکار باید بکنیم؟ 

پس از اینکه والدین عزیز متوجه وجود بیماری زردی در فرزند خود شدند ابتدا لازم است که از میزان آن اطلاع یابند. برای تعیین درجه زردی میتوان نوزاد را به آزمایشگاه برد و با دادن آزمایش خون از میزان دقیق آن مطلع شد. استفاده از دستگاه بیلی چک نیز یک روش تعیین میزان زردی است که به راحتی و بدون خونگیری انجام میشود البته دقت این روش اندکی کمتر از دادن آزمایش خون است ولی راحت تر بوده و کودک هیچ دردی را تجربه نمیکند. مراجعه به جدول زردی نوزادان نیز یک روش بسیار راحت برای تخمین زردی نوزادان است.

در هر صورت ضرورت درد والدین عزیز با دیدن هر گونه علائم زردی نوزاد خود سریعا به پزشک مراجعه کرده فرزند خود را در کوتاهترین زمان ممکن درمان نمایند. بهترین راه درمان زردی نوزادان استفاده از دستگاه فتوتراپی خانگی است. این دستگاهها به راحتی نوزاد را درمان میکنند و هیچ خطری برای آنان ندارند.

مرکز فروش و اجاره دستگاه فتوتراپی نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.