عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی

عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی خانگی

عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد در انواع ال ای دی بر خلاف دستگاه های فتوتراپی قدیمی به حد قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

اصولا برای نوزادانی که در بدو تولد زردی دارند و در حقیقت با زردی متولد میشوند و یا تا چند روز پس از تولد بیماری زردی به سراغ آنها می آید برای درمان چاره ای جز استفاده از دستگاه زردی نوزاد وجود ندارد. اما این سوال مطرح است که آیا استفاده از دستگاه زردی نوزاد ( دستگاه فتوتراپی ) ممکن است برای نوزاد مضر باشد و عوارض منفی ایجاد نماید؟ پاسخ این سوال به نوع دستگاه زردی مربوط است. با ما همراه باشید تا در ادامه پاسخ سوال خود را دریافت کنید.

عوارض ایجاد شده با توجه به نوع دستگاه فتوتراپی

عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی

عوارض دستگاه زردی فلورسنت – سوختگی پوست

تجهیزات فتوتراپی فارغ از نوع بیمارستانی و یا خانگی به دو نوع فلورسنت و ال ای دی ( LED ) تقسیم میشوند. در گذشته که هنوز تکنولوژی ال ای دی فراگیر نشده بود عمده دستگاه های فتوتراپی در نوع فلورسنت بودند. این دستگاه ها کمی عوارض داشتند که مهمترین آنها عبارتند از:

  • تولید و انتشار اشعه یو وی ( ماورا بنفش ) که به شدت برای پوست مضر است و هیچگاه هیچ انسانی نباید در طولانی مدت در معرض این اشعه قرار بگیرد چه برسد به نوزاد که بسیار نحیف و ظریف است
  • سوختگی پوست به علت ایجاد حرارت بسیار زیاد و درنتیجه ایجاد ناراحتی و بی تابی در نوزاد
  • احتمال ترکیدگی و شکستگی لامپ ها و پاشیدن شسشه خرده داغ بر بدن نوزاد که کاملا عریان زیر دستگاه قرار دارد
  • آسیب دیدگی چشم که حتما باید از چشم بند مخصوص فتوتراپی استفاده گردد

در مقابل اما امروزه تجهیزات فتوتراپی مختلفی روانه بازار شده اند که از تکنولوژی ال ای دی بهره میبرند. این دستگاه ها معایب مطرح شده را ندارند و لذا در مجموع میتوان گفت که دستگاه های فتوتراپی ال ای دی بدون عوارض هستند.

عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد

توصیه میگردد والدین عزیز در صورت لزوم حتما از دستگاه فتوتراپی ال ای دی مراکز معتبر استفاده نمایند و از کیفیت دستگاه مطمئن شوند و بدون نگرانی نوزاد خود را درمان نمایند.

Summary
عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد
Article Name
عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد
Description
عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد در دستگاه های زردی ال ای دی بر خلاف دستگاه های فتوتراپی قدیمی به حد قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.
Author
Publisher Name
مرکز درمان زردی نوزادان نی نی سالم
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.