عوارض دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی

عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد

قطعا بهترین راه برای درمان یرقان نوزاد تازه متولد شده استفاده از فتوتراپی است اما همیشه این سوال در ذهن خانواده ها ایجاد میشود که عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی چیست و آیا کاربرد آن خطر دارد یا نه و اگر عوارض بدی وجود دارد بهترین راه برای حذف یا کاهش آن چیست؟

برای پاسخ به سوال فوق ابتدا باید یادآور شد که جدای از انواع تجهیزات درمانی موجود در بازار به لحاظ عملکردی، از نظر منبع انتشار نور دو نوع تجهیزات فتوتراپی وجود دارد که ال ای دی و مهتابی برای زردی نوزاد نامیده میشوند.

لامپهای فلورسنت با توجه به ماهیتی که دارند مقداری اشعه فرابنفش تولید میکنند که این اشعه به شدت برای پوست انسان ضرر دارد چه برسد به پوست کودک چند روزه که بسیار ظریف و آسیب پذیر است.

عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد خانگی

انواع دستگاه زردی که در گذشته استفاده میشدند از لامپ های فلورسنت استفاده میکردند. این لامپها با توجه به طول موجی که داشتند بیماری را درمان میکردند ولی همانطور که ذکر شد اشعه مضر فرابنفش نیز تولید میکردند و در این مدل نور دستگاه فتوتراپی برای چشم و پوست بچه ضرر داشت ولی خانواده ها مجبور به استفاده از این نوع تجهیزات بودند چرا که درمان فرزندشان اهمیت بیشتری داشت. ضمنا دراین نوع از تجهیزات نور دستگاه زردی برای اطرافیان نیز میتوانست اثرات ناخوشایندی داشته باشد.

بعدها در بعضی از انواع دستگاه فتوتراپی فیلترهای مخصوصی تعبیه گردید که تا حدودی اشعه مضر را فیلتر میکرد و عوارض استفاده از آن را کاهش میداد ولی به همان نسبت از قدرت درمانی اش نیز کاسته میشد و چه بسا طفل گاها مجبور بود چند شبانه روز زیر دستگاه بخوابد.

لامپهای فلورسنت در حین کار گرما و حرارت نیز تولید میکنند و به شدت داغ میشوند به گونه ای که دست زدن به آن باعث سوختگی میشود و لذا هر گونه برخورد آن با پوست کودک که بعضی وقتها بر اثر شکستگی لامپها ایجاد میشود میتواند به شدت خطرناک باشد.

عوارض دستگاه فتوتراپی ال ای دی

بر خلاف لامپ های فلورسنت، این لامپها به هیچ عنوان اشعه فرابنفش تولید نمیکنند چرا که اساسا در تولید نور با نوع فلورسنت متفاوت هستند. این لامپ ها در واقع یک نوع دیود هستند که با عبور جریان برق از درونشان اشعه نورانی تولید میکنند بنابراین تابش نور آنها بر بدن نوزاد به هیچ عنوان عوارض ندارد. ضمنا بر خلاف نوع فلورسنت اصلا گرما هم تولید نمیکنند و لذا خطر سوختگی پوست کودک و عوارض دستگاه فتوتراپی ال ای دی صفر است. قابل ذکر است نور دستگاه زردی برای اطرافیان در این مدلها هیچ ضرر و خطری برای اطرافیان ندارد ولی لازم است اطرافیان نیز از نگاه مستقیم به لامپهای روشن دستگاه پرهیز نمایند.

عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی

در مجموع به والدین عزیز پیشنهاد میگردد با اجاره دستگاه زردی ال ای دی سه بعدی (3D) بیماری فرزندشان را درمان نمایند چرا که هم قدرت درمانی بالایی دارند و هم هیچگونه عوارض خطرناک برای بچه ایجاد نمیکنند.

در این راستا شرکت نی نی سالم جهت جلب رضایت والدین عزیز از مدرنترین تجهیزات درمانی روز دنیا برای اجاره و فروش استفاده کرده است و به این ترتیب عوارض استفاده از دستگاه را به حداقل ممکن کاهش داده است تا باعث راحتی خیال والدین باشد. این دستگاهها مطابق با آخرین متد و استانداردهای روز دنیا طراحی و تولید شده و ضمن درمان زردی در حداقل زمان ممکن، حتی عوارض بد بر چشم نوزاد نیز ندارند. لذا خانواده های عزیز میتوانند بدون هیچگونه نگرانی از محصولات این مرکز استفاده نمایند. میتوانید فیلم آموزشی را مشاهده نمایید.

 

مرکز درمان نوزادان نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button