فاویسم در کودکان و رابطه آن با زردی نوزاد

      دیدگاه‌ها برای فاویسم در کودکان و رابطه آن با زردی نوزاد بسته هستند

فاویسم در کودکان و رابطه آن با زردی نوزاد و روش های درمانی آن

فاویسم در کودکان و نوزاد یک بیماری ارثی است که به علت فقدان و یکی از آنزیم‌های گلبول قرمز بوجود آمده و معمولا در نوزاد پسر بیشتر بروز میکند. فاویسم در حالت عادی بدون علامت است اما با خوردن باقلا علائم این بیماری بروز میکند. برای تشخیص دقیق فاویسم نوزاد لازم است سطح آنزیم گلوکز 6 در گلبول‌های قرمز خون اندازه گیری شود.

این بیماری بیشتر از یک سالگی تا ده سالگی بوجود می آید و به طور کلی بیشتر مبتلایان در رده سنی زیر پنج سال قرار دارند. در کودکان زیر یک سال و نوزادان نیز ممکن است این بیماری مشاهده گردد. از علائم حدودی این بیماری میتوان به زردی بچه و رنگ پوست، تیره شدن رنگ ادرار، زرد شدن چشم‌ها، کم‌‌آوردن نفس، تب بالای ۳۸ درجه، بیقراری، تهوع، درد شکم و یا درد پشت، احساس ضعف خستگی و بی حالی، افزایش ضربان قلب و افزایش تعداد تنفس اشاره نمود.

قابل ذکر است کودکان مبتلا به فاویسم 50 درصد بیشتر در معرض ابتلا به زردی نوزاد هستند لذا والدین عزیز باید به این مهم توجه ویژه ای داشته باشند.

روش تشخیص

تشخیص بیماری فاویسم نوزاد از طریق آزمایش خون بند ناف و اندازه گیری مقدار بیلی روبین موجود در خون در بدو تولد نوزاد صورت می گیرد. توصیه میگردد افرادی که سابقه ابتلا به فاویسم در خانواده آنها وجود دارد قبل از وقوع هر گونه علامتی آن را شناسایی کرده تا بتوانند مانع از بروز آن شوند. بیماری فاویسم نوزاد درمان قطعی ندارد لذا بهترین راه درمان جلوگیری از بروز آن میباشد که در ادامه به چند روش آن اشاره می شود.

– نوزادانی که فاویسم دارند در بزرگسالی نیز نباید باقلا خورده و یا حتی آن را ببویند.

– در مجاورت فرد مبتلا به فاویسم از حشره کش یا نفتالین استفاده نشود.

– فرد مبتلا از مصرف حبوباتی مانند لوبیا، سویا، عدس، نخود خودداری نماید.

– از مصرف برخی داروها مانند داروی ضد مالاریا یا داروهای مسکن نظیر آسپرین اجتناب گردد.

– از قرار گرفتن در کنار انواع رنگهای ساختمانی خودداری گردد.

– برای تسکین درد یا پایین آوردن تب کودک در صورت لزوم از آسپرین استفاده نشود. بهترین راه مصرف استامینوفن فقط با تجویز پزشک مجاز است.

– عدم مصرف و مواجهه با مواد همولیزکننده گلبول های قرمز خون.

– هرگز در محیط اطراف افراد مبتلا به فاویسم در کودکان ، از حشره‌کش‌ها و نفتالین استفاده نکنید.

نوزاد باید از نظر بیماریهای تیروئید نیز تحت آزمایش قرار بگیرد.

درمان بیماری

فاویسم در کودکان و رابطه آن با زردی نوزاد

به طور معمول درمان فاویسم نوزاد با استفاده سرم به مقدار کافی و در صورت نیاز تزریق خون مطابق با دستور پزشک صورت می گیرد. در مواردی که همولیز حاد خون رخ دهد، بیمار باید سریع تحت تزریق خون قرار گرفته و در موارد نارسایی حاد کلیوی، به تجویز پزشک تحت دیالیز قرار گیرد.

در برخی از موارد شدید هم به علت نابودی سلول های خونی میتوان طحال را از بدن فرد خارج کرد. در این حالت چنانچه فرد دارای کم خونی باشد میتوان از مکمل های اسید فولیک، ویتامین E و مکملهای آهن استفاده نمود. گاهی اوقات نیز ممکن است اکسیژن کاهش یابد که در این صورت شخص باید سریعا تحت اکسیژن درمانی قرار گیرند و برای جلوگیری از نارسایی احتمالی کلیوی مایعات وریدی به وی تزریق شود.

مادران نوزادان دارای فاویسم

مادری که فرزند مبتلا به فاویسم دارد نیز باید جهت مراقبت از نوزاد از مصرف باقلا و آسپرین یا هر نوع ماده ای که سبب بروز علائم فاویسم می شود خودداری نماید چرا که این مواد از طریق شیر دهی به نوزاد منتقل می شود. به طور کلی فرد مبتلا باید از مصرف یا مواجه با مواد همولیز کننده گلبولهای قرمز خون پیشگیری نماید و چنانچه همولیز حاد شود باید سریعا به پزشک مراجعه شود تا نسبت به تزریق خون اقدام گردد.

درمان سنتی

طب سنتی نیز در کنار علوم پزشکی و آکادمیک توصیه هایی برای کودکان فاویسمی دارد که اهم آن در ذیل آمده است. خانواده‌ها باید توجه کنند اگر ریشه ارثی بیماری فاویسم را در خود دارند، از خوراندن باقلا به فرزندشان در خردسالی جلوگیری کنند. فاویسمی‌ها حتی به مزارع باقلا نیز نباید نزدیک شوند.

در طب سنتی برای درمان فاویسم از داروی ترکیبی صفرابر و سنای مکی استفاده میکنند که روش استفاده مخصوصی دارد و باید زیر نظر پزشک متخصص و با تجربه طب سنتی مصرف شود‌. داروی دیگر برای درمان گیاهی فاویسم به این طریق آماده می‌شود که یک عدد سیب رنده شده را داخل ترکیب عرق بیدمشک و گلاب ریخته و بخورید‌. ضمنا افراد مبتلا به کم خونی باید به صورت منظم غذاهای خون ساز میل نکنند. مصرف هفته‌ای دو تا سه بار گوشت قرمز و جگر به خصوص جگر شتر برای رفع کم خونی توصیه می‌شود.

مواد غذایی

خانواده انواع نخود مانند باقلا، انواع لوبیا، سویا، انواع نخود، عدس، گیاه خرنوب، کهور‌، سولفیت‌ها و غذاهای شامل آنها از مواد غذایی است که نباید این گونه بیماران استفاده کنند. و اما باقلا چیست؟ گياهی است علفی با ساقه شيار دار و گل‌های درشت و سفيد‌، برگ هاي داراي 2 تا 6 برگچه درشت و بدون پيچک و ميوه ای پوشيده از کرک و متورم و ضخيم حاوي 4 تا 6 دانه باقلا است‌.

باقلا يکی از حبوبات پرمصرف است که در بسیاری از مناطق کشور مخصوصا شمال ايران کاشته می‌شود. باقلا بسیار مقوی است و ارزش غذایی بالایی دارد‌. به عبارت دیگر اين گياه را ميتوان از غني ترين پروتئين گياهی دانست‌ لذا مصرف باقلا برای کسانی که حساسیت خاصی نسبت به آن ندارند موکدا توصیه میگردد.