فتوتراپی نوزاد با دستگاه

فتوتراپی نوزاد با دستگاه

فتوتراپی نوزاد با دستگاه جهت درمان زردی

چنانچه نوزادی که به دنیا می آید زردی داشته باشد و شدت آن نیز زیاد باشد باید هرچه سریعتر درمان گردد و قطعا بهترین راه درمان آن فتوتراپی نوزاد است. اما فتوتراپی چیست و چگونه باعث درمان زردی نوزادان میشود و آیا ممکن است درمان با این روش خطراتی برای کودک داشته باشد؟ با ما همراه باشید تا سوال خود را بیابید.

فتوتراپی ( PHOTOTHERAPY ) عبارت است از نور درمانی برای زردی نوزاد که در بخشهای مختلف پزشکی کاربرد دارد. به عنوان نمونه میتوان به درمان بیماریهای زیر اشاره نمود:

بیماریهای پوستی برای درمان آکنه و اگرما، بیماریهای چشمی و درمان شبکیه چشم، اختلالات ریتم شبانه روزی مانند سندرم خواب، اختلالات خلقی و روانی، کنترل درد، تسریع بهبود زخم، رشد مو، بهبود گردش خون و اختلالات مربوط به سینوس. اما یکی از مهمترین دلایل اجاره دستگاه فتوتراپی ،  درمان زردی نوزادان است.

فتوتراپی چگونه باعث درمان زردی میشود؟

زردی در حقیقت جمع شدن بیش از اندازه مولکولهای بیلی روبین در خون است. این مولکولها باید توسط کبد شکسته شده و از بدن خارج شوند ولی چون در بعضی از نوزادان کبد نمیتواند کار خود را به درستی انجام دهد در نتیجه این مولکولها تجمع کرده و چون نمیتوانند از بدن خارج شوند در نتیجه باعث زردی در نورادان میشود.

فتوتراپی نوزاد

اما فتوتراپی نوزادان که طول موج آن در محدوده 450 تا 470 نانومتر است از فاصله حدود 30 تا 50 سانتی متری باعث شکستن مولوکولهای بیلی روبین میشود. در حقیقت تابش نور دستگاه فتوتراپی کار کبد را که خود کبد نتوانسته است به درستی انجام دهد کامل میکند.

در ادامه لازم است که بیلی روبین خرد شده از بدن نوزاد خارج شود تا زردی نوزاد از بدنش دفع گردد که این اتفاق توسط ادرار و گاها مدفوع کودک انجام میشود. به همین خاطر ادرار و مدفوع کودک در حین فتوتراپی به رنگ تیره در می آید که این امر نشان از دفع زردی است. به همین خاطر توصیه میشود هنگام درمان زردی نوزادان با دستگاه فتوتراپی میزان شیر دهی به نوزاد افزایش یابد تا بیرون روی وی نیز زیاد شده و مدت زمان درمان زردی کاهش یابد.

بهترین روش درمان زردی نیز اجاره دستگاه زردی نوزاد با منبع تابش نور ال ای دی در منزل است که نوع مدرن و پیشرفته آن در شرکت نی نی سالم ارائه میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.