فتوتراپی نوزاد جهت رفع زردی نوزادان

فتوتراپی نوزاد جهت رفع زردی نوزادان

چنانچه نوزادی که به دنیا می آید بیماری یرقان داشته باشد و شدت آن نیز زیاد باشد باید هرچه سریعتر رفع گردد و قطعا بهترین راه درمان آن فتوتراپی نوزاد است اما فتوتراپی نوزادان چیست و چگونه باعث رفع زردی میشود و آیا ممکن است بهبودی بیماری با این روش خطراتی برای کودک داشته باشد؟ با ما همراه باشید تا سوال خود را بیابید.

فتوتراپی (PHOTOTHERAPY) عبارت است از نور درمانی که به نوعی رفع بیماری با تابش نور با طول موج مخصوص بر ناحیه ای از بدن انسان است که مریضی دارد و در بخشهای مختلف پزشکی کاربردهای فراوانی نیز دارد. به عنوان نمونه میتوان به برطرف کردن بیماریهای زیر با فتوتراپی اشاره نمود:

بیماریهای پوستی مثل آکنه و اگزما، بیماریهای چشمی و شبکیه چشم، اختلالات ریتم شبانه روزی مانند سندرم خواب، اختلالات خلقی و روانی، کنترل درد، تسریع بهبود زخم، رشد مو، بهبود گردش خون و اختلالات مربوط به سینوس. اما یکی از مهمترین مصارف آن مخصوص نوزادان و فتوتراپی نوزاد است.

فتوتراپی چگونه باعث رفع زردی در نوزاد میشود؟

به طور کلی زردی جمع شدن بیش از اندازه مولکولهای بیلی روبین در خون کودک است. این مولکولها باید توسط کبد شکسته شده و از بدن خارج شوند ولی چون کبد بعضی از نوزادان نمیتواند کار خود را به درستی انجام دهد بنابر این مولکولها تجمع کرده و چون نمیتوانند از بدن خارج شوند باعث زردی نورادان میشود.

اما فتوتراپی نوزاد که طول موج آن بین محدوده 450 تا 470 نانومتر بوده و از فاصله حدود 30 تا 50 سانتی متری باعث شکستن مولوکولهای بیلی روبین میشود. در حقیقت تابش نور در فتوتراپی کار کبد را که خود کبد نتوانسته است به درستی انجام دهد کامل میکند.

فتوتراپی نوزاد جهت رفع زردی نوزادان

در ادامه لازم است که بیلی روبین خرد شده از بدن کودک خارج شود تا بیماریش دفع گردد که این اتفاق توسط ادرار و گاها مدفوع کودک انجام میشود. به همین خاطر ادرار و مدفوع نوزاد هنگام فتوتراپی تیره رنگ میشود که این امر نشان از دفع زردیست. به همین خاطر توصیه میشود هنگام استفاده از فتوتراپی میزان شیر دهی به نوزاد افزایش یابد تا بیرون روی وی نیز زیاد شده و مدت زمان بهبودی کاهش یابد.

بهترین روش درمان زردی نیز اجاره دستگاه زردی نوزاد با منبع تابش نور ال ای دی در منزل است که نوع مدرن و پیشرفته آن در شرکت نی نی سالم ارائه میگردد.

 

مرکز درمان یرقان نوزادان نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.