فوتوتراپی نوزاد در منزل

فوتوتراپی نوزاد در منزل با دستگاه زردی ال ای دی جهت درمان زردی

فوتوتراپی خانگی بهترین روش درمان زردی نوزاد در منزل است و بسیاری از والدین علاقه مند هستند زردی نوزاد خود را در خانه درمان نمایند. افزایش بیلی روبین خون ، شایع ترین علت بستری نوزادان رسیده و سالم در بیمارستان است.

هزینه های درمانی بالا، خطر سرایت بیماریها و عفونت های بیمارستانی، نگرانیهای دوری کودک از مادر، حس ناخوش آیند برای والدین به این دلیل که نوزادشان بیمار است و قطع ارتباط والدین و مخصوصا مادر با فرزند خود از مهمترین مسائلی است که باعث میگردد والدین تصمیم بگیرند فوتوتراپی کودک در بیمارستان انجام شود.

از آنجا که مدتی است اجاره دستگاه فتوتراپی مدل FT-LED 432 در منزل در نقاط مختلف ایران انجام میگیرد، ارزیابی میزان تاثیر، مزیتها و عوارض این روش درمانی می تواند راهگشای پزشکان و والدین در استفاده از آن در درمان زردی نوزاد باشد.

تحقیق آماری استفاده از دستگاه فوتوتراپی نوزادان در منزل

در یک مطالعه آماری فوتوتراپی نوزاد در منزل از آبان ماه سال 84 تا خرداد 85 که بر روی 110 نوزاد رسیده و سالم که بیماری زردی داشتند و به درمانگاه اورژانس مرکز طبی کودکان مراجعه کرده بودند صورت گرفت جمعا 110 نوزاد شامل 50 نوزاد پسر  و 60 نوزاد دختر با متوسط سنی 13 روز و متوسط وزنی 3 کیلو و 100 گرم  بررسی شدند.

در این تحقیق بطور متوسط نوزادان 35 ساعت تحت درمان زردی با دستگاه فوتوتراپی در خانه قرار گرفتند. متوسط بیلی روبین غیر مستقیم خون این نوزادان قبل از فتوتراپی 42.16 میلی گرم در دسی لیتر  بوده که این مقدار بعد از اتمام درمان زردی با فوتوتراپی به 15.10 میلی گرم در دسی لیتر رسید.

فوتوتراپی نوزاد
فوتوتراپی نوزاد در منزل

در این تحقیق سرعت کاهش بیلیروبین در روز ۲/۳ میلیگرم در دسی لیتر در روز بود. رضایتمندی والدین از فوتوتراپی درمنزل نزدیک به ۹۴% بود. پنج خانواده به دلیل ترس از عوارض دستگاه فتوتراپی نوزاد از آن برای درمان زردی فرزند خود در خانه استفاده نکردند. دو نوزاد هم به علت داشتن اختلالات تیروئید و کمبود آنزیم G6PD با دستگاه فتوتراپی خانگی بهبود نیافتند.

نتیجه گیری

فوتوتراپی نوزاد در منزل در صورتی که تحت نظارت کادر مجرب و متخصص در کنار استفاده از دستگاه زردی ال ای دی و با کیفیت مطلوب انجام گیرد، در اغلب موارد می تواند یک روش جایگزین مناسب و موثر برای درمان زردی نوزادان رسیده و سالم مبتلا به زردی غیر مستقیم باشد.

والدین مزیت هایی همچون هزینه های به مراتب کمتر، عدم قطع ارتباط مادر و بچه و عدم ایجاد احساس وجود بیماری در کودک و رسیدگی راحت تر مادر به فرزند خود و همچنین تمیزی محیط خانه را از فواید استفاده از دستگاه زردی در منزل می دانند.

( مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد شرکت نی نی سالم )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.