قطره بیلی ناستر برای درمان زردی نوزاد

قطره بیلی ناستر برای زردی نوزاد

بسیاری از نوزادان در بدو تولدشان دارای بیماری زردی هستند که البته میزان و شدت بیماری در نوزادان مختلف متفاوت است. برای کودکانی که شدت زردی در آنها خفیف باشد نیازی به درمان خاصی نیست و میتوان بیماری را صرفا با خوراندن چند قطره زردی نوزاد به راحتی درمان نمود که نام این قطره بیلی ناستر است.

بیلی ناستر چیست و چه ترکیباتی دارد؟

همانطور که گفته شد این قطره برای زردی نوزاد میباشد و ترکیبات آن کاملا گیاهی است. خوراندن این قطره مطابق با دستورالعمل هیچ زیانی برای نوزاد ندارد و برای درمان درجات پایین زردی بسیار موثر است.

ترکیبات این قطره شامل درصدهای مختلفی از: مانیتول، ساکاروز، فروکتوز، دکستروز و پلی ساکاریدها میباشد. مهمترین این ترکیب مانیتول است که باعث افزایش مدفوع نوزاد میشود. این افزایش مدفوع از مهمترین عوامل کاهنده زردی است چرا که مولکولهای بیلی روبین موجود در خون که عامل زردی هستند باید از طریق مدفوع دفع گردند. به همین خاطر توصیه میگردد به نوزادی که زردی دارد شیر زیاد بدهید. هر قطره بیلی ناستر حاوی 300 میلی گرم مانیتول است. مانیتول مهمترین ماده خوراکی شیر خشت که یک گیاه است میباشد.

آیا دادن بیلی ناستر همزمان با دستگاه فتوتراپی امکان پذیر است؟

در مواقعی که میزان زردی در نوزادان زیاد باشد و یا به عبارتی درجه زردی آنها بالا باشد قطعا بهترین راه استفاده از دستگاه فتوتراپی است. دادن قطره بیلی ناستر به نوزاد همزمان با استفاده از دستگاه نیز یک روش بسیار خوب است و استفاده همزمان از این دو باعث کاهش مدت زمان درمان و بهبودی سریعتر نوزاد میشود. همچنین میتوان همزمان میزان شیردهی به نوزاد را افزایش داد تا کودک سریعتر بهبود یابد.

امروزه، استفاده قطره خوراکی عصاره گیاه دارویی شیر خشت معروف به بیلی ناستر تا حد زیادی در درمان نوزادان مبتلا به زردی موثر بوده و استفاده از آن به همراه نور درمانی باعث درمان قطعی نوزادان میشود به طوری که سه روز پس از کاربرد این دو روش در حدود 99 درصد کودکان بهبود می‌یابند.

قطره بیلی ناستر کاهش دهنده بیلیروبین خون و زردی نوزاد بوده ولی کمی طول می کشد تا اثر کند. این دارو از عصاره آبی شیرخشت تهیه شده است و هیچ اثر سویی نیز ندارد. ترکیبات این ماده خوراکی نیز عبارتند از: 40 تا 60 درصد مانیتول، ساکاروز، فروکتوز، دکستروز و پلی ساکارید.

قطره بیلی ناستر برای زردی نوزاد

قطره زردی نوزاد بیلی ناستر باعث می شود که با افزایش دفعات مدفوع، مسیر پاک سازی بیلیروبین که از راه کبد است تسریع شود و استفاده از آن هیچ ضرری ندارد. در کنار اینها، افزایش دفعات شیردهی بیشتر از هر عاملی به شیرخوار کمک می کند و به  آب رسانی بدنش کمک می کند. ضمنا دعا جهت رفع زردی نوزاد نیز یک آرامش روحی ایجاد میکند که میتواند در کنار روشهای مختلف درمانی مفید باشد. ترنجبین نیز به عنوان یک مکمل ماده غذایی فوق در کاهش بیماری کودکان بسیار مفید میباشد.

مقدار مصرف قطره بیلی ناستر برای زردی نوزاد

لازم است جهت تاثیر گذاری بیشتر و رفع سریعتر بیماری، مادران عزیز طریقه مصرف قطره بیلی ناستر برای نوزاد را به طور دقیق بدانند. مقدار این دارو نیز به ازای هر کیلوگرم از وزن، ۳ تا ۵ قطره و ۳ بار در روز تجویز می شود. لازم به ذکر است مصرف دارو همزمان با استفاده از دستگاه بلامانع است و هیچ مشکلی ایجاد نمیکند ضمن اینکه در این حالت این دارو به عنوان یک مکمل، روند درمان را تسریع مینماید.

قطره زردی نوزاد تا چند روز ادامه دارد

سوالی که همیشه برای مادران وجود دارد این است که قطره بیلی ناستر تا چند روز باید مصرف شود و آیا کم یا زیاد دادن آن میتواند بر سلامتی نوزاد اثر بگذارد؟ در جواب باید گفت که مدت استفاده از ماده خوراکی ضد زردی فوق نیز 5 روز است و مصرف آن بیشتر از یک هفته توصیه نمیشود. چنانچه نوزاد پس از یک هفته بهبود نیافت باید مصرف آن را قطع کرده و دستگاه را جایگزین آن نمود.

 با توجه به اینکه قطره زردی برای نوزادان یک ماده خوراکی گیاهی است و هیچگونه ترکیبات شیمیایی و صنعتی ندارد لذا هیچگونه عوارض بدی برای آن ثبت نشده است. از عوارض قطره زردی نوزاد نیز میتوان تنها به ایجاد اسهال و نفخ اشاره کرد. قطره بیلی ناستر را میتوان از داروخانه ها تهیه کرد. فروش این دارو بدون نسخه پزشک نیز امکانپذیر است.

زردی نیاز به مراقبت پزشکی دارد و قطره خوراکی فوق تنها کمک اندکی در جهت کاهش بیلی روبین نوزاد می باشد. صرف استفاده تنها از قطره بیلی ناستر کفایت نمیکند. مصرف این ماده خوراکی در کنار تجهیزات درمانی باعث میشود نیازی به تعویض خون یا تجویز داروهای دیگر نباشد و منجر به کاهش مدت زمان بستری شدن نوزاد در بیمارستان می گردد.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.