قطره بیلی ناستر جهت درمان زردی نوزاد

قطره زردی نوزاد بیلی ناستر

قطره زردی نوزاد ( بیلی ناستر )

قطره زردی نوزاد یا بیلی ناستر امروزه به عنوان یک مکمل گیاهی بدون ضرر همراه با اجاره دستگاه فتوتراپی جهت کاهش یرقان در نوزادان استفاده میگردد. به این ماده خوراکی در طب سنتی ايران شير خشت نیز گفته میشود.

قطره زردی نوزاد با داشتن قندهایی چون مانیتول یکی از روشهای درمانی مهم برای یرقان به شمار می‌رود و چنانچه به روش بهداشتی و صحیح مورد استفاده قرار گیرد، بسیار موثر خواهد بود. جنبه درمانی آن به صورت علمی نیز به اثبات رسیده است.

امروزه، استفاده قطره زردی نوزاد خوراکی عصاره گیاه دارویی شیر خشت معروف به بیلی ناستر تا حد زیادی در درمان نوزادان مبتلا به یرقان نوزاد موثر بوده و استفاده از آن به همراه نور درمانی باعث درمان قطعی نوزادان میشود به طوری که سه روز پس از کاربرد این دو روش در حدود 99 درصد نوزادان بهبود می‌یابند.

قطره بیلی ناستر به درمان زردی نوزاد کمک میکند و همچنین کاهش دهنده بیلیروبین خون نوزاد است ولی کمی طول می کشد تا اثر کند. این دارو از عصاره آبی شیرخشت تهیه شده است و هیچ اثر سویی برای بچه ندارد.

قطره زردی نوزاد بیلی ناستر

قطره درمان زردی نوزادان باعث می شود که با افزایش دفعات مدفوع، مسیر پاک سازی بیلی روبین که از راه کبد است تسریع شود و استفاده از آن هیچ ضرری ندارد. در کنار اینها، افزایش دفعات شیردهی بیشتر از هر عاملی به شیرخوار کمک می کند و به  آب رسانی بدنش کمک می کند. ضمنا دعا برای رفع زردی نوزاد یک آرامش روحی ایجاد میکند که میتواند در کنار روشهای مختلف درمانی باشد.

روش مصرف

لازم است جهت تاثیر گذاری بیشتر، مادران عزیز طریقه مصرف قطره بیلی ناستر برای زردی نوزاد را به طور دقیق بدانند. مقدار این دارو نیز به ازای هر کیلوگرم از وزن، ۳ تا ۵ قطره و ۳ بار در روز تجویز می شود. لازم به ذکر است مصرف دارو همزمان با استفاده از دستگاه زردی نوزاد بلامانع است و هیچ مشکلی ایجاد نمیکند ضمن اینکه در این حالت این دارو به عنوان یک مکمل، روند درمان را تسریع مینماید.

مدت استفاده از قطره فوق نیز 5 روز است و مصرف آن بیشتر از یک هفته توصیه نمیشود. چنانچه نوزاد پس از یک هفته از مصرف این دارو بهبود نیافت باید مصرف آن را قطع کرده و از دستگاه فتوتراپی استفاده نمود. از عوارض قطره برای زردی نوزاد بیلی ناستر نیز میتوان به ایجاد اسهال و نفخ اشاره کرد.

زردی نوزاد نیاز به مراقبت پزشکی دارد و قطره خوراکی فوق تنها کمک اندکی در جهت کاهش بیلی روبین نوزاد می باشد. صرف استفاده تنها از قطره برای درمان زردی نوزادان کفایت نمیکند. مصرف این ماده خوراکی در کنار اجاره دستگاه فتوتراپی باعث می شود نیازی به تعویض خون یا تجویز داروهای دیگر نباشد و منجر به کاهش مدت زمان بستری شدن نوزاد در بیمارستان می گردد.

مرکز درمان نوزادان نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.