قطره زردی نوزاد

قطره زردی نوزاد بیلی ناستر امروزه به عنوان یک مکمل گیاهی بدون ضرر همراه با اجاره دستگاه فتوتراپی جهت کاهش زردی در نوزادان استفاده میگردد. در طب سنتی ايران از ماده‌ای به نام شير خشت برای درمان زردی نوزاد استفاده می‌گردد.

این ماده با داشتن قندهایی چون مانیتول یکی از درمان‌های مهم برای زردی به شمار می‌رود و چنانچه به روش بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد، بسیار موثر خواهد بود. جنبه درمانی آن به صورت علمی نیز به اثبات رسیده است.

امروزه، استفاده قطره زردی نوزاد خوراکی عصاره گیاه دارویی شیر خشت معروف به بیلی ناستر ، به همراه نور درمانی تا حد زیادی در درمان نوزادان مبتلا به یرقان نوزاد موثر است به طوری که سه روز پس از کاربرد این دو روش درمانی در حدود ۹۰ درصد نوزادان بهبود می‌یابند. مصرف این ماده باعث کاهش میزان بیلی روبین خون و درمان زردی نوزاد میشود.

قطره بیلی ناستر به درمان زردی نوزاد کمک میکند و همچنین کاهش دهنده بیلی روبین خون نوزاد است ولی کمی طول می کشد تا اثر کند. این دارو از عصاره آبی شیرخشت تهیه شده است و هیچ اثر سویی برای بچه ندارد.

 

قطره زردی نوزاد بیلی ناستر

 

قطره درمان زردی نوزادان باعث می شود که با افزایش دفعات مدفوع، مسیر پاک سازی بیلی روبین از راه کبد است تسریع شود و ضرری ندارد. در کنار اینها، افزایش دفعات  شیردهی بیشتر از هر عاملی به شیرخوار کمک می کند و به  آب رسانی بدنش کمک می کند. ضمنا دعا برای رفع زردی نوزاد یک آرامش روحی ایجاد میکند که میتواند در کنار روشهای مختلف درمانی باشد.

 

روش مصرف قطره بیلی ناستر

از این ماده خوراکی برای درمان کمکی زردی نوزادان و مواردی که بیلی روبین خون بالا رفته باشد می توان استفاده کرد. همچنین قطره بیلی ناستر برای درمان یبوست اطفال و بزرگسالان مصرف می شود و می تواند همراه  داروهای دیگر مانند قرص فنوباربیتال برای زردی نوزاد یا سایر داروها استفاده شود.

قطره زردی نوزاد بیلی ناستر همراه نور درمانی برای زردی نوزاد اثر مضاعف دارد و به کاهش درجه زردی کمک می کند. به دلیل ایجاد اسهال اسموتیک در نوزادان، به مادران توصیه میشود فواصل شیر دادن را کمتر کنند.

لازم است جهت تاثیر گذاری بیشتر، مادران عزیز طریقه مصرف قطره بیلی ناستر برای نوزاد را به طور دقیق بدانند. مقدار این دارو نیز به ازای هر کیلوگرم از وزن، ۳ تا ۵ قطره و ۳ بار در روز تجویز می شود. لازم به ذکر است مصرف دارو همزمان با اجاره دستگاه درمان زردی بلامانع است و هیچ مشکلی ایجاد نمیکند ضمن اینکه در این حالت این دارو به عنوان یک مکمل، روند درمان نوزاد را تسریع مینماید.

مدت استفاده از قطره فوق نیز 5 روز است و مصرف آن بیشتر از یک هفته توصیه نمیشود. چنانچه نوزاد پس از یک هفته از مصرف این دارو بهبود نیافت باید مصرف آن را قطع کرده و از دستگاه زردی استفاده نمود. از عوارض قطره برای زردی نوزاد بیلی ناستر نیز میتوان به ایجاد اسهال و نفخ اشاره کرد.

 

قطره زردی نوزاد در کنار دستگاه فتوتراپی

زردی نوزاد نیاز به مراقبت پزشکی دارد و قطره خوراکی فوق تنها کمک اندکی در جهت کاهش بیلی روبین نوزاد می باشد. صرف استفاده تنها از قطره برای درمان زردی نوزادان کفایت نمیکند. مصرف این ماده خوراکی در کنار اجاره دستگاه زردی نوزاد باعث می شود نیازی به تعویض خون یا تجویز داروهای دیگر نباشد و منجر به کاهش مدت زمان بستری شدن نوزاد در بیمارستان می گردد.

 

( مرکز درمانی نی نی سالم )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.