مدت زمان شیردهی و شروع تغذیه کمکی به نوزاد دختر و پسر

مراقبت از زردی نوزاد

اتفاقات شایع در نوزادان

  • استفراغ

استفراغ در نوزادان یک امر طبیعی است اما میتوان مقدار آن را کاهش داد. از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

شیر دادن به نوزاد در حالیکه سرش بالا باشد، اندازه مناسب سوراخ پستانک برای بچه ای که شیر خشک میخورد، گرفتن آروغ نوزاد بعد از شیر خوردن، جلوگیری از وارد آمدن فشار به شکم، نخواباندن سریع نوزاد پس از شیر خوردن و شیر زیاد ندادن به کودک.

  • قنداق کردن

امروزه قنداق کردن منسوخ شده و به هیچ عنوان نیز توصیه نمیگردد. مهمترین دلایل عدم آن عبارتند از: خطر مرگ ناگهانی نوزاد، در رفتن مفاصل به خصوص مفاصل ران، جلوگیری از رشد طبیعی کودک، خفگی بچه.

  • عرق کردن نوزاد

که یک فرایند طبیعی است و امکان دارد تا حدود چهار سالگی ادامه یابد.

  • عفونت قارچی در ناحیه آلت تناسلی

مهمترین دلایل عفونت قارچی وجود نم یا رطوبت موجود در این ناحیه است که باید با دقت بررسی و از داروهای مناسب به همراه شستشو و رعایت مسائل پزشکی آن را برطرف نمود.

  • سوختگی به علت ادرار

مهمترین علامت ادرار سوختگی التهاب یا قرمزی پوست در ناحیۀ زیر پوشک میباشد. به منظور مراقبت از نوزاد و همچنین جلوگیری از زردی وی تعویض مرتب و به موقع پوشک، شستن و خشک کردن محل سوختگی و استفاده از پماد و همچنین پوشک نکردن بچه و آزاد گذاشتن محل آلت تناسلی در معرض هوا میتواند بسیار موثر باشد.

  • مراقبت از بند ناف

ریشهٔ بند ناف معمولاً بعد از گذشت هفت تا ۲۱ روز پس از تولد خشک می‌شود و از بدن کودک جدا میشود. جای زخم آن هم بعد از چند روز برطرف خواهد شد. هرگز سعی نکنید بند ناف را به زور بکنید چون ممکن است باعث خونریزی شود. کمی ترشح از بند ناف طبیعی است. این مایع معمولاً از ریشه ترشح می‌شود و باید پاک شود.

مراقبت از زردی نوزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.