شیر دادن به نوزاد دختر و پسر و مدت زمان شیردهی

شیر دادن به نوزاد و مدت زمان شیردهی فارغ از اینکه دختر باشد یا پسر به سن، وزن و شرایط جسمی کودک و همچنین شدت جریان شیردهی مادر بستگی دارد. این مدت زمان میتواند از 5 تا 50 دقیقه برای نوزادان مختلف متفاوت باشد اما یک نوزاد به طور معمول تمایل دارد 10 تا 20 دقیقه از پستان مادر تغذیه نماید.

شیر دادن به نوزاد

  • سن نوزاد: روشن است که هر چقدر کودک بزرگتر باشد میتواند غذای بیشتری طلب نماید
  • میزان شیر مادر: هر چقدر شیر مادر بیشتر باشد و با مکیدن نوزاد راحت تر در اختیارش قرار گیرد زودتر سیر شده و در نتیجه مدت زمان شیردهی به همان نسبت کاهش میابد
  • سالم بودن بچه: قطعا کودکی که سالم بوده و توانایی جسمی خوبی داشته باشد قدرت مکیدن بالاتری داشته و زودتر سیر میشود

مادران عزیز باید توجه داشته باشند برای اینکه شیر دادن به نوزاد و مدت زمان شیردهی به حد ایده آل خود برسد لازم است که نوزادان تازه متولد شده هر دو تا سه ساعت یکبار و در هر بار نیز حدودا نیم ساعت به فرزند خود شیر بدهند. بهتر است مادران این زمان را به دو قسمت تقسیم کرده و از هر دو سینه خود این عمل را انجام دهند. به عنوان مثال یکربع از سینه راست و یکربع نیز از سینه چپ کودک خود را تغذیه نمایند تا هم متحمل درد کمتری شوند و هم به سینه های خود فرصت شیرسازی بدهند.

شیر دادن به نوزاد دختر و پسر و مدت زمان شیردهی

از کجا بفهمم نوزادم سیر شده

  • سینه ها بعد از هر بار تغذیه بچه کاملا خالی و سبک میشود
  • بعد از شیر دادن به نوزاد کاملا سرحال و شاداب به نظر میرسد
  • قد و وزن نوزاد مطابق با جداول استاندارد است
  • تعدا پوشک هایی که کودک خیس میکند نمایانگر میزان تغذیه وی است. به عنوان مثال برای یک کودک 5 روزه باید بین 6 تا 8 پوشک در روز تعویض گردد

مدت زمان شیردهی به نوزاد حداقل باید تا یک سالگی ادامه یابد. سعی نکنید تا قبل از یکسالگی شیر گاو یا شیر خشک را جایگزین شیر مادر نمایید چرا که مواد مغذی آن به اندازه ای نیست که بتواند نیازهای یک کودک را بر آورده کند. چون کودکان کمتر در نور خورشید قرار دارند با مشورت با پزشک بهتر است هنگام شیردهی ویتامین D نیز بدهید.

یکی از فواید مهم شیر دادن به نوزاد رفع بیماری زردی است که البته عمده نوزادان هنگام تولد با این بیماری دست و پنجه نرم میکنند که لازم است مادران به این نکته نیز توجه ویژه داشته باشند.

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.