مراقبت از زردی نوزاد

      دیدگاه‌ها برای مراقبت از زردی نوزاد بسته هستند

مراقبت از زردی نوزاد و اهمیت آن

مراقبت از نوزاد که با زردی متولد شده و جسم نحیفی دارد بسیار مهم است. هر گونه سهل انگاری در نگهداری از وی می تواند باعث به خطر افتادن جانش شود. پس از زایمان، بررسی داشتن بیماری زردی توسط پزشک مهمترین کار است. در صورت عدم بیماری و مرخص شدن مادر و فرزندش به منظور مراقبت هر چه بهتر از زردی نوزاد لازم است مراتب زیر حتما رعایت گردد:

  1. دمای اتاقی که نوزاد باید در آن قرار بگیرد حدود ۲۸ درجه باشد.
  2. هر روز بچه را حمام کنید. نگران بند ناف نیز نباشید.
  3. جهت جلوگیری از ایجاد عفونت، ناف نوزاد را با الکل ضد عفونی و با گاز استریل پانسمان کنید.
  4. جهت جلوگیری از سوختگی لای پای بچه پوشکش را به موقع عوض نمایید و چنانچه سوختگی ایجاد گردید از پودر استفاده نکنید. میتوانید محل سوختگی را با آب و صابون بشوئید و خشک کنید سپس با پماد AD چرب نمائید.
  5. وجود ترشحات بیرنگ یا خون آلوده در قسمت تناسلی نوزاد دختر ایرادی ندارد و طبیعی است.
  6. در صورت مشاهده مواردی نظیر زردی نوزادی ، اسهال، بیحالی، بد نفس کشیدن، استفارغ، خوب شیر نخوردن، تب، سرفه، جوشهای چرکی، ترشح از ناف، تشنج و حرکات غیرطبیعی در کودک به پزشک مراجعه کنید. موکدا توصیه میگردد به لحاظ مراقبت صحیح از نوزاد ،درمانش را به تاخیر نیندازید چرا که تاخیر در درمان این بیماری خطرات جبران ناپذیری دارد.

استفراغ

استفراغ در نوزادان یک امر طبیعی است اما میتوان مقدار آن را کاهش داد. از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

شیر دادن به نوزاد در حالیکه سرش بالا باشد، اندازه مناسب سوراخ پستانک برای بچه ای که شیر خشک میخورد، گرفتن آروغ نوزاد بعد از شیر خوردن، جلوگیری از وارد آمدن فشار به شکم، نخواباندن سریع نوزاد پس از شیر خوردن و شیر زیاد ندادن به کودک.

قنداق کردن

مراقبت از زردی نوزاد

امروزه قنداق کردن منسوخ شده و به هیچ عنوان نیز توصیه نمیگردد. مهمترین دلایل عدم آن عبارتند از: خطر مرگ ناگهانی نوزاد، در رفتن مفاصل به خصوص مفاصل ران، جلوگیری از رشد طبیعی کودک، خفگی بچه.

از جمله مواردی که جهت مراقبت از زردی نوزاد باید مرتب بررسی گردد به طور خلاصه عبارتند از:

  • عرق کردن نوزاد

که یک فرایند طبیعی است و امکان دارد تا حدود چهار سالگی ادامه یابد.

  • عفونت قارچی در ناحیه آلت تناسلی

مهمترین دلایل عفونت قارچی وجود نم یا رطوبت موجود در این ناحیه است که باید با دقت بررسی و از داروهای مناسب به همراه شستشو و رعایت مسائل پزشکی آن را برطرف نمود.

  • سوختگی به علت ادرار

جلوگیری از سوختگی به خاطر ادرار نیز از بخش های مهم مراقبت از نوزاد و زردی وی در منزل است. مهمترین علامت ادرار سوختگی التهاب یا قرمزی پوست در ناحیۀ زیر پوشک میباشد. تعویض مرتب و به موقع پوشک، شستن و خشک کردن محل سوختگی و استفاده از پماد و همچنین پوشک نکردن بچه و آزاد گذاشتن محل آلت تناسلی در معرض هوا میتواند بسیار موثر باشد.

  • مراقبت از بند ناف

ریشهٔ بند ناف معمولاً بعد از گذشت هفت تا ۲۱ روز پس از تولد خشک می‌شود و از بدن کودک جدا میشود. جای زخم آن هم بعد از چند روز برطرف خواهد شد. هرگز سعی نکنید بند ناف را به زور بکنید چون ممکن است باعث خونریزی شود. کمی ترشح از بند ناف طبیعی است. این مایع معمولاً از ریشه ترشح می‌شود و باید پاک شود.

مراقبت از زردی در نوزاد

ممکن است کودک در بدو تولد با بیماری زردی همراه باشد که البته بیماری شایعی است و جای نگرانی ندارد. میتوان درمان زردی نوزاد در منزل را با روشهای مختلف انجام داد. انجام این روشها نیز به سادگی امکانپذیر است.

عدم درمان یرقان موجب ضایعات جبران ناپذیر سلول مغزی و عقب ماندگی ذهنی میشود. در هفته های اول تولد بایستی دقیقا مراقب یرقان در بچه بود. شروع زردی بیشتر در سفیدی چشم کودک بروز می کند و در سایر نقاط بدن گسترش پیدا می کند، به محض مشاهده آن بدون اتلاف وقت به پزشک مراجعه کرده و یا از دستگاه زردی نوزاد استفاده نمایید. هر چه زردی نوزادان زودتر تشخیص داده شود درمانش نیز راحت تر است.

( مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد شرکت نی نی سالم )