آزمایش زردی نوزاد و اهمیت تفسیر دقیق آن

آزمایش زردی نوزاد و اهمیت تفسیر دقیق آن

با توجه به اینکه بیماری زردی نوزادان یک بیماری شایع دوران نوزادیست لذا بسیار مهم است تا والدین با انجام آزمایش زردی نوزاد از وجود آن مطلع شده و در صورتی که فرزندشان به آن مبتلا بوده از شدت آن نیز با خبر باشند تا بتوانند با تفسیر دقیق آن نسبت به درمانش در کوتاهترین زمان ممکن اقدام کنند.

آزمایش زردی نوزاد را به روشهای مختلفی میتوان انجام داد که بستگی به شرایط نوزاد و دستور پزشک و همچنین شدت زردی و مسائل ژنتیکی دارد. به عنوان مثال اگر در خانواده ای بچه های قبلی زردی داشتند پس احتمال داشتن زردی در فرزند بعدی بالاتر بوده لذا این بیماری به صورت ژنتیکی و ارثی به فرزندان منتقل میگردد. یا به عنوان مثال دیگر ازدواج های فامیلی را میتوان نام برد که در آنها احتمال زردی نوزادان شدت میابد.

آزمایش زردی نوزاد چگونه انجام میشود؟

آزمایش زردی نوزاد و اهمیت تفسیر دقیق آن

بهترین و با اعتمادترین روش دادن آزمایش زردی نوزاد با خون در آزمایشگاه است.

به روشهای دیگری نیز میتوان از میزان زردی نوزاد باخبر شد که یکی از آنها استفاده از بیلی چک است. روش دیگر نیز مراجعه به جدول زردی نوزادان میباشد که اگر چه روشهای راحتی هستند اما دقتشان از آزمایش زردی نوزاد با خون به مراتب کمتر است لذا لازم است آزمایش به درستی تفسیر گردد و متناسب با شدت و میزان بیماری پزشک نیز بهترین روش درمان را تجویز نماید.

طب سنتی نوزاد و زردی

طب سنتی نوزاد و زردی

همانطور که میدانید سالیانه تعداد قابل توجهی از نوزادان با بیماریهای مختلف از جمله یرقان متولد میشوند و ضرورت دارد که این بیماری در اسرع وقت درمان گردد. ضمنا بسیاری از مواردی که در طب سنتی نوصیه گردیده برای پاکسازی پوست و بعضی ضعفهایی که نوزادان دارند و تقویت کودک مناسب است. بسیاری از خانواده ها تمایل دارند که از طب سنتی نوزاد برای تقویت جسم استفاده کنند. در ادامه به متداولترین این روشها میپردازیم.

شستن نوزاد یکی از روشهای طب سنتی

ظرف نسبتا بزرگ پر از آب گرم که پوست نوزاد را نسوزاند تهیه میکنیم. سپس مقداری نمک خوردنی به آن اضافه کرده و کاملا حل میکنیم. نوزاد را به آرامی داخل این محلول قرار داده و سعی کنید این محلول کل سطح بدنش را پوشش دهد. این محلول آب و نمک باعث ضدغفونی شدن پوست و همچنین نیرومند شدن آن میگردد. ضمنا این ترکیب باعث پیشگیری از عفونت های پوستی نیز میگردد. والدین عزیز مراقب باشند که ترکیب آب و نمک به هیچ عنوان به چشم نوزاد برخورد نکند و وارد دهان و یا بینی نشود. توصیه میگردد نوزاد را به شکم بر روی دست خود قرار دهید تا این اتفاق نیافتد.

قنداق کردن

قنداق کردن نوزاد از قدیم الیام به عنوان طب سنتی در بین خانواده های ایرانی مرسوم بوده است. این رسم بعد از مدتی از مد افتاد و نظرات لعضی از بزرگان عدم استفاده از قنداق بوده است اما امروزه دوباره بسیاری از متخصصین به این نتیجه رسیده اند که قنداق کردن نوزاد تا چهل روزگی و یا به نظر بعضیها تا چهار ماهگی میتواند باعث بهبود وضعیت جسمانی نوزاد گردد.

به طور معمول سه بار در شبانه روز کودک را قنداق میکنند که دو بار آن در روز و یکبار آن در شب است. لازم است که چند ساعتی نیز قنداق را باز کرده تا باعث استراحت و همچنین تهویه پوست کودک گردد.

Continue reading

قد و وزن نوزاد از تولد تا دو سالگی

یکی از مهمترین مواردی که والدین پس از تولد نوزاد خود باید آن را حداقل تا یک سالگی دنبال نمایند میزان قد و وزن و تطابق آن با جدول میباشد چرا که در صورت عدم تطابق آنها با استانداردهای متعارف میتواند زنگ خطری برای کودک باشد لذا ضرورت دارد خانواده های عزیز موارد فوق را به دقت بررسی و کنترل نمایند.

جدول قد و وزن نوزاد

قد و وزن نوزاد از تولد تا دو سالگی

در بدو تولد

میزان قد و وزن نوزاد دختر و پسر لزوما ممکن است به یک اندازه نباشد و میتواند با هم متفاوت باشد لذا جهت دقت بیشتر این جدول برای دخترها و پسرها به شرح زیر تفکیک میشود:

 • دختر: میانگین وزن 2900 تا 3500 گرم و قد بین 400 تا 500 میلی متر.
 • پسر: میانگین وزن بین 3000 تا 3700 گرم و قد بین 485 تا 510 میلی متر.

سه ماهگی

 • دختر: میانگین وزن 5350 تا 6350 گرم و قد بین 584 تا 612 میلی متر.
 • پسر: میانگین وزن 5890 تا 6890 گرم و قد بین 599 تا 627 میلی متر.

جدول قد و وزن نوزاد در شش ماهگی

 • دختر: میانگین وزن بین 6710 تا 7930 گرم و قد بین 666 تا 701 میلی متر.
 • پسر: میانگین وزن بین 7340 تا 8520 گرم و قد بین 689 تا 698 میلی متر.

9 ماهگی

 • دختر: میانگین وزن نوزاد بین 7570 تا 8930 گرم و قد بین 68 تا 71 سانتی متر.
 • پسر: میانگین وزن بین 8250 تا 9570 گرم و قد بین 70 تا 73 سانتی متر.

یک سالگی

 • دختر: میانگین وزن بین 8250 تا 9700 گرم و قد بین 72 تا 75 سانتی متر.
 • پسر: میانگین وزن بین 8980 تا 10380 گرم و قد بین 74 تا 77 سانتی متر.

میزان مناسب قد و وزن نوزاد در 15 ماهگی

 • دختر: میانگین وزن بین 8800 تا 10400 گرم و قد بین 759 تا 792 میلی متر.
 • پسر: میانگین وزن بین بین 9600 تا 11100 گرم و قد بین 775 تا 808 میلی متر.

18 ماهگی

 • دختر: میانگین وزن بین 9400 تا 11100 گرم و قد بین 787 تا 826 میلی متر.
 • پسر: میانگین وزن بین 10200 تا 11800 گرم و قد بین 805 تا 841 میلی متر.

21 ماهگی

 • دختر: میانگین وزن نوزاد بین 10000 تا 11800 گرم و قد بین 815 تا 859 میلی متر.
 • پسر: میانگین وزن بین 10700 تا 12500 گرم و قد بین 831 تا 871 میلی متر.

24 ماهگی

 • دختر: میانگین وزن بین 10600 تا 12500 گرم و قد بین 843 تا 886 میلی متر.
 • پسر: میانگین وزن بین 11200 تا 13100 گرم و قد بین 859 تا 899 میلی متر.

نمودار قد و وزن نوزاد

لازم است والدین به طور مرتب وضعیت جسمانی نوزاد خود را مطابق با نمودار مورد ارزیابی قرار داده و چنانچه انحرافی نسبت به آن پیدا کردند به پزشک مراجعه نمایند.

یکی از روشهای ایجاد رشد خوب و تناسب بین قد و وزن با سن نوزاد رعایت دستورالعملهای طب سنتی است که توصیه میشود والدین عزیز نسبت به آن اطلاعات لازم و کافی را کسب نمایند. رعایت این قوانین علاوه بر رشد متناسب نوزاد میتواند بز بروز بسیاری از بیماریهای زمینه ای نیز جلوگیری نماید.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

تعریف نوزاد نارس و مراقبت از نوزادان زودرس و ترم

تعریف نوزاد نارس و مراقبت از نوزادان زودرس و ترم

نوزاد ترم به نوزادانی میگویند که دوره کامل جنینی را در رحم مادر میگذرانند که مدت زمان بارداری در این دوره حداقل 40 تا 42 هفته میباشد درمقابل به نوزادانی که قبل از 37 هفتگی به دنیا بیایند نارس یا زودرس گفته میشود.

انواع نوزاد نارس

به طور کلی نوزادان نارس یا زودرس به 4 دسته تقسیم میشوند که عبارتند از:

1- نوزادانی که زودتر از هفته 37 بارداری به دنیا می آیند و همچنین وزنشان نیز کمتر از حد معمول (کمتر از 2700 گرم) میباشد که به اصطلاح به این نوزادان نارس approprate for gestsional age یا AGA میگویند.

2- نوزادانی که بعد از هفته 37 ام به دنیا می آیند اما وزن آنها از حد معمول و نرمال پایین تر است که به این نوزادان نارس small for gestsional age یا SGA میگویند.

3- نوزادانی که با وزن بسیار پایین (کمتر از 1500 گرم و یا حتی پایین تر از این وزن) به دنیا می آیند که به این گروه از نوزاد نارس extremely low birth weight یا ELBW میگویند.

4- نوزادانی که زودتر از موقع به دنیا می آیند اما وزنشان مطابق با نوزادان ترم است.

چرا کودکان زودرس متولد میشوند؟

به طور کلی عواملی که در ذیل بیان خواهد شد میتواند دلایل تولد نوزاد نارس باشد:

 • شکل و ظاهر غیر متعارف و غیر معمول رحم مادر
 • بیشتر از یک قلو بودن جنین
 • وجود بیماری تیروئید، فشار خون، دیابت و بیماریهای کلیوی در مادر که میبایست قبل بارداری درمان گردد
 • استفاده از سیگار و دخانیات توسط مادر
 • ضعیف بودن جسم مادر که توانایی بارداری را نداشته باشد
 • جدا شدن غیر منتظره جفت از رحم مادر

 

تعریف نوزاد نارس و مراقبت از نوزادان زودرس و ترم

چه علائمی در مادر میتواند منجر به زایمان زودرس شود؟

 • احساس فشار و درد در ناحیه لگن
 • خونریزی به دفعات زیاد در واژن در سه ماهه سوم بارداری
 • خارج شدن ترشحات رقیق از واژن که معمولا دمای آن با دمای بدن برابر است

در صورت بروز علائم فوق لازم است مادر به پزشک مراجعه کرده و نسبت به درمان این واقعه اقدام نماید. امروزه داروهای زیر پوستی و قرص های متنوعی وجود دارند که میتواند از تولد نوزاد نارس جلوگیری نماید.

مراقبت از نوزاد نارس و ترم

با توجه به اینکه نوزادان نارس عمدتا به لحاظ جسمانی ضعیف تر از نوزاد ترم هستند و حتی ممکن است بخشی از اجزا داخلی بدن تکامل نیافته باشد لذا مراقبت از آنها از اهمیت خاصی برخوردار است. یکی از مهمترین بیماریهایی که گریبان یک کودک زودرس را میگیرد زردی در نوزاد است چرا که چون کبد نوزاد نارس تکامل نیافته لذا امکان دفع بیلی روبین که عامل اصلی زردی نوزادان است وجود ندارد. بنابراین به والدین عزیز توصیه میگردد فرزند خود را از لحاظ بیماری مذکور تحت کنترل پزشک قرار داده و در صورت بروز علائم و ایجاد زردی، بی درنگ نسبت به درمان آن اقدام نمایند چرا که عدم درمان بیماری فوق الذکر عوارض بسیار خطرناکی در پی خواهد داشت.

از دیگر مشکلاتی که یک نوزاد نارس با آن درگیر خواهد بود عبارتند از: پایین بودن قند خون، تنفس سخت، کم خونی و حتی اختلال در بینایی و شنوایی که لازم است والدین به این مهم نیز توجه ویژه ای داشته باشند.

مراقبت از زردی در منزل

مراقبت از نوزاد نارس که با زردی متولد شده و جسم نحیفی دارد بسیار مهم است و هر گونه سهل انگاری در نگهداری از وی می تواند باعث به خطر افتادن جانش شود. پس از زایمان، بررسی داشتن بیماری زردی توسط پزشک مهمترین کار است. در صورت عدم بیماری و مرخص شدن مادر و فرزندش به منظور مراقبت هر چه بهتر از زردی نوزاد لازم است مراتب زیر توسط والدین حتما رعایت گردد:

 • دمای اتاق نوزاد که باید در آن قرار بگیرد حدود ۲۸ درجه باشد.
 • هر روز بچه را حمام کنید. نگران بند ناف نیز نباشید.
 • جهت جلوگیری از ایجاد عفونت در نوزاد به خصوص نارس و زودرس ، ناف نوزاد را با الکل ضد عفونی و با گاز استریل پانسمان کنید.
 • جهت جلوگیری از سوختگی لای پای بچه پوشکش را به موقع عوض نمایید و چنانچه سوختگی ایجاد گردید از پودر استفاده نکنید. میتوانید محل سوختگی را با آب و صابون بشوئید و خشک کنید سپس با پماد AD چرب نمائید.
 • وجود ترشحات بیرنگ یا خون آلوده در قسمت تناسلی نوزاد دختر ایرادی ندارد و طبیعی است.

در صورت مشاهده هر گونه علائم زردی نوزاد، اسهال، بیحالی، بد نفس کشیدن، استفارغ، خوب شیر نخوردن، تب، سرفه، جوشهای چرکی، ترشح از ناف، تشنج و حرکات غیرطبیعی در کودک به پزشک مراجعه کنید. موکدا توصیه میگردد به لحاظ مراقبت صحیح از زردی نوزاد ،درمانش را به تاخیر نیندازید چرا که تاخیر در درمان این بیماری خطرات جبران ناپذیری دارد.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

بهترین شیر خشک برای نوزاد

بهترین شیر خشک برای نوزاد

قاعدتا نوزادان تازه متولد شده باید از شیر مادر تغذیه نمایند ولی تعداد قابل توجهی از نوزادان هستند که بنا به دلایلی نمیتوانند از شیر مادر تغذیه نمایند که در این صورت ضرورت دارد که از روشهای جایگزین و استفاده از بهترین شیر خشک برای نوزاد استفاده گردد.

به عنوان نمونه ترکیبات غذایی شیر بعضی از مادران به گونه ایست که پس از شیر دادن به کودک باعث افزایش شدت زردی در نوزادان میشود و علت آن هم میتواند ژنتیکی باشد و هم میتواند به تغذیه مادر در دوران بارداری مرتبط باشد.

بسیار واضح است که خواص و نوع غذایی که مادر مصرف میکند به طور مستقیم بر شیرش تاثیر میگذارد و این خواص غذایی به طور غیر مستقیم از طریق شیر دادن به بدن نوزاد وارد میگردد لذا خیلی اهمیت دارد که مادر شیرده چه غذایی مصرف کند. به طور کلی مواد غذایی دیر هضم مثل بادمجان باعث بروز بیشتر بیماری میشود.

در اینگونه موارد معمولا پزشک برای یک مدت محدود شیر مادر را قطع کرده و به جای آن شیر خشک برای نوزاد تجویز میکند و پس از درمان مجددا شیر مادر از سر گرفته میشود که البته بهترین روش بهبودی نوزاد نیز میباشد.

بهترین روش مصرف شیر خشک برای نوزاد

بهترین شیر خشک برای نوزاد

قطعا مادران عزیز به خوبی میدانند که چنانچه فرزندشان به شیشه عادت کند دیگر تمایلی به مکیدن پستان مادر ندارد پس ضرورت دارد تا طول مدت زمانی که از شیر خشک استفاده میگردد از شیشه استفاه نشود بلکه تغذیه نوزاد از طریق قاشق و یا قطره چکان انجام شود تا کودک دوران شیرخوارگی از سینه مادر محروم نگردد.

همچنین برای درمان و کاهش بیماری باید شیر خشک به مقدار زیاد و به صورت رقیق شده به کودک داده شود تا میزان ادرارش افزایش یافته تا مولکولهای بیلی روبین از طریق ادرار دفع گردد. پس لازم است تا هنگام ترکیب شیر خشک با آب، میزان آب ترکیب شده بیشتر از زمانهای معمول خود باشد تا ترکیب رقیقتری ایجاد گردد. این ترکیب رقیق باید به دفعات بیشتری به بچه داده شود تا درمان سریعتر انجام شود. ضمنا ممکن است بعضی از والدین از دستگاه فتوتراپی برای درمان استفاده کنند که در این حالت امکان شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه به راحتی امکان پذیر میباشد.

“گیگوز” یکی از انواع بهترین شیر خشک برای زردی نوزاد است که خوب است مادران به کودکانشان که زردی دارد بخورانند. البته این شیر خشک ضد زردی به خاطر اینکه پروتئین آن گیاهی است برای کودکانی که رفلاکس دارند و همچنین نوزادانی که به علت دل درد گریه های فراوانی میکنند بسیار مناسب است.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی

نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی

بعد از اینکه والدین محترم با آزمایش خون کودک و به توصیه پزشک مجبور به استفاده از تجهیزات درمانی نوزاد شدند میتوانند جهت دریافت مشاوره های لازم درمانی با شرکت نی نی سالم تماس بگیرند. بعد از تماس شما، تجهیزات مربوطه به محلی که فرزند شما آنجا هست انتقال داده می شود. سپس کارشناسان شرکت نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی خانگی و به طور کلی نحوه استفاده از آن را به شما آموزش میدهند. عدم آموزش میتواند باعث بیقراری نوزاد زیر دستگاه فتوتراپی گشته و درمانش را به تاخیر بیاندازد.

پس از استفاده از فتوتراپی طی مدت زمان توصیه شده، میتوان جهت اطمینان از بهبودی کامل بچه از وی مجددا آزمایش خون گرفت. اگر سطح بیلی روبین به اندازه کافی پایین آمده باشد درمان تمام خواهد شد. ضمنا فیلم آموزشی برای آشنایی بیشتر شما ارائه گردیده است که مادران عزیز و والدین محترم را به دیدن آن توصیه می نماییم.

نکات مهم نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی نی نی سالم

جهت استفاده صحیح از دستگاه فتوتراپی به نکات زیر توجه کنید:

 • دمای مناسب اطاق بچه باید حدود 28 درجه سانتی گراد مطابق با دماسنج باشد.
 • کلیه لباسهای کودک را از تنش در آورده و کودکتان را کاملا لخت کنید. توجه داشته باشید که حتما پوشک بر تنش داشته باشد.
 • پوششی مناسب مثل چشم بند را روی چشم فرزند خود قرار دهید. در بعضی از انواع مدلهای پیشرفته که منبع تابش ال ای دی دارند نیازی به استفاده از چشم بند نیست.
 • برای حصول اطمینان از نحوه صحیح قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی ، موقعیت کودک را هر ۲ ساعت تغییر دهید. این کار باعث می شود تا همه قسمت های پوست بچه تحت تابش نور باشد و درنتیجه بیلی روبین با سرعت بیشتری کاهش پیدا کند. گفتنی است مدل سه بعدی به علت تابش نور از سه جهت نیازی به جابجایی بچه ندارد.
 • هر 2 ساعت یکبار فرزند خود را بیرون آورده و به مدت یک ساعت فرصت دارید رسیدگیهای لازم از جمله تعویض پوشک و شیر دادن به نوزاد (به نحوه صحیح شیر دهی مطابق دستورالعمل توجه کنید) به میزان کافی را انجام دهید.

بیقراری نوزاد زیر دستگاه فتوتراپی و نحوه قرار دادن به طور صحیح

در عمده دستگاه های فتوتراپی که از لامپهای فلورسنت استفاده میکنند حتما باید از چشمبند برای بستن چشم نوزاد استفاده نمود تا آسیبی به چشم وارد نگردد که این مضوع میتواند باعث بیقراری نوزاد زیر دستگاه فتوتراپی شود. البته در دستگاههای مدرن شرکت نی نی سالم این مسئله به طور کامل مرتفع گردیده است چرا که طراحی تجهیزات و همچنین نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی در مدلهای تولیدی این مرکز به گونه ایست که دیگر نیازی به بستن چشم نوزاد نیست و در نتیجه کودک با آرامش کامل درون دستگاه قرار گرفته و درمان میگردد.

یکی از سوالاتی که در ذهن ایجاد میشود این است که نوزاد چند ساعت باید در دستگاه زردی بماند که باید گفت به طور کلی در انواع تجهیزات متعارف فتوتراپی کودک به مدت 2 ساعت داخل دستگاه و یک ساعت بیرون از آن قرار بگیرد و این روند در طول مدت درمان رعایت گردد. به عبارت دیگر شرایط نگهداری نوزاد باید به گونه ای باشد تا پس از اینکه بچه 2 ساعت داخل دستگاه قرار گرفت به مدت یک ساعت نیز بیرون از آن بوده تا ضمن استراحت، تعویض پوشک انجام شده و شیر دهی و تغذیه کودک به طور کامل انجام گیرد.

 استفاده از تجهیزات فوتوتراپی درمان زردی

در دستگاه فتوتراپی منبع تابش نور به عنوان قلب دستگاه عمل میکند و میزان تابش و شدت نور و طول موج نور ساطع شده در زمان مشخص و معین و همچنین نوع منبع تابش نور که میتواند فلورسنت و یا ال ای دی LED باشد در نحوه عملکرد دستگاه فتوتراپی موثر است. همچنین نحوه قرار دادن نوزاد به طور صحیح نیز میتواند مدت زمان درمان را به طور محسوسی کاهش دهد.

نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی

به طور کلی دستگاههای فتوتراپی با منبع نور ال ای دی با داشتن شرایط استاندارد میتواند بهترین عملکرد را در درمان زردی نوزادان داشته باشد. ضمنا این تجهیزات در هر نوعی که باشند وقتی کیفیت درمانی بالایی خواهند داشت که نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی به طور اصولی و صحیح رعایت گردد ضمن اینکه تنظیمات آن نیز باید به درستی آموزش داده شده و انجام شود.

مدت زمان استفاده از دستگاه فتوتراپی نیز بستگی به شدت بیماری و همچنین نوع تجهیزات استفاده شده دارد. قطعا دستگاه های با کیفیت تر زمان کمتری برای بهبودی نیاز دارند اما به طور کلی بهتر است که بیشتر از سه روز یا 72 ساعت از دستگاه استفاده نشود. البته اگر تجهیزات استفاده شده از نوع مرغوب بوده و به خصوص لامپ آنها از نوع ال ای دی باشد به زمانهای بیشتر از 72 ساعت اصلا نیازی نخواهد بود و کودک در این فاصله به شرط اینکه مطابق دستورالعمل های مربوطه در دستگاه بخوابد کاملا بهبود خواهد یافت.

استفاده از لامپ مهتابی

گاها اتفاق افتاده است بعضی از والدین برای درمان بیماری زردی خودسرانه از مهتابی استفاده میکنند و مشوق آنها نیز پدربزرگها و مادربزرگها هستند. این والدین فقط به ظاهر لامپهای مهتابی نگاه میکنند و هیچ توجهی به طول موج ساطع شده از آنها ندارند. این عزیزان بدون توجه و رعایت اصول پزشکی نوزاد خود را زیر نور مهتابی قرار میدهند به این امید که بیماری فرزندشان خوب شود.

به این خانواده های عزیز موکدا توصیه میشود که این کار را انجام ندهند چون استفاده از این روش به هیچ عنوان پایه علمی نداشته و نتیجه آن علاوه بر افزایش درجه زردی، سوختگی و آسیب دیدگی پوست نوزادشان بوده و شرایط را برای درمان استاندارد وخیم تر مینماید چرا که نور ساطع شده از مهتابی دارای اشعه فرابنفش میباشد که به شدت اثر سو بر پوست دارد.

آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند

آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند

همیشه این سوال در ذهن والدین ایجاد میشود که اگر ما مجبور به استفاده از دستگاه فتوتراپی شویم آیا پوست نوزاد را میسوزاند و خطری دارد؟ آیا ممکن است سوختن نوزاد در دستگاه فتوتراپی اتفاق بیافتد؟ آیا ممکن است برای نوزاد عوارض ایجاد کند که در آینده خطر داشته باشد؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سوال خود را بگیرید.

چنانچه بچه ای یرقان داشته باشد و شدت آن نیز بالا باشد (درجه بیلی روبین 8 و بیشتر) باید از تجهیزات فتوتراپی استفاده نمود. حین فوتوتراپی نیز کودک باید کاملا عریان و بدون هیچگونه لباس و یا پوشش و تنها با پوشک باشد.

آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند

در چنین وضعیتی نور منتشر شده از منبع تابش به طور مستقیم به پوست بدن کودک که از قضا بسیار نحیف و آسیب پذیر است برخورد میکند. این نور از طریق پوست جذب بدن شده و در نهایت با خرد کردن بیلیروبین خون باعث از بین بردن زردی میشود و به همین دلیل میتواند باعث برنزه شدن پوست نوزاد گردد. اما آیا این نور دستگاه فتوتراپی برای چشم یا پوست کودک خطرناک است؟

آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را هنگام استفاده میسوزاند

اثر نور درمانی رابطه مستقیم با نوع آن دارد. برای مثال عوارض دستگاههای زردی با لامپ فلورسنت برای پوست بچه خطرناک است چرا که لامپ های فلورسنت هم اشعه ماورای بنفش یا همان یو وی تولید میکنند که به شدت به پوست آسیب میزنند. همچنین این لامپها به شدت داغ میشوند و میتوانند باعث سوختگی پوست کودک شوند لذا ضرورت دارد فاصله لامپها و همچنین مدت زمان استفاده از این نوع دستگاه فتوتراپی مطابق با دستورالعمل به درستی رعایت گردد تا عوارض فتوتراپی پوست به مقدار قابل توجهی کاهش یابد.

قابل ذکر است شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه فتوتراپی امکان پذیر است و توصیه میگردد دفعات شیر دهی نیز افزایش یابد. اما در مقابل تجهیزاتی که از لامپهای LED مدرن بهره میبرند مضرات ذکر شده را ندارند و هیچگونه آسیبی نیز به کودک نمیزنند ضمن اینکه هیچگونه خطری آینده او را نیز تهدید نمیکند.

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

آیا امکان شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی فتوتراپی سه بعدی قرار دارد میسر میباشد؟ آیا نور فتوتراپی خطری برای فرزندمان ندارد؟ به چه صورت میتوان به نوزاد شیر داد؟ آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند ؟ با ما همراه باشید تا جواب خود را بیابید.

بعد از اینکه به تشخیص پزشک جهت درمان فرزندتان مجبور به استفاده از تجهیزات درمانی در منزل شدید ابتدا باید نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی را به طور دقیق یاد بگیرید و مطابق با استانداردهای اعلام شده عمل نمایید. به طور معمول شیر دادن به نوزاد باید در مدت زمانی که بیرون قرار دارد انجام شود. اما چطور این کار را انجام دهیم تا در زمان رفع زردی خللی وارد نشود؟

آیا شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی امکان پذیر است؟

بعضی مواقع که نوزاد ضمن اینکه طی زمان یک ساعته استراحت خود علی رغم اینکه به طور کامل شیر خورده باز هم احساس گرسنگی کرده و گریه میکند. ضمنا بی حالی نوزاد هنگام فتوتراپی بارها گزارش شده است. در چنین وضعیتی ضرورت دارد تا جاییکه ممکن است شیردهی انجام شود تا هم گرسنگی کودک برطرف شده و هم گریه اش قطع گردد.

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

به طور کلی شیر دادن به نوزاد حین فتوتراپی نه تنها هیچ اشکالی ندارد بلکه اتفاقا توصیه شده که در این مواقع میزان آن افزایش نیز یابد تا بیماری زودتر خوب شود اما میتوان برای این منظور دو حالت متصور شد:

Continue reading

آب لیمو شیرین برای نوزاد

لیموشیرین برای زردی نوزاد

بسیاری از والدین تصور میکنند مصرف آب لیمو شیرین برای نوزاد مفید بوده و میتواند آن را درمان نماید. این طرز فکر البته در مادربزرگها بیشتر رواج دارد اما آیا این تفکر درست است؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سوال خود را دریافت نمایید.

همانطور که قبلا بارها و بارها عنوان گردید بسیاری از نوزادان در بدو تولدشان دارای یرقان هستند که البته شدت آن در نوزادان مختلف متفاوت می باشد. درجه بیماری در بعضی از نوزادان بسیار کم و خفیف بوده (میزان آن کمتر از 8 تا چها روز پس از تولد) و در بعضی از کودکان نیز شدت آن بیشتر (بالاتر از 8) میباشد. در تعداد کمی از نوزادان نیز شدت بیماری بسیار شدید بوده که در اینصورت باید تحت نظر پزشک و احتمالا تعویض خون صورت گیرد اما آیا آب لیموشیرین برای زردی نوزاد مفید است؟

علت ایجاد یرقان نیز تجمع بیش از اندازه بیلی روبین در خون است که به خاطر کم کاری و عدم توانایی عملکردی کبد نوزادان است. تا وقتی که جنین در شکم مادر باشد کبد مادر کنترل سطح بیلی روبین کودک را بر عهده دارد لذا هیچ خطری وی را تهدید نمیکند اما با متولد شدن بچه، چنانچه کبدش به صورت کامل شکل نگرفته باشد بیماری خودش را نشان میدهد.

خواص آب لیمو شیرین برای نوزاد

لیمو شیرین برای نوزاد

با توضیحات داده شده کاملا روشن است که برای درمان زردی نوزاد باید به هر طریق ممکن سطح بیلیروبین خون کاهش پیدا کند. مسلما والدین عزیز و مادران گرامی واقف هستند که مصرف لیموشیرین و یا آب آن نمیتواند این وظیفه مهم را انجام دهد چرا که اولا آب لیمو شیرین قادر به شکستن این مولکولهای موجود در خون نیستند ثانیا دادن آب لیمو شیرین مستقیما به نوزاد به هیچ عنوان توصیه نمیشود چرا که دادن هرگونه ماده غذایی و خوراکی به نوزاد مثل آب انار تا قبل از شش ماهگی ممنوع است و باعث آسیب دیدگی معده و روده نوزاد میگردد.

ذکر این نکته مهم است با توجه به اینکه لیمو شیرین دارای طبع سرد است و هر ماده ای با طبع سرد برای یرقان نوزاد خوب است لذا به مادران عزیزی که از شیر خود به فرزندشان میدهند توصیه میگردد که خودشان این میوه را میل نمایند تا هنگامی که به نوزاد خود شیر میدهند بتواند اثرات کاهشی خود را بر این بیماری بگذارد.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه فتوتراپی نی نی سالم

تاثیر نور دستگاه زردی بر چشم نوزاد و عوارض فتوتراپی

تاثیر نور دستگاه زردی بر چشم نوزاد و عوارض فتوتراپی

قطعا برای درمان نوزادی که یرقان دارد و شدت آن هم بالاست باید از تجهیزات درمانی استفاده کرد اما این سوال مطرح است که تاثیر نور دستگاه فتوتراپی برای چشم نوزاد خطر داشته و یا عوارض بدی دارد؟ آیا کنار رفتن چشم بند نوزاد میتواند باعث آسیب دیدگی چشم کودک گردد؟ آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند؟ در این صورت باید چه کاری برای رفع خطرات آن انجام دهیم؟ برای جواب به این سوال باید ابتدا توضیح دهیم که جدا از انواع بیمارستانی و خانگی، دو نوع تجهیزات درمانی وجود دارد که عبارتند:

 • فلورسنت FLUORESCENT
 • ال ای دی LED

در مدل فلورسنت، منبع تابش نور یک نوع لامپ شبیه مهتابی است. این لامپها ضمن اینکه موقع روشن بودن حرارت زیادی تولید میکنند اشعه یو وی (فرابنفش) نیز تولید میکنند. نور اشعه فرابنفش فتوتراپی بر پوست و چشم نوزاد تاثیر گذار بوده و برای آن مضر است لذا ضرورت دارد هنگام استفاده از این نوع تجهیزات حتما از چشم بند نوزاد استفاده گردد تا تاثیر نور دستگاه زردی بر چشم نوزاد به حداقل برسد. کنار رفتن چشم بند نوزاد در این حالت میتواند باعث ایجاد عوارض دستگاه فتوتراپی برای چشم شده و به بینایی کودک آسیب وارد کند. البته امروزه این تجهیزات به تدریج از چرخه درمانی در حال خروج هستند.

Continue reading

نور درمانی نوزاد با فتوتراپی

نور درمانی زردی نوزاد

چنانچه کودکی در بدو تولد و یا چند روز پس از آن زردی داشته باشد و درجه آن نیز شدید باشد قطعا ضرورت دارد والدین کودک را نزد پزشک ببرند. به احتمال زیاد پزشک نیز فورا اقدامات درمانی را برای کودک آغاز میکند. یکی از این اقدامات نور درمانی را با استفاده از تجهیزات فتوتراپی است.

در چنین حالتی والدین عزیز می توانند فرزند خود را به بیمارستان برده و او را در بیمارستان بستری کنند و یا می توانند با اجاره دستگاه از مراکز معتبر فتوتراپی نوزاد را تحت نظر پزشک متخصص اطفال در منزل انجام دهند. بدیهی است که این روش بیشتر مورد قبول و پذیرش خانواده های محترم میباشد.

همچنین در این مقاله میخوانید

نور درمانی نوزاد با دستگاه

نور درمانی نوزادان باعث از بین بردن ماده سمی بیلی روبین در خون می شود. بیلی روبین، نور آبی با طول موج 460 نانومتر را جذب می کند و تغییر شکل می دهد و از صفرا دفع می شود. این عمل باعث جلوگیری از صدمات وارده به نوزاد علی الخصوص پیدایش ضایعات مغزی می شود.

نور درمانی نوزاد با دستگاههای فوتوتراپی به مدت مشخص باعث می شود مقدار بیلیروبین به مقدار زیادی کاهش یابد. اثر درمانی به عواملی چون انرژی نور لامپ دستگاه فتوتراپی و طول موج آن، فاصله بین نوزاد و منبع تابش نور و همچنین مدت زمانی که پوست نوزاد در معرض تابش نور قرار می گیرد بستگی دارد.

نور درمانی زردی نوزاد

پس از پایان یک روز نوردرمانی ، میزان بیلیروبین خون اندازه گیری میشود و زمانی که به زیر 8 برسد، فتوتراپی قطع می گردد. اندازه گیری بیلی روبین خون هم از طریق آزمایش خون نوزاد در آزمایشگاه انجام میشود و هم از طریق دستگاه بیلی چک یا بیلی روبین متر بدون اینکه از بچه خون گرفته شود. ضمنا بهتر است دمای بدن کودک در طول درمان اندازه گیری شود.

روش استفاده

جهت رفع یرقان در نوزاد با نور درمانی یا همان فتوتراپی نوزادان ، چشم نوزاد باید به طور کامل پوشیده شود تا به پرده قرنیه و شبکیه نوزاد آسیبی نرسد. البته طراحی تجهیزات مدرن به گونه ای است که نیاز به پوشاندن چشم نوزادان ندارند.

نور درمانی ممکن است عوارضی مانند شلی مدفوع، بثورات روی شکم، گرمای زیاد، کم آبی بدن و همچنین برنزه شدن رنگ پوست کودک را به همراه داشته باشد. همه موارد ذکر شده بعد از اتمام فتوتراپی نوزاد  و درمان یرقان برطرف میشوند. قابل ذکر است استفاده از قطره بیلی ناستر همزمان با استفاده از دستگاه میتواند سرعت درمان را در کودکان افزایش داده و در نتیجه مدت زمان بیماری کاهش یابد.

مدت زمان لازم جهت رفع زردی با فتوتراپی

مدت زمان درمان زردی نوزاد

بسته به اینکه والدین برای رفع بیماری یرقان فرزندشان از روشهای سنتی استفاده کنند و یا از تجهیزات فتوتراپی ، مدت زمان لازم جهت رفع زردی در منزل میتواند متفاوت باشد. ضمنا میزان و درجه زردی و همچنین نوع دستگاه زردی نوزاد نیز میتواند تاثیر گذار باشد که در نتیجه میتواند از یک تا سه روز متغیر باشد. البته نحوه صحیح فتوتراپی نوزاد و همچنین رعایت دستورالعمل های مربوطه نیز در کاهش زمان درمان موثر است.

بعضی از کودکان بدو تولدشان و به محض اینکه پا به این دنیای مادی میگذارند زردی دارند و این بیماری از رنگ چشم، صورت و یا در مواقع شدیدتر از رنگ پوست کودک مشخص است. برای بعضی از نوزادان نیز احتمال دارد مشکل مذکور تا یک هفته پس از تولد خود را نشان دهد و در تعداد محدودی از کودکان نیز ممکن است تا چهل روزگی و یا حتی دو ماهگی این بیماری نمایان گردد.

به طور کلی آنچه که برای والدین مهم است این است که مدت زمان درمان زردی نوزاد چقدر است و به هر طریق ممکن نوزادشان باید در اسرع وقت بهبود یابد و نباید تاخیر ایجاد گردد.

بعضی از خانواده ها به خصوص آنهایی که بیشتر سنتی گرا هستند تصور میکنند که این بیماری به مرور بهبود میابد و نیازی به درمان خاصی نیست و گاها ممکن است صرفا با دادن شیر خشت و یا ترنجبین و یا استفاده از بیلی ناستر بخواهند کودک خود را درمان کنند اما امروزه این نظریه باطل است چرا که بارها و بارها اتفاق افتاده که زمان بهبودی افزایش بیش از حد یافته و در نتیجه باعث آسیب جدی به سیستمهای عصبی و حتی مغزی کودک شده و در آینده خود را نشان خواهد داد.

مدت زمان درمان زردی نوزاد

مدت زمان لازم جهت رفع زردی چقدر است؟

مدت زمان فتوتراپی در منزل تا بیماری به طور کامل رفع گردد بستگی به شدت و میزان بیماری، وزن و شرایط جسمی، سن، نوع و روش درمانی (میزان و شدت نور دستگاه فتوتراپی) دارد.

روشن است که هرچه میزان زردی کمتر باشد و روش درمان آن نیز بهتر باشد زمانیکه کودک برای بهبودی لازم دارد کمتر است به همین خاطر به خانواده های عزیز و به خصوص به مادران توصیه میگردد پس از تولد فرزندشان تا دو ماهگی وی را از نظر بیماری زردی تحت کنترل داشته باشند تا در صورت بروز علائم آن در اسرع وقت نسبت به درمان آن اقدام نمایند.

گفتنی است بهترین روش درمان زردی نوزادان اجاره دستگاه فتوتراپی ال ای دی است که اگر از نوع سه بعدی باشد مدت زمان لازم جهت رفع زردی را به مقدار قابل توجهی کاهش میدهد که این اتفاق قطعا بهتر است. امکان استفاده از دستگاه در بیمارستان و منزل وجود دارد. این روش درمانی هم بدون خطر است و هم هیچگونه مشکلی برای کودک چه هنگام استفاده و چه در آینده نخواهد داشت.

در بعضی از نوزادان (حدود 20 درصد) پس از اینکه زردی بهبود یافت بعد از چند روز مجددا بیماری برگشت کرده و باعث ایجاد دوباره بیماری در کودک میگردد که علت بالا رفتن مجدد زردی نوزاد میتواند زمینه های ژنتیکی و یا عدم بهبودی کامل اولیه میباشد. البته جای نگرانی نیست و با استفاده مجدد از دستگاه، بیماری نوزاد کاملا رفع میگردد.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

قطره بیلی ناستر برای زردی نوزاد

قطره بیلی ناستر برای زردی نوزاد

بسیاری از نوزادان در بدو تولدشان دارای بیماری زردی هستند که البته میزان و شدت بیماری متفاوت است و برای نوزاد که شدت بیماری در آنها خفیف باشد نیازی به کار خاصی نیست و میتوان بیماری را صرفا با خوراندن چند قطره بیلی ناستر به راحتی برطرف نمود.

این قطره گیاهیست و خوراندن آن هیچ زیانی برای بچه ندارد. ترکیبات آن نیز شامل درصدهای مختلفی از: مانیتول، ساکاروز، فروکتوز، دکستروز و پلی ساکاریدها میباشد. مهمترین این ترکیب مانیتول است که باعث افزایش مدفوع نوزاد میشود. این افزایش مدفوع از مهمترین عوامل کاهنده زردی است چرا که مولکولهای بیلی روبین موجود در خون باید از طریق مدفوع دفع گردند. به همین خاطر توصیه میگردد به بچه شیر زیاد بدهید. هر قطره بیلی ناستر حاوی 300 میلی گرم مانیتول میباشد که مهمترین ماده خوراکی شیر خشت است.

آیا دادن بیلی ناستر همزمان با دستگاه فتوتراپی امکان پذیر است؟

در مواقعی که شدت بیماری زیاد باشد قطعا بهترین راه استفاده از دستگاه فتوتراپی است. دادن قطره زردی نوزاد بیلی ناستر به نوزاد همزمان با استفاده از دستگاه نیز یک روش بسیار خوب است و استفاده همزمان از این دو باعث کاهش مدت زمان درمان و بهبودی سریعتر نوزاد میشود. همچنین میتوان همزمان میزان شیر دادن به نوزاد را افزایش داد تا کودک سریعتر بهبود یابد.

مصرف از این ماده خوراکی تا حد زیادی در درمان نوزادان موثر بوده و استفاده از آن به همراه نور درمانی باعث درمان قطعی نوزادان میشود به طوری که سه روز پس از کاربرد این دو روش در حدود 99 درصد کودکان بهبود می‌یابند.

قطره بیلی ناستر کاهش دهنده بیلیروبین خون بوده ولی کمی طول می کشد تا اثر کند. این دارو از عصاره آبی شیرخشت تهیه شده است و هیچ اثر سویی نیز ندارد. ترکیبات این ماده خوراکی نیز عبارتند از: 40 تا 60 درصد مانیتول، ساکاروز، فروکتوز، دکستروز و پلی ساکارید.

Continue reading

قرص فنوباربیتال برای از بین بردن زردی نوزاد

قرص فنوباربیتال برای از بین بردن زردی نوزاد

مصرف قرص فنوباربیتال برای نوزاد به هیچ عنوان توصیه نمیگردد و حتی ممکن است که مصرف آن به شدت برای کودک مضر باشد و روند درمانی را مختل نماید. عوارض این قرص در بسیاری از نوزادان که آن را مصرف کرده اند گزارش شده است که وضعیت وخیمی پیدا کرده و در بیمارستان بستری شده اند.

به طور کلی مصرف قرص فنوباربیتال با تاثیر گذاری بر روی مغز عملکرد آن را ضعیف میکند. عمده مصرف آن نیز برای ترک اعتیاد است. متاسفانه مشاهده شده که بسیاری از همکاران پزشک از آن برای درمان یرقان نوزادان استفاده میکنند که کار بسیار اشتباه و پر خطریست. در واقع با دادن قرص مذکور به بچه صورت مسئله پاک شده و به هیچ عنوان کاهش یرقان اتفاق نمی افتد. به عبارت دیگر استفاده از این دارو علائم بیماری را از بین میبرد و والدین فکر میکنند که فرزندشان خوب شده در حالیکه اصلا اینطور نیست و چه بسا وضعیت فرزندشان وخیم تر نیز میشود.

مصرف قرص زردی نوزاد یا فنوباربیتال برای نوزادان

با خوردن قرص فنوباربیتال چه اتفاقی برای کودک میافتد؟

این قرص یک داروی ضد تشنج بوده که با خوراندن آن به بچه حالت خواب آلودگی در وی ایجاد شده و به خواب میرود. این مسئله باعث میشود که مقدار شیری که نوزاد باید بخورد کاهش یافته و در نتیجه بیماریش درمان نمیشود چرا که یکی از راههای کاهش یرقان شیر خوردن به مقدار زیاد است.

پیشنهاد میگردد والدین عزیز به جای استفاده از قرص فنوباربیتال برای از بین بردن زردی نوزاد چنانچه شدت بیماری کم باشد از قطره خوراکی بیلی ناستر که یک داروی گیاهی است و هیچ خطری نیز برای کودک ندارد استفاده نمایند ضمن اینکه شیر دهی به نوزاد را نیز افزایش دهند. چنانچه مادر شیر کافی نداشته باشد میتوان از شیر خشک کمک گرفت. ضمنا استفاده از شیر خشت و ترنجبین در طب سنتی نیز یکی از راهکارهای کاهش زردی در نوزادان است.

اگر درجه یرقان نوزاد بالا باشد نیز بهترین راه درمان آن اجاره دستگاه فتوتراپی است که هم بهبودی بیماری در آن قطعی بوده و هم به هیچ عنوان عوارض خطرناک ندارد. درمان زردی با روش فتوتراپی بسیار راحت است و در کمترین زمان ممکن انجام میشود. مجددا تاکید میگردد والدین عزیز از دادن قرص فنوباربیتال حتما اجتناب کرده و از روشهای درمانی مناسب و تایید شده استفاده نمایند تا فرزندی سالم و شاداب داشته باشند چرا که عوارض آن میتواند بسیار خطرناک باشد.

مرکز فروش و اجاره دستگاه فتوتراپی نی نی سالم

فاویسم در نوزادان و رابطه آن با زردی نوزاد

فاویسم در نوزادان و رابطه آن با زردی نوزاد

فاویسم نوزاد یک بیماری ارثی است که به علت کمبود یکی از آنزیم‌های گلبول قرمز بوجود آمده و معمولا در کودکان و نوزادان پسر بیشتر بروز میکند. این بیماری در حالت عادی علائم خاصی ندارد اما با خوردن باقلا خود را نشان میدهد. فاویسم باعث نوسان زیاد یرقان در نوزادان میشود بنابراین احتمال مصرف قطره بیلی ناستر افزایش میابد. لازم است برای درمان فاویسم نیز اقدام سریع صورت گیرد.

برای تشخیص دقیق فاویسم نوزاد لازم است سطح آنزیم گلوکز 6 در گلبول‌های قرمز خون اندازه گیری شود. از مهمترین علائم فاویسم در نوزادان میتوان به زرد شدن چشمها و ایجاد بیماری زردی بچه ، تیره شدن رنگ ادرار، کم‌‌آوردن نفس، تب بالای ۳۸ درجه، بیقراری، تهوع، درد شکم و یا درد پشت، احساس ضعف خستگی و بی حالی، افزایش ضربان قلب و تنفس اشاره نمود.

قابل ذکر است کودکان مبتلا به فاویسم 50 درصد بیشتر در معرض ابتلا به یرقان هستند لذا والدین عزیز باید به این مهم توجه ویژه ای داشته باشند.

روش تشخیص فاویسم در نوزادان

تشخیص بیماری فاویسم در نوزادان از طریق آزمایش خون بند ناف و اندازه گیری مقدار بیلی روبین موجود در خون در بدو تولد نوزاد صورت می گیرد. (تعیین مقدار بیلی روبین راهی جهت تشخیص یرقان در کودکان نیز میباشد).

فاویسم در نوزادان و رابطه آن با زردی نوزاد

توصیه میگردد افرادی که سابقه ابتلا به بیماری فوق الذکر در خانواده آنها وجود دارد قبل از اینکه علائمی بروز دهد با پزشک مشورت کرده تا بتوانند مانع از بروز آن شوند. بیماری فاویسم نوزادان روشهای درمان قطعی ندارد لذا بهترین راه جلوگیری از بروز آن میباشد.

درمان فاویسم نوزاد در منزل با استفاده سرم به مقدار کافی و در صورت نیاز تزریق خون مطابق با دستور پزشک صورت می گیرد. در برخی از موارد شدید هم به علت نابودی سلول های خونی میتوان طحال را از بدن فرد خارج کرد. مادری که فرزند مبتلا به فاویسم دارد نیز باید جهت مراقبت از نوزاد از مصرف باقلا و آسپرین یا هر نوع ماده ای که سبب بروز علائم این بیماری می شود خودداری نماید چرا که این مواد از طریق شیر دهی به نوزاد منتقل می شود. طب سنتی نیز در کنار علوم پزشکی و آکادمیک نیز توصیه هایی برای بیماری مذکور دارد که عبارتند از:

 • ترکیب صفرابر و سنای مکی که البته استفاده از آن باید زیر نظر پزشک متخصص طب سنتی باشد
 • ترکیب یک عدد سیب رنده شده با عرق بیدمشک و گلاب که باید میل شود

قطره بیلی ناستر و فاو یسم

به طور کلی یک رابطه مستقیم بین مصرف قطره بیلی ناستر و فاویسم در نوزادان وجود دارد. قطره بیلی ناستر یک قطره خوراکی گیاهی برای کاهش زردی نوزادان است که مستقیما به نوزاد داده میشود. چنانچه نوزادی هنگام تولد با هر دو بیماری ” فاویسم ” و ” زردی نوزاد ” مبتلا باشد باعث خواهد شد که درجه زردی نوسان زیاد داشته و مرتبا بالا و پایین برود. لذا در چنین حالتی استفاده از قطره بیلی ناستر جهت کنترل زردی اجتناب ناپذیر است.

مهمترین ماده غذایی که برای بیماران فاویسمی ممنوع است باقلا است. باقلا يکی از حبوبات پرمصرف است که در بسیاری از مناطق کشور مخصوصا شمال ايران کاشته می‌شود. این ماده غذایی بسیار مقوی است و ارزش غذایی بالایی دارد‌. به عبارت دیگر اين گياه را ميتوان از غنی ترين پروتئين گياهی دانست‌ بنابراین مصرف باقلا برای کسانی که حساسیت خاصی نسبت به آن ندارند موکدا توصیه میگردد. ضمنا مصرف لوبیا، سویا، نخود، عدس، گیاه خرنوب، کهور‌، سولفیت‌ها و غذاهای شامل آنها نیز برای بیماران فوق توصیه نمیشود. گفتنی است به هیچ عنوان نوزادان دارای این بیماری نباید از قرص فنوباربیتال استفاده نمایند که به شدت باعث آسیبهای جدی به کودک میشود.

عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی

عوارض دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی

قطعا بهترین راه برای درمان یرقان نوزاد تازه متولد شده استفاده از فتوتراپی است اما همیشه این سوال در ذهن خانواده ها ایجاد میشود که عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی چیست و آیا کاربرد آن خطر دارد یا نه و اگر عوارض بدی وجود دارد بهترین راه برای حذف یا کاهش آن چیست؟

برای پاسخ به سوال فوق ابتدا باید یادآور شد که جدای از انواع تجهیزات درمانی موجود در بازار به لحاظ عملکردی، از نظر منبع انتشار نور دو نوع تجهیزات فوتوتراپی وجود دارد که فلورسنت و ال ای دی نامیده میشوند.

لامپهای فلورسنت با توجه به ماهیتی که دارند مقداری اشعه فرابنفش تولید میکنند که این اشعه به شدت برای پوست انسان ضرر دارد چه برسد به پوست کودک چند روزه که بسیار ظریف و آسیب پذیر است.

عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد خانگی

دستگاههای رفع زردی که در گذشته استفاده میشدند از لامپ های فلورسنت استفاده میکردند. این لامپها با توجه به طول موجی که داشتند بیماری را درمان میکردند ولی همانطور که ذکر شد اشعه مضر فرابنفش نیز تولید میکردند و در این مدل نور دستگاه فتوتراپی برای چشم و پوست بچه ضرر داشت ولی خانواده ها مجبور به استفاده از این نوع تجهیزات بودند چرا که درمان فرزندشان اهمیت بیشتری داشت. ضمنا دراین نوع از تجهیزات نور دستگاه زردی برای اطرافیان نیز میتوانست اثرات ناخوشایندی داشته باشد.

بعدها در بعضی از این نوع دستگاهها فیلترهای مخصوصی تعبیه گردید که تا حدودی اشعه مضر را فیلتر میکرد و عوارض استفاده از آن را کاهش میداد ولی به همان نسبت از قدرت درمانی اش نیز کاسته میشد و چه بسا طفل گاها مجبور بود چند شبانه روز زیر دستگاه بخوابد.

لامپهای فلورسنت در حین کار گرما و حرارت نیز تولید میکنند و به شدت داغ میشوند به گونه ای که دست زدن به آن باعث سوختگی میشود و لذا هر گونه برخورد آن با پوست کودک که بعضی وقتها بر اثر شکستگی لامپها ایجاد میشود میتواند به شدت خطرناک باشد.

عوارض دستگاه فتوتراپی ال ای دی

بر خلاف لامپ های فلورسنت، این لامپها به هیچ عنوان اشعه فرابنفش تولید نمیکنند چرا که اساسا در تولید نور با نوع فلورسنت متفاوت هستند. این لامپ ها در واقع یک نوع دیود هستند که با عبور جریان برق از درونشان اشعه نورانی تولید میکنند بنابراین تابش نور آنها بر بدن نوزاد به هیچ عنوان عوارض ندارد. ضمنا بر خلاف نوع فلورسنت اصلا گرما هم تولید نمیکنند و لذا خطر سوختگی پوست کودک و عوارض دستگاه فتوتراپی ال ای دی صفر است. قابل ذکر است نور دستگاه زردی برای اطرافیان در این مدلها هیچ ضرر و خطری برای اطرافیان ندارد ولی لازم است اطرافیان نیز از نگاه مستقیم به لامپهای روشن دستگاه پرهیز نمایند.

عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی

در مجموع به والدین عزیز پیشنهاد میگردد با اجاره دستگاه ال ای دی سه بعدی (3D) بیماری فرزندشان را درمان نمایند چرا که هم قدرت درمانی بالایی دارند و هم هیچگونه عوارض خطرناک برای بچه ایجاد نمیکنند.

در این راستا شرکت نی نی سالم جهت جلب رضایت والدین عزیز از مدرنترین تجهیزات درمانی روز دنیا برای اجاره و فروش استفاده کرده است و به این ترتیب عوارض استفاده از دستگاه را به حداقل ممکن کاهش داده است تا باعث راحتی خیال والدین باشد. این دستگاهها مطابق با آخرین متد و استانداردهای روز دنیا طراحی و تولید شده و ضمن درمان زردی در حداقل زمان ممکن، حتی عوارض بد بر چشم نوزاد نیز ندارند. لذا خانواده های عزیز میتوانند بدون هیچگونه نگرانی از محصولات این مرکز استفاده نمایند. میتوانید فیلم آموزشی استفاده از دستگاه را ببینید.

 

مرکز درمان نوزادان نی نی سالم

زردی در نوزادان چیست و علائم آن کدام است؟

زردی نوزاد چیست و علت و علائم آن کدام است؟

بسیاری از نوزادان وقتی که به دنیا می آیند رنگ پوستشان زرد است و البته شدت زردی پوست در نوزادان مختلف نیز متفاوت است. این نوع کودکان دارای بیماری زردی نوزاد هستند که مهمترین علائم این بیماری، زرد بودن پوست است. زردی در نوزاد دلایل مختلف دارد که در ادامه به این علت ها می پردازیم.

علائم و علت زردی نوزاد در بدو تولد

علائم زردی نوزادان نیز متفاوت است. خوشبختانه عمدتا این علائم از طریق ظاهر مشخص است و با کمی دقت میتوان فهمید. برای مثال اگر میزان یرقان خیلی خفیف باشد (عدد بیلی روبین کم باشد مثلا حدود 8 باشد) فقط سفیدی چشم زرد شده و با شدت آن سایر بخش های بدن نیز زرد میشود.

لازم است که والدین به دنبال علت زردی نوزاد خود بوده ضمن اینکه با نشانه های آن آشنا باشند تا بتوانند نسبت به رفع آن اقدام کنند. روشن است که هر چه سریعتر والدین بیماری فوق الذکر را تشخیص دهند میتوانند از عواقب خطرناک آن جلوگیری میکند. به طور کلی مهمترین علت های ایجاد زردی عبارتند از کم کاری آنزیمی کبد، ناسازگاری گروه خونی مادر و فرزند، عفونت‌، اختلالهای تیروئید، شیر مادر، فاویسم.

زردی نوزاد چیست و علت و علائم آن کدام است؟

نوزادان نارس و یا نوزادانی که زودتر از موقع به دنیا میآیند چون هنوز کبدشان تکامل نیافته است احتمال بیماری زردی به مراتب بیشتر است. در زایمانهای طبیعی چون نوزاد وقتی به دنیا میآید که به طور کامل رسیده است لذا علت ایجاد زردی کمتر خواهد بود.

والدین و به خصوص خانمهای باردار و یا مادرانی که به تازگی زایمان کردند ضرورت دارد علت زردی نوزاد را به خوبی بشناسند تا بتوانند چنانچه فرزندشان با یرقان متولد شود را به طور صحیح رفع نمایند. این نشانه ها بسیار مهم هستند و باید جدی گرفته شوند. هر گونه سهل انگاری عواقب خطرناکی خواهد داشت. به طور کلی مهمترین این دلایل عبارتند از: تب، زردی پوست، دانه های ایجاد شده روی پوست، اسهال و استفراغ، مشکلات تنفسی، سردرد و گریه‌ زیاد.

در صورت وجود بیماری در فرزندمان چکار باید بکنیم؟ 

پس از اینکه والدین عزیز متوجه وجود بیماری زردی در فرزند خود شدند ابتدا لازم است که از میزان آن اطلاع یابند. برای تعیین درجه زردی میتوان نوزاد را به آزمایشگاه برد و با دادن آزمایش خون از میزان دقیق آن مطلع شد. استفاده از دستگاه بیلی چک نیز یک روش تعیین میزان زردی است که به راحتی و بدون خونگیری انجام میشود البته دقت این روش اندکی کمتر از دادن آزمایش خون است ولی راحت تر بوده و کودک هیچ دردی را تجربه نمیکند. مراجعه به جدول زردی نوزادان نیز یک روش بسیار راحت برای تخمین زردی نوزادان است.

در هر صورت ضرورت درد والدین عزیز با دیدن هر گونه علائم زردی نوزاد خود سریعا به پزشک مراجعه کرده فرزند خود را در کوتاهترین زمان ممکن درمان نمایند. بهترین راه درمان زردی نوزادان استفاده از دستگاه فتوتراپی خانگی است. این دستگاهها به راحتی نوزاد را درمان میکنند و هیچ خطری برای آنان ندارند.

مرکز فروش و اجاره دستگاه فتوتراپی نی نی سالم

عرق کاسنی در بارداری برای زردی نوزاد

عرق کاسنی در بارداری برای زردی نوزاد

یکی از روشهای طب سنتی مصرف عرق کاسنی در بارداری برای جلوگیری از احتمال ایجاد بیماری زردی در نوزاد است که از سالیان دور در خانواده های ایرانی مرسوم بوده است. پس از زایمان نیز چنانچه کودک با بیماری مدکور به دنیا آمد عرق کاسنی را مادر میتواند بخورد و به فرزند خود از شیرش بدهد و یا اینکه نوزاد با عرق کاسنی که ولرم باشد شستشو داده شود.

کاسنی گیاهی از دسته گل مینا است و بر سه نوع بری، ترخشقون و معمولی تقسیم میشود و پراکندگی وسیعی در شهرهای مختلف کشورمان از جمله خراسان، آذربایجان و استان فارس دارد. این گیاه در آب و هوای خنک رشد میکند و گرما آن را از بین میبرد.

خوردن عرق کاسنی برای درمان زردی نوزاد در بارداری

شستشو دهنده و پاکسازی کننده کلیه و کبد و مجاری ادرار، کاهش دهنده تب و حرارت بدن، افزایش دهنده و تقویت کننده نیروی جنسی در مردان، تنظیم کننده فشار خون، کاهش دهنده قند خون و در نتیجه بسیار مفید برای بیماران دیابتی، نرم کننده سینه، ادرار آور و مناسب برای افرادی که کلیه های سنگ ساز دارند، درمان کننده یبوست، مناسب برای کاهش وزن، کم کننده استرس و اضطراب، کاهنده درد زایمان و بسیاری خواص دیگر.

عرق کاسنی در بارداری برای زردی نوزاد

یکی از مهمترین موارد مصرفی این گیاه در طب سنتی درمان آرتروز است و استفاده از آن باعث کاهش دردهای مفصلی و استخوانی میشود. از مهمترین موارد استفاده از کاسنی نیز تهیه عرق آن برای جلوگیری از یرقان در دوران در بارداری است.

عرق کاسنی در بارداری را باید مادر صبح ناشتا و قبل از صبحانه به همراه آب میل نماید. در این صورت خواص این عرق برای مادری که به فرزند خود شیر میدهد وارد بدن کودک میشود. چنانچه بچه از شیر خشک تغذیه کند میتوان بدن کودک را با کاسنی که با آب ولرم ترکیب شده شستشو داد.

مضرات مصرف این ماده گیاهی

اگر چه استفاده از عرق کاسنی برای نوزاد مزایای بیشماری دارد ولی استفاده بیش از حد آن نیز میتواند مضراتی داشته باشد. به عنوان مثال مصرف بیش از اندازه عرق کاسنی در بارداری برای جلوگیری از زردی توصیه نمیشود زیرا ممکن است موجب خونریزی و سقط جنین گردد. همچنین مصرف زیاد آن برای مادرانی که به فرزند خود شیر میدهند نیز میتواند برای بچه خطرساز باشد. ضمنا باعث تحریک اسید معده و ترش کردن نیز میشود.

مصرف شیرخشت برای نوزاد

شیرخشت برای زردی نوزاد

شیرخشت به عنوان یکی از داروهای گیاهی برای نوزاد است که از سالیان دور توسط خانواده ها قرار میگرفت. این ترکیبات گیاهی امروزه از این ماده غذایی به عنوان یک ملین و تب بر در طب سنتی استفاده میکنند. ضمنا امروزه در طب سنتی از شیر خشت و عرق کاسنی نیز استفاده میکنند البته به  شرطی که میزان آن کم باشد.

حکیم ابوعلی سینا در کتاب قانون خود در مورد شیرخشت میگوید شبنمی است که در هرات بر درخت بید و کتیرا می نشیند، دارای مزاجی معتدل است، اسهال آور مشابه ترنجبین ولی از آن قوی تر است و خاصیت زداینده دارد.

از مهمترین خواص این ماده شیرخشت برای زردی نوزاد است. با توجه به اینکه تعداد بسیار زیادی از کودکان در بدو تولد زردی دارند میتوان از شیر خشت برای درمان آنها استفاده کرد مشروط بر اینکه شدت بیماری خیلی بالا نباشد چرا که در صورت شدت زیاد بیماری، این ماده خوراکی به تنهایی نمیتواند یرقان را درمان نماید و باید از سایر روشها از جمله استفاده از دستگاه فتوتراپی اقدام به درمان نمود.

شیرخشت برای زردی نوزاد

روش مصرف شیر خشت برای نوزاد

به طور کلی دادن هر نوع ماده غذایی به نوزاد تا قبل از شش ماهگی ممنوع است و کودک به جز شیر مادر یا شیر خشک نباید چیز دیگری مصرف کند. بهتر است خود مادری که به فرزندش شیر میدهد از شیر خشت استفاده کند تا خواص آن پس از ظاهر شدن در شیر مادر به نوزاد منتقل گردد. اما بسیاری از خانواده های سنتی از شیرخشت برای نوزاد به طور مستقیم به کودکشان داده اند و اثرات سویی نیز ایجاد نگردید.

روش مصرف نیز به این صورت است که یک چهارم قاشق چایخوری شیرخشت را در آب ولرم مخلوط کرده و پس از صاف کردن روزی 2 الی 3 بار به کودک بخورانید. مصرف شربت شیر خشت و ترنجبین به عنوان یک ماده غذایی جهت کاهش زمان این بیماری بسیار توصیه میشود.

خلط آور، مسهل کننده و رفع یبوست، از بین برنده تب، کاهش دهنده سرفه، بسیار مفید برای رشد کودک، تقویت کننده کبد و معده. توصیه میگردد که از مصرف بیش از اندازه این ماده خوراکی خودداری نموده و تحت نظر متخصص طب سنتی از آن استفاده کنید. از دیگر گیاهان سنتی استفاده از ترنجبین است که اثرات بسیار قابل قبولی در درمان نوزادان دارد. ضمنا مصرف آب انار نیز برای کاهش بیماری مورد نظر بسیار مفید است.

دمای اتاق نوزاد و تنظیم بهینه آن

دمای اتاق برای زردی نوزاد

با توجه به اینکه بچه تازه متولد شده نمیتواند خودش بیان کند که سردشه یا گرمشه پس ضرورت دارد والدین بهترین درجه حرارت مناسب را فراهم کنند تا فرزند دلبندشان در محیط دلپذیر رشد نماید. بعضی از والدین دمای اتاق نوزاد را با طبع خود تنظیم میکنند مثلا اگر خودشان سرمایی هستند اتاق کودکشان را خیلی گرم میکنند و برعکس اگر گرمایی باشند آن را خیلی خنک نگه میدارند که البته هر دوی اینها میتواند سلامتی کودک را در معرض خطر قرار دهد.

بنابر این لازم است والدین با دانستن دمای مناسب اتاق نوزاد و با استفاده از دماسنج های دیجیتالی دقیق محیط آرامی را برای کودک دلبند خود فراهم آورند.

دمای محیط کاملا بستگی به میزان پوشش نوزاد دارد. برای مثال دمای 28 درجه سلسیوس برای پوشش و لباس کم و نازک مناسب بوده ولی همین عدد برای کودکی که با لباسهای مختلف و پتو پوشانده شده زیاد میباشد. همچنین این دما در زمستان خوب است ولی در تابستان میتواند اندکی زیاد باشد.

چیزی که خیلی برای خانواده ها اهمیت دارد میزان تهویه است. نوزاد را در اتاقی بخوابانید که هوا کاملا در آن جریان داشته باشد. همیشه سعی کنید تا محلی که کودک در آن خوابیده مثل تخت را خلوت کنید تا گردش هوا به راحتی انجام پذیرد. توصیه میشود برای داشتن دمای مناسب اتاق به جای پوشاندن بیش از حد نوزاد، تهویه اتاق را تنظیم کنید.

Continue reading

دعا برای رفع زردی نوزاد

دعا برای رفع زردی نوزاد + سوره ای از قرآن

دعا برای رفع زردی نوزاد همراه با تلاوت سوره ای از قرآن در کنار استفاده از دستگاه فتوتراپی باعث ایجاد حس آرامش در مادر و والدین میشود و نگرانیهای آنها را به مقدار قابل توجهی کاهش میدهد. دعا تنش و استرس را از خانواده ها و به خصوص مادر دور میکند و همین عامل اثر گذاری مستقیم روی کودک داشته و لذا باعث تسریع در رفع بیماری اش خواهد شد. گفتنی است در کنار دعا حتما جهت سرعت بخشیدن روند درمانی فرزند خود با پزشک متخصص مشورت نمایید تا در صورت نیاز با فتوتراپی بیماری بهبود یابد.

دعا برای زردی نوزاد

آیه ۴۱ سوره سبا و آیات ۱۶ تا ۱۸ سوره یس را با طهارت کامل با گلاب و زعفران بر روی کاغذ سفید بیخط نوشته و آن را بر بالای سر مریض آویزان کنید. این دعا عبارتست از:

«قَالُوا سُبْحَانَکَ أَنْتَ وَلِیُّنَا مِنْ دُونِهِمْ ۖ. بَلْ کَانُوا یَعْبُدُونَ الْجِنَّۖ أَکْثَرُهُمْ بِهِمْ مُؤْمِنُونَ. قَالُوا رَبُّنَا یَعْلَمُ إِنَّا إِلَیْکُمْ لَمُرْسَلُونَ. وَ مَا عَلَیْنَا إِلَّا الْبَلَاغُ الْمُبِینُ. قَالُوا إِنَّا تَطَیَّرْنَا بِکُمْ ۖ.  لَئِن لَّمْ تَنتَهُوا لَنَرْجُمَنَّکُمْ وَ لَیَمَسَّنَّکُم مِّنَّا عَذَابٌ أَلِیمٌ»

معنی آیه فوق که یک دعا برای زردی نوزاد است به شرح زیر میباشد:

آنها می‌گویند منزّهی تنها تو ولی مایی نه آنها. آنها ما را پرستش نمی‌کردند بلکه جن را پرستش می‌نمودند و اکثرشان به آنها ایمان داشتند. رسولان باز گفتند خدای ما می‌داند که محققا ما فرستاده او به سوی شما هستیم و بر عهده ما چیزی جز ابلاغ آشکار نیست! آنان گفتند ما شما را به فال بد گرفته‌ایم و اگر از این سخنان دست برندارید شما را سنگسار خواهیم کرد و شکنجه دردناکی از ما به شما خواهد رسید.

دعا برای رفع زردی نوزاد + سوره ای از قرآن

خواندن هفت مرتبه سوره مبارکه حمد نیز یکی از بهترین راه های ایجاد آرامش است. خواندن این سوره علاوه بر اینکه بسیاری از امراض را رفع میکند سوره ای برای زردی نوزاد نیز میباشد. حتی گوش دادن به تلاوت قرآن نیز تاثیر بسیار مثبتی بر روح و روان انسان دارد.

تلاوت سوره های قرآن برای رفع بیماری

یکی از انواع دعا برای زردی نوزاد و رفع آن خواندن سوره های فلق، منافقون، لقمان، محمد و قصص میباشد که بسیار اثر گذار است. ضمنا روایت شده هرگاه طفل بیمار شد، مادرش بالای بام برود و مقنعه را از سرش بردارد طوری که موهایش معلوم شود، سپس سجده کرده و بگوید: اللّٰهُمَّ رَبِّ أَنْتَ أَعْطَيْتَنِيهِ، وَأَنْتَ وَهَبْتَهُ لِي، اللّٰهُمَّ فَاجْعَلْ هِبَتَكَ الْيَوْمَ جَدِيدَةً إِنَّكَ قادِرٌ مُقْتَدِرٌ.

خدایا، پروردگارا تو او را به من عطا کردی و بخشیدی، خدایا بخششت را امروز تازه کن، به درستی که تو توانا و نیرومندی. سر برندارد تا بیماری فرزند او رفع گردد.

همچنین خواندن دعای زردی در مفاتیح نیز به والدین عزیز توصیه میگردد. در پایان یادآور میگردد دعا صرفا برای ایجاد آرامش روحی و روانی در مادر مفید است و چنانچه یرقان فرزندتان شدید باشد به تنهایی نمیواند عامل بهبودی کودک و رفع بیماریش گردد چه بسا ممکن است بیماری افزایش یافته و خطرناک شود.

خواندن دعا برای زردی نوزاد و همچنین سوره ای از قرآن همزمان با استفاده از نوردرمانی میتواند ضمن ایجاد آرامش قلب برای مادر و اطرافیان باعث بهبود و رفع هر چه سریعتر بیماری گردد. موکدا توصیه میگردد چنانچه کودک والدین عزیز و گرامی دچار بیماری باشد باید در اسرع وقت به پزشک نمایند. ممکن است با تشخیص پزشک شیر مادر برای مدت محدودی قطع و شیر خشک جایگزین آن شود و یا با تجویز فتوتراپی نسبت به رفع بیماری اقدام نماید. قابل ذکر است هر گونه سهل انگاری در درمان میتواند عواقب بدی در پی داشته باشد.

مرکز فروش و اجاره دستگاه فتوتراپی نی نی سالم

شیر دادن به نوزاد دختر و پسر و مدت زمان شیردهی

شیر دادن به نوزاد و مدت زمان شیردهی فارغ از اینکه دختر باشد یا پسر به سن، وزن و شرایط جسمی کودک و همچنین شدت جریان شیردهی مادر بستگی دارد. این مدت زمان میتواند از 5 تا 50 دقیقه برای نوزادان مختلف متفاوت باشد اما یک نوزاد به طور معمول تمایل دارد 10 تا 20 دقیقه از پستان مادر تغذیه نماید.

شیر دادن به نوزاد

 • سن نوزاد: روشن است که هر چقدر کودک بزرگتر باشد میتواند غذای بیشتری طلب نماید
 • میزان شیر مادر: هر چقدر شیر مادر بیشتر باشد و با مکیدن نوزاد راحت تر در اختیارش قرار گیرد زودتر سیر شده و در نتیجه مدت زمان شیردهی به همان نسبت کاهش میابد
 • سالم بودن بچه: قطعا کودکی که سالم بوده و توانایی جسمی خوبی داشته باشد قدرت مکیدن بالاتری داشته و زودتر سیر میشود

مادران عزیز باید توجه داشته باشند برای اینکه شیر دادن به نوزاد و مدت زمان شیردهی به حد ایده آل خود برسد لازم است که نوزادان تازه متولد شده هر دو تا سه ساعت یکبار و در هر بار نیز حدودا نیم ساعت به فرزند خود شیر بدهند. بهتر است مادران این زمان را به دو قسمت تقسیم کرده و از هر دو سینه خود این عمل را انجام دهند. به عنوان مثال یکربع از سینه راست و یکربع نیز از سینه چپ کودک خود را تغذیه نمایند تا هم متحمل درد کمتری شوند و هم به سینه های خود فرصت شیرسازی بدهند.

شیر دادن به نوزاد دختر و پسر و مدت زمان شیردهی

از کجا بفهمم نوزادم سیر شده

 • سینه ها بعد از هر بار تغذیه بچه کاملا خالی و سبک میشود
 • بعد از شیر دادن به نوزاد کاملا سرحال و شاداب به نظر میرسد
 • قد و وزن نوزاد مطابق با جداول استاندارد است
 • تعدا پوشک هایی که کودک خیس میکند نمایانگر میزان تغذیه وی است. به عنوان مثال برای یک کودک 5 روزه باید بین 6 تا 8 پوشک در روز تعویض گردد

مدت زمان شیردهی به نوزاد حداقل باید تا یک سالگی ادامه یابد. سعی نکنید تا قبل از یکسالگی شیر گاو یا شیر خشک را جایگزین شیر مادر نمایید چرا که مواد مغذی آن به اندازه ای نیست که بتواند نیازهای یک کودک را بر آورده کند. چون کودکان کمتر در نور خورشید قرار دارند با مشورت با پزشک بهتر است هنگام شیردهی ویتامین D نیز بدهید.

یکی از فواید مهم شیر دادن به نوزاد رفع بیماری زردی است که البته عمده نوزادان هنگام تولد با این بیماری دست و پنجه نرم میکنند که لازم است مادران به این نکته نیز توجه ویژه داشته باشند.

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نی نی سالم

چشم بند نوزاد هنگام فتوتراپی

چشم بند نوزاد هنگام فتوتراپی

چشم بند نوزاد وسیله ای است که در هنگام فتوتراپی برای رفع زردی روی چشمان کودک قرار میگیرد و مانع عبور نور و تاثیر آن بر بینایی میشود. البته اینکار با توجه به شدت نور دستگاه فتوتراپی برای حفاظت از چشمها انجام میشود.

چشم بند نوزاد انواع مختلفی دارد که عمده آنها از یک کش دو لایه از الیاف پنبه ای به وجود آمده است. به طور کلی شدت تابش نور به حدی است که میتواند برای قرنیه خطر آفرین باشد. ضمنا اشعه ساطع شده از دستگاه فتوتراپی برای اندام تناسلی نیز مضر میباشد به همین دلیل پوشاندن چشمها و اندام تناسلی کودک حتما باید انجام شود.

همچنین در این مقاله میخوانید

چشم بند نوزاد

همانطور که گفته شد وجود چشم بند فتوتراپی نوزاد هنگام درمان یرقان با دستگاه های فتوتراپی متعارف و معمول که در کشور موجود است ضروریست. چون لامپ های فلورسنت موجود در این تجهیزات اشعه یو وی منتشر میکنند و به هیچ عنوان این اشعه نباید به بدن و به خصوص به صورت و چشم نوزاد برخور نماید زیرا تاثیر نور دستگاه فتوتراپی بر چشم نوزاد میتواند جبران ناپذیر باشد.

استفاده از لامپ مهتابی در درمان زردی نیز از روشهای قدیمی است که به دلیل خطراتی که در پی دارد منسوخ شده است. ایجاد گرما و حرارت، شکستن لامپ و ریختن خورده شیشه های داغ لامپ روی بدن لخت نوزاد مهمترین خطرات لامپ های مهتابی است. طول مدت درمان نیز افزایش پیدا می کند و استفاده از آن جز اتلاف زمان تاثیر دیگری ندارد.

Continue reading

جلوگیری از زردی نوزاد در بارداری

جلوگیری از زردی نوزاد در بارداری

زردی یک بیماری شایع و فراوانی است که در بسیاری از کودکان هنگام تولد وجود دارد و همین مسئله دلیل ایجاد اضطراب و نگرانی در خانواده ها میشود لذا توصیه میگردد مادران عزیز با رعایت یکسری از دستورالعملهای تغذیه ای باعث جلوگیری از زردی نوزاد در بارداری گردند.

جلوگیری از زایمان زودرس میتواند باعث کاهش بیماری مذکور گردد چرا که وقتی نوزاد زودتر از موقع به دنیا بیاید بعضی از قسمتهای بدنش هنوز به تکامل نرسیده که از جمله آن میتوان به عدم تکامل کبد نام برد. کبد مهمترین قسمت بدن یک کودک جهت تصفیه خون و خرد کردن مولکولهای بیلی روبین که عامل اصلی یرقان است میباشد.

ضرورت دارد مادران باردار تحت نظر پزشک قرار گیرند و طبق نظر وی از انجام کارهایی که باعث زایمان زودرس میشود خودداری نمایند. انجام حجامت زمان حاملگی نیز تا حدودی میتواند باعث تصفیه خون مادر شده و احتمال بیماری بچه را پس از زایمان کاهش دهد.

جلوگیری از زردی نوزاد

جلوگیری از زردی نوزاد در بارداری

تغذیه دوران حاملگی اهمیت بسیار زیادی دارد. رشد و نمو مناسب جنین، عدم تولد بچه زودرس و نیز جلوگیری از مشکلاتی که برای مادر حین بارداری و پس از زایمان به وجود می‌آید با یک رژیم غذایی مناسب و خوب انجام می‌شود. توصیه میگردد مادر از خوردن غذاهای پرچرب، فست فودها و غذاهای گرم و پر ادویه خودداری نمایید و به‌ جای آن از شیر، خرما، عرق کاسنی استفاده نمایید.

دوران بارداری مرحله بسیار مهمی از زندگی خانم هاست. مادر باید نسبت به تغذیه خود دقت و حساسیت ویژه ای داشته باشد تا با عملکرد خود باعث جلوگیری از زردی نوزاد شود. برای مثال مصرف کافئین و نوشیدن بیش از اندازه قهوه می‌تواند برای جنین وی مضر باشد. همچنین مصرف مشروبات الکلی، سیگار و مواد مخدر میتواند منجر به تولد بچه نارس و رشد ناکافی اش شده و او را در معرض انواع بیماریهای مختلف از جمله یرقان قرار می‌دهد.

مصرف ميوه‌ های مختلف دوران بارداری و شيردهی سبب ایجاد زردی در نوزاد نمیشود اما بهتر است مادرانی که به فرزند خود در خانه شیر میدهند جهت جلوگیری از شدت آن میوه هایی مثل مرکبات، کیوی، توت فرنگی، آناناس، انگور، گیلاس و آلو را مصرف نکنند.

چنانچه با رعایت موارد ذکر شده باز هم کودکی با بیماری متولد گردید جای نگرانی نیست. در این حالت ضرورت دارد والدین در همان روزهای اولیه پس از تولد با مراجعه به پزشک نسبت به درمان فرزند خود در اسرع وقت با استفاده از دستگاه فتوتراپی اقدام نمایند.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه فتوتراپی نی نی سالم

کم کاری تیروئید نوزاد و ارتباط آن با زردی

کم کاری تیروئید نوزاد و ارتباط آن با زردی

تیروئید يك غده كوچک است كه در در تمام افراد و همینطور در نوزاد تازه متولد شده وجود دارد که هورمون توليد و به داخل خون ترشح ‌میکند. این هورمون‌ها از طريق خون در تمام بدن حرک میکند و عملکرد بدن را تنظیم مینماید. یکی از مشکلات عمده نوزادان زردی ناشی از کم کاری تیروئید است.

گره تيروئيد یک نوع برجستگی است كه از خود تيروئيد به وجود می آید و داخل يا روی آن رشد میکند. و معمولاً ارتباطي با پركاری يا كم‌كاری تيروئيد ندارد.

همچنین در این مقاله میخوانید

تیروئید نوزاد

1- کم کاری تیروئید

شایعترین نوع آن بوده و سيستم ايمنی فرد غده تيروئيد را به اشتباه به جای بيگانه مورد حمله قرار می‌دهد و به آن آسيب می‌رساند طوری كه ظرفيت توليد هورمون كاهش میابد.

مهمترین علائم آن کم شدن اشتها، عدم تحمل سرما، خشكی پوست، موهای شكننده، ضعف و خستگی، صدای خشن، یبوست، گرفتگی عضلات، كم شدن حافظه، احساس خواب آلودگی در روز، عدم تمركز، بی‌حس شدن دست‌ها و پاها، افزايش وزن، پف‌ کردن چشم‌ها، خونريزی ماهيانه شديد و نامنظم، ترشح شير از پستان‌ها، نازایی، گواتر و یرقان کودکان میباشد.

برای درمان کم کاری تیروئید از قرص‌ لووتيروكسين روزی یکبار و هر صبح استفاده میشود. این قرص روزانه يك بار مصرف مي‌شود كه ترجيحاً به هنگام صبح است. مصرف بیش از این مقدار توصیه نمیگردد زیرا در طولانی مدت باعث پوکی استخوان و بیماری قلبی میشود.

مصرف لووتيروكسين در دوران بارداری بی خطر است و خانم باردار مبتلا به این بیماری نبايد به هيچ وجه دارو را قطع كند. ضمنا ممكن است در دوران بارداری مقادير بيشتری از دارو مورد نياز باشد.

Continue reading

ترنجبین برای نوزاد و خواص آن

ترنجبین برای نوزاد و خواص آن

خوردن قطره ترنجبین برای نوزاد توسط مادر به عنوان یک ماده غدایی گیاهی از قدیم الایام در بین خانواده ها مرسوم بوده و یک روش سنتی برای درمان در کنار استفاده از دستگاه فتوتراپی است. امروزه نیز این ماده غذایی در طب سنتی مصارف فراوانی دارد.

ترکیب ترنجبین و شیر خشت به عنوان معروفترین داروهای سنتی می باشند که امروز هم از منظر طب جدید و غربی و هم طب سنتی برای زردی نوزاد مورد تایید است ضمنا توصیه میگردد مادر طریقه مصرف ترنجبین را به درستی یاد گرفته و آن را نیل نماید تا خواص آن با دادن شیر به بچه منتقل گردد. توصیه میشود حتی این ماده خوراکی مستقیما به بچه داده نشود اگر چه بسیاری از والدین این کار را انجام میدهند و اتفاق خاصی نیز رخ نداده است.

ترنجبین دارای ترکیبات قندی بوده و بسیار شیرین میباشد. طبیعت آن گرم و در رطوبت معتدل بوده و برای کاهش عطش بسیار مفید میباشد. این ماده خوراکی مسهل ، خلط آور، مقوی جگر و معده و کاهش دهنده تب، از بین برنده سرفه و درد سینه و حلق می باشد. مسهل میباشد و خوردن آن برای همه افراد و سنین مانعی ندارد و همراه با ماءالشعیر بهترین مسهل شناخته می شود. همچنین مصرف ترنجبین با ماءالشعیر برای رفع تب و افراد گرم مزاج مفید میباشد.

Continue reading

میزان نرمال بیلی روبین توتال و دایرکت در نوزادان

میزان نرمال بیلی روبین خون توتال و دایرکت در نوزادان

بیلی روبین ماده ایست که وجود بیش از آن در خون نوزاد عامل بیماری زردی است لذا شناخت دقیق مکانیسم آن و همچنین باعث می شود تا روش های بهتری برای درمان نوزادانی که سطح بیلی روبین آنها بالاست اتخاذ گردد ضمنا آگاهی از میزان نرمال بیلی روبین توتال و دایرکت در نوزادان نیز میتواند راهکار بسیار موثری در درمان ایجاد نماید.

انواع بیلیروبین

به طور کلی دو نوع بیلی روبین وجود دارد که عبارتند از مستقیم و غیرمستقیم که میزان زیاد بیلی روبین غیر مستقیم خون میتواند باعث ورود آن به مغز و ایجاد آسیب های مغزی شود.

بیش از 70 درصد نوزادان تازه متولد شده که رسیده و سالم باشند به زردی مبتلا می شوند. این مقدار در نوزادان نارس به بیش از 80 درصد می رسد. بنابراین بسیار مهم است که عامل یا عوامل ایجاد کننده این بیماری شناخته شود و روشهای پیشگیرانه و درمان زردی نوزاد با توجه به شرایط و موقعیت مورد استفاده قرار گیرد.

مهمترین علت ایجاد زردی در نوزادان افزایش بیلی روبین خون نوزاد است که دلیل آن نیز افزایش تخریب گلوبولهای قرمز خون می باشد. هنگامی که کارکرد کبد طبیعی باشد افزایش سطح بیلیروبین ایجاد نشده و یا در حد خفیف روی می دهد.

چنانچه به هر دلیلی اختلال در کارکرد کبد وجود داشته باشد سطح بیلیروبین خون افزایش میابد چرا که وظیفه کبد شکستن و خرد کردن مولکولهای بیلیروبین خون و نهایتا دفع آن توسط ادرار است.

در دوران بارداری و پیش از تولد بچه، بیلی روبین تولید شده توسط کبد مادر تصفیه شده و دفع می گردد در نتیجه میزان آن در نوزاد طبیعی در هنگام تولد پایین است. بلافاصله پس از تولد، این کبد کودک است که باید مسئولیت جذب و دفع آن را به عهده بگیرد.

اما با توجه به اینکه بسیاری از جنبه های فیزیولوژیک کبدی در زمان تولد بچه کاملا تکامل نیافته در نتیجه بیلیروبین خون تصفیه نشده و در نهایت از طریق مسیر فرعی به روده وارد می شود در نتیجه بیشتر نوزادان بین روزهای دوم تا پنجم پس از تولد ممکن است دچار افزایش میزان بیلیروبین شوند.

میزان نرمال بیلی روبین توتال و دایرکت در نوزادان و رابطه آن با زردی

میزان نرمال بیلی روبین توتال و دایرکت در نوزادان

برای اندازه گیری زردی آزمایش خون گرفته میشود. نتیجه آزمایش به صورت میزان نرمال بیلی روبین دایرکت (Direct)، این دایرکت (In direct) و توتال در نوزادان گزارش میشود. بیلیروبین توتال ترکیبی از دایرکت و این دایرکت میباشد.

در برگه جواب آزمایش معمولا نتیجه به صورت توتال و دایرکت درج میگردد. برای بزرگسالان اندازه نرمال بیلیروبین توتال 1.2 و برای کودکان 1 میلی گرم بر دسی لیتر میباشد. این میزان بیلی روبین نوزاد برای دایرکت حدود 0.1 تا 0.3 میلی گرم بر دسی لیتر است.

درمان بیماری زردی در نوزادان معمولا به وسیله دستگاه فتوتراپی انجام می شود چرا که هم درمان در این روش قطعی است و هم هزینه آن مناسب است و همچنین خطری برای نوزاد ایجاد نمیکند مگر در مورادی که شدت بیماری خیلی زیاد بوده و دستگاه نتواند آن را کاهش دهد که الزاما باید خون بچه تحت نظر پزشک متخصص تعویض گردد.

هنگامی که بچه زیر دستگاه زردی نور درمانی قرار گرفت و نور منبع تابش دستگاه با طول موج مخصوص ( 420 الی 480 نانومتر ) به پوستش برخورد کرد در نتیجه آن مولکولهای بیلی‌ روبین موجود در خون نوزاد شکسته شده و از طریق ادرار و مدفوع از بدن نوزاد خارج گشته و باعث کاهش درجه زردی و یرقان در کودکان میشود.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

آب انار برای زردی نوزاد

آب انار برای درمان زردی نوزاد

استفاده از آب انار برای زردی نوزاد در طب سنتی توصیه شده و در صورت مصرف مناسب توسط مادر باردار در جلوگیری از بیماری پس از تولد موثر میباشد. انار یکی از میوه هایی است که علاوه بر کاهش یرقان جهت رفع اسهال نیز کاربرد فراوانی دارد. این خوراکی به عنوان یکی از میوه های مفید برای زردی نوزادان از منظر طب سنتی یک میوه سرد مزاج و خشک است و هرچه مزه آن ترش تر باشد بیماری را بهتر کاهش میدهد. ضمنا از آب میوه هایی نظیر هندوانه ، خیار ، کاهو و آلبالو نیز برای درمان زردی نوزاد تا وقتی که منجر به دل درد و نفخ نشود میتوان استفاده کرد.

روشن است که کودکی که تازه به دنیا آمده و در چند روز اول پس از تولد امکان خوردن هیچ ماده خوراکی را ندارد لذا توصیه میگردد مادرانی که به فرزند خود شیر میدهند آب انار میل کنند تا خواص درمانی آن از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل گردد. این روش برای کودکی که از شیرخشک تغذیه میکند کارآیی ندارد.

همچنین شیرخشت و ترنجبین نیز چنین خواصی دارند. به این نکته توجه کنید که مصرف این خوراکیها فقط از منظر طب سنتی توصیه میشوند و فقط وقتی استفاده میشوند که شدت بیماری خفیف باشد ضمن اینکه استفاده از آنها نیز تحت نظر پزشک باشد.

خواص آب انار برای درمان زردی نوزاد

آب انار موجب خون سازی و همچنین تصفیه خون میشود و برای مادران باردار بسیار مفید میباشد چون باعث افزایش حجم خون میشود. همچنین خاصیت ضد نهوع آن در بارداری بسیار مهم بوده و باید آن را در هنگام صبح یا قبل از صبحانه مصرف نمود. خوردن این میوه با هسته خاصیت ضد یبوست دارد و برای خانم های باردار بسیار مفید است. این نوشیدنی همچنین برای درمان فشار خون در بارداری نیز موثر میباشد و در نتیجه برای کاهش فشار خون نیز موثر میباشد.

آب انار برای درمان زردی نوزاد

یکی از خواص بسیار مهم آب انار اثر ضد افسردگی آن برای دوران پس از زایمان میباشد که عمده مادران به آن دچار میگردند. از دیگر مزایای این میوه میتوان به ذخایر زیاد پتاسیم در آن اشاره کرد که میتواند نقش کاهنده ورم بارداری را با خود به همراه داشته باشد.

استفاده از قطره بیلی ناستر که یک داروی گیاهی است و همچنین مصرف عرق کاسنی ، ترنجبین و شیر خشت میتواند در کنار استفاده از آب انار برای زردی نوزاد بسیار مفید باشد.

روش و میزان مصرف

والدین عزیز باید به این نکته توجه ویژه داشته باشند که از دادن مستقیم آب انار برای زردی نوزاد حتی چند قطره آن جدا خودداری نمایند چرا که بچه تازه متولد شده به هیچ عنوان نباید به جز شیر مادر و یا شیر خشک هیچ ماده غذایی دیگری را مصرف نمایند. چنانچه آب انار مستقیما به بچه داده شود میتواند باعث رقیق شدن بیش از اندازه خون بچه شده و خطرات زیادی از جمله خونریزی داخلی ایجاد نماید.

بهترین راه برای کاهش زردی نوزاد اجاره دستگاه فتوتراپی با مشاوره از مراکز درمانی است و هیچگونه خطری نیز ایجاد نمیکند بلکه در حداقل زمان ممکن و بدون هیچ گونه ایجاد عوارض باعث درمان نوزادان میشود.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

انواع دستگاه فتوتراپی نوزاد

انواع دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی خانگی و در بیمارستان

به طور کلی از دستگاه های فتوتراپی برای کاهش و رفع یرقان در نوزادان استفاده میشود ولی این تجهیزات انواع متفاوتی دارند که در نهایت هم قدرت درمانی متفاوتی دارند و هم قیمت های فروش و اجاره آنها نیز متفاوت است ضمن اینکه هم قابلیت استفاده در منزل و هم در بیمارستان را دارند. والدین عزیز نیز میتوانند بسته به شرایط جسمی نوزاد و میزان بیماری وی و همچنین نظر پزشک هر نوعی از دستگاه را که مورد نظرشان هست انتخاب نمایند.

انواع دستگاه های فتوتراپی

الف) نوع بیمارستانی

این نوع از دستگاه های فتوتراپی در بیمارستان قرار دارد که عمدتا پایه دار هستند و پایه آنها از نظر ارتفاع قابل تنظیم است چرا که منبع نور آنها باید از سطح زمین ارتفاع زیادی داشته باشد تا بتواند بالای سر نوزادی که در تخت خوابیده به راحتی قرار گیرد. این دستگاه های فتوتراپی شامل انواع فلورسنت و ال ای دی میباشند که نوع دوم مدرن تر بوده و قدرت درمانی بالاتری دارند.

ب) نوع خانگی

یکی از تجهیزات فتوتراپی است که جهت درمان زردی نوزادان در منزل استفاده میشود بنابراین به گونه ای طراحی شده اند که هم وزن کمی داشته باشد و هم ابعاد آن به اندازه ای باشد تا بتوان آن را به راحتی جابجا نمود. بسیاری از والدین ترجیح میدهند نوزاد خود را در منزل درمان نمایند و هیچ تمایلی به بستری کردن نوزاد خود در بیمارستان ندارند لذا ترجیح میدهند از انواع دستگاه فتوتراپی خانگی نوزاد استفاده نمایند.

انواع دستگاه فتوتراپی نوزاد

تجهیزات درمانی خانگی نیز همانند نوع بیمارستانی از دو مدل فلورسنت و ال ای دی ساخته شده اند که قطعا نوع LED پیشرفته تر و مدرن تر میباشند. عمدتا دارای پایه های تاشو بوده و به راحتی داخل کیف های مخصوص خود قرار میگیرند و توسط یک نفر به آسانی قابل حمل و جابجایی هستند. استفاده از تجهیزات خانگی دارای مزایای فراوانی است که عمدتا والدین را به استفاده از آنها سوق داده است.

بعضی از انواع دستگاهها به صورت تونلی هستند که به این نوع دستگاه فتوتراپی تونلی میگویند. در این نوع تجهیزات از سه طرف بسته است و نوزاد داخل دستگاه قرار میگیرد.

انواع دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی در بیمارستان و خانگی

قدرت درمانی این دستگاهها خوب است ولی مشکلی که دارند این است که پایه های آن جمع شونده نیستند و لذا حجم زیادی را اشغال میکنند. دستگاههای فتوتراپی نوزاد شرکت نی نی سالم نیز از نوع تونلی و سه بعدی ال ای دی است ولی پایه های آن جمع شونده بوده و لذا معایب نوع تونلی معمولی را ندارند.

 

مرکز درمان زردی نوزاد نی نی سالم