قد و وزن نوزاد از تولد تا دو سالگی

یکی از مهمترین مواردی که والدین پس از تولد نوزاد خود باید آن را حداقل تا یک سالگی دنبال نمایند میزان قد و وزن و تطابق آن با جدول میباشد چرا که در صورت عدم تطابق آنها با استانداردهای متعارف میتواند زنگ خطری برای کودک باشد لذا ضرورت دارد خانواده های عزیز موارد فوق را به دقت بررسی و کنترل نمایند.

میزان مناسب قد و وزن نوزاد

قد و وزن نوزاد از تولد تا دو سالگی

در بدو تولد

میزان قد و وزن نوزاد دختر و پسر لزوما ممکن است به یک اندازه نباشد و میتواند با هم متفاوت باشد لذا جهت دقت بیشتر این جدول برای دخترها و پسرها به شرح زیر تفکیک میشود:

 • دختر: میانگین وزن 2900 تا 3500 گرم و قد بین 400 تا 500 میلی متر.
 • پسر: میانگین وزن بین 3000 تا 3700 گرم و قد بین 485 تا 510 میلی متر.

سه ماهگی

 • دختر: میانگین وزن 5350 تا 6350 گرم و قد بین 584 تا 612 میلی متر.
 • پسر: میانگین وزن 5890 تا 6890 گرم و قد بین 599 تا 627 میلی متر.

شش ماهگی

 • دختر: میانگین وزن نوزاد بین 6710 تا 7930 گرم و قد بین 666 تا 701 میلی متر.
 • پسر: میانگین وزن بین 7340 تا 8520 گرم و قد بین 689 تا 698 میلی متر.

9 ماهگی

 • دختر: میانگین وزن بین 7570 تا 8930 گرم و قد بین 68 تا 71 سانتی متر.
 • پسر: میانگین وزن بین 8250 تا 9570 گرم و قد بین 70 تا 73 سانتی متر.

یک سالگی

 • دختر: میانگین وزن بین 8250 تا 9700 گرم و قد بین 72 تا 75 سانتی متر.
 • پسر: میانگین وزن بین 8980 تا 10380 گرم و قد بین 74 تا 77 سانتی متر.

میزان مناسب قد و وزن نوزاد در 15 ماهگی

 • دختر: میانگین وزن بین 8800 تا 10400 گرم و قد بین 759 تا 792 میلی متر.
 • پسر: میانگین وزن بین بین 9600 تا 11100 گرم و قد بین 775 تا 808 میلی متر.

18 ماهگی

 • دختر: میانگین وزن بین 9400 تا 11100 گرم و قد بین 787 تا 826 میلی متر.
 • پسر: میانگین وزن بین 10200 تا 11800 گرم و قد بین 805 تا 841 میلی متر.

21 ماهگی

 • دختر: میانگین وزن نوزاد بین 10000 تا 11800 گرم و قد بین 815 تا 859 میلی متر.
 • پسر: میانگین وزن بین 10700 تا 12500 گرم و قد بین 831 تا 871 میلی متر.

میزان مناسب قد و وزن نوزاد در 24 ماهگی

 • دختر: میانگین وزن بین 10600 تا 12500 گرم و قد بین 843 تا 886 میلی متر.
 • پسر: میانگین وزن بین 11200 تا 13100 گرم و قد بین 859 تا 899 میلی متر.

در پایان یادآور میگردد تغذیه مناسب و نداشتن هرگونه بیماری نوزادان از جمله بیماری زردی میتواند بر میزان قد و وزن اثر گذار باشد.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

تعریف نوزاد نارس و مراقبت از نوزادان زودرس و ترم

تعریف نوزاد نارس و مراقبت از نوزادان زودرس و ترم

نوزاد ترم به نوزادانی میگویند که دوره کامل جنینی را در رحم مادر میگذرانند که مدت زمان بارداری در این دوره حداقل 40 تا 42 هفته میباشد درمقابل به نوزادانی که قبل از 37 هفتگی به دنیا بیایند نارس یا زودرس گفته میشود.

انواع نوزاد نارس

به طور کلی نوزادان نارس یا زودرس به 4 دسته تقسیم میشوند که عبارتند از:

1- نوزادانی که زودتر از هفته 37 بارداری به دنیا می آیند و همچنین وزنشان نیز کمتر از حد معمول (کمتر از 2700 گرم) میباشد که به اصطلاح به این نوزادان نارس approprate for gestsional age یا AGA میگویند.

2- نوزادانی که بعد از هفته 37 ام به دنیا می آیند اما وزن آنها از حد معمول و نرمال پایین تر است که به این نوزادان نارس small for gestsional age یا SGA میگویند.

3- نوزادانی که با وزن بسیار پایین (کمتر از 1500 گرم و یا حتی پایین تر از این وزن) به دنیا می آیند که به این گروه از نوزاد نارس extremely low birth weight یا ELBW میگویند.

4- نوزادانی که زودتر از موقع به دنیا می آیند اما وزنشان مطابق با نوزادان ترم است.

چرا کودکان زودرس متولد میشوند؟

به طور کلی عواملی که در ذیل بیان خواهد شد میتواند دلایل تولد نوزاد نارس باشد:

 • شکل و ظاهر غیر متعارف و غیر معمول رحم مادر
 • بیشتر از یک قلو بودن جنین
 • وجود بیماری تیروئید، فشار خون، دیابت و بیماریهای کلیوی در مادر که میبایست قبل بارداری درمان گردد
 • استفاده از سیگار و دخانیات توسط مادر
 • ضعیف بودن جسم مادر که توانایی بارداری را نداشته باشد
 • جدا شدن غیر منتظره جفت از رحم مادر

 

تعریف نوزاد نارس و مراقبت از نوزادان زودرس و ترم

چه علائمی در مادر میتواند منجر به زایمان زودرس شود؟

 • احساس فشار و درد در ناحیه لگن
 • خونریزی به دفعات زیاد در واژن در سه ماهه سوم بارداری
 • خارج شدن ترشحات رقیق از واژن که معمولا دمای آن با دمای بدن برابر است

در صورت بروز علائم فوق لازم است مادر به پزشک مراجعه کرده و نسبت به درمان این واقعه اقدام نماید. امروزه داروهای زیر پوستی و قرص های متنوعی وجود دارند که میتواند از تولد نوزاد نارس جلوگیری نماید.

مراقبت از نوزاد نارس و ترم

با توجه به اینکه نوزادان نارس عمدتا به لحاظ جسمانی ضعیف تر از نوزاد ترم هستند و حتی ممکن است بخشی از اجزا داخلی بدن تکامل نیافته باشد لذا مراقبت از آنها از اهمیت خاصی برخوردار است. یکی از مهمترین بیماریهایی که گریبان یک کودک زودرس را میگیرد زردی در نوزاد است چرا که چون کبد نوزاد نارس تکامل نیافته لذا امکان دفع بیلی روبین که عامل اصلی زردی نوزادان است وجود ندارد. بنابراین به والدین عزیز توصیه میگردد فرزند خود را از لحاظ بیماری مذکور تحت کنترل پزشک قرار داده و در صورت بروز علائم و ایجاد زردی، بی درنگ نسبت به درمان آن اقدام نمایند چرا که عدم درمان بیماری فوق الذکر عوارض بسیار خطرناکی در پی خواهد داشت.

از دیگر مشکلاتی که یک نوزاد نارس با آن درگیر خواهد بود عبارتند از: پایین بودن قند خون، تنفس سخت، کم خونی و حتی اختلال در بینایی و شنوایی که لازم است والدین به این مهم نیز توجه ویژه ای داشته باشند.

مراقبت از زردی در منزل

مراقبت از نوزاد نارس که با زردی متولد شده و جسم نحیفی دارد بسیار مهم است و هر گونه سهل انگاری در نگهداری از وی می تواند باعث به خطر افتادن جانش شود. پس از زایمان، بررسی داشتن بیماری زردی توسط پزشک مهمترین کار است. در صورت عدم بیماری و مرخص شدن مادر و فرزندش به منظور مراقبت هر چه بهتر از زردی نوزاد لازم است مراتب زیر توسط والدین حتما رعایت گردد:

 • دمای اتاق نوزاد که باید در آن قرار بگیرد حدود ۲۸ درجه باشد.
 • هر روز بچه را حمام کنید. نگران بند ناف نیز نباشید.
 • جهت جلوگیری از ایجاد عفونت در نوزاد به خصوص نارس و زودرس ، ناف نوزاد را با الکل ضد عفونی و با گاز استریل پانسمان کنید.
 • جهت جلوگیری از سوختگی لای پای بچه پوشکش را به موقع عوض نمایید و چنانچه سوختگی ایجاد گردید از پودر استفاده نکنید. میتوانید محل سوختگی را با آب و صابون بشوئید و خشک کنید سپس با پماد AD چرب نمائید.
 • وجود ترشحات بیرنگ یا خون آلوده در قسمت تناسلی نوزاد دختر ایرادی ندارد و طبیعی است.

در صورت مشاهده هر گونه علائم زردی نوزاد، اسهال، بیحالی، بد نفس کشیدن، استفارغ، خوب شیر نخوردن، تب، سرفه، جوشهای چرکی، ترشح از ناف، تشنج و حرکات غیرطبیعی در کودک به پزشک مراجعه کنید. موکدا توصیه میگردد به لحاظ مراقبت صحیح از زردی نوزاد ،درمانش را به تاخیر نیندازید چرا که تاخیر در درمان این بیماری خطرات جبران ناپذیری دارد.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

آیا شیر خشک برای رفع زردی نوزاد مفید است؟

شیر خشک برای زردی نوزاد

زردی در بعضی از نوزادان تازه متولد شده وجود دارد و قاعدتا عمده آنها نیز از مادر تغذیه میکنند ولی ترکیبات شیر در بعضی از مادران به گونه ایست که باعث افزایش شدت بیماری میگردد که در صورت بروز چنین وضعیتی لازم است شیر مادر برای مدت محدودی قطع شده و بهترین شیر خشک جایگزین آن گردد تا زردی نوزاد درمان گردد.

همانطور که همه اطلاع دارند خواص غذایی که مصرف میکنند به طور مستقیم بر شیر آنها تاثیر میگذارد و این خواص غذایی به طور غیر مستقیم به بدن نوزاد وارد میگردد لذا خیلی اهمیت دارد که مادر شیرده چه غذایی مصرف کند. به طور کلی مواد غذایی دیر هضم مثل بادمجان باعث بروز بیشتر بیماری میشود. برعکس مصرف خوراکیهای خنک و زود هضم برای کاهش زردی نوزادان میتواند مفید باشد.

بهترین روش مصرف شیر خشک برای درمان زردی نوزاد

شیر خشک برای زردی نوزاد

قطعا مادران عزیز به خوبی میدانند که چنانچه فرزندشان به شیشه عادت کند دیگر تمایلی به مکیدن پستان مادر ندارد پس ضرورت دارد تا طول مدت زمانی که از شیر خشک استفاده میگردد از شیشه استفاه نشود بلکه تغذیه نوزاد از طریق قاشق و یا قطره چکان انجام شود تا کودک دوران شیرخوارگی از سینه مادر محروم نگردد.

همچنین برای درمان و کاهش بیماری باید شیر خشک به مقدار زیاد و به صورت رقیق شده به کودک داده شود تا میزان ادرارش افزایش یافته تا مولکولهای بیلی روبین از طریق ادرار دفع گردد. پس لازم است تا هنگام ترکیب شیر خشک با آب، میزان آب ترکیب شده بیشتر از زمانهای معمول خود باشد تا ترکیب رقیقتری ایجاد گردد. این ترکیب رقیق باید به دفعات بیشتری به بچه داده شود تا درمان سریعتر انجام شود. ضمنا ممکن است بعضی از والدین از دستگاه فتوتراپی برای درمان استفاده کنند که در این حالت امکان شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه به راحتی امکان پذیر میباشد.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نی نی سالم

نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی

نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی

بعد از اینکه والدین محترم با آزمایش خون کودک و به توصیه پزشک مجبور به استفاده از تجهیزات درمانی شدند میتوانند جهت دریافت مشاوره های لازم درمانی با شرکت نی نی سالم تماس بگیرند. بعد از تماس شما، تجهیزات مربوطه به محلی که فرزند شما آنجا هست انتقال داده می شود. سپس کارشناسان شرکت نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی خانگی و همچنین روش استفاده از آن را به شما آموزش میدهند.

پس از استفاده از فتوتراپی طی مدت زمان توصیه شده، میتوان جهت اطمینان از بهبودی کامل بچه از وی مجددا آزمایش خون گرفت. اگر سطح بیلی روبین به اندازه کافی پایین آمده باشد درمان تمام خواهد شد. ضمنا فیلم آموزشی برای آشنایی بیشتر شما ارائه گردیده است که مادران عزیز و والدین محترم را به دیدن آن توصیه می نماییم.

نکات مهم در نحوه استفاده از دستگاه های فتوتراپی و قرار دادن نوزاد در آن

برای رعایت صحیح نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی به نکات زیر توجه کنید:

 • دمای مناسب اطاق بچه باید حدود 28 درجه سانتی گراد مطابق با دماسنج باشد.
 • کودکتان را کاملا لخت کنید. توجه داشته باشید که حتما پوشک بر تنش داشته باشد.
 • پوششی مناسب مثل چشم بند را روی چشم فرزند خود قرار دهید. انواع مدلهای پیشرفته ال ای دی نیازی به چشم بند ندارند.
 • برای حصول اطمینان از نحوه صحیح قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی و استفاده از آن جهت درمان قطعی زردی ، موقعیت کودک را هر ۲ ساعت تغییر دهید. این کار باعث می شود تا همه قسمت های پوست بچه تحت تابش نور باشد و درنتیجه بیلی روبین با سرعت بیشتری کاهش پیدا کند. گفتنی است مدل سه بعدی به علت تابش نور از سه جهت نیازی به جابجایی بچه ندارد.
 • هر 2 ساعت یکبار فرزند خود را بیرون آورده و به مدت یک ساعت فرصت دارید رسیدگیهای لازم از جمله تعویض پوشک و شیر دادن به نوزاد (به نحوه صحیح شیر دهی مطابق دستورالعمل توجه کنید) به میزان کافی را انجام دهید.

نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی

چنانچه پس از اجاره دستگاه زردی از مرکز نی نی سالم هر سوال یا نگرانی داشتید میتوانید با کارشناسان خبره ما 24 ساعته و به صورت شبانه روزی تماس بگیرید.

گاها اتفاق افتاده است بعضی از والدین برای درمان بیماری زردی خودسرانه از مهتابی استفاده میکنند و مشوق آنها نیز پدربزرگها و مادربزرگها هستند. این والدین فقط به ظاهر لامپهای مهتابی نگاه میکنند و هیچ توجهی به طول موج ساطع شده از آنها ندارند. به این خانواده های عزیز موکدا توصیه میشود که این کار را انجام ندهند چون نتیجه آن علاوه بر افزایش درجه زردی، سوختگی و آسیب دیدگی پوست نوزادشان بوده و شرایط را برای درمان استاندارد وخیم تر مینماید.

آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند

آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند

همیشه این سوال در ذهن والدین ایجاد میشود که اگر ما مجبور به استفاده از دستگاه فتوتراپی شویم آیا پوست نوزاد را میسوزاند و خطری دارد؟ آیا ممکن است برای نوزاد عوارض ایجاد کند که در آینده خطر داشته باشد؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سوال خود را بگیرید.

چنانچه بچه ای زردی داشته باشد و شدت آن نیز بالا باشد (درجه بیلی روبین 8 و بیشتر) باید از تجهیزات فتوتراپی استفاده نمود. همانطور که قبلا در مقاله نحوه استفاده از دستگاه زردی نوزاد توضیح داده شد برای درمان این بیماری، کودک باید کاملا عریان و بدون هیچگونه لباس و یا پوشش و تنها با پوشک زیر دستگاه قرار بگیرد.

آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند

در چنین وضعیتی نور منتشر شده از منبع تابش به طور مستقیم به پوست بدن کودک که از قضا بسیار نحیف وآسیب پذیر است برخورد میکند. این نور از طریق پوست جذب بدن شده و در نهایت با خرد کردن بیلیروبین خون باعث از بین بردن زردی میشود. اما آیا این نور دستگاه فتوتراپی برای چشم یا پوست کودک خطرناک است؟

آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را هنگام درمان زردی میسوزاند

اثر نور درمانی رابطه مستقیم با نوع آن دارد. برای مثال عوارض دستگاه زردی با لامپ فلورسنت برای پوست بچه خطرناک است چرا که لامپ های فلورسنت هم اشعه ماورای بنفش یا همان یو وی تولید میکنند که به شدت به پوست آسیب میزنند. همچنین این لامپها به شدت داغ میشوند و میتوانند باعث سوختگی پوست کودک شوند لذا ضرورت دارد فاصله لامپها و همچنین مدت زمان استفاده از این نوع دستگاه فتوتراپی مطابق با دستورالعمل به درستی رعایت گردد.

قابل ذکر است شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه فتوتراپی امکان پذیر است و توصیه میگردد دفعات شیر دهی نیز افزایش یابد. اما در مقابل دستگاههای درمان زردی که از لامپهای LED مدرن بهره میبرند مضرات ذکر شده را ندارند و هیچگونه آسیبی نیز به کودک نمیزنند ضمن اینکه هیچگونه خطری آینده او را نیز تهدید نمیکند.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

آیا امکان شیر دادن به نوزاد که برای درمان زیر دستگاه زردی فتوتراپی سه بعدی قرار دارد میسر میباشد؟ آیا نور فتوتراپی خطری برای فرزندمان ندارد؟ به چه صورت میتوان به نوزاد شیر داد؟ آیا استفاده از دستگاه فتوتراپی برای پوست نوزاد خطرناک است؟ با ما همراه باشید تا جواب خود را بیابید.

آیا شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی امکان پذیر است؟

بعد از اینکه به تشخیص پزشک جهت درمان فرزندتان مجبور به استفاده از تجهیزات درمانی در منزل شدید ابتدا باید روش استفاده از دستگاه فتوتراپی را به طور دقیق یاد بگیرید و مطابق با استانداردهای اعلام شده عمل نمایید. به طور معمول کودک باید 2 ساعت زیر دستگاه و یک ساعت بیرون از آن قرار بگیرد و در مدت زمانی که بیرون قرار دارد شیردهی به بچه به طور کامل انجام شود.

بعضی مواقع که نوزاد ضمن اینکه طی زمان یک ساعته استراحت خود علی رغم اینکه به طور کامل شیر خورده باز هم احساس گرسنگی کرده و گریه میکند. در چنین وضعیتی ضرورت دارد تا جاییکه ممکن است شیردهی انجام شود تا هم گرسنگی کودک برطرف شده و هم گریه اش قطع گردد اما چطور هنگامی که کودک زیر دستگاه قرار دارد این کار را انجام دهیم تا در زمان رفع زردی خللی وارد نشود؟

روش شیردهی حین فتوتراپی

به طور کلی شیر دادن به نوزاد حین فتوتراپی نه تنها هیچ اشکالی ندارد بلکه اتفاقا توصیه شده که در این مواقع میزان آن افزایش نیز یابد تا زردی زودتر خوب شود اما میتوان برای این منظور دو حالت متصور شد:

1- کودک از مادر تغذیه میکند

ابتدا دستگاه زردی را خاموش کرده و بچه را از آن خارج نموده و شیردهی به طور کامل انجام شود. پس از آن مجددا عملیات درمانی ادامه میابد تا زمانیکه مجموع مدت قرار گیری بچه به 2 ساعت برسد.

2- کودک از شیرخشک استفاده میکند

میتوان همانطور که کودک تحت درمان زردی قرار دارد با شیشه به وی شیر داد و هیچ مشکلی ایجاد نمیشود فقط مادران عزیز دقت داشته باشند چنانچه از تجهیزاتی استفاده میکنند که وجود چشم بند ضروریست هنگام شیردهی چشم بند از چشم بچه خارج نشود چرا که احتمال دارد به چشمش آسیب برسد. بنابراین بهتر است نوزاد برای مدت کوتاهی بیرون آورده شده و پس از اتمام  تغذیه مجددا فتوتراپی ادامه یابد.

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

اما در انواع جدیدتر تجهیزات فتوتراپی که بدون چشم بند استفاده میگردند میتوان به نوزاد زیر دستگاه زردی شیر داد بدون اینکه نیاز به خاموش کردن آن باشد. یادآور میگردد طی طول دوره درمان، کودک هرچقدر بیشتر شیر بخورد بهتر است زیرا بیماری اش زودتر خوب میشود. قابل ذکر است مصرف بعضی از داروهای گیاهی از قبیل شیرخشت و ترنجبین همزمان با فرآیند درمان مانعی ندارد.

لیموشیرین برای زردی نوزاد

آیا مصرف لیموشیرین برای درمان زردی نوزاد مفید است؟

بسیاری از والدین تصور میکنند مصرف لیموشیرین میتواند برای زردی نوزاد مفید بوده و آن را درمان نماید اما آیا این تفکر درست است؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سوال خود را دریافت نمایید.

همانطور که قبلا بارها و بارها عنوان گردید بسیاری از نوزادان در بدو تولدشان دارای یرقان هستند که البته شدت آن در نوزادان مختلف متفاوت می باشد. درجه بیماری در بعضی از نوزادان بسیار کم و خفیف بوده ( میزان آن کمتر از 8 تا چها روز پس از تولد ) و در بعضی از کودکان نیز شدت آن بیشتر ( بالاتر از 8 ) میباشد. در تعداد کمی از نوزادان نیز شدت بیماری بسیار شدید بوده که در اینصورت باید تحت نظر پزشک و احتمالا تعویض خون صورت گیرد.

علت ایجاد شدن زردی نیز تجمع بیش از اندازه بیلی روبین در خون است که به خاطر کم کاری و عدم توانایی عملکردی کبد نوزادان است. تا وقتی که جنین در شکم مادر باشد کبد مادر کنترل سطح بیلی روبین کودک را بر عهده دارد لذا هیچ خطری وی را تهدید نمیکند اما با متولد شدن بچه، چنانچه کبدش به صورت کامل شکل نگرفته باشد بیماری خودش را نشان میدهد.

لیموشیرین برای درمان زردی نوزاد

لیموشیرین برای زردی نوزاد

با توضیحات داده شده کاملا روشن است که برای درمان زردی باید به هر طریق ممکن سطح بیلیروبین خون کاهش پیدا کند. مسلما والدین عزیز و مادران گرامی واقف هستند که مصرف لیموشیرین و یا آب آن نمیتواند این وظیفه مهم را انجام دهد چرا که اولا آب لیموشیرین قادر به شکستن این مولکولهای موجود در خون نیستند ثانیا دادن آب لیموشیرین مستقیما به نوزاد جهت درمان زردی به هیچ عنوان توصیه نمیشود چرا که دادن هرگونه ماده غذایی و خوراکی به نوزاد مثل آب انار تا قبل از شش ماهگی ممنوع است و باعث آسیب دیدگی معده و روده نوزاد میگردد.

در پایان توصیه میگردد خانواده های عزیز از روشهای خودسرانه درمان فرزند خود پرهیز نمایند. بهترین راه درمان زردی نوزادان نیز استفاده از دستگاه فتوتراپی در بیمارستان و یا اجاره آن از مراکز معتبر میباشد. برطرف شدن بیماری با استفاده از دستگاه کاملا قطعی و بی خطر می باشد.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

تاثیر نور دستگاه زردی بر چشم نوزاد هنگام فتوتراپی

تاثیر نور دستگاه زردی بر چشم نوزاد هنگام فتوتراپی

قطعا برای درمان نوزادی که زردی دارد و شدت آن هم بالاست باید از تجهیزات درمانی استفاده کرد اما این سوال مطرح است که آیا نور دستگاه فتوتراپی برای چشم نوزاد تاثیر داشته و یا ضرر دارد؟ آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند؟ در این صورت باید چه کاری برای رفع خطرات آن انجام دهیم؟ برای جواب به این سوال باید ابتدا توضیح دهیم که جدا از انواع بیمارستانی و خانگی، دو نوع دستگاه درمان زردی نوزاد وجود دارد که عبارتند:

 • فلورسنت FLUORESCENT
 • ال ای دی LED

در مدل فلورسنت، منبع تابش نور یک نوع لامپ شبیه مهتابی است. این لامپها ضمن اینکه موقع روشن بودن حرارت زیادی تولید میکنند اشعه یو وی (فرابنفش) نیز تولید میکنند. نور اشعه فرابنفش فتوتراپی بر پوست و چشم نوزاد تاثیر گذار بوده و برای آن مضر است لذا ضرورت دارد هنگام استفاده از این نوع تجهیزات حتما از چشمبند استفاده گردد تا تاثیر نور دستگاه زردی بر چشم نوزاد به حداقل برسد در غیر این صورت ممکن است به بینایی کودک آسیب وارد شود. البته امروزه این تجهیزات به تدریج از چرخه درمانی در حال خروج هستند.

تاثیر نور دستگاه زردی بر چشم نوزاد هنگام فتوتراپی

در دستگاههای فتوتراپی نوع دوم، منبع تابش نور لامپ ال ای دی است. این لامپها بر خلاف نوع فلورسنت اشعه فرابنفش تولید نمیکنند و هیچگونه تاثیر بد برای پوست ندارند ولی برعکس شدت اشعه نور در این نوع بسیار بالاست و تابش مستقیم آن به چشم میتواند بر آن تاثیر گذاشته و آسیب برساند و لذا بستن چشم کودک برای رفع زردی ضروریست. مدت زمان درمان در این مدل به مراتب کمتر از نوع فلورسنت میباشد و کودک سریعتر بهبود میابد.

تاثیر نور فتوتراپی بر چشم نوزاد هنگام استفاده از دستگاه زردی

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و همچنین نحوه طراحی مدرن، تجهیزات زردی ال ای دی بدون چشم بند وارد بازار شده اند که به چشم بدون اینکه چشم بند روی آن قرار گرفته باشد آسیبی نمیزنند. در این تجهیزات، بدن بدون لباس نوزاد ( البته با پوشک ) داخل دستگاه رفته ولی سر کودک بیرون از آن قرار میگیرد در نتیجه تابش نور به طور مستقیم به چشم بچه نمیتابد و تاثیر خطرناکی برای نوزاد ندارد و در نتیجه ضرورت استفاده از چشمبند در آن منتفی است.

نحوه طراحی این دستگاهها به گونه ایست که اگر چه سر کودک بیرون از آن قرار دارد ولی حاشیه نور به صورتش برخورد میکند و بیماری وی را در کمترین زمان ممکن درمان مینماید. شیر دادن به نوزاد در این مدل تجهیزات در حین عملیات درمان یرقان بدون هیچگونه مشکلی انجام میشود و خللی در روند درمان ایجاد نمینماید.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

نور درمانی زردی نوزاد با فتوتراپی

نور درمانی زردی نوزاد

چنانچه کودکی در بدو تولد زردی داشته باشد و درجه زردی وی نیز شدید باشد قطعا پزشک متخصص اطفال نور درمانی زردی نوزاد را با اجاره دستگاه فتوتراپی توصیه می کند.

والدین عزیز می توانند فرزند خود را جهت درمان زردی به بیمارستان برده و ضمن بستری کردن در بیمارستان، او را در دستگاه بیمارستانی قرار دهند و یا می توانند دستگاه درمان زردی را از مراکز معتبر درمان زردی اجاره کرده و فتوتراپی نوزاد را تحت نظر پزشک متخصص اطفال در منزل انجام دهند. بدیهی است که این روش بیشتر مورد قبول و پذیرش خانواده های محترم میباشد.

نور درمانی با دستگاه برای زردی نوزاد

نور درمانی نوزادان باعث از بین بردن ماده سمی بیلی روبین در خون می شود. بیلی روبین، نور آبی با طول موج 460 نانومتر را جذب می کند و تغییر شکل می دهد و از صفرا دفع می شود. این عمل باعث جلوگیری از صدمات وارده به نوزاد علی الخصوص پیدایش ضایعات مغزی می شود.

درمان زردی با دستگاههای فوتوتراپی به مدت مشخص باعث می شود مقدار بیلیروبین به مقدار زیادی کاهش یابد. اثر درمانی به عواملی چون انرژی نور لامپ دستگاه فتوتراپی و طول موج آن، فاصله بین نوزاد و منبع تابش نور و همچنین مدت زمانی که پوست نوزاد در معرض تابش نور قرار می گیرد بستگی دارد.

نور درمانی زردی نوزاد

پس از پایان یک روز نوردرمانی ، میزان بیلیروبین خون اندازه گیری میشود و زمانی که به زیر 8 برسد، فتوتراپی قطع می گردد. اندازه گیری بیلی روبین خون هم از طریق آزمایش خون نوزاد در آزمایشگاه انجام میشود و هم از طریق دستگاه بیلی چک یا بیلی روبین متر بدون اینکه از بچه خون گرفته شود. ضمنا بهتر است دمای بدن کودک در طول درمان اندازه گیری شود.

روش استفاده

جهت رفع زردی در نوزاد با نور درمانی یا همان فتوتراپی نوزادان ، چشم نوزاد باید به طور کامل پوشیده شود تا به پرده قرنیه و شبکیه نوزاد آسیبی نرسد. البته طراحی تجهیزات مدرن به گونه ای است که نیاز به پوشاندن چشم نوزادان ندارند.

نور درمانی ممکن است عوارضی مانند شلی مدفوع، بثورات روی شکم، گرمای زیاد، کم آبی بدن و همچنین برنزه شدن رنگ پوست کودک را به همراه داشته باشد. همه موارد ذکر شده بعد از اتمام فتوتراپی نوزاد  و درمان یرقان برطرف میشوند.

قابل ذکر است استفاده از قطره بیلی ناستر همزمان با استفاده از دستگاه زردی میتواند سرعت درمان را در کودکان افزایش داده و در نتیجه مدت زمان بیماری کاهش یابد.

 

مرکز درمان زردی نوزادان نی نی سالم

مدت زمان درمان زردی نوزاد با فتوتراپی در منزل

مدت زمان درمان زردی نوزاد

مدت زمان درمان زردی نوزاد با دستگاه فتوتراپی سه بعدی در منزل بسته به درجه و نوع دستگاه زردی نوزاد مورد استفاده از یک تا سه روز متغیر است. البته نحوه صحیح فتوتراپی نوزاد و همچنین رعایت دستورالعمل های مربوطه نیز در کاهش زمان درمان موثر است.

بعضی از کودکان در بدو تولدشان و به محض اینکه پا به این دنیای مادی میگذارند زردی دارند و این بیماری از رنگ چشم، صورت و یا در مواقع شدیدتر از رنگ پوست کودک مشخص است. بعضی از نوزادان نیز ممکن است زردیشان تا یک هفته پس از تولد خود را نشان دهد و در تعداد محدودی از کودکان نیز ممکن است تا چهل روزگی و یا حتی دو ماهگی این بیماری نمایان گردد.

در هر صورت آنچه که برای والدین مهم است این است که به هر طریق ممکن نوزادشان باید در کوتاهترین زمان ممکن درمان گردد و نباید تاخیر در درمان ایجاد گردد.

بعضی از خانواده ها به خصوص آنهایی که بیشتر سنتی گرا هستند تصور میکنند که این بیماری به مرور بهبود میابد و نیازی به درمان خاصی نیست و گاها ممکن است صرفا با دادن شیر خشت و یا ترنجبین بخواهند کودک خود را درمان کنند اما امروزه این نظریه باطل است چرا که بارها و بارها اتفاق افتاده که زمان بهبودی افزایش بیش از حد یافته و در نتیجه باعث آسیب جدی به سیستمهای عصبی و حتی مغزی کودک شده و در آینده خود را نشان خواهد داد.

مدت زمان درمان زردی نوزاد

مدت زمان درمان زردی نوزاد

مدت زمان فتوتراپی در منزل تا بیماری به طور کامل درمان گردد بستگی به شدت و میزان بیماری، وزن و شرایط جسمی، سن، نوع و روش درمانی (میزان و شدت نور دستگاه فتوتراپی) دارد.

روشن است که هرچه میزان زردی کمتر باشد و روش درمان آن نیز بهتر باشد زمانیکه کودک برای بهبودی لازم دارد کمتر است به همین خاطر به خانواده های عزیز و به خصوص به مادران توصیه میگردد پس از تولد فرزندشان تا دو ماهگی وی را از نظر بیماری زردی تحت کنترل داشته باشند تا در صورت بروز علائم آن در اسرع وقت نسبت به درمان آن اقدام نمایند.

گفتنی است بهترین روش درمان زردی نوزادان اجاره دستگاه فتوتراپی ال ای دی است که اگر از نوع سه بعدی باشد قطعا بهتر است. امکان استفاده از دستگاه هم در بیمارستان و هم در منزل وجود دارد. این روش درمانی هم بدون خطر است و هم هیچگونه مشکلی برای کودک چه در زمان استفاده و چه در آینده نخواهد داشت.

 

مرکز درمان زردی نوزادان نی نی سالم

قطره بیلی ناستر جهت درمان زردی نوزاد

قطره زردی نوزاد بیلی ناستر

قطره زردی نوزاد یا بیلی ناستر امروزه به عنوان یک مکمل گیاهی بدون ضرر همراه با اجاره دستگاه فتوتراپی جهت کاهش یرقان در نوزادان استفاده میگردد. به این ماده خوراکی در طب سنتی ايران شير خشت نیز گفته میشود. این ماده با داشتن قندهایی چون مانیتول یکی از روشهای درمانی مهم برای یرقان به شمار می‌رود و چنانچه به روش بهداشتی و صحیح مصرف گردد بسیار موثر خواهد بود. جنبه درمانی آن به صورت علمی نیز به اثبات رسیده است.

امروزه، استفاده قطره خوراکی عصاره گیاه دارویی شیر خشت معروف به بیلی ناستر تا حد زیادی در درمان نوزادان مبتلا به زردی موثر بوده و استفاده از آن به همراه نور درمانی باعث درمان قطعی نوزادان میشود به طوری که سه روز پس از کاربرد این دو روش در حدود 99 درصد کودکان بهبود می‌یابند.

قطره بیلی ناستر کاهش دهنده بیلیروبین خون و زردی نوزاد بوده ولی کمی طول می کشد تا اثر کند. این دارو از عصاره آبی شیرخشت تهیه شده است و هیچ اثر سویی نیز ندارد. ترکیبات این ماده خوراکی نیز عبارتند از: 40 تا 60 درصد مانیتول، ساکاروز، فروکتوز، دکستروز و پلی ساکارید.

قطره زردی نوزاد بیلی ناستر

قطره درمان زردی نوزاد بیلی ناستر باعث می شود که با افزایش دفعات مدفوع، مسیر پاک سازی بیلیروبین که از راه کبد است تسریع شود و استفاده از آن هیچ ضرری ندارد. در کنار اینها، افزایش دفعات شیردهی بیشتر از هر عاملی به شیرخوار کمک می کند و به  آب رسانی بدنش کمک می کند. ضمنا دعا جهت رفع زردی نوزاد نیز یک آرامش روحی ایجاد میکند که میتواند در کنار روشهای مختلف درمانی مفید باشد. ترنجبین نیز به عنوان یک مکمل ماده غذایی فوق در کاهش بیماری کودکان بسیار مفید میباشد.

طریقه و روش مصرف قطره بیلی ناستر برای زردی نوزاد

لازم است جهت تاثیر گذاری بیشتر و رفع سریعتر بیماری، مادران عزیز طریقه و مقدار مصرف قطره بیلی ناستر را برای درمان زردی نوزاد به طور دقیق بدانند. مقدار این دارو نیز به ازای هر کیلوگرم از وزن، ۳ تا ۵ قطره و ۳ بار در روز تجویز می شود. لازم به ذکر است مصرف دارو همزمان با استفاده از دستگاه بلامانع است و هیچ مشکلی ایجاد نمیکند ضمن اینکه در این حالت این دارو به عنوان یک مکمل، روند درمان را تسریع مینماید.

سوالی که همیشه برای مادران وجود دارد این است که قطره بیلی ناستر تا چند روز باید به نوزاد داد و آیا کم یا زیاد دادن آن میتواند بر سلامتی نوزاد اثر بگذارد؟ در جواب باید گفت که مدت استفاده از ماده خوراکی ضد زردی فوق نیز 5 روز است و مصرف آن بیشتر از یک هفته توصیه نمیشود. چنانچه نوزاد پس از یک هفته بهبود نیافت باید مصرف آن را قطع کرده و دستگاه را جایگزین آن نمود.

آیا استفاده از قطره بیلی ناستر برای نوزاد عوارض دارد؟

با توجه به اینکه این ماده خوراکی گیاهی است و هیچگونه ترکیبات شیمیایی و صنعتی ندارد لذا هیچگونه عوارض بدی برای آن ثبت نشده است. از عوارض قطره برای زردی نوزاد نیز میتوان تنها به ایجاد اسهال و نفخ اشاره کرد. قطره بیلی ناستر را میتوان از داروخانه ها تهیه کرد. فروش این دارو بدون نسخه پزشک نیز امکانپذیر است.

زردی نیاز به مراقبت پزشکی دارد و قطره خوراکی فوق تنها کمک اندکی در جهت کاهش بیلی روبین نوزاد می باشد. صرف استفاده تنها از قطره بیلی ناستر کفایت نمیکند. مصرف این ماده خوراکی در کنار تجهیزات درمانی باعث میشود نیازی به تعویض خون یا تجویز داروهای دیگر نباشد و منجر به کاهش مدت زمان بستری شدن نوزاد در بیمارستان می گردد.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

قرص زردی نوزاد فنوباربیتال

قرص زردی نوزاد فنوباربیتال

قرص فنوباربیتال جهت درمان زردی نوزاد به هیچ عنوان توصیه نمیگردد و حتی ممکن است که مصرف آن به شدت برای کودک مضر باشد و روند درمانی را مختل نماید. در بسیاری از نوزادانی که برای رفع زردی به آنها قرص داده شده به علت عوارض خطرناکی که به وجود آمده وضعیت وخیمی پیدا کرده و در بیمارستان بستری شده اند.

به طور کلی مصرف قرص زردی نوزاد با تاثیر گذاری بر روی مغز عملکرد آن را ضعیف میکند. عمده مصرف آن نیز برای ترک اعتیاد است. متاسفانه مشاهده شده که بسیاری از همکاران پزشک از آن برای درمان یرقان نوزادان استفاده میکنند که کار بسیار اشتباه و پر خطریست.

در واقع با دادن قرص فنوباربیتال به بچه صورت مسئله پاک شده و به هیچ عنوان کاهش یرقان اتفاق نمی افتد. به عبارت دیگر استفاده از این دارو علائم بیماری را از بین میبرد و والدین فکر میکنند که فرزندشان خوب شده در حالیکه اصلا اینطور نیست و چه بسا وضعیت فرزندشان وخیم تر نیز میشود.

قرص زردی نوزاد فنوباربیتال

با خوردن قرص فنوباربیتال زردی چه اتفاقی برای نوزاد میافتد؟

قرص فنوباربیتال یک داروی ضد تشنج بوده که با خوراندن آن به بچه حالت خواب آلودگی در وی ایجاد شده و به خواب میرود. این مسئله باعث میشود که مقدار شیری که نوزاد باید بخورد کاهش یافته و در نتیجه بیماریش درمان نمیشود چرا که یکی از راههای کاهش یرقان شیر خوردن به مقدار زیاد است.

پیشنهاد میگردد والدین عزیز به جای استفاده از قرص فنوباربیتال برای پیشگیری از زردی نوزاد چنانچه شدت آن کم باشد از قطره خوراکی بیلی ناستر که یک داروی گیاهی است و هیچ خطری نیز برای کودک ندارد استفاده نمایند ضمن اینکه شیر دهی به نوزاد را نیز افزایش دهند. چنانچه مادر شیر کافی نداشته باشد میتوان از شیر خشک کمک گرفت. ضمنا استفاده از شیر خشت و ترنجبین در طب سنتی نیز یکی از راهکارهای کاهش زردی در نوزادان است.

اگر درجه یرقان نوزاد بالا باشد نیز بهترین راه درمان آن اجاره دستگاه فتوتراپی است که هم بهبودی بیماری در آن قطعی بوده و هم به هیچ عنوان عوارض خطرناک ندارد. درمان زردی با روش فتوتراپی بسیار راحت است و در کمترین زمان ممکن انجام میشود. مجددا تاکید میگردد والدین عزیز از دادن قرص زردی نوزاد حتما اجتناب کرده و از روشهای درمانی مناسب و تایید شده استفاده نمایند تا فرزندی سالم و شاداب داشته باشند.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه فتوتراپی نی نی سالم

برای رفع زردی نوزاد مادر چه بخورد

برای رفع زردی نوزاد مادر چه بخورد

همیشه این سوال برای مادرانی که نوزاد آنها با زردی به دنیا می آید مطرح است که برای کاهش و رفع این بیماری مادر چه چیزی بخورد و چه چیزی نخورد.

به طور کلی زندگی مادران به دو بخش زمان بارداری و پس از زایمان تقسیم میشود. مادرانی که باردار هستند میتوانند با رعایت یکسری از اصول تغذیه ای و همچنین ورزشها و نرمشهای متناسب با آن دوران نسبت به کاهش احتمال زردی فرزند خود پس از زایمان اقدام کنند.

اما برای مادرانی که پس از زایمان فرزندشان یرقان دارد علاوه بر درمانهای خاصی که متعلق به کودک میباشد مادر نیز باید بداند برای رفع زردی نوزاد خود در خانه چه چیزی بخورد تا فرزندش با سرعت بیشتری بهبود یابد. البته این دستورالعمل وقتی کاربرد دارد که بچه از شیر مادر تغذیه کند.

برای رفع زردی نوزاد مادر چه بخورد

چه چیزی مادر بخورد تا برای رفع زردی نوزاد مفید باشد؟

به طور کلی میوه های با طبع سرد و خنک برای رفع زردی نوزادان مفید بوده ولی باید به این نکته توجه کرد که دادن هر نوع خوراکی به کودک تازه به دنیا آمده ممنوع بوده و میتواند برایش خطرناک باشد پس ضرورت دارد مادری که از شیر خودشان به فرزندش میدهد از این نوع میوه ها بیشتر بخورد و سپس به فرزند خود شیر بدهند تا از خواص این خوراکیها کودک نیز بهره مند گردد. این میوه ها عبارتند از: هندوانه، پرتقال، نارنگی، لیمو شیرین، لیمو ترش، سیب ترش، آب انار ، برگ کلم و کاهو، خیار، آلبالو

برای رفع زردی نوزاد مادر چه بخورد و چه نخورد

برعکس خوراکیهایی که طبع سرد دارند میوه های با طبع گرم برای یرقان نوزاد مضر هستند و لازمست مادر دوران بارداری از خوردن آنها تا حد ممکن دوری کند. ضمنا مادران شیرده نیز باید حتی الامکان این میوه ها را نخورند. عمده آنها عبارتند از: موز، نارگیل، انجیر، انگور، گلابی، به و گیلاس.

استفاده از ادویه‌ها به خصوص ادویه‌های تند مانند فلفل باعث التهاب یا تخریب سلول‌های کبدی می‌شوند. اگر مادر این ادویه را بخورد این ماده داخل شیر او ترشح می‌شود و بچه نمی‌تواند این طبع را تحمل کند که نتیجه آن ایجاد یرقان می‌شود.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

فاویسم نوزاد و علائم آن در نوزادان

فاویسم نوزاد و علائم آن در نوزادان

فاویسم نوزاد یک بیماری ارثی است که به علت کمبود یکی از آنزیم‌های گلبول قرمز بوجود آمده و معمولا در کودکان و نوزادان پسر بیشتر بروز میکند. این بیماری در حالت عادی علائم خاصی ندارد اما با خوردن باقلا خود را نشان میدهد و لازم است برای درمان آن نیز اقدام سریع صورت گیرد.

برای تشخیص دقیق فاویسم نوزاد لازم است سطح آنزیم گلوکز 6 در گلبول‌های قرمز خون اندازه گیری شود. از مهمترین علائم فاویسم در نوزادان میتوان به زرد شدن چشمها و ایجاد بیماری زردی بچه ، تیره شدن رنگ ادرار، کم‌‌آوردن نفس، تب بالای ۳۸ درجه، بیقراری، تهوع، درد شکم و یا درد پشت، احساس ضعف خستگی و بی حالی، افزایش ضربان قلب و تنفس اشاره نمود.

قابل ذکر است کودکان مبتلا به فاویسم 50 درصد بیشتر در معرض ابتلا به یرقان نوزاد هستند لذا والدین عزیز باید به این مهم توجه ویژه ای داشته باشند.

روش تشخیص فاویسم نوزاد

تشخیص بیماری فاویسم نوزادان از طریق آزمایش خون بند ناف و اندازه گیری مقدار بیلی روبین موجود در خون در بدو تولد نوزاد صورت می گیرد. (تعیین مقدار بیلی روبین راهی جهت تشخیص یرقان در کودکان نیز میباشد).

فاویسم نوزاد و علائم آن در نوزادان

توصیه میگردد افرادی که سابقه ابتلا به بیماری فوق الذکر در خانواده آنها وجود دارد قبل از اینکه علائمی بروز دهد با پزشک مشورت کرده تا بتوانند مانع از بروز آن شوند. بیماری فاویسم نوزادان روشهای درمان قطعی ندارد لذا بهترین راه جلوگیری از بروز آن میباشد.

به طور معمول درمان فاویسم نوزاد در منزل با استفاده سرم به مقدار کافی و در صورت نیاز تزریق خون مطابق با دستور پزشک صورت می گیرد. در برخی از موارد شدید هم به علت نابودی سلول های خونی میتوان طحال را از بدن فرد خارج کرد. مادری که فرزند مبتلا به فاویسم دارد نیز باید جهت مراقبت از نوزاد از مصرف باقلا و آسپرین یا هر نوع ماده ای که سبب بروز علائم این بیماری می شود خودداری نماید چرا که این مواد از طریق شیر دهی به نوزاد منتقل می شود. طب سنتی نیز در کنار علوم پزشکی و آکادمیک نیز توصیه هایی برای بیماری مذکور دارد که عبارتند از:

 • ترکیب صفرابر و سنای مکی که البته استفاده از آن باید زیر نظر پزشک متخصص طب سنتی باشد
 • ترکیب یک عدد سیب رنده شده با عرق بیدمشک و گلاب که باید میل شود

مواد غذایی که برای فاویسم نوزادان مضر است

مهمترین ماده غذایی که برای بیماران فاویسمی ممنوع است باقلا است. باقلا يکی از حبوبات پرمصرف است که در بسیاری از مناطق کشور مخصوصا شمال ايران کاشته می‌شود. این ماده غذایی بسیار مقوی است و ارزش غذایی بالایی دارد‌.

به عبارت دیگر اين گياه را ميتوان از غنی ترين پروتئين گياهی دانست‌ بنابراین مصرف باقلا برای کسانی که حساسیت خاصی نسبت به آن ندارند موکدا توصیه میگردد. ضمنا مصرف لوبیا، سویا، نخود، عدس، گیاه خرنوب، کهور‌، سولفیت‌ها و غذاهای شامل آنها نیز برای بیماران فوق توصیه نمیشود. گفتنی است به هیچ عنوان نوزادان دارای این بیماری نباید از قرص درمان زردی نوزاد ( فنوباربیتال ) استفاده نمایند که به شدت باعث آسیبهای جدی به کودک میشود.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی

عوارض دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی

قطعا بهترین راه برای درمان زردی نوزاد تازه متولد شده استفاده از دستگاه است اما همیشه این سوال در ذهن خانواده ها ایجاد میشود که آیا استفاده از تجهیزات فتوتراپی عوارض خطرناک دارد یا نه و اگر عوارض بدی وجود دارد بهترین راه برای حذف یا کاهش آن چیست؟

برای پاسخ به سوال فوق ابتدا باید یادآور شد که جدای از انواع تجهیزات درمانی موجود در بازار به لحاظ عملکردی، از نظر منبع انتشار نور دو نوع دستگاه برای زردی نوزادان وجود دارد که نوع فلورسنت و ال ای دی نامیده میشوند.

لامپهای فلورسنت با توجه به ماهیتی که دارند مقداری اشعه فرابنفش تولید میکنند که این اشعه به شدت برای پوست انسان ضرر دارد چه برسد به پوست کودک چند روزه که بسیار ظریف و آسیب پذیر است.

عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد خانگی

دستگاه های رفع زردی که در گذشته استفاده میشدند از لامپ های فلورسنت استفاده میکردند. این لامپها با توجه به طول موجی که داشتند زردی را درمان میکردند ولی همانطور که ذکر شد اشعه مضر فرابنفش نیز تولید میکردند و در این مدل نور دستگاه فتوتراپی برای چشم بچه ضرر داشت ولی خانواده ها مجبور به استفاده از این نوع تجهیزات بودند چرا که درمان فرزندشان اهمیت بیشتری داشت.

بعدها در بعضی از این نوع دستگاهها از فیلترهای مخصوصی استفاده میشد که تا حدودی اشعه مضر را فیلتر میکرد و عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی را کاهش میداد ولی به همان نسبت از قدرت درمانی اش نیز کاسته میشد و چه بسا طفل گاها مجبور بود چند شبانه روز زیر دستگاه بخوابد.

لامپهای فلورسنت در حین کار گرما و حرارت نیز تولید میکنند و به شدت داغ میشوند به گونه ای که دست زدن به آن باعث سوختگی میشود و لذا هر گونه برخورد آن با پوست کودک که بعضی وقتها بر اثر شکستگی لامپها ایجاد میشود میتواند به شدت خطرناک باشد.

عوارض دستگاه فتوتراپی ال ای دی

بر خلاف لامپ های فلورسنت، این لامپها به هیچ عنوان اشعه فرابنفش تولید نمیکنند چرا که اساسا در تولید نور با نوع فلورسنت متفاوت هستند. این لامپ ها در واقع یک نوع دیود هستند که با عبور جریان برق از درونشان اشعه نورانی تولید میکنند بنابراین تابش نور آنها بر بدن نوزاد به هیچ عنوان عوارض ندارد. ضمنا بر خلاف نوع فلورسنت اصلا گرما هم تولید نمیکنند و لذا خطر سوختگی پوست کودک و عوارض دستگاه فتوتراپی ال ای دی صفر است.

عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد فتوتراپی

در مجموع به والدین عزیز پیشنهاد میگردد با اجاره دستگاه زردی ال ای دی سه بعدی (3D) بیماری فرزندشان را درمان نمایند چرا که هم قدرت درمانی بالایی دارند و هم هیچگونه عوارض خطرناک برای بچه ایجاد نمیکنند.

در این راستا شرکت نی نی سالم جهت جلب رضایت والدین عزیز با اجاره دستگاه زردی پیشرفته و مدرن خانگی در خدمت هموطنان عزیز میباشد. این دستگاهها مطابق با آخرین متد روز دنیا طراحی و تولید شده و ضمن درمان زردی در حداقل زمان ممکن، اصلا عوارض بد بر چشم نوزاد نیز ندارند. همچنین این مرکز با توجه به خواست مکرر هموطنان عزیز اقدام به تولید و فروش انواع دستگاه زردی با آخرین تکنولوژی روز دنیا نموده است و در دسترس مردم عزیز قرار دارد.

 

مرکز درمان نوزادان نی نی سالم

علت زردی نوزاد و دلایل بروز آن در نوزادان

علت زردی نوزاد و تشخیص آن

لازم است که والدین به دنبال علت زردی نوزاد خود بوده ضمن اینکه با نشانه های آن آشنا باشند تا بتوانند نسبت به رفع آن اقدام کنند. روشن است که هر چه سریعتر والدین بیماری فوق الذکر را تشخیص دهند میتوانند از عواقب خطرناک آن جلوگیری میکند. به طور کلی مهمترین علت های ایجاد زردی عبارتند از:

علت زردی نوزاد و علائم و نشانه های آن در نوزادان

نوزادان نارس و یا نوزادانی که زودتر از موقع به دنیا میآیند چون هنوز کبدشان تکامل نیافته است احتمال بیماری زردی به مراتب بیشتر است. در زایمانهای طبیعی چون نوزاد وقتی به دنیا میآید که به طور کامل رسیده است لذا علت ایجاد زردی کمتر خواهد بود.

علت زردی نوزاد چیست؟

والدین و به خصوص خانمهای باردار و یا مادرانی که به تازگی زایمان کردند ضرورت دارد علت زردی نوزاد را به خوبی بشناسند تا بتوانند چنانچه فرزندشان با یرقان متولد شود را به طور صحیح رفع نمایند. این نشانه ها بسیار مهم هستند و باید جدی گرفته شوند. هر گونه سهل انگاری عواقب خطرناکی خواهد داشت.

بسته به علت و شدت بیماری علائم زردی نوزادان نیز متفاوت است. خوشبختانه عمدتا این علائم از طریق ظاهر مشخص است و با کمی دقت میتوان فهمید. برای مثال اگر میزان یرقان خیلی خفیف باشد (عدد بیلی روبین کم باشد مثلا حدود 8 باشد) فقط سفیدی چشم زرد شده و با شدت آن سایر بخش های بدن نیز زرد میشود. به طور کلی مهمترین این علت های زردی نوزاد عبارتند از: تب، زردی پوست، دانه های ایجاد شده روی پوست، اسهال و استفراغ، مشکلات تنفسی، سردرد و گریه‌ زیاد.

در هر صورت ضرورت درد والدین عزیز با دیدن هر گونه علائم و نشانه از زردی نوزاد خود سریعا به پزشک مراجعه کرده و با اجاره دستگاه فتوتراپی خانگی و انتقال آن به منزل، فرزند خود را در کوتاهترین زمان ممکن درمان نمایند.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

عرق کاسنی برای زردی نوزاد

عرق کاسنی برای زردی نوزاد

یکی از روشهای طب سنتی برای درمان زردی نوزادان استفاده از عرق کاسنی برای جلوگیری از زردی نوزاد در کنار اجاره دستگاه فتوتراپی در منزل است که از سالیان دور در خانواده های ایرانی مرسوم بوده است. عرق کاسنی را مادر میتواند بخورد و به نوزاد خود از شیرش بدهد و یا اینکه نوزاد با عرق کاسنی که ولرم باشد شستشو داده شود.

کاسنی گیاهی از دسته گل مینا است و بر سه نوع بری، زرد ( ترخشقون ) و معمولی تقسیم میشود و پراکندگی وسیعی در شهرهای مختلف کشورمان از جمله خراسان، آذربایجان و استان فارس دارد. این گیاه در آب و هوای خنک رشد میکند و گرما آن را از بین میبرد.

عرق کاسنی برای جلوگیری از زردی نوزاد

شستشو دهنده و پاکسازی کننده کلیه و کبد و مجاری ادرار، کاهش دهنده تب و حرارت بدن، افزایش دهنده و تقویت کننده نیروی جنسی در مردان، تنظیم کننده فشار خون، کاهش دهنده قند خون و در نتیجه بسیار مفید برای بیماران دیابتی، نرم کننده سینه، ادرار آور و مناسب برای افرادی که کلیه های سنگ ساز دارند، درمان کننده یبوست، مناسب برای کاهش وزن، کم کننده استرس و اضطراب، کاهنده درد زایمان و بسیاری خواص دیگر.

عرق کاسنی برای زردی نوزاد

یکی از مهمترین موارد مصرفی این گیاه در طب سنتی درمان آرتروز است و استفاده از آن باعث کاهش دردهای مفصلی و استخوانی میشود. از مهمترین موارد استفاده از کاسنی نیز تهیه عرق آن برای جلوگیری از یرقان در دوران در بارداری است.

عرق کاسنی را باید مادر صبح ناشتا و قبل از صبحانه به همراه آب میل نماید. در این صورت خواص این عرق برای مادری که به فرزند خود شیر میدهد وارد بدن کودک میشود. چنانچه بچه از شیر خشک تغذیه کند میتوان بدن کودک را با کاسنی که با آب ولرم ترکیب شده شستشو داد.

مضرات عرق کاسنی

اگر چه استفاده از کاسنی و عرق آن مزایای بیشماری دارد ولی استفاده بیش از حد آن نیز میتواند مضراتی داشته باشد. به عنوان مثال مصرف بیش از اندازه این ماده غذایی در دوران بارداری برای جلوگیری از زردی  توصیه نمیشود زیرا ممکن است موجب خونریزی و سقط جنین گردد. همچنین مصرف زیاد آن برای مادرانی که به فرزند خود شیر میدهند نیز میتواند برای بچه خطرساز باشد. ضمنا باعث تحریک اسید معده و ترش کردن نیز میشود.

از جمله مهمترین کاربردهای عرق کاسنی جهت درمان زردی نوزاد در منزل است اما قابل ذکر است این روش تنها وقتی استفاده میگردد که شدت بیماری خفیف باشد. چنانچه عدد بیلی روبین کودک بالا باشد و یا به عبارتی زردی وی شدید باشد لازم است والدین محترم با اجاره دستگاه زردی بیماری فرزندشان را با اطمینان کامل برطرف نمایند.

 

مرکز درمان زردی نوزادان نی نی سالم

آیا استفاده از شیر خشت برای زردی نوزاد مفید است

شیر خشت برای زردی نوزاد

یکی از داروهای گیاهی که از سالیان دور برای رفع و درمان زردی نوزاد در منزل توسط خانواده ها کنار اجاره دستگاه فتوتراپی مورد استفاده قرار میگرفت شیر خشت نام دارد که امروزه از این ماده غذایی به عنوان یک ملین و تب بر در طب سنتی استفاده میکنند. ضمنا امروزه در طب سنتی از شیر خشت و عرق کاسنی برای جلوگیری از زردی نوزاد نیز استفاده میکنند البته به  شرطی که میزان آن کم باشد.

حکیم ابوعلی سینا در کتاب قانون خود در مورد شیرخشت میگوید شبنمی است که در هرات بر درخت بید و کتیرا می نشیند، دارای مزاجی معتدل است، اسهال آور مشابه ترنجبین ولی از آن قوی تر است و خاصیت زداینده دارد.

از مهمترین خواص شیر خشت استفاده از آن برای رفع زردی بچه در خانه است. با توجه به اینکه تعداد بسیار زیادی از کودکان در بدو تولد زردی دارند میتوان از شیر خشت برای درمان آنها استفاده کرد مشروط بر اینکه شدت بیماری خیلی بالا نباشد چرا که در صورت شدت زیا بیماری، این ماده به تنهایی نمیتواند یرقان را درمان نماید و باید از سایر روشها از جمله استفاده از دستگاه فتوتراپی اقدام به درمان نمود. لازم به ذکر است که عوارض استفاده از این دستگاهها البته از نوع مرغوب آن و با لامپ های ال ای دی بسیار کم و ناچیز است.

شیر خشت برای زردی نوزاد

روش مصرف شیر خشت برای درمان زردی نوزاد

به طور کلی دادن هر نوع ماده غذایی به نوزاد تا قبل از شش ماهگی ممنوع است و کودک به جز شیر مادر یا شیر خشک نباید چیز دیگری مصرف کند. بهتر است خود مادری که به فرزندش شیر میدهد از شیرخشت استفاده کند تا خواص آن پس از ظاهر شدن در شیر مادر به نوزاد منتقل گردد. اما بسیاری از خانواده های سنتی از شیر خشت برای زردی نوزاد به طور مستقیم به کودکشان داده اند و اثرات سویی نیز ایجاد نگردید.

روش مصرف نیز به این صورت است که یک چهارم قاشق چایخوری شیرخشت را در آب ولرم مخلوط کرده و پس از صاف کردن روزی 2 الی 3 بار به کودک بخورانید. مصرف شربت شیر خشت و ترنجبین به عنوان یک ماده غذایی جهت کاهش زمان این بیماری بسیار توصیه میشود.

سایر خواص شیر خشت

خلط آور، مسهل کننده و رفع یبوست، از بین برنده تب، کاهش دهنده سرفه، بسیار مفید برای رشد کودک، تقویت کننده کبد و معده. توصیه میگردد که از مصرف بیش از اندازه این ماده خوراکی خودداری نموده و تحت نظر متخصص طب سنتی از آن استفاده کنید.

از دیگر گیاهان سنتی استفاده از ترنجبین است که اثرات بسیار قابل قبولی در درمان نوزادان دارد. ضمنا مصرف آب انار نیز برای کاهش بیماری مورد نظر بسیار مفید است.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

بهترین دما برای نوزاد و دمای مناسب محیط اتاق نوزادان

دمای اتاق برای زردی نوزاد

با توجه به اینکه نوزاد تازه متولد شده نمیتواند خودش بیان کند که سردشه یا گرمشه پس ضرورت دارد والدین بهترین دمای مناسب برای محیط و اتاق نوزاد را فراهم کنند تا فرزند دلبندشان در محیط دلپذیر رشد نماید.

بعضی از والدین دمای اتاق نوزاد را با طبع خود تنظیم میکنند مثلا اگر خودشان سرمایی هیتند اتاق کودکشان را خیلی گرم میکنند و برعکس اگر گرمایی باشند اطاق کودکشان را خیلی خنک نگه میدارند که البته هر دوی اینها میتواند به نوزاد آسیب برساند و سلامتی وی را در معرض خطر قرار دهد.

بنابر این لازم است والدین با دانستن دمای مناسب اتاق نوزاد و با استفاده از دماسنج های دیجیتالی دقیق محیط آرامی را برای کودک دلبند خود فراهم آورند.

دمای مناسب محیط اتاق نوزاد چقدر است؟

دمای محیط کاملا بستگی به میزان پوشش نوزاد دارد. برای مثال دمای 28 درجه سلسیوس برای نوزاد با پوشش و لباس کم و نازک مناسب است ولی همین دما برای نوزادی که با لباسهای مختلف و پتو پوشانده شده زیاد است. همچنین این دما در زمستان خوب است ولی در تابستان میتواند اندکی زیاد باشد.

چیزی که خیلی برای خانواده ها اهمیت دارد میزات تهویه اتاق نوزاد است. نوزاد را در اتاقی بخوابانید که هوا کاملا در آن جریان داشته باشد. همیشه سعی کنید تا محلی که نوزاد در آن خوابیده است مثل تخت را خلوت کنید تا گردش هوا به راحتی انجام پذیرد. بهتر است برای داشتن دمای متعادل به جای پوشاندن بیش از حد نوزاد، تهویه اتاق را تنظیم کنید.

دمای مناسب اتاق برای نوزادی که زردی دارد

تعداد قابل توجهی از نوزادان هنگام تولد زردی دارند و بسیاری از والدین این بیماری فرزند خود را با انتقال دستگاه در منزل خود درمان میکنند. همانطور که والدین عزیز و گرامی استحضار دارند هنگام استفاده از تجهیزات فتوتراپی، کودک باید کاملا لخت بوده و فقط با پوشک و چشم بند باشد. چنانچه میزان دمای اتاق خنک تر از حد توصیه شده باشد با توجه به اینکه کودک بدون لباس است  و جسم چند روزه اش بسیار لطیف و ظریف است امکان سرما خوردگی بچه وجود دارد.

دمای اتاق برای زردی نوزاد

از طرفی گرما خود عامل افزایش درجه زردی است و چنانچه دمای اتاق نوزاد بیشتر از مقدار توصیه شده باشد روند خوب شدن بچه کند شده و درمان زردی به تاخیر می افتد. از این رو واضح است که مناسب بودن دمای اتاق نوزاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دمای مناسب برای اتاق کودک هنگام استفاده از دستگاه طبق دماسنج دیجیتال باید حدود 28 درجه سانتی گراد باشد. دمای کمتر از این مقدار می تواند باعث سرماخوردگی بچه شده که مشکلات خود را به همراه دارد و دمای بیشتر از مقدار عنوان شده نیز باعث تشدید بیماری زردی شده و روند درمان را با مشکل مواجه می کند. پس لازم است جهت بهبود سریعتر و بهتر بچه دمای اتاق به حدود 28 تنظیم گردد.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

دعا برای رفع زردی نوزاد

دعا برای رفع زردی نوزاد

دعا برای رفع زردی نوزاد در کنار استفاده از دستگاه فتوتراپی باعث ایجاد حس آرامش در مادر و والدین میشود و نگرانیهای آنها را به مقدار قابل توجهی کاهش میدهد. دعا تنش و استرس را از خانواده ها و به خصوص مادر دور میکند و همین عامل اثر گذاری مستقیم روی کودک داشته و لذا باعث تسریع در رفع بیماری اش خواهد شد. گفتنی است در کنار دعا حتما جهت سرعت بخشیدن روند درمانی فرزند خود با پزشک متخصص مشورت نمایید تا در صورت نیاز با فتوتراپی بیماری بهبود یابد.

دعا برای درمان و رفع زردی نوزاد

اولین دعا برای بهبودی و رفع زردی نوزاد در کنار استفاده از قطره بیلی ناستر به این صورت است که آیه ۴۱ سوره سبا و آیات ۱۶ تا ۱۸ سوره یس را با طهارت کامل با گلاب و زعفران بر روی کاغذ سفید بیخط نوشته و بر بالای سر مریض آویزان کنید:

«قَالُوا سُبْحَانَکَ أَنْتَ وَلِیُّنَا مِنْ دُونِهِمْ ۖ. بَلْ کَانُوا یَعْبُدُونَ الْجِنَّۖ أَکْثَرُهُمْ بِهِمْ مُؤْمِنُونَ. قَالُوا رَبُّنَا یَعْلَمُ إِنَّا إِلَیْکُمْ لَمُرْسَلُونَ. وَ مَا عَلَیْنَا إِلَّا الْبَلَاغُ الْمُبِینُ. قَالُوا إِنَّا تَطَیَّرْنَا بِکُمْ ۖ.  لَئِن لَّمْ تَنتَهُوا لَنَرْجُمَنَّکُمْ وَ لَیَمَسَّنَّکُم مِّنَّا عَذَابٌ أَلِیمٌ»

معنی آیه فوق که یک دعا برای سلامتی و رفع زردی نوزاد است به شرح زیر میباشد:

آن‌ها می‌گویند منزّهی تنها تو ولی مایی نه آنها. آن‌ها ما را پرستش نمی‌کردند بلکه جن را پرستش می‌نمودند و اکثرشان به آنها ایمان داشتند. رسولان باز گفتند خدای ما می‌داند که محققا ما فرستاده او به سوی شما هستیم و بر عهده ما چیزی جز ابلاغ آشکار نیست! آنان گفتند ما شما را به فال بد گرفته‌ایم و اگر از این سخنان دست برندارید شما را سنگسار خواهیم کرد و شکنجه دردناکی از ما به شما خواهد رسید.

دعا برای رفع زردی نوزاد

دومین دعا برای رفع و درمان زردی نوزاد خواندن هفت مرتبه سوره حمد شفای زردی نوزاد است. خواندن سوره حمد علاوه بر اینکه بسیاری از امراض را رفع میکند سوره ای برای زردی نوزاد نیز میباشد. گفتنی است حتی گوش دادن به تلاوت قرآن و به خصوص سوره حمد تاثیر بسیار مثبتی بر انسان دارد.

دعا برای رفع و کاهش زردی نوزاد

یکی از انواع دعا برای رفع زردی نوزاد خواندن سوره های فلق، منافقون، لقمان، محمد و قصص میباشد که بسیار اثر گذار است. والدین عزیز توجه فرمایند که دعا به تنهایی کافی نیست و بیشتر جهت آرامش والدین بسیار مهم است لذا اگر کودک دلبندتان زردی دارد ضمن دعا به درگاه خداوند حتما به پزشک مراجعه کنید و با استفاده از دستگاه فتوتراپی اقدامات درمانی لازم را انجام دهید.

ضمنا روایت شده هرگاه طفل بیمار شد، مادرش بالای بام برود و مقنعه را از سرش بردارد طوری که موهایش معلوم شود، سپس سجده کرده و بگوید: اللّٰهُمَّ رَبِّ أَنْتَ أَعْطَيْتَنِيهِ، وَأَنْتَ وَهَبْتَهُ لِي، اللّٰهُمَّ فَاجْعَلْ هِبَتَكَ الْيَوْمَ جَدِيدَةً إِنَّكَ قادِرٌ مُقْتَدِرٌ.

خدایا، پروردگارا تو او را به من عطا کردی و بخشیدی، خدایا بخششت را امروز تازه کن، به درستی که تو توانا و نیرومندی. سر برندارد تا بیماری فرزند او رفع گردد.

دکر امام صادق

امام صادق (ع) فرمود جهت دعا برای کاهش و رفع زردی در نوزاد دست خود را بر سر مریض بگذار و این دعا را بخوان:

بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ مِنَ اللَّهِ وَ إِلَى اللَّهِ وَ مَا شَاءَ اللَّهُ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ إِبْرَاهِیمُ خَلِیلُ اللَّهِ مُوسَى نَجِیُّ اللَّهِ عِیسَى رُوحُ اللَّهِ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ. مِنَ الْأَرْوَاحِ وَ الْأَوْجَاعِ بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ عَزَائِمُ مِنَ اللَّهِ لِفُلَانِ بْنِ فُلَانَةَ (نام شخص و مادر او را می‌برد)  لَا یَقْرَبُهُ إِلَّا کُلُّ مُسْلِمٍ وَ أُعِیذُهُ بِکَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّاتِ کُلِّهَا الَّتِی سَأَلَ بِهَا آدَمُ فَتابَ عَلَیْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِیمُ إِلَّا انْزَجَرْتِ أَیَّتُهَا الْأَرْوَاحُ وَ الْأَوْجَاعُ بِإِذْنِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ أَلا لَهُ الْخَلْقُ وَ الْأَمْرُ تَبارَکَ اللَّهُ رَبُّ الْعالَمِینَ.

ترجمه

پناه به نام خدا و به خدا و از خدا و به سوی خدا و آنچه خدا بخواهد و این که هیچ نیرو و حرکتی نیست مگر به اذن خدا و این که ابراهیم دوست خدا و موسی نجات یافته خدا و عیسی روح خدا و محمد فرستاده خدا که درود خدا بر او و آل او و بر همه انبیاء از باد‌ها و دردها. به نام خدا، به یاد خدا، و با استمداد از تقدیرات خدا، برای فلانی پسر فلانی، اقرار به اعتقادات ندارد مگر مسلمان، پناه می‏ برم به خدا با کلمات. نامه‏ ای که حضرت آدم (ع) خدا را با آن‌ها خواند تا توبه او پذیرفته شد، همانا او توبه‏ پذیر مهربانی است. ای دردها، با اجازه خداوند و کلمات مقدس شما را فراری می‏ دهم که خدایی جز او نیست. همانا هر کار و آفرینشی برای اوست، آفرین بر خدا پروردگار عالمین.

آنچه والدین باید انجام دهند

گفتنی است که خوراندن ترنجبین و شیر خشت در کنار دعا میتواند اثرات خوبی برای درمان زردی نوزاد داشته باشد. همچنین خواندن دعای زردی در مفاتیح نیز توصیه میگردد. در پایان یادآور میگردد دعا برای کاهش و رفع زردی بچه صرفا برای ایجاد آرامش روحی و روانی در مادر مفید است و چنانچه یرقان فرزندتان شدید باشد به تنهایی نمیواند عامل بهبودی کودک و رفع بیماریش گردد چه بسا ممکن است بیماری افزایش یافته و خطرناک شود.

دعا در کنار استفاده از دستگاه زردی نوزاد میتواند ضمن ایجاد آرامش قلب برای مادر و اطرافیان باعث بهبود و رفع هر چه سریعتر بیماری گردد. موکدا توصیه میگردد چنانچه کودک والدین عزیز و گرامی دچار بیماری یرقان باشد باید در اسرع وقت نسبت به اجاره دستگاه فتوتراپی از مراکز معتبر اقدام نموده و بیماری فرزند خود را با رفع و درمان نمایند.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

مدت زمان شیردهی و شروع تغذیه کمکی به نوزاد دختر و پسر

مدت زمان شیردهی به نوزاد فارغ از اینکه دختر باشد یا پسر به سن، وزن و شرایط جسمی کودک و همچنین شدت جریان شیر مادر بستگی دارد. این مدت زمان میتواند از 5 تا 50 دقیقه برای نوزادان مختلف متفاوت باشد اما یک نوزاد به طور معمول تمایل دارد 10 تا 20 دقیقه از پستان مادر تغذیه نماید.

عوامل موثر بر مدت زمان شیردهی نوزادان پسر و دختر

 • سن نوزاد: روشن است که هر چقدر کودک بزرگتر باشد میتواند شیر بیشتری طلب نماید
 • میزان شیر مادر: هر چقدر شیر مادر بیشتر باشد و با مکیدن نوزاد راحت تر در اختیارش قرار گیرد زودتر سیر شده و در نتیجه مدت زمان شیردهی به همان نسبت کاهش میابد
 • سالم بودن بچه: قطعا کودکی که سالم بوده و توانایی جسمی خوبی داشته باشد قدرت مکیدن بالاتری داشته و با کیفیت بالاتری شیر خورده و زودتر سیر میشود

مادران عزیز باید توجه داشته باشند برای اینکه مدت زمان شیردهی به نوزاد به حد ایده آل خود برسد لازم است که نوزادان تازه متولد شده هر دو تا سه ساعت یکبار و در هر بار نیز حدودا نیم ساعت به فرزند خود شیر بدهند. بهتر است مادران این زمان را به دو قسمت تقسیم کرده و از هر دو سینه خود این عمل را انجام دهند. به عنوان مثال یکربع از سینه راست و یکربع نیز از سینه چپ کودک خود را تغذیه نمایند تا هم متحمل درد کمتری شوند و هم به سینه های خود فرصت شیرسازی بدهند.

مدت زمان شیردهی و شروع تغذیه کمکی به نوزاد دختر و پسر

از کجا بفهمم نوزادم سیر شده

 • سینه ها بعد از هر بار تغذیه بچه کاملا خالی و سبک میشود
 • بعد از خوردن شیر نوزاد کاملا سرحال و شاداب به نظر میرسد
 • وزن گیری نوزاد مطابق با جداول استاندارد است
 • تعدا پوشک هایی که کودک خیس میکند نمایانگر میزان تغذیه وی است. به عنوان مثال برای یک نوزاد 5 روزه باید بین 6 تا 8 پوشک در روز تعویض گردد

تا کی باید به نوزاد شیر داد

مدت زمان شیردهی به نوزاد حداقل باید تا یک سالگی ادامه یابد. سعی نکنید تا قبل از یکسالگی شیر گاو یا شیر خشک را جایگزین شیر مادر نمایید چرا که مواد مغذی آن به اندازه ای نیست که بتواند نیازهای یک کودک را بر آورده کند. چون کودکان کمتر در نور خورشید قرار دارند با مشورت با پزشک بهتر است هنگام شیر دادن ویتامین D نیز بدهید.

یکی از فواید مهم شیر دادن به نوزاد رفع بیماری زردی است که البته عمده نوزادان هنگام تولد با این بیماری دست و پنجه نرم میکنند که لازم است مادران به این نکته نیز توجه ویژه داشته باشند.

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

چشم بند فتوتراپی نوزاد

چشم بند فتوتراپی نوزاد

چشم بند فتوتراپی نوزاد وسیله ای است که در هنگام اجاره دستگاه زردی جهت درمان یرقان کودک روی چشمان وی قرار میگیرد و مانع عبور نور و تاثیر آن بر چشم میشود. لازم به ذکر است که اینکار با توجه به شدت نور دستگاه فتوتراپی برای حفاظت از چشم نوزاد هنگام درمان انجام میشود.

چشم بند نوزاد انواع مختلفی دارد که عمده آنها از یک کش دولایه از الیاف پنبه ای به وجود آمده است. به طور کلی شدت تابش دستگاه زردی به حدی است که میتواند برای قرنیه خطر آفرین باشد. ضمنا اشعه ساطع شده از دستگاه فتوتراپی برای اندام تناسلی نیز مضر است به همین دلیل پوشاندن چشم و اندام تناسلی کودک حتما باید انجام شود.

فوتوتراپی و اثر آن بر نوزاد

همانطور که گفته شد وجود چشم بند فتوتراپی نوزاد هنگام درمان یرقان با دستگاه های فتوتراپی متعارف و معمول که در کشور موجود است ضروریست. چون لامپ های فلورسنت موجود در این تجهیزات اشعه یو وی منتشر میکنند و به هیچ عنوان این اشعه نباید به بدن و به خصوص به صورت و چشم نوزاد برخور نماید زیرا تاثیر نور دستگاه فتوتراپی بر چشم نوزاد میتواند جبران ناپذیر باشد.

چشم بند فتوتراپی نوزاد

استفاده از لامپ مهتابی در درمان زردی نوزاد نیز از روشهای قدیمی است که به دلیل خطراتی که برای نوزاد در پی دارد منسوخ شده است. ایجاد گرما و حرارت، شکستن لامپ و ریختن خورده شیشه های داغ لامپ روی بدن لخت نوزاد مهمترین خطرات لامپ های مهتابی است. طول مدت درمان نیز افزایش پیدا می کند و استفاده از آن جز اتلاف زمان تاثیر دیگری ندارد.

ولی امروزه در تجهیزات جدید و پیشرفته فتوتراپی که با تکنولوژی برتر روز دنیا طراحی و تولید گشته اند و روانه بازار شده اند نیازی به چشم بند نوزاد ندارند.

این نوع دستگاه زردی نوزاد دارای لامپهای ال ای دی هستند و طراحی آنها به گونه ای است که تابش نور به طور مستقیم به صورت و چشم بچه برخورد نمیکند و فقط انعکاس نور به صورت کودک میرسد و در نتیجه هیچگونه آسیبی به چشم  بدون استفاده از چشم بند فتوتراپی نوزاد وارد نمیشود. ضمنا عوارض خطرناکی در این مدلها وجود ندارد بنابراین خیال والدین از این بابت راحت میباشد.

دستگاه فتوتراپی سه بعدی بدون چشم بند نی نی سالم

شرکت نی نی سالم با توجه به نیاز خانواده ها والدین و نوزادانشان و همگام با تکنولوژیهای مدرن روز دنیا، به دستگاه زردی مدرن و پیشرفته ای تجهیز شده است که لامپ های آن از نوع ال ای دی عدسی دار  با قدرت درمانی بالاست.

چشم بند فتوتراپی نوزاد

این دستگاه ها که در حقیقت الهام گرفته از یک دستگاه درمان زردی نوزاد پیشرفته آلمانی است توسط تیم مهندسی این مرکز مهندسی معکوس شده و به دست توانمند مهندسین کشورمان با بالاترین کیفیت و راندمان تولید گشته و روانه بازار شده است. این دستگاه سه بعدی است یعنی تابش اشعه در آن از سه جهت (از بالا و از دو طرف) بر بدن بچه میتابد و کل سطح بدن وی را در بر میگیرد.

مهمترین مزیت این دستگاه زردی عدم نیاز به چشم بند نوزاد فتوتراپی است. یعنی برای درمان زردی با این وسیله دیگر لازم نیست که از چشمبند استفاده شود زیرا نحوه طراحی و ساخت آن به گونه ای است که سر بچه هنگام درمان بیرون از دستگاه قرار میگیرد و نور به طور مستقیم به چشم کودک برخور نمیکند لذا بچه در کمال آرامش درمان خواهد شد.

البته چنانچه والدین تمایل به استفاده از چشمبند داشته باشند میتوانند از آن استفاده کنند و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. گفتنی است جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی وارده به اندام تناسلی کودک، استفاده از پوشک ضروری است.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

جلوگیری از زردی نوزاد در بارداری

جلوگیری از زردی نوزاد در بارداری

زردی نوزاد یک بیماری شایع و فراوانی است که در بسیاری از کودکان هنگام تولد وجود دارد و همین مسئله دلیل ایجاد اضطراب و نگرانی در خانواده ها میشود لذا توصیه میگردد مادران عزیز در زمان بارداری خود با رعایت یکسری از دستورالعملهای تغذیه ای باعث جلوگیری از بیماری مذکور گردند.

یکی از علل کاهش زردی نوزادان نداشتن زایمان زودرس است چرا که وقتی نوزاد زودتر از موقع به دنیا بیاید بعضی از قسمتهای بدنش هنوز به تکامل نرسیده که از جمله آن میتوان به عدم تکامل کبد نام برد. کبد مهمترین قسمت بدن یک کودک جهت تصفیه خون و خرد کردن مولکولهای بیلی روبین که عامل اصلی یرقان است میباشد.

ضرورت دارد مادران باردار تحت نظر پزشک قرار گیرند و طبق نظر وی از انجام کارهایی که باعث زایمان زودرس میشود خودداری نمایند. انجام حجامت زمان حاملگی نیز تا حدودی میتواند باعث تصفیه خون مادر شده و احتمال بیماری بچه را پس از زایمان کاهش دهد.

تغذیه مناسب دوران بارداری جهت جلوگیری از زردی نوزاد

جلوگیری از زردی نوزاد در بارداری

تغذیه دوران حاملگی اهمیت بسیار زیادی دارد. رشد و نمو مناسب جنین، عدم تولد بچه زودرس و نیز جلوگیری از مشکلاتی که برای مادر حین بارداری و پس از زایمان به وجود می‌آید با یک رژیم غذایی مناسب و خوب انجام می‌شود. توصیه میگردد مادر از خوردن غذاهای پرچرب، فست فودها و غذاهای گرم و پر ادویه خودداری نمایید و به‌ جای آن از شیر، خرما، عرق کاسنی استفاده نمایید.

دوران بارداری مرحله بسیار مهمی از زندگی خانم هاست. مادر باید نسبت به تغذیه خود دقت و حساسیت ویژه ای داشته باشد تا با عملکرد خود باعث جلوگیری از زردی نوزاد شود. برای مثال مصرف کافئین و نوشیدن بیش از اندازه قهوه می‌تواند برای جنین وی مضر باشد. همچنین مصرف مشروبات الکلی، سیگار و مواد مخدر میتواند منجر به تولد بچه نارس و رشد ناکافی اش شده و او را در معرض انواع بیماریهای مختلف از جمله یرقان قرار می‌دهد.

مصرف ميوه‌ های مختلف دوران بارداری و شيردهی سبب ایجاد زردی در نوزاد نمیشود اما بهتر است مادرانی که به فرزند خود در خانه شیر میدهند جهت جلوگیری از شدت آن میوه هایی مثل مرکبات، کیوی، توت فرنگی، آناناس، انگور، گیلاس و آلو را مصرف نکنند.

چنانچه با رعایت موارد ذکر شده باز هم کودکی با بیماری زردی متولد گردید جای نگرانی نیست. در این حالت ضرورت دارد والدین در همان روزهای اولیه پس از تولد با مراجعه به پزشک نسبت به درمان فرزند خود در اسرع وقت اقدام نمایند.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه فتوتراپی نی نی سالم

تیروئید نوزاد و ارتباط آن با زردی نوزادان

تیروئید نوزاد و ارتباط آن با زردی نوزادان

تیروئید يك غده كوچک است كه در در تمام افراد و همینطور در نوزادان تازه متولد شده وجود دارد که هورمون توليد و به داخل خون نوزاد ترشح ‌میکند. این هورمون‌ها از طريق خون در تمام بدن حرک میکند و عملکرد بدن را تنظیم مینماید. در بعضی افراد گره تیروئید وجود دارد.

گره تيروئيد یک نوع برجستگی است كه از خود تيروئيد به وجود می آید و داخل يا روی آن رشد میکند. و معمولاً ارتباطي با پركاری يا كم‌كاری تيروئيد ندارد.

انواع بیماری تیروئید نوزاد

1- تیروئید کم کار

شایعترین نوع آن است و سيستم ايمنی فرد غده تيروئيد را به اشتباه به جای بيگانه مورد حمله قرار می‌دهد و به آن آسيب می‌رساند طوری كه ظرفيت توليد هورمون كاهش میابد.

مهمترین علائم آن کم شدن اشتها، عدم تحمل سرما، خشكی پوست، موهای شكننده، ضعف و خستگی، صدای خشن، یبوست، گرفتگی عضلات، كم شدن حافظه، احساس خواب آلودگی در روز، عدم تمركز، بی‌حس شدن دست‌ها و پاها، افزايش وزن، پف‌ کردن چشم‌ها، خونريزی ماهيانه شديد و نامنظم، ترشح شير از پستان‌ها، نازایی، گواتر و یرقان کودکان میباشد.

برای درمان کم کاری تیروئید از قرص‌ لووتيروكسين روزی یکبار و هر صبح استفاده میشود. لووتيروكسين روزانه يك بار مصرف مي‌شود كه ترجيحاً به هنگام صبح است. مصرف بیش از این مقدار توصیه نمیگردد زیرا در طولانی مدت باعث پوکی استخوان و بیماری قلبی میشود.

مصرف لووتيروكسين در دوران بارداری بی خطر است و خانم باردار مبتلا به این بیماری نبايد به هيچ وجه دارو را قطع كند. ضمنا ممكن است در دوران بارداری مقادير بيشتری از دارو مورد نياز باشد.

2- تیروئید پرکار

پرکاری غده تیروئید زمانی به وجود می آید که بیشتر از حد طبیعی خود هورمون ترشح ‌کند. بیماری گریوز، از شایع‌ترین علل پرکاری غده تیروئید نوزاد است. این بیماری از جمله مواردی است که سابقه بیماری قبلی در آن مهم است. از علائم آن میتوان به حساسیت به گرما، بیش فعالی و پر خوری اشاره نمود.

تیروئید در اطفال و نوزادان

تیروئید نوزاد همانند آنچه که در بزرگسالان وجود دارد بروز می کند. هر چند درمان این بیماریها در اطفال اندکی متفاوت از بزرگسالان می باشد اما اصول درمانشان یکی است. از مهمترین بیماریهای تیروئید نوزاد میتوان به کم کاری مادرزادی غده تیروئید، گواتر مادرزادی، تیروئیدیت هاشیموتو و بیماری گریوز اشاره کرد.

تیروئید نوزاد و ارتباط آن با زردی نوزادان

مهمترین علائم آن نیز تاخیر در تولد، اندام درشت، زردی نوزاد و تاخیر در تکامل سیستم اسکلتی، اشکال در تغذیه، کاهش دمای بدن، یبوست، اتساع شکم، فتق نافی، پوست خشک، زبان بزرگ و گریه خشن می باشد. گفتنی است چنانچه کودک در بدو تولد طبق تشخیص پزشک دارای بیماری زردی نوزادی باشد لازم است که از دستگاه زردی جهت درمان استفاده نماید.

تشخیص و درمان به موقع این بیماری از عقب ماندگی ذهنی نوزاد پیشگیری نموده و باعث رشد طبیعی می شود چون اکثر نوزادان مبتلا به کم کاری مادرزادی غده تیروئید علائم و نشانه های کم کاری این غده را هنگام تولد نشان نمی دهند. برای تشخیص بیماری مذکور ازغربالگری استفاده میشود که با گرفتن یک نمونه خون از پاشنه پای بچه 2 تا 5 روز بعد از تولد انجام می شود. ضمنا علائم فاویسم نوزادان نیز حتما باید بررسی گردد.

در صورت عدم‌ تشخیص بیماری در زمان تولد، فرد در آینده با اختلالات ذهنی در یادگیری و افت تحصیلی مواجه می‌شود. در موارد محدودی هم با انجام این غربالگری بیماری تشخیص داده نمی‌شود زیرا کودک تا زمانی که در رحم مادر است از هورمون تیروئید مادر استفاده می‌کند و ممکن است بعد از تولد هم همچنان هورمون مادر در بدن نوزاد وجود باشد که چند ماه بعد و عدم ترشح هورمون تیروئید نوزاد علائم کم‌ کاری نمایان میگردد.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

آیا خوردن ترنجبین توسط مادر برای زردی نوزاد مفید است؟

خوردن ترنجبین توسط مادر برای زردی نوزاد

خوردن ترنجبین توسط مادر به عنوان یک ماده غدایی گیاهی از قدیم الایام در بین خانواده ها مرسوم بوده و یک روش سنتی برای درمان زردی نوزاد در کنار اجاره دستگاه فتوتراپی است. امروزه نیز این ماده غذایی در طب سنتی مصارف فراوانی دارد. ترکیب ترنجبین و شیر خشت به عنوان معروفترین داروهای سنتی می باشند که امروز هم از منظر طب جدید و غربی و هم طب سنتی برای زردی نوزاد مورد تایید است.

توصیه میگردد خوردن ترنجبین برای درمان زردی نوزاد باید توسط مادر انجام شود که ترجیحا توسط مادر مصرف گردد و خاصیت درمانی آن با دادن شیر به بچه منتقل گردد. توصیه میشود حتی این ماده خوراکی مستقیما به بچه داده نشود اگر چه بسیاری از والدین این کار را انجام میدهند و اتفاق خاصی نیز رخ نداده است.

خوردن ترنجبین توسط مادر برای زردی نوزاد

ترنجبین دارای ترکیبات قندی بوده و بسیار شیرین میباشد. طبیعت آن گرم و در رطوبت معتدل بوده و برای کاهش عطش بسیار مفید میباشد. این ماده خوراکی مسهل ، خلط آور، مقوی جگر و معده و کاهش دهنده تب، از بین برنده سرفه و درد سینه و حلق می باشد. مسهل میباشد و خوردن آن برای همه افراد و سنین مانعی ندارد و همراه با ماءالشعیر بهترین مسهل شناخته می شود. همچنین مصرف ترنجبین با ماءالشعیر برای رفع تب و افراد گرم مزاج مفید میباشد.

روش خوردن ترنجبین برای درمان زردی نوزاد توسط مادر

خوردن ترکیب ترنجبین و شیرخشت می تواند انسان را تا حدی در برابر تشعشعات اتمی مصون میدارد. اما مهمترین کاربرد این ماده خوراکی برای بهبود زردی نوزاد است البته به شرط اینکه درجه آن خفیف بوده و میزان آن کم باشد. در این حالت مادری که به فرزند خود شیر میدهد میتواند از آن مصرف کند. روش خوردن آن نیز به این صورت میباشد که حدود 30 گرم از آن را در یک لیوان آب جوش حل کرده و سپس با استفاده از یک پارچه نخی آنرا صاف کنید و مادر آن را به صورت ناشتا میل نماید. سپس مادر بعد از یک ساعت به کودک خود شیر دهد.

میتوان ترنجبین را برای زردی مستقیما به خود نوزاد داد و استفاده از این روش بیشتر در مواقعی کاربرد دارد که کودک شیر مادر را نمیخورد و از شیر خشک تغذیه میکند. خوردن آن نیز به این صورت است که حدود یک قاشق مربا خوری از این ماده را در یک چهارم استکان آب جوش حل کرده و آن را صاف کرده و 3 تا 7 روز به کودک بدهید.

مصرف عرق کاسنی در کنار ترنجبین نیز به عنوان یکی از روشهای کاهش بیلی روبین نوزاد در طب سنتی مورد تاکید پزشکان طب سنتی میباشد.

مجددا تاکید میشود که انجام اینکار تحت نظر پزشک باشد چرا که اگر شدت بیماری زردی زیاد باشد حتما باید از دستگاه فتوتراپی خانگی استفاده نمود و ممکن است مصرف ترنجبین نتواند مقدار آن را کاهش دهد و باعث تبعات بعدی گردد.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

بیلی روبین نوزاد و ارتباط آن با ایجاد زردی نوزادان

بیلی روبین خون نوزاد

بیلی روبین ماده ایست که وجود بیش از آن در خون نوزاد عامل بیماری زردی است لذا شناخت دقیق مکانیسم آن باعث می شود تا روش های بهتری برای درمان نوزادانی که سطح بیلی روبین آنها بالاست اتخاذ گردد.

انواع بیلیروبین

به طور کلی دو نوع بیلی روبین وجود دارد که عبارتند از مستقیم و غیرمستقیم که میزان زیاد بیلی روبین غیر مستقیم خون میتواند باعث ورود آن به مغز و ایجاد آسیب های مغزی شود.

بیش از 70 درصد نوزادان تازه متولد شده که رسیده و سالم باشند به زردی مبتلا می شوند. این مقدار در نوزادان نارس به بیش از 80 درصد می رسد. بنابراین بسیار مهم است که عامل یا عوامل ایجاد کننده این بیماری شناخته شود و روشهای پیشگیرانه و درمان زردی نوزاد با توجه به شرایط و موقعیت مورد استفاده قرار گیرد.

مهمترین علت ایجاد زردی در نوزادان افزایش بیلی روبین خون نوزاد است که دلیل آن نیز افزایش تخریب گلوبولهای قرمز خون می باشد. هنگامی که کارکرد کبد طبیعی باشد افزایش سطح بیلیروبین ایجاد نشده و یا در حد خفیف روی می دهد.

چنانچه به هر دلیلی اختلال در کارکرد کبد وجود داشته باشد سطح بیلیروبین خون افزایش میابد چرا که وظیفه کبد شکستن و خرد کردن مولکولهای بیلیروبین خون و نهایتا دفع آن توسط ادرار است.

در دوران بارداری و پیش از تولد بچه، بیلی روبین تولید شده توسط کبد مادر تصفیه شده و دفع می گردد در نتیجه میزان آن در نوزاد طبیعی در هنگام تولد پایین است. بلافاصله پس از تولد، این کبد کودک است که باید مسئولیت جذب و دفع آن را به عهده بگیرد.

اما با توجه به اینکه بسیاری از جنبه های فیزیولوژیک کبدی در زمان تولد بچه کاملا تکامل نیافته در نتیجه بیلیروبین خون تصفیه نشده و در نهایت از طریق مسیر فرعی به روده وارد می شود در نتیجه بیشتر نوزادان بین روزهای دوم تا پنجم پس از تولد ممکن است دچار افزایش میزان بیلیروبین شوند.

ایجاد زردی و ارتباط آن بیلی روبین نوزاد

بیلی روبین خون نوزاد

برای اندازه گیری زردی آزمایش خون از نوزاد گرفته میشود. نتیجه آزمایش به صورت بیلی روبین دایرکت ( Direct )، این دایرکت ( In direct ) و توتال گزارش میشود. بیلیروبین توتال ترکیبی از دایرکت و این دایرکت میباشد.

در برگه جواب آزمایش معمولا نتیجه به صورت توتال و دایرکت درج میگردد. برای بزرگسالان اندازه نرمال بیلیروبین توتال 1.2 و برای کودکان 1 میلی گرم بر دسی لیتر میباشد. این میزان بیلی روبین نوزاد برای دایرکت حدود 0.1 تا 0.3 میلی گرم بر دسی لیتر است.

درمان بیماری زردی در نوزادان به وسیله دستگاه فتوتراپی انجام می شود مگر در مورادی که شدت آن خیلی زیاد بوده و دستگاه نتواند آن را کاهش دهد که الزاما باید خون بچه تحت نظر پزشک متخصص تعویض گردد.

هنگامی که بچه زیر دستگاه زردی نور درمانی قرار گرفت و نور منبع تابش دستگاه با طول موج مخصوص ( 420 الی 480 نانومتر ) به پوستش برخورد کرد در نتیجه آن مولکولهای بیلی‌ روبین موجود در خون نوزاد شکسته شده و از طریق ادرار و مدفوع از بدن نوزاد خارج گشته و باعث کاهش درجه زردی و یرقان در کودکان میشود.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

آب انار برای زردی نوزاد

آب انار برای درمان زردی نوزاد

استفاده از آب انار برای زردی نوزاد در طب سنتی توصیه شده و در صورت مصرف مناسب توسط مادر باردار در جلوگیری از بیماری پس از تولد موثر میباشد. انار یکی از میوه هایی است که علاوه بر کاهش یرقان جهت رفع اسهال نیز کاربرد فراوانی دارد. این خوراکی به عنوان یکی از میوه های مفید برای زردی نوزادان از منظر طب سنتی یک میوه سرد مزاج و خشک است و هرچه مزه آن ترش تر باشد بیماری را بهتر کاهش میدهد. ضمنا از آب میوه هایی نظیر هندوانه ، خیار ، کاهو و آلبالو نیز برای درمان زردی نوزاد تا وقتی که منجر به دل درد و نفخ نشود میتوان استفاده کرد.

روشن است که کودکی که تازه به دنیا آمده و در چند روز اول پس از تولد امکان خوردن هیچ ماده خوراکی را ندارد لذا توصیه میگردد مادرانی که به فرزند خود شیر میدهند آب انار میل کنند تا خواص درمانی آن از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل گردد. این روش برای کودکی که از شیرخشک تغذیه میکند کارآیی ندارد.

همچنین شیرخشت و ترنجبین نیز چنین خواصی دارند. به این نکته توجه کنید که مصرف این خوراکیها فقط از منظر طب سنتی توصیه میشوند و فقط وقتی استفاده میشوند که شدت بیماری خفیف باشد ضمن اینکه استفاده از آنها نیز تحت نظر پزشک باشد.

خواص آب انار برای درمان زردی نوزاد

آب انار موجب خون سازی و همچنین تصفیه خون میشود و برای مادران باردار بسیار مفید میباشد چون باعث افزایش حجم خون میشود. همچنین خاصیت ضد نهوع آن در بارداری بسیار مهم بوده و باید آن را در هنگام صبح یا قبل از صبحانه مصرف نمود. خوردن این میوه با هسته خاصیت ضد یبوست دارد و برای خانم های باردار بسیار مفید است. این نوشیدنی همچنین برای درمان فشار خون در بارداری نیز موثر میباشد و در نتیجه برای کاهش فشار خون نیز موثر میباشد.

آب انار برای درمان زردی نوزاد

یکی از خواص بسیار مهم آب انار اثر ضد افسردگی آن برای دوران پس از زایمان میباشد که عمده مادران به آن دچار میگردند. از دیگر مزایای این میوه میتوان به ذخایر زیاد پتاسیم در آن اشاره کرد که میتواند نقش کاهنده ورم بارداری را با خود به همراه داشته باشد.

استفاده از قطره بیلی ناستر که یک داروی گیاهی است و همچنین مصرف عرق کاسنی ، ترنجبین و شیر خشت میتواند در کنار استفاده از آب انار برای زردی نوزاد بسیار مفید باشد.

روش و میزان مصرف

والدین عزیز باید به این نکته توجه ویژه داشته باشند که از دادن مستقیم آب انار برای زردی نوزاد جدا خودداری نمایند چرا که بچه تازه متولد شده به هیچ عنوان نباید به جز شیر مادر و یا شیر خشک هیچ ماده غذایی دیگری را مصرف نمایند. چنانچه آب انار مستقیما به بچه داده شود میتواند باعث رقیق شدن بیش از اندازه خون بچه شده و خطرات زیادی از جمله خونریزی داخلی ایجاد نماید.

بهترین راه برای کاهش زردی نوزاد اجاره دستگاه فتوتراپی با مشاوره از مراکز درمانی است و هیچگونه خطری نیز ایجاد نمیکند بلکه در حداقل زمان ممکن و بدون هیچ گونه ایجاد عوارض باعث درمان نوزادان میشود.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

انواع دستگاه فتوتراپی زردی نوزاد

به طور کلی از دستگاه های فتوتراپی برای کاهش و رفع زردی نوزادان استفاده میشود ولی این تجهیزات انواع متفاوتی دارند که در نهایت هم قدرت درمانی متفاوتی دارند و هم قیمت های فروش و اجاره آنها نیز متفاوت است. والدین عزیز نیز میتوانند بسته به شرایط جسمی نوزاد و میزان زردی وی و همچنین نظر پزشک هر نوعی از دستگاه را که مورد نظرشان هست انتخاب نمایند.

انواع دستگاه فتوتراپی زردی نوزاد

الف) نوع بیمارستانی

این نوع از تجهیزات در بیمارستانها و مراکز درمانی قرار دارد. این نوع از دستگاه های فتوتراپی عمدتا پایه دار هستند و پایه آنها از نظر ارتفاع قابل تنظیم است چرا که منبع نور آنها باید از سطح زمین ارتفاع زیادی داشته باشد تا بتواند بالای سر نوزادی که در تخت خوابیده است به راحتی قرار گیرد. این دستگاه های زردی شامل انواع فلورسنت و ال ای دی میباشند که نوع دوم مدرن تر بوده و قدرت درمانی بالاتری دارند.

ب) نوع خانگی

این نوع از تجهیزات فتوتراپی جهت درمان زردی نوزادان در منزل است بنابراین به گونه ای طراحی شده اند که هم وزن کمی داشته باشد و هم ابعاد آن به اندازه ای باشد تا بتوان آن را به راحتی جابجا نمود. بسیاری از والدین ترجیح میدهند نوزاد خود را در منزل درمان نمایند و هیچ تمایلی به بستری کردن نوزاد خود در بیمارستان ندارند لذا ترجیح میدهند از انواع دستگاه فتوتراپی خانگی استفاده نمایند.

انواع دستگاه فتوتراپی زردی نوزاد

تجهیزات درمانی خانگی نیز همانند نوع بیمارستانی از دو مدل فلورسنت و ال ای دی ساخته شده اند که قطعا نوع LED پیشرفته تر و مدرن تر میباشند. عمدتا دارای پایه های تاشو بوده و به راحتی داخل کیف های مخصوص خود قرار میگیرند و توسط یک نفر به آسانی قابل حمل و جابجایی هستند. استفاده از تجهیزات خانگی دارای مزایای فراوانی است که عمدتا والدین را به استفاده از آنها سوق داده است.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

اندازه گیری زردی نوزاد با دستگاه بیلی چک

اندازه گیری زردی نوزاد

یکی از روشهای اندازه گیری زردی نوزاد استفاده از دستگاه بیلی چک یا بیلی روبین متر بدون نیاز به خونگیری و بدون درد و با دقت خوب در منزل میباشد. بیلی چک وسیله ای سبک و کوچک با کاربری بسیار آسان می باشد که توسط آن میتوان میزان بیلی روبین خون نوزاد را فقط از طریق تماس با سطح پوست اندازه گیری نمود.

اندازه گیری زردی نوزاد با دستگاه بیلی چک

برای استفاده از این دستگاه نیاز به نمونه گیری خون از کودک نمی باشد در نتیجه هیچگونه درد و ناراحتی و یا خطر عفونت ها بیمارستانی بچه را تهدید نمی کند.

برای استفاده کافی است دستگاه بیلی روبین متر را به پیشانی بچه بچسبانید، پس از چند ثانیه تامل، سطح بیلیروبین موجود در خون توسط نمایشگر موجود روی آن نمایش داده میشود. دقت اندازه گیری زردی نوزاد اگر چه به اندازه آزمایش با خون نیست اما چنانچه دستگاه بیلی چک از نوع مرغوب باشد قابل قبول است.

مزایای دستگاه بیلی چک جهت اندازه گیری زردی نوزاد

 • کاهش استرس و ناراحتی والدین به دلیل عدم نیاز به گرفتن خون در روز های اولیه تولد
 • امکان انجام آزمایش های روزانه برای کودکان دارای علائم زردی در منزل
 • استفاده راحت و آسان بدون ایجاد هیچگونه درد و ناراحتی برای کودک
 • اطلاع یافتن از درجه زردی نوزاد در عرض چند ثانیه

تشخیص زردی نوزاد با موبایل

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی اپلیکیشن تشخیص و تست زردی نوزاد بدون خونگیری قابل نصب در گوشی های هوشمند موبایل به نام Bilicam ( اندازه گیری زردی نوزاد با موبایل ) روانه بازار شده است. بیلی کم از دقت بالایی در تعیین میزان زردی نوزاد برخوردار است و به راحتی و توسط اشخاص غیر حرفه ای و غیر متخصص نیز امکان پذیر است لذا نیاز والدین به مراکز درمانی و بیمارستانی مرتفع میگردد.

اپلیکیشن جدید گوشی‌های هوشمند به راحتی قابل نصب بر روی انواع گوشی های تلفن همراه بوده و با آن می‌توان در چند ثانیه میزان یرقان نوزادی را مشخص نمود. متاسفانه این نرم افزار که البته با یک ویجت موبایلی همراه میباشد هنوز در کشور ما ارائه نشده است.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

از کجا بفهمم نوزادم زردی داره + نشانه ها و علائم زردی نوزاد

از کجا بفهمم نوزادم زردی داره

یکی از دغدغه های مادرانی که به تازگی زایمان کرده اند این است که علائم زردی نوزاد چیست و از کجا بفهمم نوزادم زردی داره و چگونه درمانش کنم؟ آیا با استفاده از دستگاه فتوتراپی خوب میشود؟ البته این نگرانی به جایی است چون درمان اگر به موقع باشد کار بسیار راحتی است و اگر به آن اهمیت داده نشود و تاخیر صورت گیرد میتواند خطرناک باشد.

به محض اینکه مادر بارداری زایمان کرد قطعا پزشک متخصص زنان و زایمان بر بالین وی حضور دارد. این پزشک با توجه به تجربیاتی که دارد در همان نگاه اول به کودک و رنگ پوستش بیماری زردی نوزاد چرا که این بیماری در ابتدا از چشم و صورت کودک و در صورتی که شدید باشد به تدریج کل بدن را فرا میگیرد.

از کجا بفهمم نوزادم زردی داره و چگونه آن را رفع نمایم

از کجا بفهمم نوزادم زردی داره + نشانه ها و علائم زردی نوزاد

ضمنا در بسیاری از بیمارستانها قبل از ترخیص مادر پزشک اطفال نیز بچه را به صورت بصری معاینه میکند و تمام هشدارهای لازم را به والدین میدهد. چنانچه بیماری خاصی وجود داشته باشد مادر متوجه شده و روند درمان انجام شود. میتوان روند درمان زردی نوزاد در منزل را با اجاره دستگاه فتوتراپی خانگی انجام داد.

از کجا با علائم بفهمم نوزادم زردی داره

در جواب این سوال که ” از کجا بفهمم که نوزادم زردی داره یا نه ” باید گفت این بیماری در بعضی از نوزادان در بدو تولد خود را نشان میدهد اما عمدتا این بیماری تا چهار روز پس از تولد بروز میکند و در بعضی از نوزادان دیگر نیز ممکن است بروز این بیماری تا چهل روز طول بکشد بنابراین خیلی اهمیت دارد که بچه ها در طول این مدت چهل روز تحت مراقبت باشد.

خوشبختانه علائم زردی نوزاد از روی ظاهر کودک نیز قابل تشخیص است پس ضرورت دارد مادر و والدین حداقل در طول این مدت به رنگ پوست فرزند خود و به خصوص به چشمانش توجه ویژه ای داشته باشند و به محض زرد بودن سفیدی چشم، به پزشک مراجعه نموده و یا با مراکز درمانی نوزادان تماس بگیرند.

از کجا بفهمم نوزادم زردی داره یا نه

یرقان نوزادان در صورت تشخیص به موقع خیلی راحت درمان میشود و مادران به هیچ عنوان نگران نباشند فقط توجه داشته باشند که در درمان بیماری تاخیر به وجود نیاید چراکه در این صورت ممکن است خطراتی برای کودک داشته باشد که غیر قابل جبران باشد.

استفاده از دستگاه بهترین راه برای درمان زردی نوزادان است چرا که هم درمانش قطعی است و هم بچه در کوتاهترین زمان ممکن بهبود میابد و هم اینکه عوارضی برای بچه ندارد. البته نور دستگاه فتوتراپی که لامپ فلورسنت دارد برای چشم مضر است که لازم است استفاده از آن مطابق دستورالعمل انجام گردد.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم