نور درمانی زردی نوزاد

نور درمانی زردی نوزاد در منزل یعنی استفاده از انواع دستگاه فتوتراپی خانگی. لطفا برای مشاوره و اجاره دستگاه با کارشناسان ما تماس بگیرید:

09125181527

چنانچه کودکی در بدو تولد و یا چند روز پس از آن یرقان داشته باشد و درجه آن نیز شدید باشد قطعا ضرورت دارد والدین کودک را نزد پزشک ببرند. به احتمال زیاد پزشک نیز فورا اقدامات ضروری را برای کودک آغاز میکند. یکی از این اقدامات نوردرمانی را با استفاده از تجهیزات فتوتراپی است.

در چنین حالتی والدین عزیز می توانند فرزند خود را به بیمارستان برده و او را در بیمارستان بستری کنند و یا می توانند با اجاره دستگاه از مراکز معتبر، فتوتراپی فرزند دلبند خود را تحت نظر پزشک متخصص اطفال در منزل انجام دهند. بدیهی است که این روش بیشتر مورد قبول و پذیرش خانواده های محترم میباشد.

همچنین در این مقاله میخوانید

نور درمانی زردی نوزاد با دستگاه

نوردرمانی نوزادان باعث از بین بردن ماده سمی بیلی روبین در خون میشود. بیلی روبین، امواج با طول 460 نانومتر را جذب می کند و تغییر شکل داده و از صفرا دفع میشود. این عمل باعث جلوگیری از صدمات وارده علی الخصوص ایجاد ضایعات مغزی می شود.

نور درمانی با دستگاههای فوتوتراپی به مدت مشخص باعث می شود مقدار بیلیروبین به مقدار زیادی کاهش یافته و زردی نوزاد رفع میگردد. رفع بیماری به عواملی چون انرژی اشعه لامپ دستگاه فتوتراپی و طول موج آن، فاصله بین کودک و منبع تابش اشعه و همچنین مدت زمانی که پوست در معرض آن قرار می گیرد بستگی دارد.

نور درمانی زردی نوزاد با فتوتراپی

پس از پایان یک روز نوردرمانی ، میزان بیلی روبین خون اندازه گیری میشود و زمانی که به زیر 8 برسد، فتوتراپی قطع می گردد. اندازه گیری بیلی روبین خون هم از طریق آزمایش خون در آزمایشگاه انجام میشود و هم از طریق دستگاه بیلی چک یا بیلی روبین متر بدون اینکه از بچه خون گرفته شود. ضمنا بهتر است دمای بدن کودک نیز تحت کنترل باشد.

روش استفاده

برای نور درمانی باید شرایط نگهداری نوزاد در دستگاه زردی یا همان فتوتراپی نوزادان رعایت گردد مثلا چشم باید به طور کامل پوشیده شود تا به پرده قرنیه و شبکیه آسیبی نرسد. البته طراحی تجهیزات مدرن به گونه ای است که نیاز به پوشاندن چشم نوزادان ندارند.

نوردرمانی ممکن است عوارضی مانند شلی مدفوع، بثورات روی شکم، گرمای زیاد، کم آبی بدن و همچنین برنزه شدن رنگ پوست کودک را به همراه داشته باشد. همه موارد ذکر شده بعد از اتمام فتوتراپی برطرف میشوند. قابل ذکر است استفاده از قطره بیلی ناستر همزمان با استفاده از دستگاه میتواند سرعت خوب شدن را در کودکان افزایش داده و در نتیجه مدت زمان بیماری کاهش یابد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button