نور درمانی با دستگاه برای زردی نوزاد

چنانچه کودکی در بدو تولد زردی داشته باشد و درجه زردی وی نیز شدید باشد قطعا پزشک متخصص اطفال نور درمانی زردی نوزاد را با اجاره دستگاه فتوتراپی توصیه می کند.

والدین عزیز می توانند فرزند خود را جهت درمان زردی به بیمارستان برده و ضمن بستری کردن در بیمارستان، او را در دستگاه زردی بیمارستانی قرار دهند و یا می توانند دستگاه درمان زردی را از مراکز معتبر درمان زردی اجاره کرده و فتوتراپی نوزاد را تحت نظر پزشک متخصص اطفال در منزل انجام دهند. بدیهی است که این روش بیشتر مورد قبول و پذیرش خانواده های محترم میباشد.

نور درمانی یا فتوتراپی نوزادان باعث از بین بردن ماده سمی بیلی روبین در خون می شود. بیلی روبین، نور آبی با طول موج 460 نانومتر را جذب می کند و تغییر شکل می دهد و از صفرا دفع می شود. این عمل باعث جلوگیری از صدمات وارده به نوزاد علی الخصوص پیدایش ضایعات مغزی می شود.

 

اثر دستگاه فتوتراپی بر زردی نوزادان

درمان زردی با دستگاه فتوتراپی به مدت مشخص باعث می شود مقدار بیلیروبین به مقدار زیادی کاهش یابد. اثر درمانی فتوتراپی، به عواملی چون انرژی نور لامپ دستگاه فتوتراپی و طول موج آن، فاصله بین نوزاد و منبع تابش نور و همچنین مدت زمانی که پوست نوزاد در معرض تابش نور قرار می گیرد بستگی دارد.

 

نور درمانی زردی نوزاد

 

بعد از یک روز استفاده از دستگاه فتوتراپی یا نوردرمانی ، میزان بیلی روبین خون اندازه گیری میشود و زمانی که به زیر 8 برسد، فتوتراپی قطع می گردد. اندازه گیری بیلی روبین خون هم از طریق آزمایش خون نوزاد در آزمایشگاه انجام میشود و هم از طریق دستگاه بیلی چک یا بیلی روبین متر بدون اینکه از بچه خون گرفته شود. ضمنا بهتر است درجه حرارت کودک در طول درمان اندازه گیری شود.

جهت درمان زردی نوزاد با نور درمانی یا همان فتوتراپی نوزادان ، چشم نوزاد باید به طور کامل پوشیده شود تا به پرده قرنیه و شبکیه نوزاد آسیبی نرسد. البته طراحی دستگاه های فتوتراپی مدرن به گونه ای است که نیاز به پوشاندن چشم بند فتوتراپی نوزادان ندارند.

نور درمانی ممکن است عوارضی مانند شلی مدفوع، بثورات روی شکم، گرمای زیاد، کم آبی بدن و همچنین برنزه شدن رنگ پوست کودک را به همراه داشته باشد. همه موارد ذکر شده بعد از اتمام فتوتراپی نوزاد  و درمان زردی برطرف میشوند.

قابل ذکر است استفاده از قطره زردی نوزاد ( بیلی ناستر ) همزمان با استفاده از دستگاه زردی میتواند سرعت درمان را در کودکان افزایش داده و در نتیجه مدت زمان بیماری کاهش یابد.

 

( مرکز درمانی نی نی سالم )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.