نور دستگاه فتوتراپی برای چشم نوزاد

قطعا برای درمان نوزادی که زردی دارد و شدت آن هم بالاست باید از دستگاه استفاده کرد اما این سوال مطرح است که آیا نور دستگاه فتوتراپی برای چشم کودک ضرر دارد؟ آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند؟ در این صورت باید چه کاری برای رفع خطرات آن انجام دهیم؟ برای جواب به این سوال باید ابتدا توضیح دهیم که جدا از انواع بیمارستانی و خانگی، دو نوع دستگاه درمان زردی نوزاد وجود دارد که عبارتند:

در دستگاه نوع فلورسنت، منبع تابش نور یک نوع لامپ شبیه مهتابی است. این لامپها ضمن اینکه موقع روشن بودن حرارت زیادی تولید میکنند اشعه یو وی ( فرابنفش ) نیز تولید میکنند. اشعه فرابنفش برای پوست و چشم مضر است و خطر آن برای چشم بیشتر است. لذا ضرورت دارد هنگام استفاده از این نوع تجهیزات حتما از چشم بند فتوتراپی استفاده گردد در غیر این صورت ممکن است به چشم کودک آسیب برسد. البته امروزه این تجهیزات به تدریج از چرخه درمانی در حال خروج هستند.

 

نور دستگاه فتوتراپی برای چشم نوزاد

 

در دستگاه فتوتراپی نوع دوم، منبع تابش نور لامپ ال ای دی است. این لامپها بر خلاف نوع فلورسنت اشعه فرابنفش تولید نمیکنند و ضرری برای پوست ندارند ولی برعکس شدت اشعه نور در این نوع بسیار بالاست و تابش مستقیم آن به چشم میتواند به آن آسیب برساند و لذا بستن چشم کودک هنگام فتوتراپی برای زردی نوزاد ضروریست. مدت زمان درمان زردی نوزادان در این مدل به مراتب کمتر از نوع فلورسنت است و کودک سریعتر بهبود میابد.

 

دستگاه زردی نوزاد بدون چشم بند

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و همچنین نحوه طراحی مدرن، دستگاه زردی ال ای دی بدون چشم بند وارد بازار شده اند که به چشم بدون اینکه چشم بند روی آن قرار گرفته باشد آسیبی نمیزنند. در این تجهیزات، بدن بدون لباس نوزاد که البته با پوشک است داخل دستگاه رفته ولی سر کودک بیرون از آن قرار میگیرد در نتیجه تابش نور به طور مستقیم به چشم بچه نمیتابد و چشمش در امان است.

نحوه طراحی این دستگاه ها طوری است که اگر چه سر نوزاد بیرون از آن است ولی حاشیه نور به صورتش برخورد میکند و زردی وی را در کمترین زمان ممکن درمان مینماید. شیر دادن به نوزاد در این مدل دستگاه فتوتراپی در حین عملیات درمان زردی بدون هیچگونه مشکلی انجام میشود و خللی در روند درمان کودک ایجاد نمینماید.

گفتنی است دستگاه زردی نوزاد مذکور در شرکت نی نی سالم جهت فروش و اجاره قابل ارائه به هموطنان عزیز میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.