تاثیر نور دستگاه زردی بر چشم نوزاد و عوارض فتوتراپی

تاثیر نور دستگاه زردی بر چشم نوزاد و عوارض فتوتراپی

قطعا برای درمان نوزادی که زردی دارد و شدت آن هم بالاست باید از تجهیزات درمانی استفاده کرد اما این سوال مطرح است که آیا نور دستگاه فتوتراپی برای چشم نوزاد تاثیر داشته و یا عوارض بدی دارد؟ آیا کنار رفتن چشم بند نوزاد در دستگاه زردی میتواند باعث آسیب دیدگی چشم کودک گردد؟ آیا دستگاه فتوتراپی پوست نوزاد را میسوزاند؟ در این صورت باید چه کاری برای رفع خطرات آن انجام دهیم؟ برای جواب به این سوال باید ابتدا توضیح دهیم که جدا از انواع بیمارستانی و خانگی، دو نوع دستگاه درمان زردی نوزاد وجود دارد که عبارتند:

  • فلورسنت FLUORESCENT
  • ال ای دی LED

در مدل فلورسنت، منبع تابش نور یک نوع لامپ شبیه مهتابی است. این لامپها ضمن اینکه موقع روشن بودن حرارت زیادی تولید میکنند اشعه یو وی (فرابنفش) نیز تولید میکنند. نور اشعه فرابنفش فتوتراپی بر پوست و چشم نوزاد تاثیر گذار بوده و برای آن مضر است لذا ضرورت دارد هنگام استفاده از این نوع تجهیزات حتما از چشمبند استفاده گردد تا تاثیر نور دستگاه زردی بر چشم نوزاد به حداقل برسد. کنار رفتن چشم بند نوزاد در دستگاه زردی در این حالت میتواند باعث ایجاد عوارض دستگاه فتوتراپی برای چشم شده و به بینایی کودک آسیب وارد کند. البته امروزه این تجهیزات به تدریج از چرخه درمانی در حال خروج هستند.

تاثیر نور دستگاه زردی بر چشم نوزاد و عوارض فتوتراپی

در دستگاههای فتوتراپی نوع دوم، منبع تابش نور لامپ ال ای دی است. این لامپها بر خلاف نوع فلورسنت اشعه فرابنفش تولید نمیکنند و هیچگونه تاثیر بد برای پوست ندارند ولی برعکس شدت اشعه نور در این نوع بسیار بالاست و تابش مستقیم آن به چشم میتواند بر آن تاثیر گذاشته و آسیب برساند و لذا بستن چشم کودک برای رفع زردی ضروریست. مدت زمان درمان در این مدل به مراتب کمتر از نوع فلورسنت میباشد و کودک سریعتر بهبود میابد.

تاثیر نور فتوتراپی بر چشم نوزاد هنگام استفاده از دستگاه زردی

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و همچنین نحوه طراحی مدرن، تجهیزات زردی ال ای دی بدون چشم بند وارد بازار شده اند که به چشم بدون اینکه چشم بند روی آن قرار گرفته باشد آسیبی نمیزنند. در این تجهیزات، بدن بدون لباس نوزاد ( البته با پوشک ) داخل دستگاه رفته ولی سر کودک بیرون از آن قرار میگیرد در نتیجه تابش نور به طور مستقیم به چشم بچه نمیتابد و تاثیر خطرناکی برای نوزاد ندارد و در نتیجه ضرورت استفاده از چشمبند در آن منتفی است.

نحوه طراحی این دستگاهها به گونه ایست که اگر چه سر کودک بیرون از آن قرار دارد ولی حاشیه نور به صورتش برخورد میکند و بیماری وی را در کمترین زمان ممکن درمان مینماید. شیر دادن به نوزاد در این مدل تجهیزات در حین عملیات درمان یرقان بدون هیچگونه مشکلی انجام میشود و خللی در روند درمان ایجاد نمینماید.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.