نور دستگاه فتوتراپی زردی برای چشم نوزاد

نور دستگاه فتوتراپی برای چشم نوزاد و روشهای جلوگیری از آسیب آن

دستگاه های زردی از طریق تابش نور بر بدن نوزاد باعث درمان زردی وی خواهند شد اما آیا نور دستگاه فتوتراپی برای چشم نوزاد ضرر دارد؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سوال را دریافت کنید.

همانطور که بارها عنوان گردید دستگاه های زردی فارغ از نوع خانگی یا بیمارستانی به دو بخش فلورسنت و ال ای دی ( LED ) تقسیم بندی میشوند. لامپهای فلورسنت به علت داشتن جیوه درون خود، هنگامی که روشن شوند جیوه تبدیل به گاز میشود. در این حالت امواج ماوراء بنفش ( یو وی UV ) تولید خواهد شد.

این امواج علی رغم اینکه برای چشم مضر است برای بدن نوزاد نیز تا حدودی آزار دهنده و آسیب رسان است. در صورت استفاده از دستگاه زردی فلورسنت حتما باید از چشم بند فتوتراپی نوزاد استفاده کرد تا نور منتشر شده به چشم نوزاد برخورد نکند. البته در بعضی از تجهیزات پیشرفته تر، فیلتری وجود دارد که امواج یو وی را فیلتر میکند اما باز هم ضرورت دارد که از چشمبند فتوتراپی استفاده گردد.

نور دستگاه های فتوتراپی نوزاد با لامپ ال ای دی

بر خلاف آنچه که لامپهای فلورسنت دارند لامپ های ال ای دی هیچگونه امواج مضر یو وی ندارند اما شدت نور  آنها به مراتب قویتر از فلورسنت است و تابش مستقیم نور برای چشم کودک میتواند آسیب جدی به آن وارد نماید.

تجهیزات فتوتراپی نوزاد ال ای دی نیز خود بر دو گونه اند. در بعضی از آنها که بچه به طور کامل زیر دستگاه قرار میگیرد و نور به طور مستقیم به چشم برخورد میکند نصب چشم بند الزامی است.

نور دستگاه فتوتراپی برای چشم نوزاد

فتوتراپی زردی بدون چشم بند نی نی سالم

اما در انواع مدرن تر، همانند دستگاه زردی سه بعدی شرکت نی نی سالم، بچه به طور کامل درون دستگاه قرار نمیگیرد بلکه سر بچه بیرون قرار دارد. در چنین حالتی فقط حاشیه نور به صورت کودک برخور میکند که باعث درمان زردی نوزاد شده ضمن اینکه هیچ آسیبی نیز به چشمان وی وارد نمیکند.

Summary
نور دستگاه فتوتراپی زردی برای چشم نوزاد
Article Name
نور دستگاه فتوتراپی زردی برای چشم نوزاد
Description
دستگاه های زردی از طریق تابش نور بر بدن نوزاد باعث درمان زردی نوزاد خواهند شد اما آیا نور دستگاه فتوتراپی زردی برای چشم نوزاد ضرر دارد؟
Author
Publisher Name
مرکز درمان زردی نوزادان نی نی سالم
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.