هفته اول بارداری در مادران

      دیدگاه‌ها برای هفته اول بارداری در مادران بسته هستند

هفته اول بارداری و آنچه که مادران باید بدانند و به آن با دقت عمل کنند

در هفته اول بارداری خانمها دچار تغیراتی در خود میشوند که با مطالعه مقاله زیر میتوانید به دلایل آنها و نحوه برخورد با این مسائل آشنا شوید.

1- ترشحات

تغییر ترشحات دهانه رحم یکی از نشانه‌های مهم زمان تخمک‌گذاری است. هرچه از روزهای قاعدگی فاصله بگیرید اندازه این ترشحات بیشتر می‌شود. این ترشحات نشان‌دهنده سطح هورمون استروژن در بدن است که افزایش آن، احتمال حاملگی را افزایش می‌دهد. ترشحات شفاف، لیز و چسبنده افزایش احتمال بارداری را در پی دارد. این ترشحات به اسپرم اجازه می‌دهند تا از مجرای رحم عبور کنند و به سمت رحم بروند. سپس به طرف لوله‌های رحمی حرکت می‌کنند تا با تخمک برخورد کند.

2-  افزایش دمای بدن

یکی از نشانه‌های مهم زمان تخمک گذاری افزایش دمای بدن است. زمان تخمک‌گذاری دمای بدن حدود نیم درجه بیشتر می‌شود. آزاد شدن تخمک باعث افزایش هورمون پروژسترون در بدن می‌شود. پس از تخمک‌گذاری، یک تا دو روز طول می‌کشد تا سطح هورمون پروژسترون به حدی برسد که دمای بدن را افزایش بدهد.

3-  درد در ناحیه شکمی

از نشانه‌های تخمک گذاری می‌توان به درد ملایم و تیر کشیدن‌های شدید و ناگهانی زیر شکم اشاره کرد. این حالت ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

کارهایی که یک مادر در هفته اول بارداری باید انجام بدهد:

حتما به پزشکتان مراجعه کنید تا از آمادگی بدنتان برای آمادگی بدنتان برای بارداری مطمئن شوید. تست‌های مختلف از جمله پاپ اسمیر، معاینه پستان، معاینه لگنی، معاینه شکم، تست‌های غربالگری و آزمایش خون را انجام دهید.

اگر بیماری خاصی از قبیل پولیپ، کیست، کم‌کاری و پر کاری تیروئید و فیبروئید داشتید، بهترین زمان برای درمان قبل از بارداری است. حتماً حواستان به داروهایی که مصرف می‌کنید باشد. داروها روی جنین تأثیر می‌گذارد.

اگر سیگاری هستید سیگار را کنار بگذارید. استرس را از خود دور کنید. با کنار گذاشتن آن می‌توانید باردار شدن خود را تضمین کنید. اگر اضافه وزن دارید یا وزنتان کم است آن را تنظیم نمایید. از گرمای زیاد دوری کنید زیرا گرمای زیاد روی کیفیت عملکرد اسپرم ها تأثیر می‌گذارد.

هشت ساعت در شبانه روز بخوابید. چنانچه داروی خاصی مصرف میکنید آن را کنار بگذارید. با توجه به اینکه هفته اول بارداری فشار مضاعفی به بدن شما وارد می‌کند حتما آمادگی لازم را با نرمش و ورزش های مختلف  کسب کنید. تمرکز حرکات ورزشی روی شکم و کمر برای بارداری بسیار مفید است.

نشانه های حاملگی

  • – نداشتن قاعدگی، حساسیت سینه، تکرر ادرار، خستگی، ایجاد تغییرات در میل به غذا، تغییرات در خلق و خوی

مراقبت های مهم برای یک زن باردار

یک زن باردار از هفته اول بارداری باید تحت نظر پزشک باشد تا زمانی که می خواهد فرزندش را به دنیا بیاورد در اینصورت برای تشخیص درست و گرفتن تصمیمهای درست تر به یکسری آزمایش و چکاپ نیاز است. آزمایشهای لازم از هفته ششم که قلب جنین مشخص می شود شروع می شود. در ادامه با ما همراه باشید و با همه آزمایشهایی که باید در طول 9 ماه بارداری انجام بدهید، آشنا شوید.

هفته اول بارداری

 

آزمایش های سه ماه اول حاملگی

1-آزمایش خون

شامل تشخیص گروه خونی، عامل Rh و غربالگری آنتی‌بادی، شمارش کامل سلول‌های خونی، ایمنی نسبت به سرخجه و…می شود.

2-تشخیص گروه خونی، عامل Rh و غربالگری آنتی‌بادی

برای تعیین گروه خونی که شامل یکی از گروه‌های O، B، A یا AB است و همچنین تشخیص اینکه آیا Rh خون شما منفی است یا مثبت. اگر خون شما  Rh منفی و کودک شما Rh مثبت باشد، آمپول پادتن Rh یا روگام را باید بزنید.

3-شمارش سلول‌های خونی:

اگر مقدار هموگلوبین خون کم باشد یکی از نشانه‌های کم‌خونی است. در این صورت باید بررسی شود که آیا این احتمال در اثر فقر آهن ایجاد شده است یا نه. اگر فقر آهن  داشته باشید، پزشک استفاده از مکمل‌های آهن و غذاهای غنی از آهن مثل گوشت بدون چربی برای شما تجویر می کند. زیاد بودن سلول‌های سفید خون نیز نشانۀ وجود عفونت در بدن است.

4- ایمنی بدن در مقابل سرخجه

این آزمایش مشخص می‌کند که آیا زن باردار ایمنی کافی نسبت به این عفونت را دارد یا نه.

5-آزمایش هپاتیت ب

اگر پس از آزمایش مشخص گردد که حامل هپاتیت B باشید، پزشک با تزریق گلوبولین ایمنی هپاتیت B و همچنین  اولین دورۀ واکسن هپاتیت B طی دوازده ساعت بعد تولد، از کودک محافظت می‌کند. دورۀ دوم واکسن در ماه اول یا دوم و مرحلۀ سوم در شش ماهگی به کودک داده می‌شوند.

6-بررسی بیماری‌های آمیزشی

برای بررسی عفونت‌هایی مثل سفلیس و ایدز انجام میشود. اگر فرد به سفلیس مبتلا باشد و آن را درمان نکند، هم مادر و هم کودک دچار مشکلات جدی می شوند. در صورت تشخیص ایدز در مادر باردار، پزشک می‌تواند تا حد زیادی شانس ابتلای کودک به این ویروس را کم کند.

7- آزمایش قند خون

جهت بررسی میزان قند خون گرفته میشود.

8- آزمایش ادرار

برای تشخیص عفونتهای احتمالی مجاری ادرار در هفته اول بارداری گرفته میشود. ضمنا پزشک برای بررسی وجود قند، پروتئین یا کتون در خون تجویز آزمایش ادرار کند. وجود سطح بالایی از قند در ادرار می‌تواند نشانۀ دیابت بارداری باشد، وجود پروتئین در ادرار اگر همراه با فشار خون بالا باشد یکی از علائم مسمومیت بارداری است.

9- آزمایش تیروئید

بهتر است زنان قبل از بارداری از نظر عملکرد غده تیروئید بررسی شوند. تکامل سیستم عصبی جنین توسط هورمون های بدن مادر انجام می شود، بنابراین مادر باردار باید از نظر غده تیروئید وضعیت مناسبی داشته باشد.

کم کاری تیروئید زمانی ایجاد می‌شود که غده تیروئید نتواند به اندازه نیاز بدن، هورمون تولید کند. علائم کم کاری تیروئید شامل: خستگی، خواب آلودگی، فراموشکاری، مشکلات یادگیری، ناخن و موی خشک و شکننده، پوست خشک و خارش دار، صورت پف آلود و ورم پلک ها، کاهش ضربان قلب، افزایش وزن، افسردگی، بزرگ شدن غده تیروئید یا گواتر، گرفته شدن صدا، ضعف و درد عضلانی، بی‌حس شدن دستها، حساسیت زیاد به سرما، یبوست و.. است.

کم کاری تیروئید در بارداری باعث بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید و اختلال در رشد مغز و دستگاه عصبی جنین می شود. البته مادران باردار نباید نگران باشند و با انجام آزمایش قصد بارداری و بالا بردن دوز دارو در دوران بارداری می توان از بروز این خطرات جلوگیری کرد.

10-غربالگری

در آزمایش‌های غربالگری پزشک وضعیت جنین را از نظر نقص‌های ژنتیکی در هفته اول بارداری بررسی می کند. این آزمایش‌ها برای جنین هیچ ضرری ندارد و شامل یک آزمایش خون و یک سونوگرافی ‌است.

11-تست تحمل گلوکز:

پزشک به شما شربت قند می دهد و سپس قند خون را در فواصل منظم اندازه می گیرد. این آزمایش نشان می دهد که بدن با چه سرعتی متابولیسم (سوخت و ساز) قند را انجام می دهد. هر مشکلی در این رویه می تواند نشانگر دیابت حاملگی باشد.

آزمایش های سه ماه دوم حاملگی

1- آمنیوسنتز:

این آزمایش عموماً در هفتۀ ۱۶ بارداری انجام می‌شود. آمنیوسنتز یک آزمایش تشخیصی تهاجمی است که در آن پزشک مقداری از مایع آمنیوتیک درون کیسۀ آب را خارج و برای بررسی اختلالات کروموزومی یا عفونت آزمایش می‌کند. این آزمایش می‌تواند مشکلاتی مانند سندرم داون یا تریزومی ۱۳ را با دقت بسیار بالایی تشخیص دهد. برخی از پزشکان، در زنانی که سن آنها ۳۵ سال یا بیشتر است نیز این آزمایش را برای تشخیص وجود نقص‌های مادرزادی در جنین توصیه می‌کنند.

2- سطح آلفافتوپروتئین:

این آزمایش بین هفتۀ ۱۵ تا ۱۷ انجام می‌شود و جهت بررسی احتمال وجود نقص‌های لولۀ عصبی جنین میباشد.

3- آزمایش دیابت:

این آزمایش بین هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ خانوم باردار با یک آزمایش خون انجام میشود. در این آزمایش، سطح گلوکز یا همان قند خون، یک ساعت پس از نوشیدن میزان مشخصی گلوکز خوراکی اندازه‌گیری می‌شود. اگر نتیجه، بالا بودن قند خون را نشان دهد، آزمایش تحمل گلوکز نیز انجام می شود که در این آزمایش، بعد از اندازه‌گیری قند خون ناشتا، مقدار مشخصی گلوکز خوراکی خورده می‌شود و طی دو تا سه ساعت، قند خون با گرفتن نمونه خون اندازه‌گیری ‌می‌شود. دیابت بارداری ‌می‌تواند باعث بزرگ شدن غیر طبیعی جنین، زایمان مشکل و ایجاد عارضه‌هایی برای مادر و جنین شود.

آزمایش های سه ماه سوم بارداری

1-تست کومبس غیرمستقیم در مادران Rh منفی:

این آزمایش در هفته‌های۲۶ تا ۳۰ جهت بررسی عفونت ادراری و کم‌خونی انجام میشود. چنانچه گروه خون مادر Rh منفی و گروه خون پدر Rh مثبت باشد، تست کومبس غیرمستقیم برای بررسی تولید آنتی‌بادی ضد Rh در خون مادر انجام می‌شود.

2- آزمایش خون:

برای بررسی کم‌خونی مادر در هفته اول بارداری و همچنین آنتی‌بادی‌ها یا عفونت انجام خواهد کرد. در این آزمایش، وضعیت گلبول‌های خونی و آنتی‌بادی‌ها بررسی خواهد شد.

3- آزمایش ادرار:

برای بررسی احتمال مسمومیت حاملگی تجویز خواهد کرد.

4- غربالگری استرپتوکوک

این تست برای تشخیص عفونت‌های باکتریایی انجام می‌گیرد. سواب واژن و رکتوم در هفته‌های سی و هفتم و سی و هشتم از دوره بارداری جمع‌آوری می‌شوند. این بیماری اغلب منجر به بروز عفونت‌های مهلک در نوزادان شده و می‌تواند باعث عقب‌ماندگی ذهنی، اختلال بینایی و از دست دادن شنوایی شود. خانم‌هایی که نتیجه تست آنها مثبت است، باید سریعا آنتی‌بیوتیک مصرف کنند تا از انتقال عفونت به نوزاد حین زایمان یا هنگام تولد جلوگیری شود.

تغذیه در دوران بارداری

  • – صبحانه، ناهار، شام و میان وعده‌ های خود را به طور کامل بخورید.
  • – مکمل‌ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
  • – مولتی ویتامین‌های بارداری را که شامل فولیک اسید و دیگر مواد معدنی ضروری و ویتامین‌های مورد نیاز

بارداری است، فراموش نکنید. با پزشک خود درباره مصرف ویتامین‌های بارداری (اگر از قبل مصرف نمی‌کردید) مشورت کنید.

  •  – به اندازه خودتان غذا بخورید نه به اندازه 2 نفر.
  • – خوردن ماهی را به برنامه غذایی خود بیافزایید.
  • – به میزان کافی آهن بخورید.
  • – در صورت مصرف کافئین آن را محدود کنید.
  • – مصرف کلسیم و فیبر را افزایش دهید.