هفته دوم بارداری در مادران

      دیدگاه‌ها برای هفته دوم بارداری در مادران بسته هستند

هفته دوم بارداری و کارهایی که مادران باردار باید آن را با دقت انجام دهند

بعد از پایان هفته اول بارداری و با ورود به هفته دوم بارداری موارد زیر قابل لمس است که مادران باید به آن توجه ویژه داشته باشند. در هفته اول مشخص می‌شود که جنین دختر است یا  پسر . هرچند شما حالا حالاها  بی‌خبر خواهید بود. پیوند اسپرم و تخمک یک فرایند 10 تا 30 ساعته است. در هفته اول که باروری تخمک انجام می‌شود حدود 250 میلیون اسپرم از سرویکس (دهانه رحم) وارد واژن می‌شوند. اما فقط  400 اسپرم برای نفوذ به تخمک می‌توانند وارد رحم شوند و فقط یک اسپرم  تخمک را بارور می کند.کروموزم‌های والدین حاوی مواد ژنتیکی هستند که کودک خصوصیات پدر و مادر را از طریق آنها به ارث می‌برد.

تعداد کروموزوم

هر انسانی 64 کروموزم دارد که 23 کروزموزم را از مادر و 23 عدد دیگر را از پدر  می‌گیرد. هر تخمک دارای یک کروموزوم X و هر اسپرم دارای یک کروموزوم  یا  است. ترکیب کروموزوم‌های و  y جنسیت کودک را مشخص می‌کند. اگر اسپرمی که تخمک را بارور می‌کند حاوی  باشد شما صاحب یک دختر می‌شوید و اگر با خودش کروموزم Y را حمل کند طبعا نوزاد شما پسر می شود.
قد: 0 سانتی متر
وزن:0 گرم

وضعیت مادر

وضعیت مادر در هفته دوم بارداری به صورت زیر است:

2 روز بعد از باروری تخمک از لوله‌های رحم یا همان فالوپ به سمت رحم حرکت می‌کند. تخمک بارور شده نطفه‌ نامیده می‌شود. در این مسیر 5 تا 7 روزه که تخمک از لوله‌ها به مقصد رحم حرکت می‌کند، تخمک بارور شده خود را تقسیم می‌کند تا توده سلولی به نام «بلاستوسیست» تشکیل ‌شود. بلاستوسیست به اندازه سر سوزن است و از 3 قسمت لایه درونی، لایه بیرونی و بخش مایع تشکیل شده است.

لایه درونی، جنین و لایه بیرونی، جفت نامیده می‌شود و بخش مایع مانند آن «کیسه‌آب» یا در اصطلاح پزشکی «کیسه‌آمنیوتیک» گفته می‌شود. بلاستوسیست خودش را به مخاط داخلی رحم به نام «آندومتر» می‌رساند و در این زمان بارداری تثبیت می‌شود.

شروع کار هورمون ها

از این زمان به بعد کار هورمون‌ها شروع می‌شود. هورمون «استروژن» باعث ضخیم و پرخون شدن آندومتر می‌شود. «پروژسترون» هورمون دیگری که از تخمدان‌ها آزاد می‌شود آندومتر را ضخیم و پرخون نگه می‌دارد تا بلاستوسیست بتواند به رحم بچسبد و مواد مغذی را از آن جذب کند. این روند «لانه گزینی» نام دارد.

مراقبت های ضروری

اگر تست بارداری را در اولین روزی که عادت ماهانه شما به تعویق افتاده است، انجام دهید، تا 10 درصد احتمال دارد جواب منفی اشتباه دریافت کنید. اگر شما به اشتباه فکر کنید که باردار نیستید، ممکن است مراقبت‌های بارداری لازم را انجام ندهید و در معرض مواد مضر قرار بگیرید. در این شرایط بهتر است احتمال دهید که باردار شده‌اید و تست را یک هفته بعد دوباره تکرار کنید.

تغییرات جسمانی

  •  سینه شما ممکن است یک یا دو هفته پس از تخمک گذاری، حساس شود. شما در این دوران،
  • در حال تولید استروژن و پروژسترون زیادی هستید و همین ترشحات باعث بزرگ شدن سینه ها می‌شود.
  • این عمل باعث می‌شود مایع بیشتری در سینه ایجاد شده و به نسبت احساس سنگینی، درد یا حساس شدن بیشتری در آن ناحیه کنید. با پزشکتان درباره سوابق جسمانی خود صحبت کنید و سوالات مهمی را که در ذهن دارید، بپرسید. اگر بیماری ژنتیکی در خانواده دارید حتما این مسئله را مطرح کنید.

مصرف دارو

  •  اگر داروهای افسردگی استفاده می‌کنید ادامه مصرف آنها را با پزشک در میان بگذارید. برخی از زنان بدون
  • این داروها نمی‌توانند زندگی کنند. با این حال شما باید از مصرف این داروها صرف نظر کنید و به دنبال
  • راهکار تازه‌ای برای مبارزه با بیماری خود در این دوران باشید. محققان معتقدند مصرف داروهای افسردگی در بارداری ممکن است کودک شما را در آینده با بیماری‌های مختلفی درگیر کند.
  • هفته دوم بارداری

تغذیه در هفته دوم بارداری

– مواد غذایی سالم مصرف کنید تا انرژی کافی را برای خود و رشد جنین‌تان داشته باشید.
– رژیم غذایی متعادلی انتخاب کنید. پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین و مواد معدنی؛ در هر وعده غذایی 5 نوع مختلف از این مواد را جای دهید.
-در مقدار غذای مصرفی خود محتاط باشید. شما می‌توانید بشقاب‌تان را به دو نیمه تقسیم کنید. میوه و سبزیجات باید نیمی از بشقاب و پروتئین و حبوبات نیم دیگر را پر کنند.
– مولتی ویتامین‌های بارداری را فراموش نکنید تا ویتامین و مواد معدنی لازم برای بدن‌تان فراهم شود. اسید فولیک و آهن، دو ماده‌ای که مادران باردار به آن احتیاج دارند، در این قرص‌ها پیدا می‌شود.

 -مصرف کافئین اگر به صورت معتدل باشد خطری برای شما و جنین ایجاد نمی‌کند اما اگر در روز بیشتر از 200 میلی‌گرم کافئین (درکاپوچینو یا قهوه) مصرف کنید خطر سقط جنین را تا دو برابر بیشتر می‌کند.

آزمایش های هفته دوم بارداری

آزمایش خون اولین آزمایشی است که پزشک متخصص از شما می خواهد تا انجام بدهید. اگرقبل از بارداری  آزمایش خون را انجام نداده باشید، این آزمایش اهمیت زیادی دارد . البته در طول سه ماهۀ اول، ممکن است آزمایش‌های خون دیگری هم برای شما تجویز شود. مواردی که پزشک در این آزمایش‌های خون بررسی می کند شامل تشخیص  گروه خونی، عامل Rh و غربالگری آنتی‌بادی، شمارش کامل سلول‌های خونی، ایمنی نسبت به سرخجه و…می شود.

طبیعی یا سزارین

درد شدید و گرفتگی عضلات بخشی از زایمان طبیعی است. درد زایمان ناشی از انقباضات رحم است و باعث آسان‌تر شدن زایمان می‌شود. این درد فقط چند ساعت طول می‌کشد و با گذشت 24 ساعت پس از زایمان مادر می‌تواند به وضعیت عادی برگردد. اما در روش سزارین هرچند ممکن است مادر زمان زایمان درد نداشته باشد اما پس از زایمان مدت طولانی و حتی تا هفته‌ها مادر درد را تجربه می‌کند و این درد اجازه نمی‌دهد مادر تحرک زیادی داشته باشد و این کم تحرکی خطر ایجاد لخته در عروق پا را به دنبال دارد.

البته در چند سال گذشته روشهای مختلفی برای زایمان طبیعی رایج شده است که می‌تواند تحمل درد را برای مادر راحت‌تر از قبل کند.

موارد ممنوع

پزشکان معتقدند مصرف دارو بدون مشورت با پزشک متخصص روی جنین تأثیر می‌گذارد. البته این ممنوعیت فقط شامل داروهای شیمیایی نمی‌شود، حتی داروهای گیاهی هم می‌تواند مشکلات جدی برای شما در دوران بارداری ایجاد کند. پس قبل از خوردن هر گونه داروی شیمیایی و گیاهی حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. اگر نمی‌دانستید باردار هستید و دارو مصرف کرده‌اید حتماً این مساله را با پزشک متخصص در میان بگذارید.

از خوردن آسپیرین و بروفن خودداری کنید زیرا باعث اختلال در رشد کودک می‌شود. پزشک به شما توصیه می‌کند که در طول ۸ هفتۀ اول بارداری که قلب، ریه‌ها و مغز کودک شکل می‌گیرند، هیچ نوع دارویی را با تشخیص خودتان مصرف نکنید؛ این داروها شامل داروهایی مانند آسپرین و سایر داروهای بدون‌نسخه یا OTC می‌شود.

سفر در هفته دوم حاملگی

در سه ماهه اول بارداری، همه چیز به خود زن باردار و وضعیت بدنی‌اش بستگی دارد. بهترین کار این است که به وضعیت بدنی خود توجه کنید. مسافرت‌های طولانی مدت با اتومبیل مناسب نیست چون خدای ناکرده احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد. در ضمن در این سه ماه اصلا نباید وسایل سنگین مثل چمدان و کوله‌های پر از وسیله را حمل کنید.

ورزش، پیاده روی زیر نور آفتاب و خوردن غذاهای بیرون ممنوع است. پیاده روی های معمولی مشکلی ندارد اما پیاده روی هایی که همراه با بالا رفتن از صخره و تپه و پریدن از جوی آب و رد شدن از روی پلهای معلق است می تواند برای زن باردار خطرناک باشد.

طب سنتی در هفته دوم بارداری

در صورتی که زن باردار ویار شدیدی داشته باشد، استفاده از برخی میوه‌ها با طعم ملس مثل انار ملس، سیب و به ملس به کاهش تهوع و استفراغ کمک می‌کند. طب سنتی توصیه می کند که  انار حتماً با قسمت‌های سفید داخلی آن خورده شود. نگاه داشتن دانه انار همراه قسمت سفید آن در دهان برای کاهش تهوع و ویار مفید است.

روابط زناشویی

در هفته دوم بارداری اول از همه باید به وضعیت بدنی که دارید توجه کنید. پزشکان معتقدند اگر از نظر بدنی آمادگی دارید و پزشک متخصص رابطه زناشویی را  برای شما ممنوع نکرده است، می توانید نزدیکی داشته باشید. بعضی از زنان باردار از هفته ششم دچار تهوع و استفراغ می شوند.

در این دوران رابطه زناشویی ممکن است باعث بروز حالت تهوع در زنان باردار شود. اما بعضی ها این مشکل را ندارند به خصوص اینکه در طول بارداری هفته به هفته  در سه ماه اول تمایل به نزدیکی در بیشتر خانم ها افزایش می یابد. این مسئله به تولید هورمون های بارداری ربط دارد.

دکوراسیون اطاق کودک

اول از دیوارها شروع کنید. بهتر است یک رنگ ملایم و آرام‌بخش انتخاب کنید و دیوارها را رنگ کنید. آبی روشن، سبز روشن و سفید می‌تواند انتخاب خوبی باشد. استفاده از کاغذ دیواری هم راه ساده و بی دردسری است. از طرح‌هایی با رنگ‌های ملایم و ساده استفاده کنید. کاغذ دیواری‌های شلوغ و پر رنگ انتخاب خوبی برای اتاق مشترک با نوزاد نیست. حتی می‌توانید دیواری که تخت نوزاد را به آن می‌چسبانید با کاغذ دیواری با طرحهای عروسکی و کارتونی تزئین کنید.

می‌توانید از تابلو برای تزئین آن استفاده کنید. می‌توانید روی سقف ستاره‌های شب‌رنگ بچسبانید تا کودک‌تان از تماشای آنها لذت ببرد. در انتخاب لوستر و لامپهای روشنی اتاق هم دقت کنید. نور تند و مستقیم برای چشم‌ نوزاد ضرر دارد، نور لامپ را کم کنید و برای لامپ یک حباب مات بخرید تا نور لامپ را ملایم‌تر کند.

بعد از چند ماه از تولد کودک

بعد از چند ماه می‌توانید به کودکتان استقلال بدهید. مثلا با یک پارتیشن فضای بین تخت او و تختخواب خودتان را جدا کنید. یا اگر اتاقتان برای پارتیشن جایی ندارد با یک فرش با طرح بچه گانه یک خط مرز فرضی برای او و خودتان بسازید. برای تفکیک اتاق می‌توانید قلاب‌هایی از سقف آویزان کنید و تابلوها و آثار هنری و همچنین تعدادی عروسک و اسباب بازی زیبا را بین دو فضا بیاویزید و با کمک آنها فضا را تفکیک کنید.

حواستان به هماهنگی وسایل هم باشد. مثلا اگر تخت خودتان سفید است تخت نوزادتان را هم سفید صورتی یا سفید و آبی انتخاب کنید. اختلاف رنگ وسایل در روزهای اول خیلی توی ذوقتان می‌زند و اعصابتان را به هم می‌ریزد.

معرفی کتاب

بهتر است مادران عزیز در هفته دوم بارداری به خواندن کتابهای پیشنهادی مشغول گردند. برای روزهایی که بسیاری از مادرها به فکر فلسفه وجودی و سوالاتی از این دست هستند. کتاب « حکمت بالغانه زیستن» به مسائل مختلفی که انسان امروزی با آن درگیر است می پردازد و سعی می کند که یک زندگی ایده آل را در نظر خواننده مجسم واو را با زندگی واقعی و همه مشکلاتی که باید از آنها بگذرد، آشنا کند و البته راه حل منطقی و انسانی برای حل و برطرف کردن این مشکلات ارائه بدهد.

این کتاب سعی می کند من انسان قوی تر و پخته ترشود تا توان چالش و مبارزه برای تغییر واقعیتهایی که دوست ندارد را به دست بیاورد. کتاب حکمت بالغانه زیستن را مرحومه دکتر آذردخت مفیدی تالیف و نشر قطره آن را وارد بازار کتاب کرده است.

توجه به همسر

شاید یکی از هیجان انگیزترین و بهترین لحظه بارداری یک زن خبردار کردن همسر  درباره پدر شدنش باشد. اما حواستان باشد این خبر خوشحالی دادن باید در یک فرصت مناسب انجام شود. موقعیتی که برای اعلام این خبر مهم انتخاب می‌کنید بسیار مهم است.

باید زمانی را انتخاب کنید که همسرتان در وضعیت روحی و روانی مناسبی است.  مثلا وقتی همسرتان خسته و کوفته از سرکار به خانه آمده موقعیت مناسبی برای دادن این خبرنیست. شما باید پیش از هر چیز محیط آرامی برای این کار فراهم کنید. می توانید شام مورد علاقه همسرتان رادرست کنید و در یک فضای آرام  و شاعرانه به او خبر بدهید. یا می توانید او را به پیاده روی در پارک دعوت کنید و در حال تماشای بازی بچه ها به او بگویید به زودی پدر می شود.

همسران در بارداری

حالا هفته دوم بارداری است و وضع عادی‌تر شده است. هیجان و ناباروری حالا جای خودش را به یک شادی پایدار می‌دهد. بهتر است این شادی دونفره را ماندگار کنید. پس دست بجنبانید و یک مهمانی دو نفره تشکیل بدهید. شام دو نفره این شادی را تکمیل می‌کند.

اگر دوست داشتید هم می‌توانید پدر و مادر خودتان و پدر و مادر همسرتان را هم دعوت کنید و به آنها تبریک بگویید. اینکه به زودی پدر بزرگ و مادر بزرگ می‌شوند. می‌توانید یک هدیه کوچک برای همسرتان در نظر بگیرید. خانمها همیشه از گرفتن هدیه خوشحال می‌شوند.

منبع: نی نی بان