چشم بند نوزاد در فتوتراپی

چشم بند نوزاد وسیله ای است که در هنگام فتوتراپی برای رفع زردی روی چشمان کودک قرار میگیرد و مانع عبور نور و تاثیر آن بر بینایی میشود. البته اینکار با توجه به شدت نور دستگاه فتوتراپی برای حفاظت از چشمها انجام میشود.

چشم بند نوزاد انواع مختلفی دارد که عمده آنها از یک کش دو لایه از الیاف پنبه ای به وجود آمده است. به طور کلی شدت تابش نور به حدی است که میتواند برای قرنیه خطر آفرین باشد. ضمنا اشعه ساطع شده از دستگاه فتوتراپی برای اندام تناسلی نیز مضر میباشد به همین دلیل پوشاندن چشمها و اندام تناسلی کودک حتما باید انجام شود.

چشم بند نوزاد

همانطور که گفته شد وجود چشم بند فتوتراپی نوزاد هنگام درمان یرقان با دستگاه های فتوتراپی متعارف و معمول که در کشور موجود است ضروریست. چون لامپ های فلورسنت موجود در این تجهیزات اشعه یو وی منتشر میکنند و به هیچ عنوان این اشعه نباید به بدن و به خصوص به صورت و چشم نوزاد برخور نماید زیرا تاثیر نور دستگاه فتوتراپی بر چشم نوزاد میتواند جبران ناپذیر باشد.

استفاده از لامپ مهتابی در درمان زردی نیز از روشهای قدیمی است که به دلیل خطراتی که در پی دارد منسوخ شده است. ایجاد گرما و حرارت، شکستن لامپ و ریختن خورده شیشه های داغ لامپ روی بدن لخت نوزاد مهمترین خطرات لامپ های مهتابی است. طول مدت درمان نیز افزایش پیدا می کند و استفاده از آن جز اتلاف زمان تاثیر دیگری ندارد.

تجهیزات فتوتراپی بدون چشمبند

چشم بند نوزاد هنگام فتوتراپی

امروزه بعضی از تجهیزات فتوتراپی تولید گردیده اند که بدون نیاز به چشم بند هستند. نحوه طراحی آنها به گونه ایست که نور ساطع شده مستقیما به چشم نوزاد برخورد نمیکند ضمن اینکه اشعه و امواج مضر نیز تولید نمیکنند. نمونه آنها دستگاه زردی نوزاد سه بعدی شرکت نی نی سالم است.

این تجهیزات که در حقیقت الهام گرفته از انواع پیشرفته آلمانی است توسط تیم مهندسی این مرکز مهندسی معکوس شده و به دست توانمند مهندسین کشورمان با بالاترین کیفیت و راندمان تولید گشته و روانه بازار شده است. این دستگاه سه بعدیست یعنی تابش اشعه در آن از سه جهت (از بالا و از دو طرف) بر بدن بچه میتابد و کل سطح بدن وی را در بر میگیرد و مهمترین مزیت آنها عدم نیاز به چشم بند نوزاد فتوتراپی است. نحوه طراحی و ساخت آن به گونه ایست که سر بچه هنگام درمان بیرون از دستگاه قرار میگیرد لذا بچه در کمال آرامش درمان خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *