یرقان نوزاد

یرقان نوزاد یا baby jaundice همان زردی نوزادان است که به علت تجمع بیش از اندازه مولکولهای بیلی روبین خون به وجود می آید و باعث زرد شدن رنگ پوست در کودکان میشود که با اجاره دستگاه زردی نوزاد بهبود میابد.

علت تجمع بیش از اندازه بیلی روبین نیز به خاطر کم کاری و عدم توانایی عملکردی کبد نوزاد است. تا وقتی که بچه در شکم مادر است کبد مادر کنترل سطح بیلی روبین کودک را بر عهده دارد لذا هیچ خطری جنین را تهدید نمیکند اما با متولد شدن بچه، چنانچه کبدش به صورت کامل شکل نگرفته باشد زردی در نوزادان خودش را نشان میدهد.

علت ایجاد زردی یا یرقان در کودکان و نوزادان نارس بیشتر از نوزادان رسیده است چرا که احتمال اینکه کبد نوزادان نارس به طور کامل رشد نکرده باشد به مراتب بیشتر است. همچنین در زایمانهای سزارینی به دلیل اینکه بچه زودتر از موقع متولد میشود نیز احتمال زردی بسیار زیاد است.

 

یرقان نوزاد و شناخت آن در نوزادان و کودکان

 

یرقان در کودکان درجات مختلفی دارد و بسته به میزان آن قسمتهای مختلف بدن نوزاد به رنگ زرد در می آید اما از کجا بفهمم نوزادم زردی داره یا نه. به طور مثال چنانچه میزان یرقان نوزاد کم باشد ممکن است فقط سفیدی چشم بچه زرد میشود و اگر کل صورت بچه زرد باشد یعنی شدت یرقان بیشتر است.

چنانچه زردی سطح بیشتری از بدن را پوشش دهد یعنی شدت درجه یرقان بیشتر است. والدین عزیز میتوانند با مراجعه به جدول زردی نوزادان میزان آن را تشخیص دهند و نسبت به اهمیت درمان آن شناخت بیشتری پیدا کرده و حساسیت داشته باشند.

 

رفع یرقان در کودکان

از ابتدا مادر باردار باید در زمان حاملگی روشهای جلوگیری از زردی نوزاد را به درستی بیاموزد و آنها را انجام دهد. اما پس از زایمان چنانچه میزان یرقان در نوزادان کم باشد ممکن است خود به خود و با کمی شیر دادن و رعایت کمی اصول تغذیه ای توسط مادر (البته اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه نماید) بهبود میابد اگر چه در این حالت نیز کودک باید مرتبا تحت نظارت پزشک و یا فرد متخصص و با تجربه باشد.

چنانچه زردی نوزاد شدید باشد حتما باید از دستگاه فتوتراپی برای درمان زردی نوزاد استفاده نمود که امکان استفاده از آن هم در بیمارستان و هم در خانه وجود دارد. میتوانید دستگاه زردی نوزادان را از مرکز درمانی نی نی سالم تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.