یرقان نوزاد و شناخت آن در نوزادان و کودکان

یرقان نوزاد و شناخت آن در نوزادان و کودکان

یرقان نوزاد یا baby jaundice همان زردی نوزادان است که به علت تجمع بیش از اندازه مولکولهای بیلی روبین خون به وجود می آید و باعث زرد شدن رنگ پوست در کودکان میشود که با اجاره دستگاه زردی نوزاد بهبود میابد.

علت تجمع بیش از اندازه بیلی روبین نیز به خاطر کم کاری و عدم توانایی عملکردی کبد نوزادان است. تا وقتی که جنین در شکم مادر است کبد مادر کنترل سطح بیلی روبین کودک را بر عهده دارد لذا هیچ خطری وی را تهدید نمیکند اما با متولد شدن بچه، چنانچه کبدش به صورت کامل شکل نگرفته باشد بیماری خودش را نشان میدهد.

یرقان نوزاد

یرقان در کودکان و نوزادان نارس بیشتر از نوزادان رسیده است چرا که احتمال اینکه کبد نوزادان نارس به طور کامل رشد نکرده باشد به مراتب بیشتر است. همچنین در زایمانهای سزارینی به دلیل اینکه نوزاد زودتر از موقع متولد میشود نیز احتمال یرقان بسیار زیاد است.

یرقان نوزاد و شناخت آن در نوزادان و کودکان

یرقان در کودکان درجات مختلفی دارد و بسته به میزان آن قسمتهای مختلف بدن به رنگ زرد در می آید اما از کجا بفهمیم که فرزندمان یرقان داره یا نه. به طور مثال چنانچه میزان یرقان نوزاد کم باشد ممکن است فقط سفیدی چشم بچه زرد میشود و اگر کل صورت بچه زرد باشد یعنی شدت یرقان بیشتر است.

چنانچه زردی سطح بیشتری از بدن را پوشش دهد یعنی شدت درجه یرقان بیشتر است. والدین عزیز میتوانند با مراجعه به جدول زردی نوزادان میزان آن را تشخیص دهند و نسبت به اهمیت درمان آن شناخت بیشتری پیدا کرده و حساسیت داشته باشند.

رفع یرقان در کودکان

از ابتدا مادر باردار باید در زمان حاملگی روشهای جلوگیری از بیماری زردی را به درستی بیاموزد و آنها را انجام دهد. اما پس از زایمان چنانچه میزان یرقان در نوزادان کم باشد ممکن است خود به خود و با کمی شیر دادن و رعایت کمی اصول تغذیه ای توسط مادر (البته اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه نماید) بهبود میابد اگر چه در این حالت نیز کودک باید مرتبا تحت نظارت پزشک و یا فرد متخصص و با تجربه باشد.

چنانچه درجه یرقان نوزاد شدید باشد حتما باید با فتوتراپی برای درمان استفاده نمود که البته امکان استفاده از این روش هم در بیمارستان و هم در خانه وجود دارد که والدین عزیز در صورت نیاز میتوانند آن را را از مرکز درمان نوزادان نی نی سالم تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.