لیمو شیرین برای زردی نوزاد

“اگرچه مصرف لیمو شیرین برای زردی نوزاد توسط مادری که به نوزاد خود شیر میدهد مفید است اما بهترین راه درمان زردی نوزادان استفاده از دستگاه فتوتراپی است.”

برای اجاره دستگاه فتوتراپی با کارشناسان ما در مرکز درمانی نی نی سالم تماس بگیرید

09123368548

بسیاری از والدین تصور میکنند مصرف آب لیمو شیرین برای نوزاد مفید بوده و میتواند آن را درمان نماید. این طرز فکر البته در مادربزرگها بیشتر رواج دارد اما آیا این تفکر درست است؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سوال خود را دریافت نمایید.

همانطور که قبلا بارها و بارها عنوان گردید بسیاری از نوزادان در بدو تولدشان دارای یرقان هستند که البته شدت آن در نوزادان مختلف متفاوت می باشد. درجه بیماری در بعضی از نوزادان بسیار کم و خفیف بوده (میزان آن کمتر از 8 تا چها روز پس از تولد) و در بعضی از کودکان نیز شدت آن بیشتر (بالاتر از 8) میباشد. در تعداد کمی از نوزادان نیز شدت بیماری بسیار شدید بوده که در اینصورت باید تحت نظر پزشک و احتمالا تعویض خون صورت گیرد اما آیا آب لیموشیرین برای زردی نوزاد مفید است؟

علت ایجاد یرقان نیز تجمع بیش از اندازه بیلی روبین در خون است که به خاطر کم کاری و عدم توانایی عملکردی کبد نوزادان است. تا وقتی که جنین در شکم مادر باشد کبد مادر کنترل سطح بیلی روبین کودک را بر عهده دارد لذا هیچ خطری وی را تهدید نمیکند اما با متولد شدن بچه، چنانچه کبدش به صورت کامل شکل نگرفته باشد بیماری خودش را نشان میدهد.

خواص آب لیمو شیرین برای نوزاد

لیمو شیرین برای نوزاد

با توضیحات داده شده کاملا روشن است که برای درمان زردی نوزاد باید به هر طریق ممکن سطح بیلیروبین خون کاهش پیدا کند. مسلما والدین عزیز و مادران گرامی واقف هستند که مصرف لیموشیرین و یا آب آن نمیتواند این وظیفه مهم را انجام دهد چرا که اولا آب لیمو شیرین قادر به شکستن این مولکولهای موجود در خون نیستند ثانیا دادن آب لیمو شیرین مستقیما به نوزاد به هیچ عنوان توصیه نمیشود چرا که دادن هرگونه ماده غذایی و خوراکی به نوزاد مثل آب انار تا قبل از شش ماهگی ممنوع است و باعث آسیب دیدگی معده و روده نوزاد میگردد.

“مصرف لیمو شیرین برای زردی نوزاد توصیه نمیشود”

ذکر این نکته مهم است با توجه به اینکه لیمو شیرین دارای طبع سرد است و هر ماده ای با طبع سرد برای یرقان نوزاد خوب است لذا به مادران عزیزی که از شیر خود به فرزندشان میدهند توصیه میگردد که خودشان این میوه را میل نمایند تا هنگامی که به نوزاد خود شیر میدهند بتواند اثرات کاهشی خود را بر این بیماری بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *