از کجا بفهمیم زردی نوزاد خوب شده

وقتی نوزادی تحت درمان زردی قرار میگیرد این سوال در ذهن خانواده ها ایجاد میشود که از کجا بفهمیم زردی نوزاد خوب شده و علائم بهبودی چگونه خود را نشان میدهند و اینکه آیا لازم است که مجددا به پزشک مراجعه نمایند یا نه.

همانطور که بارها عنوان گردید بسیاری از کودکان در بدو تولد زردی یا یرقان دارند. این بیماری علائم دیداری قابل توجه و محسوسی دارند و در همان نگاه اول قابل تشخیص هستند ولی در عین حال شدت آن در بعضی از بچه ها به قدری ضعیف است که با چشم قابل دیدن نیست ولی میتوان با آزمایش میزان دقیق آن را تعیین کرد.

در هر صورت پس از تشخیص زردی در نوزاد واقدامات درمانی که طبق دستور پزشک انجام شد این سوال مطرح میشود که از کجا بفهمیم زردی نوزاد خوب شده و اینکه چه وقت باید درمان قطع گردد و یا اینکه تا چه مدت لازم است که کودک تحت کنترل باشد.

از کجا بفهمیم زردی نوزاد خوب شده و چه کاری باید انجام دهیم؟

از کجا بفهمیم زردی نوزاد خوب شده

با کمی تیز بینی به راحتی میتوان از ظاهر نوزاد و رنگ پوستش روند بهبودیش را مشاهده نمود. اولین جایی که شروع زردی خود را نشان میدهد رنگ چشم کودک است لذا طبیعی است آخرین جایی که باید خوب شود نیز همان چشمهای کودک است به عبارت دیگر چنانچه رنگ چشمهای نوزاد سفید شده باشد به آن معنی است که زردی از بدنش خارج شده است.

اما بهترین راه نتیجه قطعی درمان زردی نوزاد گرفتن آزمایش خون است. یعنی پس از اینکه مدت زمان درمان سپری شد و ظاهر کودک نیز بهبودی وی را نشان داد میتوان به آزمایشگاه مراجعه نموده و با دادن آزمایش خون جواب قطعی درجه زردی را دریافت کرد. همچنین با استفاده از بیلی چک نیز میتوان به درجه قطعی زردی دست یافت.

جواب آزمایش خون حدود 2 ساعت طول میکشد و نتیجه آن کاملا درست است اما بیلی چک در همان لحظه درجه بیلی روبین را مشخص میکند و جواب آن تقریبی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *