حجامت برای زردی نوزاد

حجامت برای زردی نوزاد به خصوص برای لاله گوش توصیه نمیشود و عموم پزشکان در سراسر جهان آن را قبول ندارند و بر این باورند که این عمل نه تنها اثری در بهبودی نوزادان ندارد بلکه ممکن است عوارض خطرناک نیز ایجاد نماید.

امروزه بسیاری از خانواده ها در کشور ما که تفکرات سنتی دارند برای رفع بسیاری از بیماریها از طب سنتی در بخشهای مختلف بدن خود استفاده میکنند که البته به لحاظ علم نوین پزشکی هیچ منطقی ندارد. به این عمل بادکش درمانی نیز گفته میشود.

بادکش درمانی چیست؟

بادکش درمانی (cupping therapy) یا حجامت یکی از روشهای سنتی درمان زردی بوده که از قدیم الایام در همه افراد از کودک تا بزرگسال مورد استفاده قرار میگرفته و به صورتهای خشک، مرطوب و آتشی انجام میگیرد. عمده این اتفاق در کشورهای آسیایی و خاورمیانه شیوع دارد.

بادکش درمانی با استفاده از یک فنجان در یک نقطه از بدن و ایجاد مکش در آن نقطه است. در زیر فنجان در نقطه مکش خون جمع شده و سپس با تیغ زدن تخلیه میشود.

بسیاری از مردم و حکمای قدیم حجامت برای زردی نوزاد را موثر و مفید میدانند و معتقدند که میتواند بسیاری از امراض را برطرف نماید اما در مقابل بسیاری از علما و اطبا در جهان نه تنها برای درمان انواع بیماری را نفی کرده بلکه آن را منشا بسیاری از بیماریها میدانند.


توصیه میشود چنانچه کودکی یرقان داشت به جای انجام هرگونه عملی که باعث تاخیر در بهبودی نوزاد شود از دستگاه استفاده گردد. برای خرید و یا اجاره دستگاه فتوتراپی با ما تماس بگیرید

09125181527


آیا حجامت لاله گوش برای زردی نوزاد مفید است؟

بسیاری از نوزادان وقتی به دنیا می آیند یرقان دارند که معنی آن تجمع بیش از اندازه مولکولی به نام بیلی روبین در خون است. به عبارت دیگر مولکولهای بیلی روبین به صورت گسترده در خون کودک وجود دارد و همین مسئله باعث زرد شدن رنگ پوستش میشود.

اما این سوال به وجود می آید که چگونه وقتی بیلی روبین در سطح کل خون پخش گردیده میتواند توسط بادکش درمانی که به صورت نقطه ای عمل میکند زردی نوزاد درمان نماید؟! بنابراین بسیاری از پزشکان این عمل را مفید نمیدانند و آن را عملی بیهوده در نظر میگیرند و معتقدند که کاهش بیلیروبین باید در سطح کل بدن و خون کودک انجام شود.

ضمنا پزشکان معتقدند حجامت لاله گوش نیز عملیست بیهوده که هیچگونه پایه علمی ندارد و انجام آن ضمن اینکه عوارض بدی برای کودک دارد باعث آزار و اذیتش میشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button