دمای اتاق نوزاد و تنظیم آن

با توجه به اینکه بچه تازه متولد شده نمیتواند خودش بیان کند که سردشه یا گرمشه پس ضرورت دارد والدین بهترین درجه حرارت مناسب را فراهم کنند تا فرزند دلبندشان در محیط دلپذیر رشد نمایدضمنا بعضی از والدین دمای اتاق نوزاد را با طبع خود تنظیم میکنند مثلا اگر خودشان سرمایی هستند اتاق کودکشان را خیلی گرم میکنند و برعکس اگر گرمایی باشند آن را خیلی خنک نگه میدارند که البته هر دوی اینها میتواند سلامتی کودک را در معرض خطر قرار دهد.

بنابر این لازم است والدین با دانستن دمای مناسب اتاق نوزاد و با استفاده از دماسنج های دیجیتالی دقیق محیط آرامی را برای کودک دلبند خود فراهم آورند.

دمای محیط کاملا بستگی به میزان پوشش نوزاد دارد. برای مثال دمای 28 درجه سلسیوس برای پوشش و لباس کم و نازک مناسب بوده ولی همین عدد برای کودکی که با لباسهای مختلف و پتو پوشانده شده زیاد میباشد. همچنین این دما برای زمستان خوب است ولی در تابستان میتواند اندکی زیاد باشد.

چیزی که خیلی برای خانواده ها اهمیت دارد میزان تهویه است. نوزاد را جایی بخوابانید که هوا کاملا در آن جریان داشته باشد. همیشه سعی کنید تا محلی که کودک در آن خوابیده مثل تخت را خلوت کنید تا گردش هوا به راحتی انجام پذیرد. توصیه میشود برای داشتن دمای اتاق مناسب به جای پوشاندن بیش از حد نوزاد، تهویه اتاق را تنظیم کنید.

دمای اتاق نوزاد چه اندازه مناسب است؟

تعداد قابل توجهی از نوزادان هنگام تولد زردی دارند و بسیاری از والدین این بیماری فرزند خود را با انتقال دستگاه در منزل خود درمان میکنند. همانطور که والدین عزیز و گرامی استحضار دارند هنگام استفاده از تجهیزات فتوتراپی ، کودک باید کاملا لخت بوده و فقط با پوشک و چشم بند باشد. چنانچه میزان دمای اتاق نوزاد خنک تر از حد توصیه شده باشد با توجه به عدم وجود لباس و اینکه جسم چند روزه اش بسیار لطیف و ظریف است امکان سرما خوردگی بچه وجود دارد.

دمای اتاق برای زردی نوزاد

از طرفی گرما خود عامل افزایش درجه زردی بوده و چنانچه دمای اتاق بیشتر از مقدار توصیه شده باشد روند خوب شدن بچه کند شده و درمان زردی نوزاد به تاخیر می افتد از این رو واضح است که مناسب بودن دما از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دمای مناسب برای اتاق نوزاد هنگام استفاده از دستگاه زردی طبق دماسنج دیجیتال باید حدود 28 درجه سانتی گراد باشد. از این مقدار کمتر می تواند باعث سرماخوردگی بچه شده که مشکلات خود را به همراه دارد و عدد بیشتر از مقدار عنوان شده نیز باعث تشدید بیماری شده و روند درمان را با مشکل مواجه می کند. پس لازم است جهت بهبود سریعتر و بهتر، درجه حرارت به حدود 28 تنظیم گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *