قرص درمان زردی نوزاد

قرص زردی نوزاد فنوباربیتال جهت درمان زردی به هیچ عنوان توصیه نمیگردد و حتی ممکن است که مصرف آن به شدت برای کودک مضر باشد و روند درمانی را مختل نماید.

در بسیاری از نوزادانی که برای رفع زردی به آنها قرص فوق داده میشود به علت عوارض خطرناکی که ایجاد میکند وضعیت وخیمی پیدا کرده و در بیمارستان بستری میشوند. به والدین عزیز توصیه میگردد که از دستگاه فتوتراپی برای زردی خود استفاده نمایید.

 

قرص فنوباربیتال چیست؟

به طور کلی قرص زردی نوزاد فوق با تاثیر گذاری بر روی مغز عملکرد آن را ضعیف میکند. عمده مصرف این قرص ها نیز برای ترک اعتیاد است. متاسفانه مشاهده شده که بسیاری از همکاران پزشک از این قرص برای درمان زردی نوزادان استفاده میکنند که کار بسیار اشتباه و پر خطری است.

در واقع با دادن این دارو به کودک صورت مسئله را پاک میکنند و به هیچ عنوان کاهش زردی نوزاد اتفاق نمی افتد. به عبارت دیگر استفاده از این قرص علائم زردی نوزاد را از بین میبرد و والدین فکر میکنند که فرزندشان خوب شده است در حالیکه اصلا اینطور نیست و چه بسا وضعیت نوزاد وخیم میشود.

 

قرص زردی نوزاد فنوباربیتال

 

نوزاد با خوردن قرص زردی چه حالتی پیدا میکند؟

قرص فنوباربیتال یک داروی ضد تشنج است که با خوراندن آن به بچه حالت خواب آلودگی در وی ایجاد شده و به خواب میرود. این مسئله باعث میشود که مقدار شیری که نوزاد باید بخورد کاهش یافته و در نتیجه زردی وی درمان نمیشود چرا که یکی از راههای کاهش یرقان کودک شیر خوردن به مقدار زیاد است.

پیشنهاد میگردد والدین عزیز به جای استفاده از قرص زردی نوزاد برای پیشگیری از زردی چنانچه شدت زردی کم باشد از قطره خوراکی بیلی ناستر که یک داروی گیاهی است و هیچ خطری نیز برای کودک ندارد استفاده نمایند ضمن اینکه شیر دهی به کودک را نیز افزایش دهند. چنانچه مادر شیر کافی نداشته باشد میتوان از شیر خشک کمک گرفت. ضمنا استفاده از شیر خشت و ترنجبین در طب سنتی نیز یکی از راهکارهای کاهش زردی در نوزادان است.

اگر درجه زردی نوزاد بالا باشد نیز بهترین راه درمان آن اجاره دستگاه زردی نوزادان است که هم بهبودی یرقان در آن قطعی است و هم به هیچ عنوان عوارض ندارد. درمان زردی با فتوتراپی بسیار راحت است و در کمترین زمان ممکن انجام میشود. استفاده از دستگاه فتوتراپی نوزادان هم در بیمارستان امکان پذیر است و هم میتوان از نوع خانگی و در منزل استفاده نمود که قطعا نوع دوم بسیار راحت تر است.

 

( مرکز درمانی نی نی سالم )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.