قرص فنوباربیتال برای درمان زردی نوزاد

قرص زردی نوزاد فنوباربیتال

مصرف قرص زردی نوزاد فنوباربیتال جهت درمان زردی نوزادان به هیچ عنوان توصیه نمیگردد و حتی ممکن است که مصرف آن به شدت برای کودک مضر باشد و روند درمانی را مختل نماید. در بسیاری از نوزادانی که برای رفع زردی به آنها قرص داده شده به علت عوارض خطرناکی که به وجود آمده وضعیت وخیمی پیدا کرده و در بیمارستان بستری شده اند.

به طور کلی مصرف قرص زردی نوزاد با تاثیر گذاری بر روی مغز عملکرد آن را ضعیف میکند. عمده مصرف آن نیز برای ترک اعتیاد است. متاسفانه مشاهده شده که بسیاری از همکاران پزشک از آن برای درمان یرقان نوزادان استفاده میکنند که کار بسیار اشتباه و پر خطریست.

در واقع با دادن قرص فنوباربیتال به بچه صورت مسئله پاک شده و به هیچ عنوان کاهش یرقان اتفاق نمی افتد. به عبارت دیگر استفاده از این دارو علائم بیماری را از بین میبرد و والدین فکر میکنند که فرزندشان خوب شده در حالیکه اصلا اینطور نیست و چه بسا وضعیت فرزندشان وخیم تر نیز میشود.

مصرف قرص زردی نوزاد یا فنوباربیتال برای نوزادان

با خوردن قرص زردی نوزاد فنوباربیتال چه اتفاقی برای کودک میافتد؟

قرص فنوباربیتال یک داروی ضد تشنج بوده که با خوراندن آن به بچه حالت خواب آلودگی در وی ایجاد شده و به خواب میرود. این مسئله باعث میشود که مقدار شیری که نوزاد باید بخورد کاهش یافته و در نتیجه بیماریش درمان نمیشود چرا که یکی از راههای کاهش یرقان شیر خوردن به مقدار زیاد است.

پیشنهاد میگردد والدین عزیز به جای استفاده از قرص زردی نوزاد فنوباربیتال چنانچه شدت بیماری کم باشد از قطره خوراکی بیلی ناستر که یک داروی گیاهی است و هیچ خطری نیز برای کودک ندارد استفاده نمایند ضمن اینکه شیر دهی به نوزاد را نیز افزایش دهند. چنانچه مادر شیر کافی نداشته باشد میتوان از شیر خشک کمک گرفت. ضمنا استفاده از شیر خشت و ترنجبین در طب سنتی نیز یکی از راهکارهای کاهش زردی در نوزادان است.

اگر درجه یرقان نوزاد بالا باشد نیز بهترین راه درمان آن اجاره دستگاه فتوتراپی است که هم بهبودی بیماری در آن قطعی بوده و هم به هیچ عنوان عوارض خطرناک ندارد. درمان زردی با روش فتوتراپی بسیار راحت است و در کمترین زمان ممکن انجام میشود. مجددا تاکید میگردد والدین عزیز از دادن قرص زردی نوزاد حتما اجتناب کرده و از روشهای درمانی مناسب و تایید شده استفاده نمایند تا فرزندی سالم و شاداب داشته باشند.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه فتوتراپی نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.