بیلی روبین نوزاد و ارتباط آن با ایجاد زردی نوزادان

بیلی روبین خون نوزاد

در پاسخ به این سوال که بیلی روبین نوزاد چیست باید گفت که وجود بیش از اندازه این ماده در خون کودک مهمترین عامل بیماری زردی نوزادان است لذا شناخت دقیق مکانیسم آن باعث می شود تا روش های بهتری برای درمان نوزادانی که سطح بیلی روبین آنها بالاست اتخاذ گردد.

بیش از 70 درصد نوزادان تازه متولد شده که رسیده و سالم باشند به زردی مبتلا می شوند. این مقدار در نوزادان نارس به بیش از 80 درصد می رسد. بنابراین بسیار مهم است که عامل یا عوامل ایجاد کننده این بیماری شناخته شود و روشهای پیشگیرانه و درمان زردی نوزاد با توجه به شرایط و موقعیت مورد استفاده قرار گیرد.

مهمترین علت ایجاد زردی در نوزادان افزایش بیلی روبین خون نوزاد است که دلیل آن نیز افزایش تخریب گلوبولهای قرمز خون می باشد. هنگامی که کارکرد کبد طبیعی باشد افزایش سطح بیلیروبین ایجاد نشده و یا در حد خفیف روی می دهد.

چنانچه به هر دلیلی اختلال در کارکرد کبد وجود داشته باشد سطح بیلیروبین خون افزایش میابد چرا که وظیفه کبد شکستن و خرد کردن مولکولهای بیلیروبین خون و نهایتا دفع آن توسط ادرار است.

در دوران بارداری و پیش از تولد بچه، بیلی روبین تولید شده توسط کبد مادر تصفیه شده و دفع می گردد در نتیجه میزان آن در نوزاد طبیعی در هنگام تولد پایین است. بلافاصله پس از تولد، این کبد کودک است که باید مسئولیت جذب و دفع آن را به عهده بگیرد.

اما با توجه به اینکه بسیاری از جنبه های فیزیولوژیک کبدی در زمان تولد بچه کاملا تکامل نیافته در نتیجه بیلیروبین خون تصفیه نشده و در نهایت از طریق مسیر فرعی به روده وارد می شود در نتیجه بیشتر نوزادان بین روزهای دوم تا پنجم پس از تولد ممکن است دچار افزایش میزان بیلی روبین شوند.

ایجاد زردی و ارتباط آن بیلی روبین نوزاد

بیلی روبین خون نوزاد

برای اندازه گیری زردی نوزاد و تعیین میزان بیلی روبین آزمایش خون از نوزاد گرفته میشود. نتیجه آزمایش به صورت بیلی روبین دایرکت ( Direct )، این دایرکت ( In direct ) و توتال گزارش میشود. بیلی روبین توتال ترکیبی از دایرکت و این دایرکت میباشد.

در برگه جواب آزمایش معمولا نتیجه به صورت توتال و دایرکت درج میگردد. برای بزرگسالان اندازه نرمال بیلیروبین توتال 1.2 و برای کودکان 1 میلی گرم بر دسی لیتر میباشد. این میزان بیلی روبین نوزاد برای دایرکت حدود 0.1 تا 0.3 میلی گرم بر دسی لیتر است.

درمان بیماری زردی در نوزادان به وسیله دستگاه فتوتراپی انجام می شود مگر در مورادی که شدت آن خیلی زیاد بوده و دستگاه نتواند آن را کاهش دهد که الزاما باید خون بچه تحت نظر پزشک متخصص تعویض گردد.

هنگامی که بچه زیر دستگاه زردی نور درمانی زردی نوزاد قرار گرفت و نور منبع تابش دستگاه با طول موج مخصوص ( 420 الی 480 نانومتر ) به پوستش برخورد کرد در نتیجه آن مولکولهای بیلی‌ روبین موجود در خون نوزاد شکسته شده و از طریق ادرار و مدفوع از بدن نوزاد خارج گشته و باعث کاهش درجه زردی و یرقان در کودکان میشود.

 

مرکز درمان یرقان نوزادان نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.