آیا شیر خشک برای رفع زردی نوزاد مفید است؟

شیر خشک برای زردی نوزاد

زردی در بعضی از نوزادان تازه متولد شده وجود دارد و قاعدتا عمده آنها نیز از مادر تغذیه میکنند ولی ترکیبات شیر در بعضی از مادران به گونه ایست که باعث افزایش شدت بیماری میگردد که در صورت بروز چنین وضعیتی لازم است شیر مادر برای مدت محدودی قطع شده و شیر خشک جایگزین آن گردد تا زردی نوزاد درمان گردد.

همانطور که همه مادران اطلاع دارند خواص غذایی که مصرف میکنند به طور مستقیم بر شیر آنها تاثیر میگذارد و این خواص غذایی به طور غیر مستقیم به بدن نوزاد وارد میگردد لذا خیلی اهمیت دارد که مادر شیرده چه غذایی مصرف کند. به طور کلی مواد غذایی دیر هضم مثل بادمجان باعث بروز بیشتر بیماری میشود. برعکس مصرف خوراکیهای خنک و زود هضم برای کاهش زردی نوزادان میتواند مفید باشد.

شیر خشک برای درمان زردی نوزاد چگونه مصرف شود؟

شیر خشک برای زردی نوزاد

قطعا مادران عزیز به خوبی میدانند که چنانچه فرزندشان به شیشه شیر عادت کند دیگر تمایلی به مکیدن پستان مادر ندارد پس لازم است تا در طول مدت زمانی که از شیر خشک استفاده میگردد از شیشه شیر استفاه نشود بلکه تغذیه نوزاد از طریق قاشق و یا قطره چکان به نوزاد انجام شود چرا که اگر کودک به شیشه شیر عادت کند دیگر تمایلی به خوردن شیر از پستان مادر ندارد و دوران شیرخوارگی از شیر مادر محروم خواهد شد.

همچنین برای درمان و کاهش بیماری لازم است شیر خشک به مقدار زیاد و به صورت رقیق شده به کودک داده شود تا میزان ادرارش افزایش یافته تا مولکولهای بیلی روبین از طریق ادرار دفع گردد. پس لازم است تا هنگام ترکیب شیر خشک با آب، میزان آب ترکیب شده بیشتر از زمانهای معمول خود باشد تا ترکیب رقیقتری ایجاد گردد. این ترکیب رقیق باید به دفعات بیشتری به بچه داده شود تا درمان سریعتر انجام شود.

قابل ذکر است ممکن است بعضی از والدین از دستگاه فتوتراپی برای درمان استفاده کنند که در این حالت امکان شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه به راحتی امکان پذیر است.

مرکز درمانی نی نی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.