نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی

بعد از اینکه والدین محترم با آزمایش خون کودک و به توصیه پزشک مجبور به استفاده از تجهیزات درمانی نوزاد شدند میتوانند جهت دریافت مشاوره های لازم درمانی با کارشناسان ما تماس بگیرند. بعد از تماس شما، تجهیزات مربوطه به محلی که فرزند شما آنجا هست انتقال داده می شود. سپس کارشناسان شرکت نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی خانگی و به طور کلی نحوه استفاده از آن را به شما آموزش میدهند. عدم آموزش میتواند باعث بیقراری نوزاد زیر دستگاه فتوتراپی گشته و درمانش را به تاخیر بیاندازد.

پس از استفاده از فتوتراپی طی مدت زمان توصیه شده، میتوان جهت اطمینان از بهبودی کامل بچه از وی مجددا آزمایش خون گرفت. اگر سطح بیلی روبین به اندازه کافی پایین آمده باشد درمان تمام خواهد شد. ضمنا فیلم آموزشی برای آشنایی بیشتر شما ارائه گردیده است که مادران عزیز و والدین محترم را به دیدن آن توصیه می نماییم.

نکات مهم نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی نی نی سالم

جهت استفاده صحیح از دستگاه فتوتراپی به نکات زیر توجه کنید:

  • دمای اتاق نوزاد باید حدود 28 درجه سانتی گراد مطابق با دماسنج باشد.
  • کلیه لباسهای کودک را از تنش در آورده و کودکتان را کاملا لخت کنید. توجه داشته باشید که حتما پوشک بر تنش داشته باشد.
  • پوششی مناسب مثل چشم بند را روی چشم فرزند خود قرار دهید. در بعضی از انواع مدلهای پیشرفته که منبع تابش ال ای دی دارند نیازی به استفاده از چشم بند نیست.
  • برای حصول اطمینان از نحوه صحیح قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی ، موقعیت کودک را هر ۲ ساعت تغییر دهید. این کار باعث می شود تا همه قسمت های پوست بچه تحت تابش نور باشد و درنتیجه بیلی روبین با سرعت بیشتری کاهش پیدا کند. گفتنی است مدل سه بعدی به علت تابش نور از سه جهت نیازی به جابجایی بچه ندارد.
  • هر 2 ساعت یکبار فرزند خود را بیرون آورده و به مدت یک ساعت فرصت دارید رسیدگیهای لازم از جمله تعویض پوشک و شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی (به نحوه صحیح شیر دهی مطابق دستورالعمل توجه کنید) به میزان کافی را انجام دهید.

بیقراری نوزاد در دستگاه فتوتراپی و نحوه قرار دادن به طور صحیح

در عمده دستگاه های فتوتراپی که از لامپهای فلورسنت استفاده میکنند حتما باید از چشمبند برای بستن چشم نوزاد استفاده نمود تا آسیبی به چشم وارد نگردد که این مضوع میتواند باعث بیقراری نوزاد زیر دستگاه فتوتراپی شود. البته در دستگاههای مدرن شرکت نی نی سالم این مسئله به طور کامل مرتفع گردیده است چرا که طراحی تجهیزات و همچنین نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی در مدلهای تولیدی این مرکز به گونه ایست که دیگر نیازی به بستن چشم نوزاد نیست و در نتیجه کودک با آرامش کامل درون دستگاه قرار گرفته و درمان میگردد.

یکی از سوالاتی که در ذهن ایجاد میشود این است که نوزاد چند ساعت باید در دستگاه زردی بماند که باید گفت به طور کلی در انواع تجهیزات متعارف فتوتراپی کودک به مدت 2 ساعت داخل دستگاه و یک ساعت بیرون از آن قرار بگیرد و این روند در طول مدت درمان رعایت گردد. به عبارت دیگر شرایط نگهداری نوزاد باید به گونه ای باشد تا پس از اینکه بچه 2 ساعت داخل دستگاه قرار گرفت به مدت یک ساعت نیز بیرون از آن بوده تا ضمن استراحت، تعویض پوشک انجام شده و شیر دهی و تغذیه کودک به طور کامل انجام گیرد.

 استفاده از تجهیزات فوتوتراپی درمان زردی

در دستگاه فتوتراپی منبع تابش نور به عنوان قلب دستگاه عمل میکند و میزان تابش و شدت نور و طول موج نور ساطع شده در زمان مشخص و معین و همچنین نوع منبع تابش نور که میتواند فلورسنت و یا ال ای دی LED باشد در نحوه عملکرد دستگاه فتوتراپی موثر است. همچنین نحوه قرار دادن نوزاد به طور صحیح نیز میتواند مدت زمان درمان را به طور محسوسی کاهش دهد.

نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی

به طور کلی دستگاههای فتوتراپی با منبع نور ال ای دی با داشتن شرایط استاندارد میتواند بهترین عملکرد را در درمان زردی نوزادان داشته باشد. ضمنا این تجهیزات در هر نوعی که باشند وقتی کیفیت درمانی بالایی خواهند داشت که نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی به طور اصولی و صحیح رعایت گردد ضمن اینکه تنظیمات آن نیز باید به درستی آموزش داده شده و انجام شود.

نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی باید مطابق دستورالعمل باشد تا بهترین نتیجه درمان حاصل شود.

مدت زمان استفاده از دستگاه فتوتراپی نیز بستگی به شدت بیماری و همچنین نوع تجهیزات استفاده شده دارد. قطعا دستگاه های با کیفیت تر زمان کمتری برای بهبودی نیاز دارند اما به طور کلی بهتر است که بیشتر از سه روز یا 72 ساعت از دستگاه استفاده نشود. البته اگر تجهیزات استفاده شده از نوع مرغوب بوده و به خصوص لامپ آنها از نوع ال ای دی باشد به زمانهای بیشتر از 72 ساعت اصلا نیازی نخواهد بود و کودک در این فاصله به شرط اینکه مطابق دستورالعمل های مربوطه در دستگاه بخوابد کاملا بهبود خواهد یافت.

استفاده از لامپ مهتابی

گاها اتفاق افتاده است بعضی از والدین خودسرانه از مهتابی برای زردی نوزاد خود استفاده میکنند و مشوق آنها نیز پدربزرگها و مادربزرگها هستند. این والدین فقط به ظاهر لامپهای مهتابی نگاه میکنند و هیچ توجهی به طول موج ساطع شده از آنها ندارند. این عزیزان بدون توجه و رعایت اصول پزشکی نوزاد خود را زیر نور مهتابی قرار میدهند به این امید که بیماری فرزندشان خوب شود.

به این خانواده های عزیز موکدا توصیه میشود که این کار را انجام ندهند چون استفاده از این روش به هیچ عنوان پایه علمی نداشته و نتیجه آن علاوه بر افزایش درجه زردی، سوختگی و آسیب دیدگی پوست نوزادشان بوده و شرایط را برای درمان استاندارد وخیم تر مینماید چرا که نور ساطع شده از مهتابی دارای اشعه فرابنفش میباشد که به شدت اثر سو بر پوست دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *