نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی

چنانچه نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی مطابق دستورالعمل های توصیه شده باشد زردی طی کمترین زمان ممکن درمان میگردد.

بعد از اینکه والدین محترم با آزمایش خون کودک و به توصیه پزشک مجبور به فوتوتراپی شدند میتوانند جهت دریافت مشاوره های لازم درمانی و روشهای کاربرد آن با کارشناسان ما تماس بگیرند. بعد از تماس شما، تجهیزات فوق الذکر به آدرس مورد نظر انتقال یافته و مشاوره های لازم و ضروری به والدین عزیز داده خواهد شد.

نکات مهم نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی

پس از استفاده از فوتوتراپی طی مدت زمان توصیه شده، میتوان جهت اطمینان از بهبودی کامل بچه از وی مجددا آزمایش خون گرفت. اگر سطح بیلی روبین به اندازه کافی پایین آمده باشد درمان تمام خواهد شد. ضمنا فیلم آموزشی استفاده از دستگاه زردی برای آشنایی بیشتر شما ارائه گردیده است که مادران عزیز و والدین محترم را به دیدن آن توصیه می نماییم.

  • دمای اتاق نوزاد باید حدود 28 درجه سانتی گراد مطابق با دماسنج تنظیم گردد.
  • کلیه لباسهای فرزندتان را از تنش بیرون آورده و کاملا لخت کنید. توجه داشته باشید که حتما آلت تناسلیش را با پوشک بپوشانید.
  • پوششی مناسب مثل چشم بند را روی چشم فرزند خود بگذارید. بعضی از انواع مدلهای پیشرفته که منبع تابش ال ای دی دارند نیازی به استفاده از چشم بند ندارند.
  • برای حصول اطمینان از نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی به طور صحیح، موقعیت کودک را هر ۲ ساعت تغییر دهید. این کار باعث می شود تا همه قسمت های پوست تحت تابش قرار گرفته و درنتیجه بیلی روبین با سرعت بیشتری کاهش پیدا کند. گفتنی است مدل سه بعدی به علت تابش نور از سه جهت نیازی به جابجایی بچه ندارد.
  • هر 2 ساعت یکبار فرزند خود را بیرون آورده و به مدت یک ساعت فرصت دارید رسیدگیهای لازم از جمله تعویض پوشک و شیر دهی زیر دستگاه زردی (به روش صحیح شیردهی مطابق دستورالعمل توجه کنید) به میزان کافی را انجام دهید.

بیقراری نوزاد در دستگاه فتوتراپی و نحوه قرار دادن به طور صحیح

عمده تجهیزات قدیمی تر که لامپهای فلورسنت دارند وجود چشمبند الزامیست تا آسیبی وارد نگردد که این مضوع میتواند باعث بیقراری بچه شود. البته در دستگاههای مدرن شرکت نی نی سالم این مسئله به کاملا مرتفع گردیده چرا که طراحی مدلهای تولیدی این مرکز به گونه ایست که دیگر نیازی به بستن چشم نیست و بیماری طفل معصوم با آرامش کامل رفع خواهد شد.

یکی از سوالاتی که در ذهن ایجاد میشود این است که نوزاد چند ساعت باید در دستگاه زردی بماند که میتوان گفت به طور کلی کودک به مدت 2 ساعت داخل یونیت و یک ساعت بیرون از آن بوده و این روند در طول مدت درمان رعایت گردد. به عبارت دیگر شرایط نگهداری نوزاد باید به گونه ای انجام شود تا پس از اینکه بچه 2 ساعت داخل یونیت ماند به مدت یک ساعت نیز بیرون از آن بوده تا ضمن استراحت، تعویض پوشک انجام شده و شیر دهی و تغذیه کامل انجام گیرد.

 تجهیزات فوتوتراپی درمان زردی

در این وسایل منبع تابش نور به عنوان قلب آن عمل میکند و میزان تابش و شدت و طول موج نور ساطع شده در زمان مشخص و معین و همچنین نوع منبع تابش که میتواند فلورسنت و یا ال ای دی LED باشد در نحوه عملکرد دستگاه فتوتراپی موثر است. همچنین قرار دادن نوزاد به صورت صحیح نیز میتواند مدت زمان درمان را به طور محسوسی کاهش دهد.

نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی

در حالت کلی دستگاههای فوتوتراپی ال ای دی با داشتن شرایط استاندارد میتواند بهترین عملکرد را داشته باشد. ضمنا این تجهیزات هر نوعی که باشند وقتی کیفیت بالایی خواهند داشت که نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی به صورت اصولی و صحیح رعایت گردد ضمن اینکه تنظیمات آن نیز باید به درستی آموزش داده شده و انجام شود.

مدت زمان آن نیز بستگی به شدت بیماری و همچنین نوع و کاربرد تجهیزات دارد. قطعا دستگاههای با کیفیت تر زمان کمتری برای بهبودی نیاز دارند اما بهتر است که بیشتر از سه روز یا 72 ساعت نشود. البته اگر یونیت های مورد نظر از نوع مرغوب بوده و به خصوص لامپ آنها از نوع ال ای دی باشد به زمانهای بیشتر از 72 ساعت اصلا نیازی نخواهد بود و کودک در این فاصله به شرط اینکه دستورالعمل های مربوطه به درستی رعایت گردد کاملا بهبود خواهد یافت.

لامپ مهتابی فلورسنت

گاها اتفاق افتاده که بعضی از والدین خودسرانه از مهتابی برای زردی استفاده میکنند و مشوق آنها نیز پدربزرگها و مادربزرگها هستند. این والدین فقط به ظاهر لامپهای مهتابی نگاه میکنند و هیچ توجهی به طول موج آنها ندارند. این عزیزان بدون توجه و رعایت اصول پزشکی فرزند خود را زیر مهتابی میگذارند به این امید که بهبود یابد.

به این خانواده های عزیز موکدا توصیه میشود که این کار را انجام ندهند چون این روش به هیچ عنوان پایه علمی نداشته و نتیجه آن علاوه بر افزایش درجه زردی، سوختگی و آسیب دیدگی پوست فرزند دلبندشان بوده و شرایط را برای درمان استاندارد وخیم تر مینماید چرا که نور مهتابی دارای اشعه فرابنفش میباشد که به شدت با پرتو اشعه یو وی اثر سو بر پوست ایجاد میکند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button