درجه زردی نوزادان و تعیین آن با جدول بیلی روبین نوزاد

درجه زردی نوزاد و تعیین آن با جدول نوزادان

تعیین درجه زردی نوزادان و تشخیص عدد آن با جدول درجه بندی بیلی روبین یک روش دقیق و آسان برای اطلاع از میزان بیماریست و لازم است والدین با مطالعه جدول بیلی روبین زردی نوزاد ، این بیماری را جدی گرفته و در صورت مشاهده علائم آن حتما برای درمانش به پزشک متخصص کودکان مراجعه نمایند. بالا بودن درجه بیلی روبین در خون نوزاد میتواند سبب آسیب دیدن مغز و دستگاه عصبی کودک شود بنابراین ضرورت دارد تا والدین نسبت به موضوع فوق حساسیت ویژه ای داشته باشند.

تعداد قابل توجهی از نوزادان در بدو تولد و یا تا چند روز پس از تولد (معمولا تا یک هفته پس از تولد) با افزایش بیلی روبین مواجهند که با مقایسه جدول زردی نوزاد این علائم ابتدا در چشم بچه مشاهده می شود و با افزایش شدت آن در سینه ،شکم و پاهای کودک نیز مشاهده خواهد شد. در صورت بروز هر گونه علائم بیماری، باید به پزشک مراجعه کرده و یا با مراکز درمانی که با تجهیزات فتوتراپی اقدام به درمان نوزادان میکنند تماس بگیرید.

آزمایش زردی باید چند باشد

با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از نوزادان هنگام تولد عدد بیلی روبین بالایی دارند والدین با مطالعه جدول و یا روشهایی که عنوان خواهد شد باید بدانند میزان بیلیروبین یا زردی نوزاد باید چند باشد تا بتوانند آن را سریع درمان کنند.

قابل ذکر است رنج نرمال میزان درجه زردی نوزادان به سن، وزن و شرایط جسمی بستگی دارد ولی بهترین جواب آزمایش عدد کمتر 8 برای کودکان تا 4 روز است. توصیه میگردد نوزاد تا دو ماهگی تحت کنترل پزشک بماند چرا که احتمال دارد جدول عدد زردی در این مدت تغییر کرده و افزایش یابد. به طور کلی ابتلا به بیماری مذکور در کودکان با شرایط زیر بیشتر مشاهده گردید:

  • گروه خونی مادر O و گروه خونی نوزاد A یا B
  • مادر Rh منفی و نوزاد Rh مثبت
  • وجود سابقه بیماری فوق الذکر و درجه زردی نوزاد بالا در فرزندان قبلی
  • نخوردن شیر مادر به مقدار کافی در روزهای اول تولد
  • نوزادانی که زودتر از موقع به دنیا بیایند (نوزادان نارس)
  • نوزادان با وزن تولد کمتر از ۲۵۰۰ گرم
  • نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به دیابت
  • نوزاد مبتلا به درجه بالای فاویسم

روشهای تعیین عدد زردی نوزاد

1- روش تجربی

برای مشخص شدن درجه زردی نوزادان در این روش کافیست با انگشت شصت خود پوست کودک را کمی فشار داده و سپس آن را برداشته و بلافاصله به رنگ پوست در محل اثر انگشت دقت کنید. چنانچه جای انگشت به رنگ زرد باشد یعنی درجه یرقان نوزادتان بالاست و ضرورت دارد که برای درمانش اقدام گردد.

2- استفاده از دستگاه بیلی چک

میتوانید میزان درجه زردی نوزاد خود را بدون اینکه نیاز به گرفتن خون باشد و حتی بدون مراجعه به جدول درجه بندی نوزادان به راحتی با دستگاه بیلی روبین متر تشخیص داده و اندازه گیری نمایید. دقت تعیین درجه در این روش کمتر از آزمایش خون بوده اما چنانچه دستگاه بیلی چک از نوع مرغوب باشد قابل قبول است. اندازه گیری درجه بیلیروبین خون نوزاد با روش مذکور در مرکز نی نی سالم امکانپذیر است.

3- آزمایش خون

تشخیص درجه زردی نوزادان با این روش بسیار دقیق است و هیچگونه خطایی ندارد و همین مسئله باعث میگردد که در صورت وجود بیماری نسبت به درمان آن با بهترین روشهای ممکن اقدام نمود. تنها اشکالی که این روش دارد دردی است که نوزاد دارد و تحمل آن برای مادران کمی دشوار است.

جدول زردی نوزاد و تعیین میزان رنج نرمال بیلی روبین نوزادان

اما یکی از روشهای بسیار ساده که از قضا دقت بالایی نیز دارد تعیین عدد زردی با استفاده از جداول مرتبط است. بدون اینکه لازم باشد فرزند خود را به مراکز پزشکی و یا آزمایشگاهی ببرید کافیست به جدول زردی نوزادان (شکل زیر) مراجعه کرده و با کمی دقت از میزان بیماری فرزند خود به طور دقیق مطلع شوید.

درجه زردی نوزاد و تعیین آن با جدول نوزادان

درجه بیلی روبین خون طبق جدول در صورتی که فقط صورت بچه زرد باشد، بین ۵ تا ۷ ، زردی پوست از زیر گردن تا ناف 10 تا 15، از ناف تا پایین شکم 20 و چنانچه زردی کل بدن را احاطه کرده باشد 25 میلیگرم بر دسی‌لیتر می باشد. رنج درجه زردی نرمال نوزاد سه تا پنج روزه باید حدود 5 میلیگرم بر دسی لیتر باشد. اگر در ۲۴ ساعت اولیه تولد، این درجه بیشتر از ۵ میلی گرم بر دسی لیتر بود می بایست سریعا به پزشک مراجعه کنید.

مطابق جدول بیشترین شدت درجه زردی نوزادان ۲۵ است که بسیار خطرناک خواهد بود. در روز‌های پس از تولد اگر این درجه بیشتر از ۱۳ گردد می بایست به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید. در این صورت ممکن است پزشک کودک شما را بستری نموده و از روش های نور درمانی استفاده می نماید.

در صورت بالا بودن درجه زردی نوزادان چکار کنیم؟

در صورت بالا بودن بیش از حد مجاز درجه زردی در خون نوزادان ( بالاتر از 20 میلی گرم بر دسی لیتر ) دیگر نمیتوان درمان را حتی با دستگاههای فتوتراپی نوزاد انجام داد. در چنین وضعیتی ضرورت دارد که خون نوزاد تعویض گردد که البته باید با بررسی تیم پزشکی و نظارت دقیق پزشک متخصص صورت گیرد. البته والدین عزیز در صورت مواجهه با چنین شرایطی نباید استرس به خود راه داده و نگران شوند چرا که این امر به راحتی قابل انجام میباشد و قطعا نوزاد دلبندشان پس از تعویض خون سلامتی خود را به طور کامل به دست خواهد آورد.

توصیه اکید میشود والدین عزیز و مادرانی که به تازگی زایمان کردند مرتب و هر چند ساعت یکبار نوزاد خود را مطابق جدول زردی نوزادان در منزل کنترل نمایند و در صورت هر گونه شک و تردید و یا وجود هر گونه علائم سریعا کودک خود را نزد پزشک برده و در صورت نیاز جهت درمان آن اقدام نمایند. برای آشنایی با روشهای درمان و رفع بیماری زردی میتوانید به مقاله تخصصی ما مراجعه نمایید که در آن به طور مشروح توضیحات لازم ارائه گردیده است.

 

مرکز فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد نی نی سالم

50 thoughts on “درجه زردی نوزادان و تعیین آن با جدول بیلی روبین نوزاد

 1. م.م

  سلام، نوزاد من دختره و ۵ روزشه ودرجه زردیش امروز گرفتم ۱۶/۵ بود، دکترش گفت باید از دستگاه فتوتراپی استفاده کنه، چند روز باید از دستگاه استفاده کنم؟ و اینکه غیر از دستگاه به چیز دیگه ای هم نیازه؟ ممنون اگه زودتر جواب بدین

  Reply
   1. darman Post author

    سلام. برای نوزاد تا چهار روز این مقدار زردی بالاست ولی اگه سن نوزاد بیشتر از 4 روز باشه زردی 5 خوبه و مشکلی نداره. موفق باشید.

    Reply
 2. ندا

  سلام،پسرمن درسه روزگی درجه زردیش13/2بود،دوشب زیردستگاه بودشد7/9الان13روزه هست وزردیش شده13/2بایداقدام خاصی کنم؟

  Reply
 3. مارال

  سلام نوزاد من درجه زردی 10.2 طبق آزمایش خون داره و دوروزه و وزنم 3.300 هستش بهم گفتن اگر میخوای ببری خونه با مسوولیت خودته خواستم ببینم بیارم خونه با دستگاه درمان کنم بهتر نیست و تو این شرایط بیمارستان نمونه

  Reply
  1. darman Post author

   سلام و عرض ادب. اصلا جای نگرانی وجود نداره. فرزندتون رو به منزل بیارید و با دستگاه فتوتراپی خانگی به راحتی درمانش کنید. محیط بیمارستان با توجه به وضعیت کرونا اصلا توصیه نمیشه. دستگاه زردی خانگی به مدت 24 ساعت زردی نوزادتون رو درمان میکنه ولی اگه بتونین 48 ساعت استفاده کنید خیالتون کاملا راحت میشه و زردیش به طور کامل درمان میشه. سعی کنید از دستگاه ال ای دی سه بعدی استفاده کنید تا روند درمان بهتر انجام بشه. همکاران ما در شرکت نی نی سالم در خدمتتون هستند. میتونید تماس بگیرید. ممنون

   Reply
 4. سام

  سلام من پسرم ۸ روزه هست درجه زردیش ۱۱ هست چن ساعت باید زیر مهتابی باشه

  Reply
  1. darman Post author

   خدمت شما دوست عزیز سلام. به هیچ عنوان نوزادتون رو زیر مهتابی قرار ندید چرا که نور لامپ مهتابی به خاطر داشتن اشعه فرابنفش یا یو وی به شدت برای پوست لطیف نوزاد خطرناکه. از دستگاه فتوتراپی که لامپ ال ای دی داره استفاده کنید. احتمالا برای درجه زردی نوزاد شما اگر از دستگاه فتوتراپی سه بعدی ال ای دی استفاده کنید به احتمال زیاد 24 ساعته درمان میشه. موفق و پایدار باشید.

   Reply
   1. زری

    سلام پسرم تو ۵روزگی زردیش ۱۴ بود ک هم یه شب بستری شد هم دوشب وستگاه اوردیم ک دکتر گعت خوب شده حالا تو ۵۵ روزگی باز چشماش زرد میکشه بردم ازمایش ۷ بوده و خیلی نگرانم گرمی زیاد میخوردم ولی الان چندروزه دیگه خنکی میخورم تا تموم بشه بره

    Reply
    1. darman Post author

     سلام خدمت شما خواهر گرامی. برگشت زردی تا دو ماهگی در بعضی از نوزادان اتفاق میافته و طبیعیه منتها مراقب باشید و میزان زردی نوزادتون رو هر روز بررسی کنید چنانچه روند افزایشی داشت و بیشتر از 8 شد توصیه میشه به مدت 24 تا 48 ساعت مجددا از دستگاه زردی استفاده کنید. جای نگرانی ندارد. موفق باشید.

     Reply
 5. حسین

  سلامْ
  پسر من 10 روزه است و زردی 13.7 داره.بنظرتون بستری کنم یا با دستگاه فتوتراپی در منزل مداوا میشه؟مداوا با دستگاه چند روز طول میکشه؟

  Reply
  1. darman Post author

   سلام. این مقدار زردی در نوزاد حتما باید درمان بشه اما اصلا نیازی به بستری کردن نوزاد در بیمارستان نیست بلکه با اجاره دستگاه فتوتراپی با کیفیت ال ای دی ترجیحا از نوع سه بعدی میتونید نوزادتون را در مدت حدود 48 ساعت کاملا درمان نمایید. موفق باشید.

   Reply
    1. darman Post author

     سلام. بله. اسم این دستگاه بیلی چک هست که از طریق تماس پوستی میزان زردی نوزاد رو اندازه گیری میکنه ولی دقتش به اندازه آزمایش خون نیست و متاسفانه مقداری خطا داره که این میزان خطا در برندهای غیر معروف بیشتر هست. موفق باشید.

     Reply
   1. زهرااکبری

    سلام پسر من ۳۴۰۰ وزن داشت الان ۱۴ روزشه زردیش ۱۲ شیر خوردنش هم خوبه چیز خاصی لازمه ؟

    Reply
    1. darman Post author

     سلام. زردی نوزاد شما بالاست و لازم هست تا از دستگاه فتوتراپی استفاده کنید. میتونید با همکاران ما تماس بگیرید تا براتون بهترین نوع دستگاه سه بعدی را ارسال کنند. موفق باشید.

     Reply
 6. darman Post author

  سلام. بدون فوت وقت و در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید. جای نگرانی وجود نداره ولی زمان رو از دست ندید. موفق باشید.

  Reply
 7. Szzabihi

  سلام وقت شما بخیر
  دختر من 5 رو شه و با دستگاه اندازه ی زردیشو گرفتیم گفت 11و5 حالا 24 ساعته گذاشتمش زیر دستگاه خانگی به نظرتون کافیه یا 24ساعت دیگه بزارمش

  Reply
  1. darman Post author

   درود بر شما. قاعدتا اگر کیفیت دستگاه فتوتراپی که استفاده میکنید استاندارد باشه 24 ساعت استفاده کافیه. میتونید مجددا تست بگیرید. لازم به توضیح هست که دستگاه های اندازه گیری زردی یا همون بیلی چک عمدتا مقدار زیادی خطا دارند لذا توصیه میشه اگر مشکلی ندارید از طریق آزمایش خون میزان زردی نوزادتون رو تعیین کنید چرا که دقتش خیلی بالاتره. موفق باشید.

   Reply
  1. darman Post author

   سلام. زردیش رو هر چند روز یکبار چک کنید. اگر رو به کاهش بود که جای نگرانی نداره اما اگر رو به افزایش بود و یا در همین مقدار ثابت ماند توصیه میشود از دستگاه فتوتراپی استفاده کنید. دستگاه های درمان زردی ال ای دی هیچگونه خطری ندارند و با اطمینان نوزادتون رو درمان میکنند. موفق باشید.

   Reply
 8. محسن

  سلام. پسر من 20 روزشه و درجه زردیش 11.2 آیا نیازی به استفاده از دستگاه هست؟ آخرین باری که آزمایش گرفتیم هم همین 11.2 بود

  Reply
  1. darman Post author

   سلام. بله بهتر هست که از دستگاه فتوتراپی استفاده کنید و این بیماری را کاملا درمان کنید تا خدای نکرده تاثیر بدی در آینده فرزندتون نزاره. موفق باشید.

   Reply
  1. darman Post author

   سلام. توصیه میشه برای بهبودی کامل نوزادتون حتما از دستگاه فتوتراپی ال ای دی استفاده کنید تا خیالتون راحت بشه. موفق باشید

   Reply
  2. رحمت

   سلام. پسرم زردیش رو ٧.٩ هست ١٨ روزشه و وزنش ٢٨٠٠ گرم. آیا لازمه به فتو درمانی در منزل یا کار دیگه ای؟!

   Reply
   1. darman Post author

    سلام. اگه میزان زردیش از این مقدار بالاتر نره یا به عبارتی روند افزایشی نداشته باشه مشکلی نیست و نیاز به درمان نداره. اما اگه برعکس روند افزایشی داشته باشه لازمه حتما از دستگاه فتوتراپی استفاده کنید. توصیه این هست که اگر براتون امکان داره از دستگاه فتوتراپی ال ای دی به مدت 24 تا 48 ساعت استفاده کنید تا خیالتون از بابت این بیماری راحت بشه. موفق باشید.

    Reply
 9. رضا

  سلام دختر من 15 روزش هست و درجه زردیش با دستگاه 7.2 هستش وزنش هم 2 کیلو 350 گرمه
  وقتی سه روز بود آزمایش خون درجه زردی رو 8.2 نشون داد اون موقع وزنش 2 کیلو بود
  ضمنا از اون موقع تا الان قطره هم استفاده میکنیم و 72 ساعت هم از دستگاه فتوتراپی استفاده کردیم
  باید چیکار کنم الان؟؟؟

  Reply
  1. darman Post author

   سلام. استفاده از قطره بیشتر از یک هفته توصیه نمیشه. اما در حال حاضر درجه زردی 7.2 با توجه به سن نوزاد زیاد نیست ولی باید روزانه میزان زردیش رو چک کنید چنانچه رو به افزایش باشه باید مجددا از دستگاه فتوتراپی استفاده کنید. سعی کنید دستگاه زردی از نوع ال ای دی باشه تا ضرری متوجه نوزادتون نشه. موفق باشید.

   Reply
  1. darman Post author

   سلام خدمت شما. اگه میزان زردی همین اندازه باقی بمونه و بیشتر نشه مشکلی نداره و خوبه. فقط لازم هست تا چند روز مراقب این عدد زردیش باشید. اگه این روند افزایشی شد سریعا از دستگاه استفاده کنید. موفق باشید.

   Reply
   1. ادریس

    سلام آقای دکتر
    یه بچه 5 روزه داریم سه روزگی زردیش 11.2 بوده
    الان 5 روزگیش شده 12.3 فوران دستگاه براش اجاره کردم چند روز زیرش باشه خوبه آیا نیازی به بستری و دارو هست
    ممنون میشم جواب بدید

    Reply
    1. darman Post author

     سلام. بسته به قدرت و نوع دستگاهی که اجاره میکنید 24 تا 48 ساعت نیاز هست که نوزادتون زیر دستگاه قرار بگیره و نیازی به بستری کردن و یا داروی خاصی نداره. موفق باشید.

     Reply
 10. محمدرضا

  باعرض سلام وخسته نباشید
  پسر مو ۳ روزه شه و زردیش ۱۳ است برا درمانش چکار باید بکنم شما داروی گیاهی رو توصیه میکنید.ممنون

  Reply
  1. darman Post author

   سلام. قطعا درمان گیاهی به تنهایی نمیتونه این میزان زردی رو درمان کنه لذا با قطعیت پیشنهاد میشه که از دستگاه فتوتراپی به مدت 2 روز استفاه کنید تا فرزندتون کاملا خوب بشه. موفق باشید.

   Reply
    1. darman Post author

     درود بر شما، این میزان زردی خطرناک نیست اما باید از دستگاه فتوتراپی برای رفعش استفاده کنید. موفق باشید.

     Reply
 11. میلاد

  سلام. دختر من الان 7روزشه زردیش 6 هست. ولی قبلا که یکی دوروزش بود زو 17 بود زردیش گذاشته بودم تو بیمارستان الان 6 هست ترخیص شد دیگه لازم هست ببریم دکتر یا ن

  Reply
  1. darman Post author

   سلام و عرض ادب، الان زردیش خوبه ولی چون در 20 درصد نوزادان احتمال برگشت زردی وجود داره بهتره تا چند روز میزان زردی رو کنترل کنید اگه خدای نکرده مجددا افزایش پیدا کرد از دستگاه استفاده کنید. موفق باشید.

   Reply
    1. darman Post author

     سلام. بله درجه زردی بیشتر از 8 نیاز به دستگاه داره و اگر کیفیت دستگاه مرغوب باشه و از نوع ال ای دی هم باشه باید حداقل 24 ساعت از دستگاه استفاده کنید. موفق باشید.

     Reply
 12. ناشناس

  سلام من پسرم روز دوم زردیش ۱۶ بود بستریش کردبم فرداش ۸ شده بود بعد رفت ۱۳ تا ۵ روز بودم با ۹ ترخیص شدم دوباره ۷ روزگیش رفت بالا بعد تو خون درمونش کردم اومد پایین ۱۵ روزگیش شد ۹و۷شد ۳۱ روزگیش برم ۹و۹ شد دوتا رفت بالا دوباره چیکار کنم شماره زردی کبدشم ۴۵ شد کم خونی هم داره ۸ونیم دکتر گفت ی بتر درمیون شیر خشک بدم ایا تاثیر داره ممکن مشکل از شیر مادر باشه وزن الانسم ۴و۹۰۰ لطفا کمکم‌کنید

  Reply
  1. darman Post author

   سلام. احتمالا زردی نوزاد شما از شیر خود شماست و قطعا تشخیص پزشک درسته، در چنین حالتی به طور موقت چند روز شیر مادر قطع میشه و از شیر خشک استفاده میشه، توجه کنید شیر خشک رو با شیشه ندید چون دیگه بچنون پستان مادر رو نمیمکه، سعی کنید شیر خشک رو با قطره چکان یا قاشق بدید. موفق باشید.

   Reply
 13. امیر_محمودی

  سلام پسرم۱۸ روزه است با آزمایش خون زردی ۱۱/۹ نشون داده شده است،وزن نوزاد۳کیلو و۱۰۰ گرم
  آیا باید دستگاه اجاره کرد و دارو داد؟؟؟
  توصیه شما چیه؟؟؟

  Reply
  1. darman Post author

   سلام و عرض ادب. این میزان زردی برای نوزاد شما بالاست و توصیه میشه حتما از دستگاه فتوتراپی استفاده کنید. در صورت استفاده از دستگاه به داروی خاصی نیاز نیست ولی استفاده از قطره بیلی ناستر در کنار دستگاه میتونه سرعت درمان رو افزایش بده. موفق باشید.

   Reply
 14. آیسان

  سلام وقتتون بخیر
  دختر من ۱ماه و۱۹ روزشه عدد زردیش ۱۰ هست؟
  این عدد برای این سن بالاست؟
  چه کاری باید انجام داد تا زردیش کامل رفع بشه؟

  Reply
  1. darman Post author

   سلام. بله این میزان زردی کمی زیاده و توصیه میشه از دستگاه فتوتراپی به مدت 2 روز استفاده کنید. میتوانید با همکاران ما تماس بگیرید و از دستگاه زردی سه بعدی ال ای دی پیشرفته که هیچگونه عوارضی نیز ندارد استفاده کنید. چنانچه به موقع درمان را انجام دهید جای هیچگونه نگرانی نیست. موفق باشید.

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.