تعیین درجه زردی نوزاد با آزمایش

آزمایش زردی نوزاد و تعیین درجه آن

درجه زردی نوزاد در تعداد قابل توجهی از کودکان موقعی که به دنیا میآیند بالاست و این عدد در نوزادان مختلف متفاوت است که البته این میزان از طریق آزمایش زردی نوزاد به دست می آید. اما سوال اساسی اینجاست که بیماری مذکور در چه محدوده ای بی خطر است و در چه عددی میتواند والدین را مجبور به استفاده از روشهای درمانی نماید؟

ابتدا ضرورت دارد والدین درجه زردی نوزاد خود را به طور دقیق بدانند. روشهای مختلفی برای تعیین این عدد وجود دارد که به طور کلی عبارتند از آزمایش زردی نوزاد از خون، استفاده از بیلی چک و یا استفاده از جدول نوزادان.

درجه زردی نوزاد تا سن 4 روزگی نباید بیشتر از 8 باشد. اگر چه عدد 8 نیز حکایت از وجود مقدار کمی از بیماری دارد اما قاعدتا بعد از چند روز خود به خود رفع میشود. چنانچه میزان درجه بیشتر از این مقدار باشد یعنی نوزاد زردی دارد و معمولا پزشک برای تشخیص علت و درمان آن اقدام مینماید. مقدار درجه تا زیر 20 در صورت آزمایش و تشخیص به موقع به راحتی قابل درمان است. اگر شدت درجه بیشتر از این مقدار باشد کودک باید بستری گردد.

زردی در نوزادان معمولا از سه روزه خودش را نشان میدهد و تا پنج روزه به ثبات میرسد. در چنین حالتی پزشک به راحتی میتواند بر اساس شرایط فیزیکی نوزاد و میزان زردی در نوزاد یک روش درمانی متناسب را تجویز نماید. اگر درجه زردی نوزاد پنج روزه پایین باشد از روشهای تغذیه ای و سنتی و اگر میزان آن بیشتر باشد از نوردرمانی استفاده میشود. برای درجات بالاتر زردی نیز پزشک روشهای دیگری را تجویز خواهد کرد.

چگونه بفهمیم درجه زردی نوزاد ما کاهش یافته است؟

توصیه اکید میشود والدین عزیز و مادرانی که به تازگی زایمان کردند مرتب و هر چند ساعت یکبار درجه زردی نوزاد خود را مطابق جدول زردی نوزادان در منزل کنترل نمایند و در صورت هر گونه شک و تردید و یا وجود هر گونه علائم سریعا کودک خود را نزد پزشک برده تا با آزمایش زردی نوزاد از میزان دقیق آن مطلع گردند. برای آشنایی با روشهای درمان زردی میتوانید به مقاله تخصصی ما مراجعه نمایید که در آن به طور مشروح توضیحات لازم ارائه گردیده است.

آزمایش زردی نوزاد و تعیین درجه آن

اگر چه از ظاهر و رنگ پوست نوزاد میتوان متوجه خوب شدن بچه شد اما جهت اطمینان و اطلاع از میزان دقیق آن لازم است که مجددا آزمایش خون داده و یا از دستگاه بیلی چک استفاده نمود. چنانچه عدد بیلی روبین به کمتر از 8 میلی گرم بر دسی لیتر برسد درمان کامل میباشد. البته بعضی از پزشکان ترجیح میدهند این عدد به حدود 5 کاهش یابد تا احتمال برگشت به صفر برسد.

“آزمایش زردی نوزاد بهترین راه تعیین درجه زردی نوزاد است”

به والدین عزیز پیشنهاد میگردد چنانچه فرزندشان یرقان دارد و حتی درجه آن هم پایین میباشد از دستگاه زردی نوزاد خانگی استفاده کنند چرا که استفاده از روشهای سنتی و خانگی و گیاهی اثر درمانی قطعی ندارند ضمن اینکه گاهی اوقات مدت زمان بهبودی نوزادان طولانی میشود و یا بعضی وقتها برعکس شده و شدت بیماری افزایش یابد که باعث خواهد شد درمان کودک سخت تر شده و مشکلات بعدی را ایجاد نماید.

آزمایش زردی نوزاد چگونه است؟

به طور کلی به دو صورت میتوان آزمایش زردی نوزاد را انجام داد و به میزان دقیق درجه آن رسید که عبارتند از “دادن آزمایش خون” و استفاده از “دستگاه بیلی چک”. برای دادن آزمایش خون ضرورت دارد که نوزاد را به آزمایشگاه معتبر برده و از وی چند قطره خون گرفته شود. قطعا با گرفتن خون نوزاد صدای گریه اش بلند شده و چشمان مادر نیز بدون استثنا کاملا خیس و اشک آلود. اما چاره چیست رسیدگی و درمان نوزاد تازه رسیده از هر چیزی مهمتر و واجب تر است. بعد از حدود 2 ساعت جواب آزمایش حاضر خواهد شد و متعاقبا درمان زردی نوزاد نیز آغاز خواهد شد.

اما روش دیگری نیز برای تعیین درجه زردی نوزاد وجود دارد و آن استفاده از دستگاه بیلی چک است. دیگر لازم نیست که نوزاد را به آزمایشگاه برد بلکه میتوان دستگاه را که کمی بزرگتر از یک موبایل است به منزل انتقال داد. ضمنا دیگر نیازی به گرفتن خون از نوزاد و درد کشیدنش نیست بلکه فقط با نزدیک کردن دستگاه به پیشانی بچه میتوان میزان زردی اش را اندازه گیری کرد.

اگر چه استفاده از این روش بسیار راحت و بدون آزار کودک است اما دقت آزمایش خون به مراتب بالاتر از استفاده از دستگاه است و بسیاری در نتیجه بسیاری از پزشکان نوزادان را روانه آزمایشگاه میکنند.

91 thoughts on “آزمایش زردی نوزاد و تعیین درجه آن

  1. خدمت شما دوست عزیز سلام. به هیچ عنوان نوزادتون رو زیر مهتابی قرار ندید چرا که نور لامپ مهتابی به خاطر داشتن اشعه فرابنفش یا یو وی به شدت برای پوست لطیف نوزاد خطرناکه. از دستگاه فتوتراپی که لامپ ال ای دی داره استفاده کنید. احتمالا برای درجه زردی نوزاد شما اگر از دستگاه فتوتراپی سه بعدی ال ای دی استفاده کنید به احتمال زیاد 24 ساعته درمان میشه. موفق و پایدار باشید.

   1. سلام دخترمن الان یکماهش زردی رو۱۰ میخواستم ببینم مشکلی هست یا نه خیلی نگرانم همه ی آزمایش‌هایی که ازش گرفتن خوب بوده مشکلی نداشته خداروشکر

    1. سلام. این درجه زردی برای نوزاد شما کمی زیاده. توصیه ما این هست که برای اینکه نگرانی هاتون در این مورد برطرف بشه از دستگاه درمان زردی ال ای دی استفاده کنید. موفق باشید.

   1. سلام پسرم تو ۵روزگی زردیش ۱۴ بود ک هم یه شب بستری شد هم دوشب وستگاه اوردیم ک دکتر گعت خوب شده حالا تو ۵۵ روزگی باز چشماش زرد میکشه بردم ازمایش ۷ بوده و خیلی نگرانم گرمی زیاد میخوردم ولی الان چندروزه دیگه خنکی میخورم تا تموم بشه بره

    1. سلام خدمت شما خواهر گرامی. برگشت زردی تا دو ماهگی در بعضی از نوزادان اتفاق میافته و طبیعیه منتها مراقب باشید و میزان زردی نوزادتون رو هر روز بررسی کنید چنانچه روند افزایشی داشت و بیشتر از 8 شد توصیه میشه به مدت 24 تا 48 ساعت مجددا از دستگاه زردی استفاده کنید. جای نگرانی ندارد. موفق باشید.

     1. سلام پسر من 14روزشه زردی15.6هست مهتابی اوردیم خونه میخوام بدونم دمای اون چقدر باید باشه کنار بخاری گذاشتیم

     2. سلام. دمای هر دستگاهی باید متناسب با برند و دستورالعمل خودش باشه. با همونجایی که دستگاه رو تهیه کردید تماس بگیرید. موفق باشید.

   2. سلام پسر من الان پنج روزش هست امروز زردیشو آن از گیری کردن گفتن۱۱/۸هست باید زیر دستگاه باشه یا با دارو برطرف میشه

     1. سلام وقتتون بخیر باشه
      نوزاد من پنج روزش هست و زردیش ۱۱.۷ هست و پزشک دستگاه رو پیشنهاد دادن ولی بچه اصلا زیر دستگاه نمیمونه ؛ چقد زمان میبره که بچه خوب بشه ؛ چکار کنیم آروم بمونه 🥲🤕

     2. سلام. باید تلاش کنید تا نوزادتون زیر دستگاه بخوابه چون تنها راه درمان همینه. سعی کنید از دستگاه فتوتراپی که بدون چشم بند هست استفاده کنید. بهتره ابتدا نوزادتون رو بخوابونید بعدش به آرومی دستگاه رو روی سرش قرار بدید. با کارشناسان ما تماس بگیرید. موفق باشید.

   3. سلام دختر من الان 10روزش شده . درجه زردیش 11هست . دکترم گفت هیچ کاری نکن بزار باشه . البته من دو روز هم زیر دستگاه گذاشتمش
    الان وزنش 2.700گرم .
    بازم باید ببرمش دکتر

    1. سلام خدمت شما خواهر گرامی، برای درجه زردی 11 حتما باید از دستگاه استفاده کرد و شما کار خوبی کردید. مجددا زردی نوزادتون رو انداره گیری کنید اگه از 8 بیشتره باز هم از دستگاه استفاده کنید. موفق باشید.

     1. سلام خسته نباشید پسر من 46 روزه هس زردیش روی ۱۴ ی شب دستگاه گذاشتم اما متاسفانه بند نمیشه اصلا دکتر بردمش گفت برا بچه ۴۶ روزه ۱۴زیاذ نیس

 1. سلامْ
  پسر من 10 روزه است و زردی 13.7 داره.بنظرتون بستری کنم یا با دستگاه فتوتراپی در منزل مداوا میشه؟مداوا با دستگاه چند روز طول میکشه؟

  1. سلام. این مقدار زردی در نوزاد حتما باید درمان بشه اما اصلا نیازی به بستری کردن نوزاد در بیمارستان نیست بلکه با اجاره دستگاه فتوتراپی با کیفیت ال ای دی ترجیحا از نوع سه بعدی میتونید نوزادتون را در مدت حدود 48 ساعت کاملا درمان نمایید. موفق باشید.

    1. سلام. بله. اسم این دستگاه بیلی چک هست که از طریق تماس پوستی میزان زردی نوزاد رو اندازه گیری میکنه ولی دقتش به اندازه آزمایش خون نیست و متاسفانه مقداری خطا داره که این میزان خطا در برندهای غیر معروف بیشتر هست. موفق باشید.

    1. سلام. زردی نوزاد شما بالاست و لازم هست تا از دستگاه فتوتراپی استفاده کنید. میتونید با همکاران ما تماس بگیرید تا براتون بهترین نوع دستگاه سه بعدی را ارسال کنند. موفق باشید.

     1. سلام بچه من ۵روزه هست و زردی ۱۷ داره بستری کردیم خطر ناکه وات کی خوب میسه

   1. سلام‌وقت بخیر پسر من ۳۳روزشه ودوهفته پیش دکتر بردمش روی هشت بود البته سه روز بعد تولدش ۱۲ بود ک اومد روی هشت ودکتر آزمایش خون براش نوشت واولش روی ۵۰ بود وگفتن ک باید تکرار بشه ک اومد روی ۶۰میخواستم ببینم مشکلی داری چون دکتر متخصصش گفتن باید ببرینش دکتر متخصص کبد وگوارش ممنون میشم راهنماییم کنین

 2. سلام. بدون فوت وقت و در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید. جای نگرانی وجود نداره ولی زمان رو از دست ندید. موفق باشید.

 3. سلام وقت شما بخیر
  دختر من 5 رو شه و با دستگاه اندازه ی زردیشو گرفتیم گفت 11و5 حالا 24 ساعته گذاشتمش زیر دستگاه خانگی به نظرتون کافیه یا 24ساعت دیگه بزارمش

  1. درود بر شما. قاعدتا اگر کیفیت دستگاه فتوتراپی که استفاده میکنید استاندارد باشه 24 ساعت استفاده کافیه. میتونید مجددا تست بگیرید. لازم به توضیح هست که دستگاه های اندازه گیری زردی یا همون بیلی چک عمدتا مقدار زیادی خطا دارند لذا توصیه میشه اگر مشکلی ندارید از طریق آزمایش خون میزان زردی نوزادتون رو تعیین کنید چرا که دقتش خیلی بالاتره. موفق باشید.

  1. سلام. زردیش رو هر چند روز یکبار چک کنید. اگر رو به کاهش بود که جای نگرانی نداره اما اگر رو به افزایش بود و یا در همین مقدار ثابت ماند توصیه میشود از دستگاه فتوتراپی استفاده کنید. دستگاه های درمان زردی ال ای دی هیچگونه خطری ندارند و با اطمینان نوزادتون رو درمان میکنند. موفق باشید.

 4. سلام. پسر من 20 روزشه و درجه زردیش 11.2 آیا نیازی به استفاده از دستگاه هست؟ آخرین باری که آزمایش گرفتیم هم همین 11.2 بود

  1. سلام. بله بهتر هست که از دستگاه فتوتراپی استفاده کنید و این بیماری را کاملا درمان کنید تا خدای نکرده تاثیر بدی در آینده فرزندتون نزاره. موفق باشید.

  1. سلام. توصیه میشه برای بهبودی کامل نوزادتون حتما از دستگاه فتوتراپی ال ای دی استفاده کنید تا خیالتون راحت بشه. موفق باشید

  2. سلام. پسرم زردیش رو ٧.٩ هست ١٨ روزشه و وزنش ٢٨٠٠ گرم. آیا لازمه به فتو درمانی در منزل یا کار دیگه ای؟!

   1. سلام. اگه میزان زردیش از این مقدار بالاتر نره یا به عبارتی روند افزایشی نداشته باشه مشکلی نیست و نیاز به درمان نداره. اما اگه برعکس روند افزایشی داشته باشه لازمه حتما از دستگاه فتوتراپی استفاده کنید. توصیه این هست که اگر براتون امکان داره از دستگاه فتوتراپی ال ای دی به مدت 24 تا 48 ساعت استفاده کنید تا خیالتون از بابت این بیماری راحت بشه. موفق باشید.

  1. سلام. برای نوزاد تا چهار روز این مقدار زردی بالاست ولی اگه سن نوزاد بیشتر از 4 روز باشه زردی 5 خوبه و مشکلی نداره. موفق باشید.

 5. سلام دختر من 15 روزش هست و درجه زردیش با دستگاه 7.2 هستش وزنش هم 2 کیلو 350 گرمه
  وقتی سه روز بود آزمایش خون درجه زردی رو 8.2 نشون داد اون موقع وزنش 2 کیلو بود
  ضمنا از اون موقع تا الان قطره هم استفاده میکنیم و 72 ساعت هم از دستگاه فتوتراپی استفاده کردیم
  باید چیکار کنم الان؟؟؟

  1. سلام. استفاده از قطره بیشتر از یک هفته توصیه نمیشه. اما در حال حاضر درجه زردی 7.2 با توجه به سن نوزاد زیاد نیست ولی باید روزانه میزان زردیش رو چک کنید چنانچه رو به افزایش باشه باید مجددا از دستگاه فتوتراپی استفاده کنید. سعی کنید دستگاه زردی از نوع ال ای دی باشه تا ضرری متوجه نوزادتون نشه. موفق باشید.

  1. سلام خدمت شما. اگه میزان زردی همین اندازه باقی بمونه و بیشتر نشه مشکلی نداره و خوبه. فقط لازم هست تا چند روز مراقب این عدد زردیش باشید. اگه این روند افزایشی شد سریعا از دستگاه استفاده کنید. موفق باشید.

   1. سلام آقای دکتر
    یه بچه 5 روزه داریم سه روزگی زردیش 11.2 بوده
    الان 5 روزگیش شده 12.3 فوران دستگاه براش اجاره کردم چند روز زیرش باشه خوبه آیا نیازی به بستری و دارو هست
    ممنون میشم جواب بدید

    1. سلام. بسته به قدرت و نوع دستگاهی که اجاره میکنید 24 تا 48 ساعت نیاز هست که نوزادتون زیر دستگاه قرار بگیره و نیازی به بستری کردن و یا داروی خاصی نداره. موفق باشید.

 6. باعرض سلام وخسته نباشید
  پسر مو ۳ روزه شه و زردیش ۱۳ است برا درمانش چکار باید بکنم شما داروی گیاهی رو توصیه میکنید.ممنون

    1. درود بر شما، این میزان زردی خطرناک نیست اما باید از دستگاه فتوتراپی برای رفعش استفاده کنید. موفق باشید.

 7. سلام. دختر من الان 7روزشه زردیش 6 هست. ولی قبلا که یکی دوروزش بود زو 17 بود زردیش گذاشته بودم تو بیمارستان الان 6 هست ترخیص شد دیگه لازم هست ببریم دکتر یا ن

  1. سلام و عرض ادب، الان زردیش خوبه ولی چون در 20 درصد نوزادان احتمال برگشت زردی وجود داره بهتره تا چند روز میزان زردی رو کنترل کنید اگه خدای نکرده مجددا افزایش پیدا کرد از دستگاه استفاده کنید. موفق باشید.

    1. سلام. بله درجه زردی بیشتر از 8 نیاز به دستگاه داره و اگر کیفیت دستگاه مرغوب باشه و از نوع ال ای دی هم باشه باید حداقل 24 ساعت از دستگاه استفاده کنید. موفق باشید.

 8. سلام من پسرم روز دوم زردیش ۱۶ بود بستریش کردبم فرداش ۸ شده بود بعد رفت ۱۳ تا ۵ روز بودم با ۹ ترخیص شدم دوباره ۷ روزگیش رفت بالا بعد تو خون درمونش کردم اومد پایین ۱۵ روزگیش شد ۹و۷شد ۳۱ روزگیش برم ۹و۹ شد دوتا رفت بالا دوباره چیکار کنم شماره زردی کبدشم ۴۵ شد کم خونی هم داره ۸ونیم دکتر گفت ی بتر درمیون شیر خشک بدم ایا تاثیر داره ممکن مشکل از شیر مادر باشه وزن الانسم ۴و۹۰۰ لطفا کمکم‌کنید

  1. سلام. احتمالا زردی نوزاد شما از شیر خود شماست و قطعا تشخیص پزشک درسته، در چنین حالتی به طور موقت چند روز شیر مادر قطع میشه و از شیر خشک استفاده میشه، توجه کنید شیر خشک رو با شیشه ندید چون دیگه بچنون پستان مادر رو نمیمکه، سعی کنید شیر خشک رو با قطره چکان یا قاشق بدید. موفق باشید.

 9. سلام پسرم۱۸ روزه است با آزمایش خون زردی ۱۱/۹ نشون داده شده است،وزن نوزاد۳کیلو و۱۰۰ گرم
  آیا باید دستگاه اجاره کرد و دارو داد؟؟؟
  توصیه شما چیه؟؟؟

  1. سلام و عرض ادب. این میزان زردی برای نوزاد شما بالاست و توصیه میشه حتما از دستگاه فتوتراپی استفاده کنید. در صورت استفاده از دستگاه به داروی خاصی نیاز نیست ولی استفاده از قطره بیلی ناستر در کنار دستگاه میتونه سرعت درمان رو افزایش بده. موفق باشید.

 10. سلام وقتتون بخیر
  دختر من ۱ماه و۱۹ روزشه عدد زردیش ۱۰ هست؟
  این عدد برای این سن بالاست؟
  چه کاری باید انجام داد تا زردیش کامل رفع بشه؟

  1. سلام. بله این میزان زردی کمی زیاده و توصیه میشه از دستگاه فتوتراپی به مدت 2 روز استفاده کنید. میتوانید با همکاران ما تماس بگیرید و از دستگاه زردی سه بعدی ال ای دی پیشرفته که هیچگونه عوارضی نیز ندارد استفاده کنید. چنانچه به موقع درمان را انجام دهید جای هیچگونه نگرانی نیست. موفق باشید.

 11. سلام نوزادماپسرباوزن ۳۱۰۰الان ۲۵روزه هنوزچشماش زرده زردیش رو۱۳بوده دکتربراش آزمایشاتی نوشته میخوام کمکم کنین مشکلی داره چون دکترمیگفت مشکل داره که زردیش پایین نیومده بدون هیچ آزمایشی

  1. سلام خدمت شما. تنها مشکلی که میتونه پایین اومدن زردی رو سخت بکنه اختلاف گروه خونی مادر و نوزاد هست که البته اون هم به راحتی قابل حل شدنه. با کارشناسان ما تماس بگیرید و از دستگاه فتوتراپی سه بعدی ال ای دی این مرکز استفاده کنید تا فرزندتون به راحتی درمان بشه. موفق باشید.

  1. سلام. زردی نوزاد شما احتمالا حدود 10 هست. بهترین راه و بی خطرترین روش درمان استفاده از دستگاه فتوتراپی ال ای دی است که با اطمینان نوزاد شما رو حداکثر در مدت 24 ساعت درمان میکنه. موفق باشید.

  1. سلام. اگه میزان زردی تا همین درجه باقی بمونه و بالاتر نره میتونید از روشهای سنتی برای کاهش زردی نوزادتون استفاده کنید و نیازی به دستگاه ندارید. به طور کلی این میزان زردی هم کمی بالاست و بهتره که درمانش کنید. موفق باشید.

  1. سلام. اگه تا الان از دستگاه استفاده نکردین حتما از دستگاه فتوتراپی مرکز ما استفاده کنید. لطفا تماس بگیرید. موفق باشید.

  1. سلام. بدون معطلی و فوت وقت نوزادتون رو زیر دستگاه فتوتراپی حداقل به مدت 48 ساعت قرار بدید. موفق باشید.

  2. سلام نوزاد من بدو تولد زردیش ۷ بود یک روز بستری شد اوردیمش خونه بعد زردیش رفت روی ۱۴ ۴ روز زیر دستگاه بود زردیش شد ۹ اوردیمش خونه الان که ۱۸ روزشه زردیش شده ۱۴ چکار بتید کنم

   1. سلام. بهترین راه ممکن استفاده از دستگاه زردی نوزاد و مرغوب و ترجیحا با لامپ ال ای دی هست. ضمنا همزمان با استفاده از دستگاه از قطره بیلی ناستر هم به مدت یک هفته استفاده کنید. به نوزادتون هم زیاد شیر بدید و محیط رو براش خیلی گرم نکنید. همان دمایی که برای خودتون مناسبه برای نوزاد هم در نظر بگیرید. موفق باشید.

 12. سلام ببخشید دختر من سه روز است الان آزمایش دادیم زردیش رو 25 درجه است وتحت نظر ه آیا مشکل پیش نمیاد

  1. سلام پسرم 4روزشه زردیش18گفتن باید بستری بشه ولی من درمان خونگی رو ترجیح دادم دستگاه کرایه کردیم به نظرتون جواب میگیریم یا باید ببرم بستری کنم؟

  1. سلام دخترم سه روزه هست و زردیش روی 14هست خیلی نگرانشم چند روز باید زیر دستگاه بمونه تا خوب بشه.

 13. سلام پسر من ۴روزش هست وزردیش ۹ دوروزه در بیمارستان زیر دستگاه بوده با چشم بند .ولی زردیش که روز قبلش اومده بود پایین شده بود ۷ الان شده ۹ میخواستم بدونم میشه ببرمش خونه اونجا مراقبت کنم بدون دستگاه

  1. نوزاد ۵ روزه با وزن ۲/۱۰۰ درجه زردی ۱۳ چند روز باید در دستگاه
   در منزل باشد؟ مشکل جواب آزمایشات است که هر آزمایشگاهی ۱
   جواب نشان میدهد.

   1. سلام. بهتر هست که به آزمایشگاه معتبر مراجعه کرده و میزان زردی را فقط با آزمایش خون تعیین کنید نه با دستگاه بیلی چک. برای نوزاد شما نیز با توجه به وزن کمی که داره باید از دستگاه با شدت نور ضعیفتر و حداقل به مدت 48 ساعت استفاده بشه و مجددا میزان زردیش اندازه گیری بشه. موفق باشید.

 14. سلام و وقت بخیر
  زردی پسر من در ۶روزگی ۱۸.۶ بود، ۴۸ساعت زیر دستگاه بود، دوباره آزمایش خون داد شد ۸.۶، باز هم نیاز است زیر دستگاه باشد؟

 15. سلام نوزاد من الان زردی روی ۱۷ چند روز باید بمونه زیر دستگاه خوب بشه الان دو هفته متولد شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button