تشخیص درجه زردی نوزاد و تعیین آن با جدول نوزادان

درجه زردی نوزاد و تعیین آن با جدول نوزادان

تعیین درجه زردی نوزاد و تشخیص آن با جدول یک روش دقیق و آسان برای اطلاع از میزان زردی نوزادان است که لازم است والدین این موضوع را به طور کامل بدانند تا بتوانند جهت کاهش بیماری اقدامات لازم را انجام دهند.

بالا بودن درجه بیلی روبین در خون نوزاد میتواند سبب آسیب دیدن مغز و دستگاه عصبی کودک شود بنابراین ضرورت دارد تا والدین با مطالعه جدول زردی نوزادان ( جدول بیلی روبین نوزاد )، این بیماری را جدی گرفته و در صورت مشاهده علائم آن حتما برای درمانش به پزشک متخصص کودکان مراجعه نمایند.

تشخیص بیماری

تعداد قابل توجهی از نوزادان در بدو تولد و یا تا چند روز پس از تولد (معمولا تا یک هفته پس از تولد) درجه بالای بیلی روبین دارند که با مقایسه جدول زردی نوزاد این علائم ابتدا در چشم کودک مشاهده می شود و با افزایش شدت آن در سینه ،شکم و پاهای وی نیز مشاهده خواهد شد.

در صورت مشاهده علائم زردی نوزاد با بررسی جدول و تصور درجه بالای بیماری، باید به پزشک مراجعه کرده و یا با مراکز درمانی که با تجهیزات فتوتراپی اقدام به درمان نوزادان میکنند تماس بگیرید. با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از نوزادان هنگام تولد عدد بیلی روبین بالایی دارند والدین با مطالعه جدول و یا روشهایی که عنوان خواهد شد باید بدانند درجه زردی باید چند باشد تا بتوانند آن را سریع درمان کنند.

ابتلا به یرقان در چه کودکانی بیشتر است؟

 • گروه خونی مادر O و گروه خونی نوزاد A یا B باشد.
 • مادر Rh منفی و نوزاد Rh مثبت داشته باشد.
 • وجود سابقه بیماری فوق الذکر و درجه بالای بیلی روبین در نوزاد قبلی
 • نخوردن شیر مادر به مقدار کافی در روزهای اول تولد
 • نوزادانی که زودتر از موقع به دنیا بیایند (نوزادان نارس)
 • نوزادان با وزن تولد کمتر از ۲۵۰۰ گرم
 • نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به دیابت
 • نوزاد مبتلا به درجه بالای فاویسم

روشهای تعیین عدد درجه زردی نوزاد

1- تعیین عدد درجه زردی در نوزاد به روش تجربی

برای مشخص شدن درجه بیماری در این روش کافیست با انگشت شصت خود پوست کودک را کمی فشار داده و سپس آن را برداشته و بلافاصله به رنگ پوست در محل اثر انگشت دقت کنید. چنانچه جای انگشت به رنگ زرد باشد یعنی درجه بیلی روبین نوزادتان بالاست و ضرورت دارد که برای درمانش اقدام گردد.

2- تعیین درجه زردی در نوزادان با استفاده از دستگاه بیلی چک

میتوانید میزان درجه زردی نوزاد خود را بدون اینکه نیاز به گرفتن خون باشد و حتی بدون مراجعه به جدول نوزادان به راحتی با دستگاه بیلی روبین متر تشخیص داده و اندازه گیری نمایید. دقت تعیین درجه در این روش کمتر از آزمایش خون است اما چنانچه دستگاه بیلی چک از نوع مرغوب باشد قابل قبول است. اندازه گیری درجه بیلی روبین خون نوزاد با روش مذکور در مرکز نی نی سالم امکانپذیر است.

3- تشخیص درجه زردی در نوزاد با آزمایش خون

این روش تعیین عدد درجه زردی برای نوزادان بسیار دقیق است و هیچگونه خطایی ندارد و همین مسئله باعث میگردد که در صورت وجود یرقان نسبت به درمان آن با بهترین روشهای ممکن اقدام نمود.

جدول زردی نوزاد و تعیین میزان درجه بیلی روبین

اما یکی از روشهای بسیار ساده که از قضا دقت بالایی نیز دارد تعیین عدد زردی با استفاده از جدول زردی نوزاد است. بدون اینکه لازم باشد فرزند خود را به مراکز پزشکی و یا آزمایشگاهی ببرید کافیست به جدول زردی نوزادان (شکل زیر) مراجعه کرده و با کمی دقت از میزان درجه زردی در نوزادتان به طور دقیق شوید.

درجه زردی نوزاد و تعیین آن با جدول نوزادان

درجه زردی بیلی روبین خون طبق جدول در صورتی که فقط صورت بچه زرد باشد، بین ۵ تا ۷ ، زردی پوست از زیر گردن تا ناف 10 تا 15، از ناف تا پایین شکم 20 و چنانچه زردی کل بدن را احاطه کرده باشد 25 میلیگرم بر دسی‌لیتر می باشد. درجه زردی نرمال نوزاد باید حدود 5 میلیگرم بر دسی لیتر باشد.

درجه زردی در نوزاد عددی است متغیر که ممکن است در روزهای پس از تولد به دلیل افزایش سطح بیلی روبین در خون شدت یابد. اگر در ۲۴ ساعت اولیه تولد، این درجه ۵ میلی گرم بر دسی لیتر باشد می بایست سریعا به پزشک مراجعه کنید.

مطابق جدول بیشترین شدت درجه زردی نوزادان ۲۵ است که بسیار خطرناک می باشد. در روز‌های پس از تولد اگر این درجه بیشتر از ۱۳ باشد می بایست به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید. در این صورت ممکن است پزشک کودک شما را بستری نموده و از روش های نور درمانی استفاده می نماید.

عدد خیلی زیاد بیلی روبین

در صورت بالا بودن بیش از حد درجه زردی در خون نوزادان ( بالاتر از 20 میلی گرم بر دسی لیتر ) دیگر نمیتوان درمان را حتی با دستگاههای فتوتراپی نوزاد انجام داد. در چنین وضعیتی ضرورت دارد که خون نوزاد تعویض گردد که البته باید با بررسی تیم پزشکی و نظارت دقیق پزشک متخصص صورت گیرد. البته والدین عزیز در صورت مواجهه با چنین شرایطی نباید استرس به خود راه داده و نگران شوند چرا که این امر به راحتی قابل انجام میباشد و قطعا نوزاد دلبندشان پس از تعویض خون سلامتی خود را به طور کامل به دست خواهد آورد.

درمان

لازم است والدین عزیز و مادرانی که به تازگی زایمان کردند مرتب و هر چند ساعت یکبار نوزاد خود را مطابق جدول زردی نوزاد در منزل کنترل نمایند و در صورت هر گونه شک و تردید و یا وجود هر گونه علائم سریعا کودک خود را نزد پزشک برده و در صورت نیاز جهت درمان آن اقدام نمایند. برای آشنایی با روشهای درمان و رفع بیماری زردی میتوانید به مقاله تخصصی ما مراجعه نمایید که در آن به طور مشروح توضیحات لازم ارائه گردیده است.

 

مرکز درمان یرقان نوزادان نی نی سالم

25 thoughts on “تشخیص درجه زردی نوزاد و تعیین آن با جدول نوزادان

 1. م.م

  سلام، نوزاد من دختره و ۵ روزشه ودرجه زردیش امروز گرفتم ۱۶/۵ بود، دکترش گفت باید از دستگاه فتوتراپی استفاده کنه، چند روز باید از دستگاه استفاده کنم؟ و اینکه غیر از دستگاه به چیز دیگه ای هم نیازه؟ ممنون اگه زودتر جواب بدین

  Reply
  1. ناشناس

   سلام 3روز عزیزم ب همراه قطره بیلی ناستر ک هر 8ساعت باید ب نوزاد داده بشه

   Reply
 2. ندا

  سلام،پسرمن درسه روزگی درجه زردیش13/2بود،دوشب زیردستگاه بودشد7/9الان13روزه هست وزردیش شده13/2بایداقدام خاصی کنم؟

  Reply
 3. مارال

  سلام نوزاد من درجه زردی 10.2 طبق آزمایش خون داره و دوروزه و وزنم 3.300 هستش بهم گفتن اگر میخوای ببری خونه با مسوولیت خودته خواستم ببینم بیارم خونه با دستگاه درمان کنم بهتر نیست و تو این شرایط بیمارستان نمونه

  Reply
  1. darman Post author

   سلام و عرض ادب. اصلا جای نگرانی وجود نداره. فرزندتون رو به منزل بیارید و با دستگاه فتوتراپی خانگی به راحتی درمانش کنید. محیط بیمارستان با توجه به وضعیت کرونا اصلا توصیه نمیشه. دستگاه زردی خانگی به مدت 24 ساعت زردی نوزادتون رو درمان میکنه ولی اگه بتونین 48 ساعت استفاده کنید خیالتون کاملا راحت میشه و زردیش به طور کامل درمان میشه. سعی کنید از دستگاه ال ای دی سه بعدی استفاده کنید تا روند درمان بهتر انجام بشه. همکاران ما در شرکت نی نی سالم در خدمتتون هستند. میتونید تماس بگیرید. ممنون

   Reply
 4. سام

  سلام من پسرم ۸ روزه هست درجه زردیش ۱۱ هست چن ساعت باید زیر مهتابی باشه

  Reply
  1. darman Post author

   خدمت شما دوست عزیز سلام. به هیچ عنوان نوزادتون رو زیر مهتابی قرار ندید چرا که نور لامپ مهتابی به خاطر داشتن اشعه فرابنفش یا یو وی به شدت برای پوست لطیف نوزاد خطرناکه. از دستگاه فتوتراپی که لامپ ال ای دی داره استفاده کنید. احتمالا برای درجه زردی نوزاد شما اگر از دستگاه فتوتراپی سه بعدی ال ای دی استفاده کنید به احتمال زیاد 24 ساعته درمان میشه. موفق و پایدار باشید.

   Reply
 5. حسین

  سلامْ
  پسر من 10 روزه است و زردی 13.7 داره.بنظرتون بستری کنم یا با دستگاه فتوتراپی در منزل مداوا میشه؟مداوا با دستگاه چند روز طول میکشه؟

  Reply
  1. darman Post author

   سلام. این مقدار زردی در نوزاد حتما باید درمان بشه اما اصلا نیازی به بستری کردن نوزاد در بیمارستان نیست بلکه با اجاره دستگاه فتوتراپی با کیفیت ال ای دی ترجیحا از نوع سه بعدی میتونید نوزادتون را در مدت حدود 48 ساعت کاملا درمان نمایید. موفق باشید.

   Reply
    1. darman Post author

     سلام. بله. اسم این دستگاه بیلی چک هست که از طریق تماس پوستی میزان زردی نوزاد رو اندازه گیری میکنه ولی دقتش به اندازه آزمایش خون نیست و متاسفانه مقداری خطا داره که این میزان خطا در برندهای غیر معروف بیشتر هست. موفق باشید.

     Reply
  1. darman Post author

   سلام. بدون فوت وقت و در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید. جای نگرانی وجود نداره ولی زمان رو از دست ندید. موفق باشید.

   Reply
 6. Szzabihi

  سلام وقت شما بخیر
  دختر من 5 رو شه و با دستگاه اندازه ی زردیشو گرفتیم گفت 11و5 حالا 24 ساعته گذاشتمش زیر دستگاه خانگی به نظرتون کافیه یا 24ساعت دیگه بزارمش

  Reply
  1. darman Post author

   درود بر شما. قاعدتا اگر کیفیت دستگاه فتوتراپی که استفاده میکنید استاندارد باشه 24 ساعت استفاده کافیه. میتونید مجددا تست بگیرید. لازم به توضیح هست که دستگاه های اندازه گیری زردی یا همون بیلی چک عمدتا مقدار زیادی خطا دارند لذا توصیه میشه اگر مشکلی ندارید از طریق آزمایش خون میزان زردی نوزادتون رو تعیین کنید چرا که دقتش خیلی بالاتره. موفق باشید.

   Reply
    1. darman Post author

     سلام. زردیش رو هر چند روز یکبار چک کنید. اگر رو به کاهش بود که جای نگرانی نداره اما اگر رو به افزایش بود و یا در همین مقدار ثابت ماند توصیه میشود از دستگاه فتوتراپی استفاده کنید. دستگاه های درمان زردی ال ای دی هیچگونه خطری ندارند و با اطمینان نوزادتون رو درمان میکنند. موفق باشید.

     Reply
 7. محسن

  سلام. پسر من 20 روزشه و درجه زردیش 11.2 آیا نیازی به استفاده از دستگاه هست؟ آخرین باری که آزمایش گرفتیم هم همین 11.2 بود

  Reply
  1. darman Post author

   سلام. بله بهتر هست که از دستگاه فتوتراپی استفاده کنید و این بیماری را کاملا درمان کنید تا خدای نکرده تاثیر بدی در آینده فرزندتون نزاره. موفق باشید.

   Reply
  1. darman Post author

   سلام. توصیه میشه برای بهبودی کامل نوزادتون حتما از دستگاه فتوتراپی ال ای دی استفاده کنید تا خیالتون راحت بشه. موفق باشید

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.