تعیین درجه زردی نوزاد با جدول نوزادان

درجه زردی نوزاد و تعیین آن با جدول نوزادان

درجه زردی نوزاد طبق جدول باید چند باشد

تعیین درجه زردی نوزاد و تشخیص آن با جدول یک روش دقیق و آسان برای اطلاع از میزان زردی نوزادان است که لازم است والدین این موضوع را به طور کامل بدانند تا بتوانند جهت کاهش درجه آن اقدامات لازم را انجام دهند.

بالا بودن درجه بیلی روبین در خون نوزاد میتواند سبب آسیب دیدن مغز و دستگاه عصبی کودک شود بنابراین ضرورت دارد تا والدین با مطالعه جدول زردی نوزادان ( جدول بیلی روبین نوزاد )، این بیماری را جدی گرفته و در صورت مشاهده علائم آن حتما برای درمانش به پزشک متخصص کودکان مراجعه نمایند.

تعداد قابل توجهی از نوزادان در بدو تولد و یا تا چند روز پس از تولد (معمولا تا یک هفته پس از تولد) درجه بالای بیلی روبین دارند که با مقایسه جدول زردی نوزاد این علائم ابتدا در چشم کودک مشاهده می شود و با افزایش شدت آن در سینه ،شکم و پاهای وی نیز مشاهده خواهد شد.

در صورت مشاهده علائم زردی نوزاد با بررسی جدول و تصور درجه بالای بیماری، باید به پزشک مراجعه کرده و یا با مراکز درمانی که با تجهیزات فتوتراپی اقدام به درمان نوزادان میکنند تماس بگیرید. با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از نوزادان هنگام تولد عدد بیلی روبین بالایی دارند والدین با مطالعه جدول و یا روشهایی که عنوان خواهد شد باید بدانند درجه زردی باید چند باشد تا بتوانند آن را سریع درمان کنند.

ابتلا به بیماری یرقان در چه کودکانی بیشتر است؟

 • گروه خونی مادر O و گروه خونی نوزاد A یا B باشد.
 • مادر Rh منفی و نوزاد Rh مثبت داشته باشد.
 • وجود سابقه بیماری فوق الذکر و درجه بالای بیلی روبین در نوزاد قبلی
 • نخوردن شیر مادر به مقدار کافی در روزهای اول تولد
 • نوزادانی که زودتر از موقع به دنیا بیایند (نوزادان نارس)
 • نوزادان با وزن تولد کمتر از ۲۵۰۰ گرم
 • نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به دیابت
 • نوزاد مبتلا به درجه بالای فاویسم

روشهای تعیین عدد بیلی روبین

1- تعیین عدد درجه زردی در نوزاد به روش تجربی

برای مشخص شدن درجه بیماری در این روش کافیست با انگشت شصت خود پوست کودک را کمی فشار داده و سپس آن را برداشته و بلافاصله به رنگ پوست در محل اثر انگشت دقت کنید. چنانچه جای انگشت به رنگ زرد باشد یعنی درجه بیلی روبین نوزادتان بالاست و ضرورت دارد که برای درمانش اقدام گردد.

2- تعیین درجه زردی در نوزادان با استفاده از دستگاه بیلی چک

میتوانید میزان درجه زردی نوزاد خود را بدون اینکه نیاز به گرفتن خون باشد و حتی بدون مراجعه به جدول نوزادان به راحتی با دستگاه بیلی چک ( بیلی روبین متر ) اندازه گیری نمایید. دقت تعیین درجه در این روش کمتر از آزمایش خون است اما چنانچه دستگاه بیلی چک از نوع مرغوب باشد قابل قبول است. اندازه گیری درجه بیلی روبین خون نوزاد با روش مذکور در مرکز نی نی سالم امکانپذیر است.

3- تشخیص درجه زردی در نوزاد با آزمایش خون

این روش تعیین عدد درجه زردی برای نوزادان بسیار دقیق است و هیچگونه خطایی ندارد و همین مسئله باعث میگردد که در صورت وجود یرقان نسبت به درمان آن با بهترین روشهای ممکن اقدام نمود.

جدول زردی نوزاد و تعیین درجه بیلی روبین

اما یکی از روشهای بسیار ساده که از قضا دقت بالایی نیز دارد تعیین عدد زردی با استفاده از جدول زردی نوزاد است. بدون اینکه لازم باشد فرزند خود را به مراکز پزشکی و یا آزمایشگاهی ببرید کافیست به جدول زردی نوزادان (شکل زیر) مراجعه کرده و با کمی دقت از میزان درجه زردی در نوزادتان به طور دقیق شوید.

درجه زردی نوزاد و تعیین آن با جدول نوزادان

درجه زردی بیلی روبین خون طبق جدول در صورتی که فقط صورت بچه زرد باشد، بین ۵ تا ۷ ، زردی پوست از زیر گردن تا ناف 10 تا 15، از ناف تا پایین شکم 20 و چنانچه زردی کل بدن را احاطه کرده باشد 25 میلیگرم بر دسی‌لیتر می باشد. درجه زردی نرمال نوزاد باید حدود 5 میلیگرم بر دسی لیتر باشد.

درجه زردی در نوزاد عددی است متغیر که ممکن است در روزهای پس از تولد به دلیل افزایش سطح بیلی روبین در خون شدت یابد. اگر در ۲۴ ساعت اولیه تولد، این درجه ۵ میلی گرم بر دسی لیتر باشد می بایست سریعا به پزشک مراجعه کنید.

مطابق جدول بیشترین شدت درجه زردی نوزادان ۲۵ است که بسیار خطرناک می باشد. در روز‌های پس از تولد اگر این درجه بیشتر از ۱۳ باشد می بایست به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید. در این صورت ممکن است پزشک کودک شما را بستری نموده و از روش های نور درمانی استفاده می نماید.

روش های درمان بیماری

برای آشنایی با روشهای درمان و رفع بیماری زردی میتوانید به مقالات تخصصی ما مراجعه نمایید اما به طور خلاصه روشهای درمانی در ادامه توضیح داده شده است:

1- استفاده از قطره بیلی ناستر

چنانچه میزان درجه زردی نوزاد کم باشد (حدود 8 و یا کمتر از آن باشد) میتوان با تشخیص پزشک از داروهای خوراکی مثل قطره بیلی ناستر استفاده نمود. این قطره خوراکی گیاهی بوده و میتوان آن را از داروخانه ها تهیه نمود.

2- شیر دهی مکرر

تغذیه و شیر دهی مکرر به کودک نیز میتواند در کاهش درجه بیلی روبین خون موثر باشد.

2- استفاده از دستگاه فتوتراپی

چنانچه درجه زردی نوزاد بالاتر از 8 باشد باید از دستگاه فتوتراپی استفاده کرد. امکان استفاده از دستگاه هم در بیمارستان و هم در منزل وجود دارد که عمده خانواده ها ترجیح میدهند با اجاره دستگاه فرزند خود را در منزل درمان نمایند. به این روش درمانی به علت تابش اشعه نور، نور درمانی نیز گفته میشود.

عدد خیلی زیاد بیلی روبین

در صورت بالا بودن بیش از حد درجه زردی در خون نوزادان ( بالاتر از 20 میلی گرم بر دسی لیتر ) دیگر نمیتوان درمان را حتی با دستگاه های فتوتراپی نوزاد انجام داد. در چنین وضعیتی ضرورت دارد که خون نوزاد تعویض گردد که البته باید با بررسی تیم پزشکی و نظارت دقیق پزشک متخصص صورت گیرد. البته والدین عزیز در صورت مواجهه با چنین شرایطی نباید استرس به خود راه داده و نگران شوند چرا که این امر به راحتی قابل انجام میباشد و قطعا نوزاد دلبندشان پس از تعویض خون سلامتی خود را به طور کامل به دست خواهد آورد.

لازم است والدین عزیز و مادرانی که به تازگی زایمان کردند مرتب و هر چند ساعت یکبار نوزاد خود را مطابق جدول زردی نوزاد در منزل کنترل نمایند و در صورت هر گونه شک و تردید و یا وجود هر گونه علائم سریعا کودک خود را نزد پزشک برده و در صورت نیاز جهت درمان آن اقدام نمایند.

 

مرکز درمان یرقان نوزادان نی نی سالم

10 thoughts on “تعیین درجه زردی نوزاد با جدول نوزادان

 1. ناشناس

  با سلام، میخواستم ببینم درجه زردی ۹ برای نوزاد خواهرم که ۵ روزش هست خوبه یا زیاده؟ اگه زیاده چکار باید بکنیم؟ ممنون میشم اگه سریعتر جوابم رو بدین

  Reply
  1. darman Post author

   سلام خدمت شما، بله درجه زردی 9 برای نوزاد 5 روزه زیاده و باید این مقدار زیر 8 باشه. توصیه میشه از دستگاه زردی نی نی سالم استفاده کنید تا نوزادتون به راحتی درمان بشه. موفق باشید.

   Reply
 2. م.م

  سلام، نوزاد من دختره و ۵ روزشه ودرجه زردیش امروز گرفتم ۱۶/۵ بود، دکترش گفت باید از دستگاه فتوتراپی استفاده کنه، چند روز باید از دستگاه استفاده کنم؟ و اینکه غیر از دستگاه به چیز دیگه ای هم نیازه؟ ممنون اگه زودتر جواب بدین

  Reply
  1. darman Post author

   سلام. برای میزان زردی فرزند شما اگه دستگاه زردی سه بعدی رو اجاره کنید حداکثر سه روز نیاز دارید تا کاملا درمان بشه. به هیچ چیز دیگه ای هم نیاز نیست البته اگه از قطره بیلی ناستر همزمان با دستگاه فتوتراپی استفاده بشه سرعت درمان کمی بیشتر میشه. موفق و موید باشید.

   Reply
  1. darman Post author

   با سلام خدمت شما سرور گرامی. حتما برای درمان زردی نوزادتون باید از دستگاه استفاده کنید چرا که این درجه زردی ضمن اینکه بالاست ممکن هست روند افزایشی نیز داشته باشه و شدتش نیز بیشتر بشه. با اجاره دستگاه زردی سه بعدی در مدت حداکثر 48 ساعت نوزادتون کاملا درمان میشه. موفق باشید.

   Reply
 3. ندا

  سلام،پسرمن درسه روزگی درجه زردیش13/2بود،دوشب زیردستگاه بودشد7/9الان13روزه هست وزردیش شده13/2بایداقدام خاصی کنم؟

  Reply
  1. darman Post author

   سلام خدمت شما، متاسفانه زردی نوزاد شما برگشت پذیر بوده و مجددا افزایش پیدا کرد. جای نگرانی نیست فقط لازم هست یک بار دیگر از دستگاه استفاده کنید ولی وقتی دستگاه رو قطع کنید که زردیش زیر 6 برسه تا دیگه امکان برگشت نداشته باشه. توصیه میشه از دستگاه فتوتراپی سه بعدی این شرکت استفاده کنید چرا که قدرت درمانی بسیار بالایی داره و همچنین بدون چشم بند هست و اصلا امواج و اشعه مضر فرابنفش تولید نمیکنه. موفق باشید.

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.